Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Panou curent

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,682
  • Înscris: 07.02.2003

View Postluci_flash, on 29 aprilie 2016 - 20:20, said:

Daca vrei sa dai foc la casa pune un disjunctor de 40A si faci o treaba serioasa Posted Image
Asa se pune din oficiu la orice casa noua alimentata trifazic vezi zone in dezvoltare gen Odai Posted Image

Edited by andreic, 29 April 2016 - 20:23.


#20
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View PostUDRZONNNE, on 29 aprilie 2016 - 19:33, said:

pana iau legatura cu un electrician , imi puteti spune un pret estimativ , cat ar costa sa schimb toata prostia asta de tablou ?
incep sa imi dau seama ca nu stau in siguranta, se vorbeste de , 10 - 20 - 25 A , iar eu am o lita de cupru care nu stiu in cati A se poate calcula Posted Image .
Nu-i mare lucru de schimbat un panou. Un electrician de casa face treaba asta cu 100 de lei. In functi de cate circuite ai, poti sa-ti faci un calcul de manopera - gasesti la dedeman toate preturile.

View Postandreic, on 29 aprilie 2016 - 20:21, said:

Asa se pune din oficiu la orice casa noua alimentata trifazic vezi zone in dezvoltare gen Odai Posted Image
Prietene...trebuie sa te pui in genunchi sa-ti dea electrica disjunctor de 40A pe stalp. Daca e zona rezidentiala noua, cu transformator propriu...poate.
Nu-ti da mai mult 12kw la 400V, adica 30A, adica un disjunctor pe stalp de 32A.
In fine...ideea este in felul urmator: nu e nevoie de mai mult de 25A pentru un apartament cu 3 camere. Poti sa ai AC-uri, 5 frigidere, 5 televizoare pe camera, laptopuri pe fiecare birou, masini de spalat si ce mai vrei tu, ca nu-ti trebuie mai mult de 25A.
Din experienta: am locatii cu 9kw trifazat - adica 25A (pensiune cu bucatarie, AC-uri, toate cele), 16kw trifazat - adica 40A (hotel imens cu bucatarie si toate cele), si gradinita cu 12kw trifazat - adica 32A si toate functioneaza in parametrii optimi fara nicio problema.

#21
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

View PostUDRZONNNE, on 29 aprilie 2016 - 19:33, said:

pana iau legatura cu un electrician , imi puteti spune un pret estimativ , cat ar costa sa schimb toata prostia asta de tablou ?

In Bucuresti rezolvi cu 100 lei http://olx.ro/oferta...t-ID68U6g.html sau http://olx.ro/oferta...html#e824ba8c8b
http://interventiira.../lista-preturi/
Cu tot cu materiale te ajunge la 200 lei.

Edited by claudiu1, 29 April 2016 - 23:23.


#22
moonkey

moonkey

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2016
SALUT
DETIN UN AMPLIFICATOR PIONEER SA 620 LA UN MAJORAT AM REUSIT SA DISTRUG UN CANAL.
ULTERIOR AM DESFACUT AMPLIFICATORUL SI AM REMARCAT CA TRANZISTORII FINALI 2SA1075 SI 2SC2525 ERAU IN SCURT
AM CAUTAT PE NET DAR NU STIU CE SA IAU CA IN LOCUITORI DE INCREDERE PENTRU UN ECHILIBRU BUN PE ETAJE
ORIGINALII SUNT GREU DE GASIT SI SCUMPI.
MULTUMESC ANTICIPAT.

#23
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Si eu ma simt dator sa-ti multumesc din suflet pentru urmatoarele:
1.Faptul ca ai postat un mesaj de-amboulea, fara sa te uiti la titlul subiectului de fata.
2.Faptul ca ai scris mesajul cu majuscule. Dupa ce ca postezi aiurea, mai si „zbieri” la noi.
Observ ca e primul tau mesaj pe Softpedia. ce sa zic, ai inceput cu dreptul...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate