Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...
 Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...
 Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9269 răspunsuri în acest subiect

#5509
Nicolae1234

Nicolae1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 24.08.2010
Va salut Domnilor
Sunt in proces de prospectare in vederea achizitiei unei motosape
Dupa ce am citit toate cele 306 pagini ale topicului de fata Posted Image , inclin sa merg pe varianta de Loncin LC1200
Acum, ar fi niste aspecte care nu s-au punctat din ce am citit eu, si sper sa gasesc raspuns la intrebarile mele printre utilizatorii acestui produs(am vazut ca sunt cativa aici), si nu numai :

1) Viteza de rotatie a frezelor este de 160 rpm, cu 30 unitati peste cele 130 rpm care se regasesc pe restul motosape din piata. Se observa in utilizare aceasta diferenta? Conteaza? Intreb pentru ca, in mod normal, ar trebui sa fie un plus(se merge catre zona 200+ rpm aferenta motocultoarelor cu freza tractata)
2) Mai nou exista pe piata modelul cu 3+1 viteze, care e mai scump cu vreo 200 RON fata de cel cu 2+1. Dintre cei care il aveti pe cel 2+1, vi se pare justificata "achizitia" unei trepte suplimentare, la acest cost? Daca exista cineva care are modelul 3+1, poate impartasi din experienta de utilizare? Am retinut de la cineva(nu mai stiu daca de aici de pe forum) ca acea viteza 3 ar fi utila doar pentru mers cu remorca...
3) Exista o recomandare de vanzator care sa il si asambleze/probeze, si la care sa si pot apela ulterior in caz de belele? Ca zona discutam de Jud Ialomita(Urziceni si imprejurimi), sau Bucuresti. Aici stiu ca e mai greu de raspuns, am citit tot ce s-a scris, cum ca la service/garantii, toti sunt o apa si un pamant si mai mult te incurca decat te ajuta, dar poate o fi cineva multumit de service pe aici si nu stim :)

Multumesc,

#5510
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 716
  • Înscris: 28.01.2006
1 Viteză mai mare la freze rezulta o mai buna mărunțite a solului
2 Un plus mare 3 viteze inainte. Eu am un Rotakt Ro80T3 cu 3+1 și viteza 1 e excelenta pentru lucrări unde îți trebuie viteza de deplasare mica și cuplu mare.
La mine viteza 1 are 34rpm,a 2 a are 80rpm și a 3 a 130rpm.

Editat de fob2310, 10 iulie 2018 - 16:10.


#5511
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003

 fob2310, on 10 iulie 2018 - 16:07, said:

1 Viteză mai mare la freze rezulta o mai buna mărunțite a solului
Plus viteza mai mare de deplasare cand o legi la remorca.

#5512
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.610
  • Înscris: 23.09.2009
Cu o motosapă nu veți reuși să mărunțiți terenul la nivelul unei freze tractate indiferent de Nr. de turații.
Păcat că Loncinul nu vine cu oferte de accesorii pentru priza de putere.
Consumul de combustibil este cel puțin dublu față de prospect.
Rotile de 4" sunt un accesoriu băgat pe gâtul clienților aproape inutil, eu am un MGR 750 și cu roțile de la BCS (5") am reușit 11 km/h.

#5513
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 09.09.2016
Ce transmisie ar trebui sa aiba un motocultor pentru a fi mai calitativ?

#5514
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.610
  • Înscris: 23.09.2009
Calitatea costa.
Motocultoarele ((nu motosape) toate au transmisii performante.

#5515
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.033
  • Înscris: 30.10.2006
Exact, iar ca paranteza toti prezinta motosapele gen 751KS de care sa vorbit mai inainte ca si motocultor dar nu e..... un motocultor e jum` de tractor, minim...

Editat de NickRvl, 11 iulie 2018 - 10:44.


#5516
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.749
  • Înscris: 31.01.2010
Ruris ne citeste!
https://www.ruris.ro...re-profesionale

#5517
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 09.09.2016
Renteaza la pret acest model avand in vedere si accesoriile cu care vine la pachet?

https://www.magazin-...cesorii-7752538

#5518
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 20.04.2006

 Ion_Bumbu, on 11 iulie 2018 - 10:56, said:

E o chestie foarte buna, in felul asta pot corecta minusurile si pot plusa la utilajele lor; cinste lor.

MihaiCK: Pe doar 2 viteze inainte, utilaj nou, nu as da mai mult de 2000 RON indiferent ce accesorii ar avea. 13 CP degeaba. Parerea mea dupa ce am strunit 12 CP optimizati. Cred ca sunt utilizatori care pot confirma si de 8 CP optimizati mai bine decat aia 13.

Cu stima,
Liviu

Editat de liviu9, 11 iulie 2018 - 16:58.


#5519
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.610
  • Înscris: 23.09.2009

 MihaiCK, on 11 iulie 2018 - 13:46, said:

Renteaza la pret acest model avand in vedere si accesoriile cu care vine la pachet?

https://www.magazin-...cesorii-7752538
Utilajul este însoțit de o dezinformare de-a dreptul jignitoare, tu fa cum doresti.

#5520
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
E o motosapa, nu-i motocultor, iar diferenta e enorma.

Cred ca tot nu ne-ai spus la ce ai folosi-o.

Cum zice si Liviu, nu prea merita sa dai mai mult de 2000, hai 2500 lei pe o motosapa.

De la 3000 in sus mai bine mai aduni putin si iei motocultor, cum ti-am recomandat in primul raspuns.

Daca ramai la motosapa, LC1200 ar putea fi cel mai potrivit si convenabil. Asta daca nu cumva reiese ca ai nevoie de o motosapa mica.

Asadar, la ce urmeaza a fi folosita?

#5521
carasanu

carasanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 327
  • Înscris: 19.03.2011
Buna seara!. Va rog sa imi explicați și mie ca la un nepriceput ce sunt care ii diferența dintre motosape și motocultoare? EU am un agropro sau pro garden că in unele magazine ii agropro și in altele îi progarden de 7 caluti cu priză de putere și grup diferențial!deci ce îi?

#5522
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 47.162
  • Înscris: 15.10.2009
motocultorul are freza in spate. si face treaba mai buna fara sa te oboseasca.

#5523
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.244
  • Înscris: 20.04.2006
Eu zic ca motocultivatoare sunt alea italiene (asa scrie pe ele); acu fiecare spune cum vrea: de exemplu eu am cumparat mai demult o motosapa (asa ii zic eu), cu o greutate de cca 85kg, dar pe toate hartiile de insotire scrie motocultivator...Posted Image. Am luat si un motocultor de 300kg de ii zice motobloc...

Referitor la astea: dau doar detaliile care fac diferenta.

Motosapa: 2 viteze inainte, usoara si freze in locul rotilor.
Motocultor: Mult mai manevrabil, 4 viteze inainte, greu si freza tractata.

Cu stima,
Liviu

P.S. Sunt curios alea din seria 135, fara diferential, 2 viteze inainte, grele, daca sunt obsitoare si in ce gama sunt considerate...vanzatorii stim cum le numesc...

Editat de liviu9, 12 iulie 2018 - 21:15.


#5524
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.610
  • Înscris: 23.09.2009
ProGARDEN BT330 este motocultor.

#5525
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 67
  • Înscris: 09.09.2016

 til, on 12 iulie 2018 - 14:58, said:

Asadar, la ce urmeaza a fi folosita?

Pentru lucrari in gradina proprie(arat,semanat porumb ocazional) pe o suprafata de max 1 hectar.
Ii va fi atasata o remorca pentru a transporta fan pe distanta maxima de 5 km drum asfaltat,dar si fan din gradina proprie unde solul este mai denivelat,deci ar avea nevoie de o remorca maricica care va fi eventual inaltata.Deci va trebui sa dezvolte suficienta putere pt a indeplini aceste sarcini.

#5526
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.725
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru tractat pe teren denivelat iyi trebuie motosapa mare. Sau mai bine tractor monoax. Adica motocultor sanatos.
Ca sa lucrezi 1ha cu motosapa.... e o mixa nebunie.
Deplasare 5 km cu motosapa mea inseamna aproape o ora.

Pe de alta parte, daca iei tractor monoax trebuie sa fii pregatit sa strunesti monstrul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate