Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#307
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postscaiba, on 13 martie 2018 - 13:54, said:

Opinia ta valorează taman cât o paulownia.
Și aia degerată.
....
În rest, spor la fabulat.
Sunt convins ca aceste propozitii au fost scrise de colegul nostru scaiba.

View Postscaiba, on 13 martie 2018 - 13:54, said:

Da' la câte prostii ați putut scrie pe aici, parcă mai contează câteva în plus?
....
Grijă mare cu etichetarea celor care au răbdarea de a vă demonta aberațiile, ţi-o spun frumos.
Iar acestea, de stimatul nostru moderator.
Ii dau perfecta dreptate.
Astfel de epitete, nu au ce cauta pe forum.
Esenta insa ramane. Are perfecta dreptate @o2green.
Parerea mea.

View Posttil, on 13 martie 2018 - 14:49, said:

Trebuie sa ai soricul foarte gros ca sa continui sa arunci baliverne dupa ce ti s-a aratat concret ca ori esti interesat sa dezinformezi, ori esti de-a dreptul... necunoscator.
Nae, ti-am aratat deja de cateva ori ca nu se leaga ceea ce sustii, alta data ti-am aratat ca nu esti in tema (vezi negarea faptului ca busteanul de paulownia ar avea gaura)

Da-mi voie sa mai expun inca niste chestii simple:

Puterea calorica a salcamului: 3600 kcal/kg  conform http://casamea.ro/ca...calorica--17009
Puterea calorica a paulowniei: 3680 kcal/kg , daca e sa dam crezare http://bistritanews....=9&article=8141
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rezulta ca 1kg de paulownia da tot atata caldura cat 1,0222 kg de salcam.


In concluzie, oricine afirma asa ceva, ori e total pe dinafara, ori are niste interese obscure:


In plus, ar trebui sa revada definitia randamentului.
Si sa se gandeasca bine la cat loc ocupa in remorca, in magazie si apoi in soba 1 kg de paulownia, in comparatie cu 1kg de salcam.
Nu are rost sa-ti mai raspund.
https://www.research..._Growing_Timber
Dupa ce vei citi p-aci, daca ai contraargumente, putem discuta.

View Postmoraw, on 13 martie 2018 - 17:05, said:

Cand pui linkuri  cu pretul arborelui din nu stiu ce tara sau clipuri cu un om care abia leaga 2 vorbe dar pretinde ca arborele sau paulownia de 30cm diametru are 18 luni este fix zero.
Ignoranta totala.
Mai vizioneaza videoclipul inca o data.

Edited by naeturda, 13 March 2018 - 17:39.


#308
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Ti-e lene sa faci o aritmetica simpla?
Sigur ai citit si inteles toate acele pagini?

E o strategie de succes oriunde, de la politica guvernantilor nostri pana la managerii de succes din corporatii: daca nu reusesti sa-i convingi, baga-i in ceata.
Tot aruncati cu materiale care poate n-au nici o legatura cu punctul discutat.

Zi mai bine cum e cu kilul de paulownia care scoate calorii cad doua kile de salcam, ca noi inca n-am priceput, vrem sa ne deseneze cineva.

#309
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postmoraw, on 13 martie 2018 - 17:05, said:

De mentionat, clip facut de cel mai dubios personaj care are intentia numa de a vinde "material saditor" dar nici nu stim unde sunt campurile de cerecetare, daca ati lucrat in ameliorare ati cunoaste ca orice companie ce produce material saditor sau seminte are incorporata in baza de lucru si campuri experimentale si au un spate ani de cercetare genetica care au dus la rezulatul dorit.

Faceti o vizita la Hida sa intelegeti procesul de obtinere a unui hibrid si diferenta dintre acesta si un soi.

Vedeti la Jidvei cum arata o scoala de vita si procesul de altoire.

Incercati daca reusiti sa faceti o vizita la pepiniera privata de afini Olunden (langa Baia-Mare) sa intelegeti cum se obtin plantele in vitro fie din seminte artificiale sau din fragment de planta.


Cum sa iei in serios un vanzator ce iti spune ca iti vinde clona Cotevisa 2 dar "puietii" sunt obtinuti din seminte sau mai rau..ca iti vinde seminte ale clonei Cotevisa 2 sau mai stiu eu ce soi sau asa zis hibrid.
Intreaba-i p-aia din Spania.
http://www.cotevisa....ogia/paulownia/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k3_nuTDvMuo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau pe acest domn.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bWM808f8Tbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inca o data vreau sa mentionez ca nu promovez, ca sa vand.
Raman la parerea ca o plantie de paulownia, este profitabila numai pentru biomasa.

View Postmoraw, on 13 martie 2018 - 17:05, said:

Cum sa iei in serios un vanzator ce iti spune ca iti vinde clona Cotevisa 2 dar "puietii" sunt obtinuti din seminte sau mai rau..ca iti vinde seminte ale clonei Cotevisa 2 sau mai stiu eu ce soi sau asa zis hibrid.
Unda ai vazut tu, ca omul vinde seminte?
Pune un link, ceva ma rog.
Nu mai dezinforma, doar ca sa pari interesant.
S-a terminat congresul psd.

Edited by naeturda, 13 March 2018 - 18:10.


#310
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Ok apreciez asta. Dar sustii cam agresiv subiectul.
Si inca nu m-ai lamurit cum se face de 2 kg de salcam produc caldura cata face 1kg de paulownia.

#311
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Am primit indicatii. O sa pot vizita 2-3 plantatii. Merg sa le vad cu prima ocazie. Le prind doar in delegatie ca sunt pe traseul meu dar sunt la 80 de km de Cluj.  Vreau sa vad cu ochii mei, daca se poate sa si vorbesc cu propietarii.
Probabil in 2 saptamani sa ajung pe la ele. Va tin la curent cu stiri si poze daca primesc acordul propietarilor sa fac poze.

#312
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Nae esti maestru la a selecta informatia si a da replica doar unde te crezi stapan dar a ignora total unde te simti pierdut, hai ca te ajut.

Vezi ca cei de la Paulownia online vand 600 seminte la 120 lei.

Explica la colegul til care este treaba cu 1kg de paulownia.

Clipul/blog/topic de forum sau ce vrei tu unde o persoana prezinta frumos (repet, nu realizat de vanzatori de material saditor) si treptat evolutia culturii sale, pana la partea de valorificare. (trebuie sa existe macar unul, din cati au investit in asa ceva).

Ai spus ca si tu ai avut de gand sa investesti in asa ceva, ma repet, ai facut-o,care sunt rezultatele? daca nu, de ce?

Ai observat diferenta intre acest topic si cele pe care le-am mentionat eu? ce parere ai, de ce exista aceasta diferenta?

Respect domnului din Cristian care stie ce face.


Apropo..cred, defapt sunt mai mult ca sigur ca daca ar aparea pe aici o persoana si ar explica de la A-Z cu paulownia, cum a facut Corsica cu al sau solar si diferitele culturi de legume sau cum o face Serrifu, atunci ne-ar inchide gura la toti, pana una alta doar vorbe si succesul producatorilor de material saditor este prezentat.


Normal ca nu esti obligat sa raspunzi dar ar fi bine spre credibilitatea ta.

#313
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postmoraw, on 13 martie 2018 - 18:55, said:

Nae esti maestru la a selecta informatia si a da replica doar unde te crezi stapan dar a ignora total unde te simti pierdut, hai ca te ajut.
Oare?
Inca o data, nu mai imbarliga.
Cand gresesti, macar recunoaste!

View Postmoraw, on 13 martie 2018 - 18:55, said:

Vezi ca cei de la Paulownia online vand 600 seminte la 120 lei.

View Postmoraw, on 13 martie 2018 - 17:05, said:

Cum sa iei in serios un vanzator ce iti spune ca iti vinde clona Cotevisa 2 dar "puietii" sunt obtinuti din seminte sau mai rau..ca iti vinde seminte ale clonei Cotevisa 2 sau mai stiu eu ce soi sau asa zis hibrid.
Unde Dumnezeu ai citit tu, ca ei vand cotevisa 2? Ma refer la paulownia online, site-ul mentionat de tine, daca la astia te refereai. Arata cineva care vinde seminte de cotavisa2..
Iar aberezi.

View Postmoraw, on 13 martie 2018 - 18:55, said:

Ai spus ca si tu ai avut de gand sa investesti in asa ceva, ma repet, ai facut-o,care sunt rezultatele? daca nu, de ce?
Daca am avut intentia si am postat ca m-am documentat si nu am poze cu realizarile mele (astea, pentru ca nu exista) ce tot insisti?
Uite, si aici ii dau drepatet lui Til.

View Posttil, on 13 martie 2018 - 01:05, said:

Din nou, faci pe prostul. Nu zic ca esti, dar daca chiar atat ai inteles atunci....  Dar eu nu cred asta. Eu sunt sigur ca te prefaci.

View Postmoraw, on 13 martie 2018 - 18:55, said:

Ai observat diferenta intre acest topic si cele pe care le-am mentionat eu? ce parere ai, de ce exista aceasta diferenta?
Pentru ca pe aici posteaza habarnisti.

View Postmoraw, on 13 martie 2018 - 18:55, said:

Normal ca nu esti obligat sa raspunzi dar ar fi bine spre credibilitatea ta.
Normal ca ti-am raspuns.
Nu sunt habarnist.

Edited by naeturda, 13 March 2018 - 19:20.


#314
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,544
  • Înscris: 27.01.2012
Am si eu o parere...acest topic este despre...nimic
:(
Nu sariti cu gura ca nu-mi schimb parerea...
;)
Ma uit doar la sondajul de opinie, 70% zic tzeapa, 22% sunt pe dinafara, doar 8% pretind ca ar fi afacerea vietii lor...sa fie iubiti!
Acestea fiind zise orice comentariu e de prisos...
Pana cand nu s-o schimba sondajul n-am de gand sa mai calc pe acilisea...

Edited by subway_guru, 13 March 2018 - 20:26.


#315
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postsubway_guru, on 13 martie 2018 - 20:04, said:

Pana cand nu s-o schimba sondajul n-am de gand sa mai calc pe acilisea...
Na, te baga-si si mata in seama.
Nu am citit p-aci, ca ti-a cerut cineva parerea sau ai participat la discutii!

View Postsubway_guru, on 13 martie 2018 - 20:04, said:

Am si eu o parere...acest topic este despre...nimic
Ia, fa domnia ta un report.

Mai bine decat sa ai atitudinea asta, daca vrei, combate, vino cu idei, etc.
Altfel, ramai la ideile dumitale trasnite, ma refer la topic.

Edited by naeturda, 13 March 2018 - 21:06.


#316
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017

View Postnaeturda, on 13 martie 2018 - 20:59, said:

Altfel, ramai la ideile dumitale trasnite...

@naeturda va mai dura pana cand oamenii isi vor da seama ca paulownia nu e o teapa ci o oportunitate dubla, de afacere si de a face bine mediului inconjurator

intre timp nu e nevoie sa discutam lipsit de eleganta, fiecare are dreptul la propria opinie...

din experienta mea si a altora, argumentele clare bazate pe experienta si fapte reale pe care poti pune mana vor schimba ideile preconcepute

e absolut normal sa existe o rezistenta la nou si e absolut normal acest nou sa fie greu de tradus in realitate evidenta intr-o tara unde mai sunt destule de facut...

paulownia e acest nou si desi e deja evident pentru multi ca e o specie deosebita, oamenii au nevoie de mult mai multe dovezi, asta e treaba ta daca vrei sa schimbi ceva, vino cu fapte reale, ale tale nu linkurile altora, de fapt oricine a votat aici indiferent de directie ar fi trebuit sa se bazeze pe ceva clar palpabil

eu ma bazez pe ce am facut pana acum, am pus destule poze si filme unice, am scris destul despre mine si ceea ce fac, proprietatea mea de vacanta a fost accesibila oricui in trecut cum va fi si in viitor, am avut si am doar dorinta de a impartasi ceva bun pentru toti

repet, intre timp, aici pe forum, ar trebui sa ne menajam si sa ne respectam, nimeni nu e stapanul adevarului absolut, din discutii bazate pe respect, argumente si fapte reale invatam toti

#317
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013

View Postnaeturda, on 13 martie 2018 - 19:23, said:


Daca am avut intentia si am postat ca m-am documentat si nu am poze cu realizarile mele (astea, pentru ca nu exista) ce tot insisti?


Ok, ma scuzati pentru insolenta de care am dat dovada, ma retrag.

#318
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcastigionline, on 13 martie 2018 - 14:07, said:

adica sa inteleg ca eu aberez? cand sunt intrebat si probez cu fapte reale experienta mea despre cum paulownia nu e teapa?
Arata-ne ca nu ai aberat cu cei 50cm diametru ai tulpinii unui paulownia de doar 7 ani sau cat ai zis ca avea.
Arata-ne o poza cu ruleta trasa pe buturuga, ocazie cu care incercam sa numaram si inelele anuale.

Experienta ta? Se limiteaza la un total de vreo 15 luni cu tot cu studiu. Pana la busteni buni de cherestea mai ai mult, dar deja ii lauzi de numa'.

#319
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
@til ma indoiesc ca radacina mea uriasa ce ai vazut-o deja cu ochii tai si am publicat-o de prea multe ori aici te poate convinge in vreun fel ca paulownia nu e teapa, asta e subiectul aici, nu experienta mea ce am descris-o mai in amanunt pe forumul de baza ''arborele paulownia''

avem timp peste o luna sa intram in amanunte acolo,

intre timp fa si tu ceva benefic ideii de argument real - planteaza o paulownia, asa ca chestie, nici n-o baga prea mult in seama, vezi sa nu fie nu stiu ce hibrid sa te cheltui ca nu are rost, foloseste tomentosa ca e ieftina si hai sa avem o baza de discutie comuna, bazata pe poze, filme adica eu zic de a mea, tu zici de a ta, sa nu vorbim amandoi in contradictoriu de a mea ca nu e ok...

ar fi o idee buna, ce zici? poate chiar ar fi o idee buna pentru fiecare sa comenteze asa ca si cum chiar stie doar daca are barem o paulownia acasa...

iar daca cineva spune de o afacere, ma indoiesc ca ajunge sa detina doar o paulownie... nu stiu ce as putea eu intelege si invata de la el, cel ce spune ca paulownia e o afacere sau o teapa atata timp cat nu face dovada faptului ca detine barem 100 de copacei de paulownia in proprietate...

sper ca m-am facut inteles si nu as vrea sa mai repet

#320
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Din nou, aberatii in locul unui raspuns scurt, clar si la obiect.

#321
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Posto2green, on 13 martie 2018 - 13:23, said:

-la sondajul de deasupra topicului variantele sunt puse SPECIAL pentru a indica ca paulownia e teapa ..

View Postsubway_guru, on 13 martie 2018 - 20:04, said:

.
Pana cand nu s-o schimba sondajul n-am de gand sa mai calc pe acilisea...

Cred ca, nu exista decat o solutie.
Sa-l rugam pe moderatorul Scaiba, sa schimbe ultima intrebare.
Ceva de genul : "Nu cred ca e teapa".
Cel putin, eu te rog, Scaiba.
Daca Scaiba va tine cont, voi putea vota si eu.
Asa, nu pot sa votez ca m-am imbogatit. N-ar fi adevarat.

Edited by naeturda, 14 March 2018 - 11:39.


#322
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
va sfatuiesc sa il rugati pe domnul moderator savantu pentru ca domnului moderator scaiba i s o uscat paulownia plantata pentru a se imbogati.ii nervos..Posted Image

#323
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017
Domn exprimar, te rog atunci pe tine.
Pune o vorba buna la var-tu.
Du-i o damigeana, nu stiu, ceva...
Ti-o returnez eu.

#324
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pentru o vorba buna pentru copacul asta ...trebuie sa imi trimiti inainte un butoi nu o damigeana ,binenteles transportul il suporti  si sa aiba 55 grade si sa fie galbena...si o sa vadce pot face ..Posted Image Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate