Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Telekom si strategia castigatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#55
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am preluat abonamentele și mi-au cerut garanția pentru că sunt un abonat nou pentru baza lor de date.

#56
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Eu sunt abonat vechi fara probleme la plata facturilor dar se pare ca garantia e aplicata tuturor.Oare dau dobanda la "depozitul garantie" ?Posted Image

#57
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

View Postmariusr1976, on 07 mai 2016 - 16:28, said:

Eu sunt abonat vechi fara probleme la plata facturilor dar se pare ca garantia e aplicata tuturor.Oare dau dobanda la "depozitul garantie" ?Posted Image
nu primești nimic. Așa face la toți acum

#58
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014
Plus ca un vecin a fost vineri să plătească abonamentul pentru cele 6 numere la germsnos si angajatul de acolo ia spus că are un abonament care expirat si ca poate sa ii dea un telefon nou. Prima data nu a vrut vecinul apoi a zis că îl ia. Si SURPRIZA. Pentru un telefon de 300 lei la liber i se cerea 450 lei garanție. Așa că sa enervat si a portat toate numerele în altă rețea (nu dau nume să nu fac reclamă) si a zis că dacă îi vor cere taxa de reziliere nu o va plăti si o va contesta

Edited by madalinmdl1, 08 May 2016 - 07:03.


#59
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 11.02.2016
Nebunia asta cu garantia cand iti faci un abonament nou cu telefon a venit de la ANPC pentru taxele de reziliere uriase. Astfel s.a renuntat la aceste taxe(cred) SI acum se cre garantii ca operatorii Sa nu.si ia teapa.

#60
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016

View Postmadalinmdl1, on 08 mai 2016 - 07:02, said:

Plus ca un vecin a fost vineri să plătească abonamentul pentru cele 6 numere la germsnos si angajatul de acolo ia spus că are un abonament care expirat si ca poate sa ii dea un telefon nou. Prima data nu a vrut vecinul apoi a zis că îl ia. Si SURPRIZA. Pentru un telefon de 300 lei la liber i se cerea 450 lei garanție. Așa că sa enervat si a portat toate numerele în altă rețea (nu dau nume să nu fac reclamă) si a zis că dacă îi vor cere taxa de reziliere nu o va plăti si o va contesta

O strategie cu adevarat castigatoare. Dupa ce au fost depasiti si de digi, acum isi pun piedica singuri si mai ca cred ca reteaua asta va avea soarta zapp-ului, de fapt imi pare cam asa au facut si cu reteaua CDMA proprie.

#61
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008

View Postmadalinmdl1, on 08 mai 2016 - 07:02, said:

Plus ca un vecin a fost vineri să plătească abonamentul pentru cele 6 numere la germsnos si angajatul de acolo ia spus că are un abonament care expirat si ca poate sa ii dea un telefon nou. Prima data nu a vrut vecinul apoi a zis că îl ia. Si SURPRIZA. Pentru un telefon de 300 lei la liber i se cerea 450 lei garanție. Așa că sa enervat si a portat toate numerele în altă rețea (nu dau nume să nu fac reclamă) si a zis că dacă îi vor cere taxa de reziliere nu o va plăti si o va contesta
I-a cerut garanție pentru primele luni din abonament, nu pentru telefon.



E isterie cu taxa asta la Telekom. Nu înțeleg de ce la alții nu e.

#62
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Garanția respectiva nu o cere la toți abonații sau potentiali clienți care își fac abonament cu telefon inclus , în funcție de istoricul abonatului, de zona unde locuiește , etc , etc,  se percepe un depozit in contul de facturare care după 6 luni poate fi retras sau ii se va reține din acel depozit plată facturilor .

#63
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Cam asa ceva, au un "algoritm" prin care se cere.
Daca stai intr-o zona populata de tepari, sansa e sa fii si tu tot tepar, asa ca te invita sa demonstrezi ca nu vrei sa dai teapa.
Foarte bine, sa ceara, e bine pentru piata asa ceva.
Mai putine tepe la operatori inseamna cresterea sanselor sa imbunatateasca preturile pentru restul clientilor cinstiti.
Mai putine telefoane vandute pe olx si neplatite inseamna mentinerea valorii telefoanelor in timp mai bine.

#64
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016

View PostKyKyKyKy, on 08 mai 2016 - 08:37, said:

I-a cerut garanție pentru primele luni din abonament, nu pentru telefon.



E isterie cu taxa asta la Telekom. Nu înțeleg de ce la alții nu e.

Pai doar telekom se pricepe in a inchide retele .

View Postdic_star79, on 08 mai 2016 - 08:48, said:

Garanția respectiva nu o cere la toți abonații sau potentiali clienți care își fac abonament cu telefon inclus , în funcție de istoricul abonatului, de zona unde locuiește , etc , etc,  se percepe un depozit in contul de facturare care după 6 luni poate fi retras sau ii se va reține din acel depozit plată facturilor .

Vad ca apari ca agent vanzari asa ca iti pot spune ca istoric nu am la telekom de prost platnic si poti verifica plus ca in zona doar eu folosesc telekom ca ceilalti sunt mai masochisti si cauta semnalul orange prin copaci.

#65
madalinmdl1

madalinmdl1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,550
  • Înscris: 11.07.2014

View PostKyKyKyKy, on 08 mai 2016 - 08:37, said:


I-a cerut garanție pentru primele luni din abonament, nu pentru telefon.



E isterie cu taxa asta la Telekom. Nu înțeleg de ce la alții nu e.

View Postdic_star79, on 08 mai 2016 - 08:48, said:

Garanția respectiva nu o cere la toți abonații sau potentiali clienți care Ă®și fac abonament cu telefon inclus , Ă®n funcție de istoricul abonatului, de zona unde locuiește , etc , etc,  se percepe un depozit in contul de facturare care după 6 luni poate fi retras sau ii se va reține din acel depozit plată facturilor .
dar vecinul nu a avut niciodată abonamentul suspendat si e client la ei de pe vremea cosmote de de prin 2008 sau 2010 nu mai stiu sigur + ca plătește de cele mai multe ori factura in avans

#66
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Asta e. Telekom s-a ales cu 6 numere in minus.
Sa asteptam rezultatele financiare din trimestrul 2. Tare mi-e teama ca si de data asta o sa iasa tot pe scaderi. Intense.

#67
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Cred ca o sa portez si eu numarul chiar de o sa stau prin copaci dupa semnal.

#68
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Haahaaa ,cere garantie si la abonamentul fara telefon .Bai voi nu sunteti normali .....Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#69
Stegal

Stegal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 13.05.2004
Au nevoie de bani atata tot. Ce credeti ca niste sume adunate de la X si Y cumuland cateva sute de mii de euro nu le pica bine ? De ce sa ia bani de la banca cu dobanda cand pot obtine cu 0% de la populatie :))))

Edited by Stegal, 08 May 2016 - 16:25.


#70
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Platile in avans sunt un pretext ca sa aiba un cashflow mare.

#71
GsmWorld

GsmWorld

    DigiMobil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 13.12.2006
Ca sa nu raporteze venituri in scadere pt trim II, iau bani in avans si uite asa vor putea raporta CRESTERI, doar ca va fi un efect de bumerang.Multi clienti o sa plece de la ei iritati de avansul asta .

#72
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,429
  • Înscris: 26.04.2016
Oricum, mi se pare ciudat ca tot 300 de lei imi cer si la fara telefon. Nu or avea o problema oare cu situl.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate