Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

P+1 langa livada

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
1982 replies to this topic

#1945
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

View PostBylly00, on 13 octombrie 2020 - 12:52, said:

Mda, anul trecut uscam mai rar haine ca ne spalam mai rar, acum daca a venit pandemia ne spalam si noi macar o data... pe luna :)). Nu mai tineam minte ce am scris exact, se pare ca am uitat sau se pare ca nu o fi fost chiar atat de mare problema. Oricum ar fi, nu voi adopta solutia respectiva (cu umidificator de tubulatura) din cauze de cost dar mai ales din cauze de lipsa de sursa de apa in pod. Plus ca in pod e cam rece iarna, exista pericol de inghet, mai trebuie gandite si alte solutii si chiar nu mai am chef de santiere.

Chiar daca implica sa car apa in umidificator si sa il mai curat din cand in cand, mi se pare o treaba rezonabila avand in vedere ca e problema pe timpul noptii si m-as restrange la a umidifica dormitoarele.

Mai vedem cum o fi si sezonul asta.


Eu am luat pentru umidificare 2 Xiaomi Humidifier 2. Inca nu am avut nevoie de ele, asa ca nu știu sa zic cât de eficiente sunt.
Cert este ca cu ventilația, anul trecut și cu un pic de ajutor de la 2 umidificatoare cu ultrasunete am fost ok. Cele 2 xiaomi ar trebui sa fie mai ok decât cele cu ultrasunete. Este o soluție mai low cost, mai ales ca îmi trebuie cam 1 luna pe an (cam ca și AC-ul vara). După mine nu merita investit major în asa ceva.


ma rog, low cost relativ, a fost 600 ron bucata. Dar nu am vrut un Trotek uriaș care avea și un zgomot pe măsură.

Apropo ce v-ați pus ca și video interfoane? Pe mine ma bate gândul la un set Electra, aproximativ 1200 Ron, și montaj făcut de moi.

#1946
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postcatalijns, on 13 octombrie 2020 - 17:06, said:

pe ce branduri mergi la senzori si/sau camere video? centrala?

hikvision si paradox.  De ce sa risti?!  Posted Image

Posted Image)) Inside info ce sa mai. Vreo 9500 de lei nota de plata - senzori de toate felurile, 4 camere, nvr, automatizarea pt portile auto, interfon si electroyala, etc, etc. (manopera inclusa). Sa vedem ce-o iesi.

Interfon: https://www.spy-shop..._UaAilfEALw_wcB

Poate fi folosit si de pe telefon, ai aplicatie si ai feed audio-video plus ca poti actiona eletroyala din reteaua locala sau din afara ei.

Daca o sa ma hotarasc la umidificatoare, tot la xiaomi m-am uitat si eu.

Edited by Bylly00, 13 October 2020 - 20:12.


#1947
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
interfonul îl ai instalat? vad ca în chitul acela este unitate exterioara și cea interna. Mai trebuie cumpărate separat alimentarile? Mai are nevoie de ceva?

#1948
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dunno, am vb cu un electrician care se ocupa de toate cele. Are nevoie de alimentare dar ce si cum nu stiu exact. Am tras pe gard alimentare, ftp, etc, i-am dat poze a spus ca e bine. Acum sa vedem cand o veni pe teren.

#1949
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,455
  • Înscris: 29.04.2008

View PostBylly00, on 11 octombrie 2020 - 22:43, said:

M-a asigurat gradinarul ca trifoiul nu o sa invadeze gazonul,

Posted Image TM

#1950
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View PostBylly00, on 13 octombrie 2020 - 20:09, said:

Eu ma tooot gandesc la asta :  https://www.a2t.ro/v...i-alb.html  .
Inca nu am curaj sa-l iau,  astept  niste pareri de la cei ce se pricep.

#1951
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postiladi, on 14 octombrie 2020 - 10:27, said:

Posted Image TM

I-am zis si eu asta..trifoiul e invaziv, am recomandat un despartitor din acela de pvc care se gaseste la rola de 10ml in magazinele de bricolaje.


View Postcristobob, on 14 octombrie 2020 - 11:10, said:

Eu ma tooot gandesc la asta :  https://www.a2t.ro/v......i-alb.htmlĂ‚  .
Inca nu am curaj sa-l iau,  astept  niste pareri de la cei ce se pricep.

Eu nu prea inteleg nevoia de business cu acest device. E adevarat ca avem doar cativa m de la usa la poarta (5-6m) insa ca sa deschid poarta remote pot face asta (am instalat un mini-sonoff prin care comand electroyala), pot sa o deschid si de la intrarea in casa (buton intrerupator), ca sa vad cine este am camera chiar deasupra intrarii..si oricum nu imi amintesc ultima oara cand a venit cineva la noi care nu are numarul de telefon. Deci la ce m-ar ajuta treaba asta?

Edited by catalijns, 14 October 2020 - 11:48.


#1952
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postcatalijns, on 14 octombrie 2020 - 11:44, said:

I-am zis si eu asta..trifoiul e invaziv, am recomandat un despartitor din acela de pvc care se gaseste la rola de 10ml in magazinele de bricolaje.

cum se inmulteste trifoiul de il opreste acel prag de PVC?

#1953
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,455
  • Înscris: 29.04.2008
Ai lipsit de la lectia aia cu flori si albinute? :D

#1954
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Este o distanta de vreo 40cm intre zona de trifoi si gazon, zona unde locuieste falnicul chiparos. Tot e problem?

Legat de interfon, depinde ce si cum. Eu in primul rand il pun ca sa pot deschide poarta cuiva fara sa ies din casa (da, sunt 6m de la usa la poarta dar noh)..

Edited by Bylly00, 14 October 2020 - 17:05.


#1955
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postwizake, on 14 octombrie 2020 - 13:16, said:

cum se inmulteste trifoiul de il opreste acel prag de PVC?

Observ nu prea le ai cu polenizarea.. Posted Image))  Se inmulteste si prin radacini si prin seminte dar daca il tunzi mai des atunci nu apuca sa faca prea multe seminte si radacinile (tuberculii) se multiplica. Cei 40 cm pe care i-a lasat billy estimez ca ii ocupa la anul daca e seceta. Daca nu e seceta..atunci se vor invecina pe modelul rusesc..cu cine vrea el.. Posted Image)))

View PostBylly00, on 14 octombrie 2020 - 17:03, said:

Legat de interfon, depinde ce si cum. Eu in primul rand il pun ca sa pot deschide poarta cuiva fara sa ies din casa (da, sunt 6m de la usa la poarta dar noh)..

Pai si eu deschid si din casa si chiar si de pe alt continent (daca am net)  :)).

Edited by catalijns, 14 October 2020 - 17:19.


#1956
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Eu nu am folosit interfonul sa deschid, am 2 alarme pe perimetru (cainii) nu intra nimeni in curte pana nu iese careva din casa sa le dea pauza :)
Legat de trifoi eu nu cred ca trebuie sa iti faci probleme 2-3 ani daca ai rulou, cel putin la mine nu a aparut in primii ani buruiana nepotrivita, incepe sa apara dupa scarificarile adanci cand rupi din plasa aia pe care e pus.

#1957
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,455
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcatalijns, on 14 octombrie 2020 - 17:18, said:

Pai si eu deschid si din casa si chiar si de pe alt continent (daca am net)  Posted Image).

Eram in vacanta in Cipru cand a sunat interfonul: era de la Distrigaz, nu mai stiu ce probleme erau cu contractul. Deci are si interfonul un avantaj. Plus ca mai are si last move si vad cand vine postasul.

#1958
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Și discuția era cam asa:
Nenea Iladi: -Domiilor,  sunt în concediu, plecat din tzara.
Gazistii : -I-auzi, mai, e-n casa , da' nu vrea sa ne deschida.
Nenea  Iladi: -Nu, domnilor, sunt conectat pe telefon la interfon.
Gazistiii: -Pai, ieși afară, sa vedem ce telefon ai.

(Scuze)

#1959
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Bun, deci pun folie pvc si am scapat ? Nu-mi vine sa cred ca nici bine nu a rasarit si deja imi face probleme :))

#1960
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postiladi, on 14 octombrie 2020 - 21:01, said:

Eram in vacanta in Cipru cand a sunat interfonul: era de la Distrigaz, nu mai stiu ce probleme erau cu contractul. Deci are si interfonul un avantaj. Plus ca mai are si last move si vad cand vine postasul.

Da, nu am nici problema asta. La vacanta ma refer.. Posted Image))

View PostBylly00, on 15 octombrie 2020 - 12:42, said:

Bun, deci pun folie pvc si am scapat ? Nu-mi vine sa cred ca nici bine nu a rasarit si deja imi face probleme :))

https://www.hornbach...821/produs.html

pune asta  acolo unde vrei sa nu ajunga trifoiul, sa ramana 2-3 cm peste nivelul solului, se mai lasa el in timp oricum. Cred ca are dreptate si dell, tu ai rulouri si o sa mai dureze ceva pana se va raspandi acolo, deci relax...ai destul timp sa faci si asta

Edited by catalijns, 15 October 2020 - 14:28.


#1961
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostBylly00, on 13 octombrie 2020 - 21:00, said:

Dunno, am vb cu un electrician care se ocupa de toate cele. Are nevoie de alimentare dar ce si cum nu stiu exact. Am tras pe gard alimentare, ftp, etc, i-am dat poze a spus ca e bine. Acum sa vedem cand o veni pe teren.
Si pe mine m-ar tenta un interfon..dar cum zice Cătălin,  merge bine si cu camera pe poarta plus Sonoff pe yala electromagnetica plus buton pt deschidere manuală.  Eu asa mi-am montat plus ca sonoff e controlat vocal si prin google assistant..Am si scenarii "smart" sa-mi aprinda si un proiector pe parcare-porti daca se deschide poarta auto sau pietonala dupa apusul soarelui..si se stinge automat dupa x minute, etc. Daca e miscare..sau intrusion sau line crossing..camerele incep sa faca recording..

Eu is mulțumit asa..doar vecinii au comentat că nu mai pot veni in vizita neanunțați..decat daca sar gardul.

Edited by manghels, 15 October 2020 - 21:13.


#1962
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
ai modificat sonoff Basic sa fie releu fără potențial sau cum comanzi yala electromagnetica?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate