Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Cautam constructor pentru casa noastra.

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ttitirez

ttitirez

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.05.2016

 laffin, on 09 mai 2016 - 10:40, said:


Nea' fierare.. nu vrei sa-ti fac o poarta? Hai ca nu-ti iau avans decat 90% si ti-o fac in 2 zile. Sa mor io.
Aaaaa !!!Si tu ai dorit sa faci o glumita dar n-ai reusit.Amice tu si cei de teapa ta adica alde terchea-berchea fara nici-o pregatire nu intelegeti o chestiune elementara....ca producatorul unui serviciu sau produs e cel care pune conditii......Tu ca potential consumator ai optiunea sa refuzi ceea ce tu consideri ca nu e bine ptr tine.Tu n-ai inteles ca eu pot lua si mai putin avans??Eu lucrez in propriul meu atelier .Te chem cand comanda e gata si te pun sa platesti integral daca iti place ceea ce ai comandat iar daca te razgandesti poti pleca ca eu gasesc client ca sa-mi recuperez investitia.Tu cand cumperi painea de la magazinul din colt o platesti cand o primesti sau cand crezi tu ca trebuie.Inainte sa postati tampenii mai si ganditi putin.Sau nu aveti cu ce !!

#20
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 16.03.2007
Hai fierare, acum o dai la intors, nu vrei sa dai avansul? Pai e frumos?

#21
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,450
  • Înscris: 20.02.2008
Pai el nu ar da avans, vrea sa primeasca doar. Ca asa merge teapa, scuze treaba la el.

Domnule Titirez, nu producatorul pune conditii ci ala care are si da banii. Ca tu mori de foame daca pui conditii absurde. Ala care are banii gaseste cum sa ii cheltuiasca. Tu daca ai o poarta si ceri triplu decat pretul ei normal, o sa stai sa te uiti la ea, flamand.

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 16.03.2007
El crede ca face afaceri ca pe vremea lu ma-sa mare. Habar nu are ce-i ala un contract si ce reprezinta el, probabil n-a facut niciodata unul pentru ca la fel de probabil lucreaza la negru. Ageamii astia vor fi primii care vor chertai la prima suflare de vant.

#23
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
si până la urmă, recomandările de constructor unde sunt ?
:))

#24
ArcadieSandu

ArcadieSandu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2015
Este pana la urma o discutie constructiva (cred)
Chiar daca eu nu am primit nici o recomandare pentru un constructor, am observat ca sunt inca oameni "inradacinati" in trecututul care, numai loc de contracte bilaterale nu lasa.
Acei oameni care (parerea mea) presteza un serviciu fara sa aduca un aport de materiale si cer "avans din lucrare" o fac din cel putin 3 motive:
1. nu sunt in stare sa respecte conditiile contractuale si atunci pentru a fi compensata munca (de slaba/proasta calitate) primesc niste bani in avans.
2. Se aventureaza in contractarea multor lucrari (pe care nu stiu cum si cand le vor incepe) dar sa stie beneficiarul "agatat".
3. Nu au bani sa angajeze niste necalificati posibili muritori de foame, pe care sa-i coordoneze PERSONAL pentru ca el este "MESERIASUL ADEVARAT CARE LUCREAZA DOAR CU AVANS.
Lista poate continua.
Deci Dommnule "titirez" va rog sa postati ceva poze cu "operele de arta" care va reprezinta, sa inchideti gura carcotasilor care spun ca doar numele consacrate in arta pot cere avans pentru o lucrare care va deveni un simbol/ emblema de indata ce va parasi atelierele Dumneavoastra.
LASA-NEEEEEEEE !!!!!!!!!

#25
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
Exact domnule dragă, bine zis !
.. vizavi de poze, iti trimit o poza ca si sugestie / idee.. bineînțeles, concepută si executată de mineAttached File  uploadfromtaptalk1462897929872.jpg   48.08K   152 downloads

nu am turnat-o eu, doar granitul si lumina

de fapt, tot ce se vede în poza e făcut de mine pe persoana fizica   :)

#26
ArcadieSandu

ArcadieSandu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2015
Fromoasa scara, felicitari,
Este de consultat un designer de interioare pentru eventuale aspecte care noua ne scapa.
Dar pana la finisaje e cale lunga.

#27
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
mulțam fain
Va urez mult calm si sanatate in construcția dvs. Finisarile interioare vedeți ca o sa ma mănânce mult timp... sunt multe materiale din care a-ți putea alege si e greu de decis   :)

daca doriți sa luați designer nu ar fi rau deloc sa începeți căutările cat mai devreme. Cei buni sunt foarte ocupati si au nevoie de timp.. si bineînțeles, cel mai important, aveți si dvs timp sa va mai răzgândiți vizavi de proiect   :)

#28
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 16.03.2007
Uite, poate ai de invatat de la altii patiti: http://forum.softped...rma-neserioasa/

Regula de aur este sa nu dai banii inainte, diseci totul pe etape si platesti la final de etapa daca esti multumit de lucrare. Fii mereu atent pentru ca domeniul constructilor, si nu numai, colcaie de tepari de ultima speta.

Edited by laffin, 11 May 2016 - 14:40.


#29
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu stiu daca vei gasi echipa pe forum, mai ales ca la noi constructorii nu sunt obisnuiti cu contracte , ci inca vor plata inainte vezi posturile anterioare. Atitudinea ta in schimb ma face sa sper ca piata se va curata de lichelele care se cred constructori si fac treaba de doi lei.
Nu arunc vorbe grele, admini forumului asta au vazut jurnale in care au fost oamenii au fost tepuiti de niste nenorociti, asa ca nu-i subestimati.

Cred ca pana la urma tot prin cunostinte gasesti sau pe sectiunile de finalizate sau jurnale tehnice de succes.

Eu am construit in plin bum si neavand experienta, am avut Maaare noroc ca a iesit o casa buna, dar echipele s-au dovedit in final a fi ori scumpe, ori proaste. N-as recomanda decat daca mi-ai fi dusmanPosted Image .

Acuma, ca sa ceri, sa stii ce sa ceri trebuie sa te informezi, inainte de a te apuca , apuca-te si citeste jurnalele facute bine si apoi dupa ce gasesti echipa, vei stii ce sa le ceri ca sa nu apara altercatii.

mult succes!

#30
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
Sa pune-ti totul pe hârtie
cutare operație  -  pretul
Treceti in contract toate operatiile, defalcate si pret/mp


#31
Stokkton

Stokkton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 09.05.2016

 ttitirez, on 05 mai 2016 - 18:03, said:

NU stiu cine va baga voua in cap ideea ca puteti sa faceti o lucrare de anvergura cum este o casa fara sa dati un avans minim minimorum de 15% din valoarea totala a manoperei.Nu mai spun ca nici un individ cu scaun la cap n-o sa cumpere materiale din banii lui ca sa va faca voua casa.Bunicii mei din partea mamei au avut ateliere de tamplarie fierarie si croitorie(pe timpul impuscatului) dar n-am auzit vreodata sa primeasca vreo comanda fara sa puna clientul sa plateasca integral materialul plus 50% manopera sau sa-l puna sa-si cumpere singur materialul.Si atentie mare....nimeni nu putea sa-i intepe la bani intrucat nu-si primeau produsul pana cand nu achitau integral .Tata a lucrat in constructii si a zugravit sute de case si apartamente dar niciodata nu a inceput o lucrare cu valoare mai mare de 200 lei fara sa ceara minim 35-40% avans la lucrare.Eu actual lucrez fier forjat si nu accept o lucrare fara avans minim de 10% plus cat vrea beneficiarul sa dea ptr materiale.Daca da 2% ptr materiale de atat ii lucrez.daca da 50 % de atat ii lucrez si niciodata nu termin o lucrare pana in momentul in care nu am incasat minim 95% din valoarea totala.Voi asta care credeti ca o sa gasiti fraieri care sa va munceasca fara sa platiti  o sa umblati mult si bine dupa ei.Eventual o sa gasiti niscaiva infometati care nu stiu meserie  care sa accepte condiotiile voastre.Restul care sant meseriasi au lucrari mai mult decat pot duce si in consecinta va vor refuza elegant.P.S.   nu incercati sa ma aburiti ca stiu ce vorbesc si dupa cum vedeti ma trag din familie e indivizi care au lucrat mereu particular si stiu mai bine ca voi cum functioneaza o negociere reala intre un client si un mester care se respecta.
Subscriu.
Cineva care isi cauta echipa de constructori pe forumuri nu inspira incredere pentru un constructor serios.
Constructorul ti-l cauti vazand lucrari facute de el si cautand referinte de la beneficiarii pe unde a lucrat, iar nu postand pe forumuri. Pe forumuri, eventual, schimbi idei cu alti constructori sau beneficiari.

 ArcadieSandu, on 05 mai 2016 - 21:21, said:

1. Cu ce i-mi garantati ca dupa ce voi plati avansul invocat de Dumneavoastra nu voi avea parte de o mare TEAPA. Eu nu ma mut de la adresa dar constructorul din oricare parte a tarii (dupa buletin) va mai fi de gasit? Ce costuri inplica recuperarea avansului? Asa ca va rog inca o data sa va abtineti de la comentarii inutile care nu fac altceva decat sa dea nastere la dicutii fara rost.

2. Acestea sunt conditiile mele si daca voi gasi un constructor serios voi respecta conditiile contractuale.
Sa nu uitam materialele care vor fi inglobate in casa noastra sunt pe banii mei, si deaceea nu ma joc.

3. In opinia Dumneavoastra "un mester care se respecta" i-ti ia banii inainte...
1. Cu recomandarile pe care le-ai primit deja de la altii; cu ceea ce ai vazut facut de constructor; cu numele lui si cu onoarea lui. Daca nu are asa ceva, nu e un constructor serios.
Iar daca amanuntele astea nu-ti sunt suficiente si daca nu le cunosti deja, inainte sa-ti bagi constructorul in ograda, niciun contract nu te va va feri de dureri de cap.
Prostia nu o poti reglementa prin contracte.

2. In conditiile alea cel mai probabil  n-o sa gasesti niciun constructor serios. Pentru ca, cel mai adesea, atunci cand e vorba de un constructor serios, beneficiarul va tine intotdeauna cont de  conditiile constructorului  -  si nu invers. Stiu ca suna halucinant pentru dumneata, dar ce ai spune de acei beneficiari care isi asteapta randul chiar si cate un an sau doi, doar pentru ca vor sa lucreze cu un anumit constructor si nu cu altul?  Asta inseamna ca acel constructor ( mai exact acea echipa) are deja un nume, este cunoscut si respectat iar daca vrei sa lucrezi cu el, il vei astepta. Daca nu, te poti orienta oriunde. Dar trebuie sa stii ca un  constructor serios nu va lasa neterminata o lucrare la care s-a angajat deja, nu va lucra in doua, trei locuri simultan ( decat daca este suficient de mare incat sa-si permita)  nu-l va sari din rand pe urmatorul client, nici pe urmatorul si nici pe urmatorul...doar pentru ca ii arati dumneata un pumn de dolari.

3. Bineinteles. Un avans este necesar. Acel "mester" va avea oameni de platit, care au familii si copii.
Ii va plati - dupa cum probabil te asteptai - din banii tai. Daca ajunge sa-i plateasca din banii lui, mai bine sparge semnite decat sa-ti faca tie casa.

 ioppo, on 07 mai 2016 - 16:51, said:

Bun, eu iti dau tie avans. Ca garantie. Tu ce imi dai mie sa imi garantezi finalul lucrarii? Eu cred ca hipsteri transformati in constructori cu firme "de succes" sunt tocmai aia care cer avans... ca altfel nu au bani sa tocmeasca zilieri. Ca firma lor e formata doar din patron, defapt.
Avansul se da la inceperea lucrarilor, cand echipa de constructori a intrat in curtea ta. Nu inainte. Pentru ca la mijloc sunt doua valori. Banii tai si munca oamenilor. Tu cumperi munca lor. Ei isi vand munca. Da? E ca la pravalie. Nu-ti da nimeni un litru de lapte daca nu-l platesti.
Dat fiind faptul ca nu vor munci la tine cu ziua, astfel incat sa le  platesti munca in fiecare seara, le vei da un avans. Daca ai indoieli ca nu-ti mai vezi bani, inseamna ca ai ales pe cine nu trebuia.

Ps. Iar daca in curtea ta vor intra hipsteri si idioti, te informez ca si dumneata esti ca ei. ( valabil si pentru initiatorul topicului)
Nu i-a bagat nimeni cu forta acolo.
Tu i-ai adus.

 laffin, on 11 mai 2016 - 14:37, said:

Regula de aur este sa nu dai banii inainte, diseci totul pe etape si platesti la final de etapa daca esti multumit de lucrare. Fii mereu atent pentru ca domeniul constructilor, si nu numai, colcaie de tepari de ultima speta.
Regula de aur este sa casti ochii inainte si sa nu bagi in curtea ta pe orice neispravit.
Daca iei teapa, singurul vinovat esti tu.
Pentru ca celalalt oricum nu stie ce e aia vinovatie.
Daca stia, nu-ti dadea teapa.Posted Image

Edited by Stokkton, 15 May 2016 - 00:27.


#32
ArcadieSandu

ArcadieSandu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2015
Buna seara din nou,
In timpul cand nu am mai postat s-au intamplat multe lucruri: mai bune si mai putin bune.
Pe scurt: am gasit firma, am inceput pregatirea terenului pentru fundare, am incheiat colaborarea cu ei pentru nerespectarea termenului si pentru nerespectarea cotelor.
Am platit contravaloarea lucrarilor executate la pretul pietii si ne-am strans mainile.
Am continuat lucrarile cu o echipa serioasa care in momentul acesta este pe cale sa inceapa constructia acoperisului, nu scumpa, nu foarte numeroasa, dar serioasa cu verificare din partea mea si a dirigintelui precum si a structuristului.
Nu spun ca nu au fost divergente pentru ca eu sunt mai tipicar si am vrut sa iasa totul ca la carte de prima data, dar s-au "pliat" pe cerinte si pana acum nu prea am sa le reprosez prea multe, din contra; au fost laudati de Diriginte si de Structurist ca au inteles si executat armatura fara abateri, betonul vibrat, stalpi si console drepte.
Per ansamblu sunt multumit.
Pentru ce carcotasi: am dat avans cate 200euro pentru fiecare etapa de lucrare (la momentul finalizarii etapei se platea restul)
Per ansamblu sunt multumit (mai putin de buget ca s-a subtiat rau de tot) :)
Daca sunt intrebari nu ezitati sa le adresati si in masura timpului va voi raspunde.
Pana atunci va doresc SPOR !

#33
floringhe

floringhe

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.05.2016

 ttitirez, on 07 mai 2016 - 10:31, said:

Asta-i si problema reala .Ca multi n-au bani sa se duca la w.c. in piata publica dar viseaza la o casa babana.Personal nu-mi bat capul cu astfel de clienti ca in peste 30 de ani de munca cu fel de fel de oameni ii citesc rapid si de la poste intregi distanta ca se gandesc la o modalitate sa ma tepuiasca.Toata lumea crede ca face casa pana la finalul etapei si-i spune mesterului ca a gasit el vreun nod in papura si ca nu-i mai da nimic si apoi cheama pe altcineva si tot asa pana isi face casa fara sa dea niciun leu sau eventual o suma modica.Daca ai bani si esti bazat ce ai impotriva sa dai bani avans unui mester ???.Va spun eu din vasta mea experienta ca oamenii cu bani si fara gand de tepuiala nu se tocmesc prea mult si-ti dau avans cat ceri.Pentru singurul fapt ca aceasta regula nescrisa exista de mii si mii de ani .Bineinteles ca mereu s-au gasit hipsteri fara bani de o chiftea in buzunar sa schimbe aceasta regula.Personal nu am nimic cu oamenii care au vise umede noapea si vor sa le implineasca a-2-a zi .

unii chiar nu inteleg ce cheltuieli are un constructor inca din prima zi , + zile pirdute cu ei la depozite de materiale (voluntariat) ,posibil in urmatoarele zile sa se gaseasca alt constructor  , zile pierdute si deplasari cu nea x si Y  care ii curios oare cat ar costa daca si-ar face lucrarea x , te cheama cu tupeu , ii calculezi dupa care primesti un multumesc , ....ne auzim la telefon..  Inca de la faza de convorbire telefonica ar trebui taxati.

 ArcadieSandu, on 17 octombrie 2016 - 19:56, said:


Pentru ce carcotasi: am dat avans cate 200euro pentru fiecare etapa de lucrare (la momentul finalizarii etapei se platea restul)


Avansul l-ai dat prin transfer bancar sau fila cec ? asa suma exorbitanta am auzit ca se face numai prin transferuri bancare anuntate cel putin cu o luna inainte .

#34
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 floringhe, on 18 octombrie 2016 - 22:39, said:

zile pierdute si deplasari cu nea x si Y  care ii curios oare cat ar costa daca si-ar face lucrarea x , te cheama cu tupeu , ii calculezi dupa care primesti un multumesc , ....ne auzim la telefon..  Inca de la faza de convorbire telefonica ar trebui taxati.
Pai faceti si voi niste tarife fixe sa-si poata calcula omul si singur cat il costa si atunci nu mai aveti problema asta.
Tarifele ar putea sa fie pe mp construit sau pe cantitatea de materiale care intra...
Daca nu faceti asta, atunci trebuie sa suportati situatii ca si cea de mai sus.

#35
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

 floringhe, on 18 octombrie 2016 - 22:39, said:


unii chiar nu inteleg ce cheltuieli are un constructor inca din prima zi , + zile pirdute cu ei la depozite de materiale (voluntariat) ,posibil in urmatoarele zile sa se gaseasca alt constructor  , zile pierdute si deplasari cu nea x si Y  
Și care-I problema? Dacă așa bun este constructorul, primește ce merita.

A, stai liniștit,  eu nu am dat avans și am folosit o singura echipa, de la săpătură pana la vârful acoperișului.

 floringhe, on 18 octombrie 2016 - 22:39, said:


Avansul l-ai dat prin transfer bancar sau fila cec ? asa suma exorbitanta am auzit ca se face numai prin transferuri bancare anuntate cel putin cu o luna inainte .
Aceasta remarca  îmi arata ce fel de meseriaș ești.

#36
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

 Stokkton, on 15 mai 2016 - 00:14, said:


Daca iei teapa, singurul vinovat esti tu.
Pentru ca celalalt oricum nu stie ce e aia vinovatie.
Daca stia, nu-ti dadea teapa.Posted Image

hai sa.ti spun ceva. am fost de ambele parti ale baricadei.
la inceput am lucrat la pictura bisericeasca. daca trebuia sa ne deplasam undeva pt a vedea, negocia si incepe o lucrare o faceam pe cheltuiala noastra.
pe urma  faceam lucrari de finisaje interioare, aplicat foita aur/argint, pictura de interior, sculptura etc etc.
am strabatut toata tara si pe cheltuiala mea la inceput. am fost pana in nordul botosaniului. mereu am lucrat asa. in 99% din cazuri cu rezultate foarte bune
acum in primavara trebuie sa ma apuc si eu de casa si sunt in cautari. doar la primele intrebai am gasit 2 firme. una recomandata de arhitect si a 2-a cineva din cartier. ne cunoastem din vedere, nici macar nu ne salutam pe strada. la ambele ba chiar am fost invatat cum e mai bine pt mine... in fine... nu intru in discutii ca sigur nu ai sa intelegi...
pe vremuri cand majoritatea nu stiau sa scrie si sa citeasca aplicau regula asta de "haur" cu avans inainte. acum odata ce poti semna un contract nu vad dc ar mai fi nevoie de avans. cum spunea cineva mai sus.. daca tu ai guri de hranit si nu-ti permiti sa platesti pt o saptamana sau cat dureaza pana arunci un cofraj pai atunci da, ati fi de evitat!
app, tata este electrician. acum este pensionat ca e batran. el mereu a lucrat fara avans. si ce sa vezi...e ra chemat si nu era tepuit.

Constructorul ti-l cauti vazand lucrari facute de el si cautand referinte de la beneficiarii pe unde a lucrat, iar nu postand pe forumuri. Pe forumuri, eventual, schimbi idei cu alti constructori sau beneficiari ok. bine zici. cel mai bine e mreu sa fii informat.. informatia e mereu cea mai valoroasa. da uite de exemplu eu sunt plecat din tara. ce fac? dezertez de la munca si stau o luna prin tara sa vad cine ce a construit?  nu mai bine ar fi ca si voi sa va adaptati situatiei actuale?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate