Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi
 

Asus ROG GL752VW - temperatura CPU

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004
Ziua bună!

Am achiziționat de curând un notebook model Asus ROG GL752VW-4016D cu CPU I7-6700HQ și GPU Nvidia GTX 960M.
Am instalat Windows 10 x64 Home (cu licență) și drivere-le oficiale oferite de Asus.

Problema e că în „full load” temperatura procesorului central ajunge și la 94*C și mi se pare cam mult (am testat cu mai multe aplicații). Procesorul grafic ajunge la 83*C.
Precizez că nu simt în jocuri efectul de „thermal throttling”, dar HWiNFO zice că e prezent.
De asemenea folosesc și un stand Deepcool N600.

Cei care dețineți modele similare, sau aveți experiență cu astfel de situații, ce părere aveți? De la magazin oamenii s-au oferit să-l verifice, dar asta înseamnă să-l trimit înapoi și să stau fără el ceva timp.

Mulțumesc!

[ https://i.imgur.com/rYg4p5W.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,852
  • Înscris: 07.06.2014
adevarul este ca fiind singurul care iti face de mancare, te serveste, strange dupa tine, te spala si te imbraca, este extrem de greu sa renunti la el o saptamana. chiar nu stiu cum ai trait pana sa-l cumperi. cred ca ai fost foarte nefericit.

trecand la lucruri mai serioase, atunci cand il tii ocupat exterm de mult, este clar ca se va incalzi excesiv, insa ma intreb ce ai dat unui i7 sa faca pt a ajunge in 100%. e drept ca sunt procesoare fortate inca din fabrica, insa totusi.

dar in idle cat are?

Edited by Dany_Darke, 18 April 2016 - 17:50.


#3
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004
În ceea ce privește timpul pierdut, e vorba despre obligații de serviciu, nu despre mâncare lipsă...

Până acum nu știu să fi ajuns la 100% utilizare, de aceea am pus „full load” în ghilimele. În cele câteva zile de când îl am, cel mai solicitat cred că a fost în Diablo 3.
În repaus CPU-ul are în jur de 40*C, iar în timpul utilizării obișnuite (internet, multimedia, office) are în jur de 50*C.

#4
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ai mai încercat şi alte programe de supravegheat temperatura ?
Dacă nu, încearcă OCCT-Perestroika , descărcat de pe Softpedia.

Nu rişti să defectezi nimic, programul cerându-se afară dacă se depăşeşte temperatura maximă admisă.
L-am folosit şi pe laptop-uri şi mie mi se pare util pentru diagnoza problemelor de răcire şi eficienţa sistemelor de răcire.

După circa 5 minute de la terminarea programului, temperatura trebuie să revină la valorile normale dacă răcirea îşi face treaba.

Attached Files


Edited by Mos_Ilie, 18 April 2016 - 18:48.


#5
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004
Salut!
Am încercat Core Temp, HWiNFO și HWMonitor.
Mulțumesc de recomandare, o să rulez și testele OCCT . Sper să nu fie probleme că nu apare cu suport pentru win 10.

#6
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Sper să îl poţi instala pentru că am încercat pe Windows 10 şi văd că antivirusul inclus face nazuri.

Revin, dacă voi reuşi.

#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Se pare că există o versiune beta de Occtp pentru Windows 10.

La mine a funcționat.

Attached Files



#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,627
  • Înscris: 06.03.2016
Aproape toate programele astea cunoscute de monitoring se folosesc de WMI .
Deci nu văd de ce ai instala zeci de programe să vezi aceeași temperatură.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,852
  • Înscris: 07.06.2014
o temperatura mai aproape de realitate, o regasesti in bios, insa fiind vb de asus ....

ca idee, cat de tare se tureaza acel cooler? cat de fierbinte e aerul evacuat? ma repet, fiind vb de asus ... Posted Image

#10
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
2 Laptopuri ajunse la garantie din urma supraincalzirii procesorului, amandoua Asus amandoua defecte dupa 1 an jumate.

Unu Rog si altul  R501V (al meu) celalat fiind cumpara deodata cu al meu si e al colegului de servici.  Nu e normal sa depaseasca 70 grade in jocuri, mai ales ca acum afara nu sunt 40 grade. Trimite laptopul in garantie daca mai are, si spune-le sa cureteze si sa schimbe pasta termica cu ceva mai calitativ, eventual propunele sa cumperi tu o pasta termica calitativa, o sa fie diferenta enorma.

#11
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004
Cooler-ul ajunge la 3100 RPM iar aerul evacuat (în sarcină) pare destul de fierbinte.

Până una-alta, am ales power plan-ul Balanced și am redus limita maximă a procesorului. Cu o limită de 80% stă în 75*C (în sarcină), cu 99% nu mai sare de 90*C...
[ https://i.imgur.com/e5wJji1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din ce văd pe net, se pare că I7-le ăsta e normal să ajungă la 90*C.

Deocamdată pun problema în stand-by, până la noi date. Posted Image

Mulțumesc!

Later edit: ce mi se pare ciudat e că există o diferență și de 10*C între nuclee (la aceeași frecvență), ceea ce sugerează faptul că pasta termoconductoare a fost aplicată prost, sau e într-adevăr de proastă calitate... :(

Edited by JOBY PROTOSS, 18 April 2016 - 22:55.


#12
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
Avand in vedere sistemul de racire acele temperaturi sunt de asteptat.
Eu am doua Asus-uri cu sisteme de racire diferite: Un G75VX la care nu am probleme cu racirea si un G56JR care se incalzeste destul de bine. Primul are vreo 3 ani iar al doilea 1 1/2 ani. Oricum niciunul nu s-a blocat vreodata. Incearca sa folosesti un cooler pad pentru siguranta.

#13
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004
Exact așa îmi pare și mie, o consecință a design-ului. Așa-mi trebuie dacă am vrut Skylake slim și arătos! :)

#14
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007

 JOBY PROTOSS, on 18 aprilie 2016 - 23:01, said:

Exact așa îmi pare și mie, o consecință a design-ului. Așa-mi trebuie dacă am vrut Skylake slim și arătos! Posted Image

Intre slim si racire sunt cateva neconcordante :)
Adevarul este ca si cel mai ieftin ROG cu Skylake si dual fan, care are o racire superioara, (G752VT) este mai scump cu vreo 3-400E fata de al tau....si probabil si ceva mai greu...

#15
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Am un Asus N de 6 ani, i7 de prima generatie. In browsing sta la 65 de grade, in load (Prime95) se duce lejer la 93-94. Cam asa a avut temperaturile de cind l-am cumparat, ce sa zic, a tinut. Da, s-ar putea sa se fi desprins putin chipul video, cind o pica ...

Asadar, daca al meu a tinut atit (si l-am lasat uneori sa ruleze zile intregi niste simulari), temperaturile pe care le ai tu sint OK.

Nu ii alegi power-plan balanced, ca dai de tot felul de probleme dupa. Si nu ti-ai luat bestia aia de i7 ca s-o tii pe baterie, nu?

Mos_Ilie, cum verifici "eficienta sistemului de racire" la un laptop? Ca n-ai de unde sti care sint temperaturile recomandate (eu cel putin am cautat pentru al meu de-am timpit). I-as schimba sistemul de racire, s-ar putea ca tevile alea de cupru sa fi pierdut gazul, numai ca nu gasesc.

Edited by cosstica, 19 April 2016 - 03:00.


#16
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,627
  • Înscris: 06.03.2016
Are Tj 100 deci o sa isi dea shutdown daca atinge temperatura de 100 grade. Si la 100*C e destul de stabil sistemul, deci nu ai de ce să îți faci griji .
Procesoarele Intel sunt făcute să suporte temperaturi mari, spre deosebire de AMD care au o limită de temperatură relativ mică și se încălzesc a dracu'.

#17
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
Eu am un asus rog g56jk si in jocuri îmi sare si mie sde 80 de grade (gpu si cpu).
Eu am renuntat sa ma mai joc ca sa nu apara vreo problema. La vechiul asus a crăpat placa video (după 4 ani jumate ce i drept. .
Acuma ma îndoiesc ca exista vreun laptop care sa nu se încălzească asa la jocuri in afara de alea gen alienware...

#18
JOBY PROTOSS

JOBY PROTOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 21.03.2004

 cosstica, on 19 aprilie 2016 - 02:56, said:

Nu ii alegi power-plan balanced, ca dai de tot felul de probleme dupa. Si nu ti-ai luat bestia aia de i7 ca s-o tii pe baterie, nu?
Din cât am citit înțeleg că selectând o altă valoare decât 100%, se evită activarea Turbo boost-ului și deci temperaturile acelea măricele. Și nu, nu îl voi limita în permanență așa, dar revenind la exemplul meu (Diablo 3), multe aplicații (inclusiv jocul ăsta) rulează perfect la frecvențe de 4*2,6 GHz și chiar nu au nevoie de 4*3,5 GHz. Îi dau frâu liber când cred de cuviință. Știu că pare că mă cred mai deștept decât OS-ul, dar vreau doar să-i arăt cine-i șefu'! Posted Image

 red46, on 19 aprilie 2016 - 08:36, said:

Are Tj 100 deci o sa isi dea shutdown daca atinge temperatura de 100 grade. Si la 100*C e destul de stabil sistemul, deci nu ai de ce să îți faci griji .
Procesoarele Intel sunt făcute să suporte temperaturi mari, spre deosebire de AMD care au o limită de temperatură relativ mică și se încălzesc a dracu'.
Asta tind și eu să cred până la urmă... Curios mi se pare că am vorbit cu câțiva oameni care lucrează cu chestii de-astea toată ziua și toți îmi spun că acele temperaturi sunt mari, dar nici unul n-a știut să-mi spună care este temperatura maximă corectă pe care ar trebui s-o atingă!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate