Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#325
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
topicul asta seamana mult cu un congres de partid.
optiuni de vot limitate, iar daca ai o opinie diferita de a moderatorului, chiar daca nu l-ai etichetat pe el in niciun fel si nimeni nu s-a simtit etichetat, ti se sterge postarea in care il acuzi ca isi impune parerile prin functia de moderator si nu prin argumente si iti mai iei si ban...

as fi probabil primul care nu "s-a dat la fund" dupa ce a zis ca planteaza, si as vrea chiar sa incep un jurnal pe celalalt topic peste vreo luna si ceva, cand voi incepe, dar probabil nu voi avea acest drept intrucat nu coincid "directiei partidului" :)

sau cine stie, poate o sa am voie, ca in felul asta macar va bucurati ca imi iau teapa si aveti de cine rade :)

#326
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Posto2green, on 13 martie 2018 - 13:23, said:

... e clar ca sunteti niste clovni carora le place sa se bage in seama pe forumuri.
Ce ai scris mai sus, este o jignire colectivă.
Îți convine ori nu, nu permit așa ceva.
La fel cum regulamentul nu îți permite să comentezi deciziile moderatorului.
Indiferent de opinia ori dorința ta.

#327
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Hai sa va spun inca un motiv pentru care mult trambitata afacere Paulownia nu poate decat sa trezeasca suspiciuni.

De ani de zile postati in mod repetat despre calitatile extraordinare ale copacului, creand o imagine idealizata, de parca ar fi cine stie ce arhanghel intangibil.
Bine, il putem atinge daca mergem sa cumparam puieti. Sau macar seminte. Ca trebuie musai nu stiu care hibrid, unii se lauda ca vand nu-sh ce in vitro, altii ca-s altoiti.

De ani de zile urmaresc cele doua topicuri despre Paulownia, unii chiar va laudati ca ne aratati detalii pas cu pas (de fapt dati cu praf in ochi) dar nu-mi amintesc sa fi vazut chestii simple si esentiale. De exemplu: cum arata o samanta de Paulownia.
Nu mai zic de procesele de altoire sau ce faceti voi in vitro acolo, nimic concret. Probabil nu se face nimic, doar se seamana banalele seminte.
Dar cum arata de fapt semintele de Paulownia? Un mister. Daca dai cu banul, afli.

Rezultatul?
M-am trezit ca-mi creste un fel de salata intr-un ghiveci in casa. Aseara mi-am dat seama ca salata respectiva este din soiul paulownia.
Mi-am dat seama dupa ce am vazut doua poze de pe olx, cautand o oferta decenta - vreau 5-10 pomi de macar 1,5 m inaltime si maxim 10 lei bucata.
Pe site-urile vanzatorilor am gasit chiar si cu 13 Euro bucata.


Aflati, dragi colegi, ca o sngura capsula de paulownia contine doi samburi care nu stiu ce-s dar am descoperit ca nu ei sunt semintele. Plus un puf care e chiar samanta. Probabil sute de seminte intr-o singura capsula.

Daca vrea cineva seminte gratis sa-mi spuna, mai am cateva capsule.
Revin cu poze despre salata pe topicul potrivit.

In concluzie, sunteti degeaba pe aici, nu ajutati cu nimic, doar aruncati vorbe aiurea, un fel de praf in ochi pentru naivi.
Am ajuns sa am paulownia dintr-o intamplare care nu a avut absolut nici o legatura cu topicurile astea "educative" pe care le urmaresc de atatia ani. Si cu toate "informatiile" avute aici, nu am stiut ca am de-a face intocmai cu paulownia.
Mai bine ne documentam de pe olx, aparent.

Edited by til, 16 March 2018 - 08:48.


#328
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Poftiti, trageti voi concluzia, pentru cine e profitabila afacerea paulownia.
O buruiana vanduta pe bani frumosi, in timp ce pomii fructiferi care implica ani de munca: altoire, ingrijire, se vand pe o fractiune din pret.
https://forum.softpe...0#entry22053108

#329
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
in primul rand scuze cui s-a simtit lezat de apelativele mele. sper ca nimeni.

in al doilea rand, paulownia pt lemn NU SE INMULTESTE PRIN SEMINTE, ci vegetativ.   da, multi profita de naivitaea unora si nu am zis o clipa ca sunt de acord cu asta, pentru ca distrug accesul la informatii corecte si la caile corecte prin care s-ar putea obtine profit.
daca cineva pretinde ca vinde seminte de hibrid, rugati-i sa va arate inainte laboratorul in care le-au conceput.

in al treilea rand, eu voi da aprox 3 euro pe rasad, cu plantare inclusa si garantie de inlocuire la ce nu prinde. te rog mult, til, spune-mi cine infiinteaza livezi cu o "fractiune din pret", ca maine vreau sa ma apuc. mersi.

degeaba sunt aici cei care vorbesc din 3 rezultate de pe google si din parerea lu unchiu care e padurar cu diploma si stie el ca nu merge asa....
ca daca ai fi cautat mai bine, gaseai cu 10-15 lei bucata in 2 minute pe google.

iar faptul ca vrei pomi de 1.5m inseamna ca din nou faci greseala de a aplica gandirea de "livada", greseala pe care cam toti "veteranii" de aici o fac si am insistat pe chestia asta de cand am inceput sa postez.

da, la un fructifer inteleg de ce il vrei de 1.5m. dar la un paulownia, nu ai rabdare 2 luni? ca atata ii ia sa ajunga la 1.5m

#330
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003

View Posto2green, on 16 martie 2018 - 16:56, said:

degeaba sunt aici cei care vorbesc din 3 rezultate de pe google
Bine punctat, exact asta spuneam si eu ;)

Dar mai e un aspect: dincolo de cei degeaba, avem printre noi si mai rau de atat: pe cei care stiu si pot sa influenteze rezultatele cautarilor pe google ;)

#331
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Am si eu o paulovnie in curte dar nu pentru surcele ci pentru florile superbe...

#332
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postsubway_guru, on 13 martie 2018 - 20:04, said:

Pana cand nu s-o schimba sondajul n-am de gand sa mai calc pe acilisea...
Te razgandisi?

View Posto2green, on 16 martie 2018 - 16:56, said:

daca cineva pretinde ca vinde seminte de hibrid...
Acum, eu n-am vazut pe nicaieri seminte de Tomentosa F1, Shan-Tong F1, etc.

View Posto2green, on 16 martie 2018 - 16:56, said:

paulownia pt lemn NU SE INMULTESTE PRIN SEMINTE
Fii mai explicit, ca nu-mi dau seama pentru ce se inmulteste prin seminte: sticla,hartie?

View Posto2green, on 16 martie 2018 - 16:56, said:

degeaba sunt aici cei care vorbesc din 3 rezultate de pe google

View Posttil, on 16 martie 2018 - 17:49, said:

Bine punctat, exact asta spuneam si eu Posted Image

View Posttil, on 16 martie 2018 - 17:49, said:

..pe cei care stiu si pot sa influenteze rezultatele cautarilor pe google Posted Image
Daca Scaiba a dat like, imi permit sa scriu ca si el procedeaza la fel.
Influenteaza votul, neschimband a treia intrebare din sondaj.

In plus, vad ca a disparut si singurul care avea niste bete si era offtopic cand scria de BMW..
Se pare ca, a deranjat.

Edited by naeturda, 16 March 2018 - 21:55.


#333
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
deci imi raspunzi cine infiinteaza livezi cu o fractiune din 3euro pe puiet sau iti admiti greseala? admitand si ca ai ajuns la ea dupa 3 searchuri pe google, caci daca dadeai mai multe, gaseai si mai ieftin si nu mai aveai motive de posturi ample, colorate si bolduite despre nimic.
ca  daca ziceai ca sunt SI UNII care au preturi umflate, nu avaem nimic de zis, dar tu lasi sa se inteleaga ca exista DOAR preturi umflate. si asta nu e ok.

in principiu cine poate influenta rezultatele cautarlor pe google ori le are bine cu adwords, ori plateste la google, ori e hacker. nimic legat de acest topic, intrucat cine nu crede ceva ce citeste aici poate oricand sa verifice sau sa ceara lamuriri.

nae, paulownia se creste pentru lemn (de lucru) sau biomasa. nu am precizat "de lucru" dar la asta ma refeream. cand inmultesti pt bustean, vrei o cultura uniforma. din seminte o sa iasa unu mai vanjos, altu mai pricajit, cum are fiecare genetica personala.  cand pui hibrizi, iei cateva exemplare vanjoase din incrucisari si le pastrezi ca "plante mama" din care desprinzi drajoni pt a avea o cultura uniforma de exemplare la randul lor vanjoase, avand acelasi adn ca planta mama.

#334
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postnaeturda, on 16 martie 2018 - 21:50, said:

...
Daca Scaiba a dat like, imi permit sa scriu ca si el procedeaza la fel.
Influenteaza votul, neschimband a treia intrebare din sondaj...
Observ că nu vrei defel să îți vezi de treabă și să te bucuri de forum.

View Postnaeturda, on 16 martie 2018 - 21:50, said:

...In plus, vad ca a disparut si singurul care avea niste bete si era offtopic cand scria de BMW..
Se pare ca, a deranjat.
Comentariile publice la adresa decizei unui moderator ori SM, nu își au locul.
Vrei să îți faci al șaselea ori al șaptelea cont?
Nu îți mai convine nici ăsta?

#335
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Ei, hai, nu scoate din context. Eu merg la piata si iau un cais cu 10-15 lei. Probabil daca te angajezi sa iei de 1ha obtii un pret semnificativ mai mic.
Daca ma duc la vanzatorii de paulownii (poti sa iei linistit top 10 rezultate google, sau ce sursa vrei tu) o bucata paulownie costa mai mult. La unii mult mai mult.
Am vazut un vanzator care la multe bucati (cred ca 1000) cerea 6E/bucata. Apoi pentru mai putine bucati avea schema de pret. pentru 1-100 bucati, pretul e 13 E.

Nu neg ca poate am gresit, dar pana acum nu vad absolut nici un argument care sa sustina asta. Te lauzi ca ai pret de 3E pe butasi (nu pom) in conditiile in care cumperi cateva mii, probabil. Ti se pare super oferta? E la limita acceptabilului.

Deci te rog, arata-mi de unde iau 5 pui lemnificati cu 10 lei bucata.


Wow! Pomul asta are si ADN...
Nu e nici o filosofie. Orice pom raspunde intr-un anume fel la un anumit tratament/taiere etc. Taierea aia tehnica face totul, nu eticheta cotevisa, ssang yong, shan tong, shoshon, totosh samd.

#336
o2green

o2green

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 26.09.2017
dadada. si la caini la fel. taierea cozii face totul. nu conteaza eticheta...ca e rotweiler sau chiuaua sau saint bernard, cainele raspunde la taierea cozii.

"ministerul aberatiilor tale"

#337
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Tu da-i bataie acolo sa ne arati sporul culturii de paulownia atent selectionata, precum orezul Uncle Ben's. Noi aberam in continuare aici, fii fara grija.

Deci, baieti si fete, v-am mai spus ca 1.022 kg =  2 kg ?

#338
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Posttil, on 19 martie 2018 - 13:45, said:

Deci, baieti si fete, v-am mai spus ca 1.022 kg =  2 kg ?
Muntene, eu stiu ca, caruta s-a rasturnat la Caracal. Pesemne, ca la Las Fierbinti, doar o sareta, cu un singur ocupant.
Dar, observ ca te-ai molipsit de la Dorel si Giani (sa-ti fie de bine).
Insisti intr-o mare dilema pentru tine. Asta, pentru ca nu ai habar.
Faceam referire la puterea calorifica (daca ma intelegi mata).

#339
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
O mai zic o data: ori esti, ori te prefaci.

Reia te rog subiectul si explica-ne cum se face ca

View Postnaeturda, on 13 martie 2018 - 09:51, said:

aceeasi cantitate de caldura ti-o da 1 kg de palownuia cat iti da 2 kg de salcam.


#340
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017
Hai, ca deja incepe sa-mi fie mie, scarba de mine.
Unde D-zeu nu da, nici nu ai.
End of story!

#341
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnaeturda, on 19 martie 2018 - 20:51, said:

Hai, ca deja incepe sa-mi fie mie, scarba de mine.
Incepem sa ne intelegem ;)
Si totusi, de ce nu vrei sa ne "luminezi"?

#342
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Clar nu e teapa !
Ca sa raspund la intrebarea topicului !
Este un arbore care exista, poate fi plantat si chiar creste. Ca orice alt arbore poate creste mai bine sau mai rau in finctie de conditii, poate chiar muri, sau poate fi de folos !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate