Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9269 replies to this topic

#5491
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 31.01.2010

View Postddaannii, on 09 iunie 2018 - 21:10, said:

Am înțeles, tu poți doar dintr-un loc recomanda.


Garantie, suport, postgarantie.
Lucruri straine pentru unii.

#5492
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postddaannii, on 09 iunie 2018 - 21:49, said:

...Trebuie totuși să respectăm regulamentul asa cum e el.
Corect?...
Corect.
Ai încă două puncte în palmares și ești suspendat pentru o zi.
Dacă înveți între timp ce sunt acelea mesaje ontopic este minunat, dacă renunți și la visele tale cu monștri este chiar perfect.

Io-s tot aici și repede îmi fac timp, dacă trebuie Posted Image

#5493
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View PostTudorCJ, on 09 iunie 2018 - 15:46, said:

Sandy76 normal ca printre rosii ardei castravetii ca ii am pe spalier si la porumb am cu 6 dupa u445 deci nu merita plus suprafata mare.Si iara o sa il folosesc unde pun cartofi caa am masina sa iasa biloane frumoase si cu multa pamant.Am gasit vreo 4 bucati pe Italia Lombardini Goldoni BCS si inca ceva Ferrary parca acuma sa dau telefon sa vedem.
Sa nu-mi spui ca ai 6 minifreze!Posted Image
Se uita un mare arendas, vreo 1000 de hectare (am porumbul linga el) cum prasesc io porumbul!
De, porumbul tot el l-a pus in pamant... dar samanta mea pe care o am de vreo 25de ani!
Vroiam sa-i atasez o prasitoare sa termin mai repede dar taica a zis ca nu-i acelas lucru,
freza afaneaza solul superficial si permite apei din ploaie sa intre mai repede in sol!Posted Image

#5494
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
care ploaie..?! :))

#5495
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,469
  • Înscris: 05.02.2009
Dani, eu am să dau report ultimilor 5-10 mesaje, pentru că sînt offtopic. Şi sper ca moderatorul să le şteargă.
Noi aici discutăm despre motosape nu regulamentul forumului .
Îmi pare rău că nu ţi-ai dar seama.

Edited by mcjohn, 10 June 2018 - 15:07.


#5496
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 31.03.2011
Sandy am prasitoare deaia ce se pune dupa tractor nu freze dale in suparare de freze deastea mici si mori langa ele.

#5497
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postsilesax, on 10 iunie 2018 - 12:13, said:

care ploaie..?! Posted Image)
Adevarat ca-i cam rara !Posted Image
Daca o ține și în iulie... foametea bate la ușă!Posted Image


Tudore, cum adică mori lângă ele?Posted Image

View PostTudorCJ, on 10 iunie 2018 - 15:21, said:

Sandy am prasitoare deaia ce se pune dupa tractor nu freze dale in suparare de freze deastea mici si mori langa ele.


#5498
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,080
  • Înscris: 31.03.2011
Pai Sandy daca stau sa trag porumbul cu motofreza suprafata de 5 hectare oare nu mor langa toate frezele si de sunt 10 freza odata.Poate nu intelegi ce scriu sau altceva.Eu o folosesc stric langa casa unde am niste pamanturi pentru cartofi si legume restul treburilor o fac tractoarele.

#5499
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Mda...bine!Posted Image
Io lucrez numai 3800 mp la freza prin porumb, mai am 5000mp cu porumb care-l lucreaza arendasul dar platesc toate lucrarile iar subventia si productia o iau io!Posted Image
Pe linga casa niste rosii, ardei, castraveti...ce se mai pune!
Aia 3800 cu porumb este cel mai bun pamant pe care-l am, de fapt sunt 7500 dar o parte e lucerna,
Fac rotatia culturilor acolo, nu vreau sa bag chimice in el, manc si io un porumb sanatos impreuna cu pasarile din curte!Posted Image

#5500
carasanu

carasanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 19.03.2011
Bună ziua! Tocmai ce am cumpărat un sau o că nu știu ce îi agro pro hs 1000 b de 7 căluți! Mai are cineva așa ceva? Poate îmi da niște sfaturi! Altă problemă ar fi că nu pot monta frezele pe axa lor din cauza ca 2 suporți sint paraleli adică normal ar fi să fie primul și ultimul la fel, la mine sint primul și al doilea! Nu știu dacă m-am făcut înțeles Posted Image!

#5501
driver_host

driver_host

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmcjohn, on 05 iunie 2018 - 14:48, said:

Dai jos motorul.
Desfaci apărătorile din tablă .
Şi de aici, mai departe, te descurci tu ...
Attachment 2016_02_23__14_58_46~01.jpg Attachment 2016_02_23__15_00_12~01.jpg Attachment 2016_02_23__15_17_09~01.jpg
Mulțumesc foarte mult pentru indicatii, au fost mai mult decat suficiente.

Totuși de ce trebuia sa dau jos motorul?
Chestia asta nu am facutofsi m-am descurcat de minune.

#5502
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,469
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdriver_host, on 17 iunie 2018 - 15:40, said:

Totuși de ce trebuia sa dau jos motorul?

O fi altul prosesul de asamblare !
La a mea, rectangulara ce sustine motorul vine peste aparatori !
Attached File  2015_11_08__14_00_57.jpg   297.4K   65 downloads

#5503
ardeleanumihai

ardeleanumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.06.2013
Buna ziua
Am un motocultor pro series 750-7 CP si vreau sa va intreb daca se preteaza coasele rotative ca cele din imagine (trnsmisie de la fulie)
Unii spun ca nu taie la mijloc, altii ca daca se schimba cutitele cu unele mai mari nu sunt probleme. Astept si parerile voastre.
Eu am de cosit livada pe o suprafata de 1500 mp.
Mentionez ca vreau sa cumpar coasa rotativă de pe OLX la un pret de 700 lei
Va multumesc anticipat !

Attached Files


Edited by ardeleanumihai, 27 June 2018 - 12:04.


#5504
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016
Buna ziua,sunt interesat de achizitia unui motocultor profesional,in jurul pretului de 3-4000 lei si as dori niste sfaturi in legatura cu viitoarea achizitie.
Motocultorul va avea atasat ulterior si o remorca,de aceea doresc sa aiba o putere decenta in functie de aceasta gama de pret.Pe langa problema puterii mai am o doleanta in legatura cu service-ul,in sensul ca nu doresc sa astept zile in sir ca motocultorul sa fie trimis la magazinul de unde l-am cumparat/distribuitor/furnizor, cu alte cuvinte as dori un service ''comod'' care sa nu-mi dea prea multe batai de cap.

Astfel se pune problema producatorului.Din cautarile mele am intalnit Ruris,O-mac,Progarden,Dakard(dkd),Proseries,BSR,Rotakt,Weima.Probabil multi dintre acestia doar importa modele din China si le schimba denumirea.

Din cautari mi s-au parut interesante urmatoarele modele:
https://magazinruris...cot-8-5-cp.html
https://www.pestre.r...m-benzina_4248/
https://www.pestre.r...-metalice_9037/
https://www.pestre.r...3-cp-6-l_22979/
https://www.pestre.r...2-012127_30996/
https://www.rotakt.r...otakt-ro105-13b
https://www.o-mac.ro...prasitoare.html
https://agropro.ro/p...l-ulei-agropro/
https://www.magazin-...cauciuc-7753333

Care vi se pare alegerea cea mai buna dintre aceste modele avand in vedere cerintele legate de putere,service,fiabilitate,rezistenta etc.?

#5505
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,621
  • Înscris: 21.02.2006
Simplu, alege-l pe ala cu cele mai multe viteze/reductor si prize de putere.

#5506
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,729
  • Înscris: 30.07.2003
M-am uitat doar pe fuga, nu am verificat toate optiunile tale.

La prima strigare, as lua pachetul Ruris 751ks.

Tin sa punctez:
1. Nu conta pe garantie, conteaza pe norocul tau. Sansele sa nimeresti un pachet nasol sunt mici si cam aceleasi la oricare dintre "marci".
2. Nici unul din linkurile date de tine nu prezinta un motocultor profesional. Ceva mai profi gasesti discutat aici: https://forum.softpe...8#entry23093269
3. Inainte de putere, cele mai importante la un utilaj agricol sunt: transmisia (numar cat mai mare de viteze mici/reductor) si greutatea utilajului.
4. Despre remorca, orice motosapa, chiar si de 50kg, poate sa traga pe un drum bun remorca de 5-700kg. Daca intri pe drum cu pamant ud, mai urci si un deal, iti trebuie utilaj greu.
De exemplu, am legat vreo 400kg dupa motosapa WM500 de 60kg, pe pamant ud. La o urcare de 10grade a trebuit sa mai impinga trei oameni. Aia trei oameni = utilaj tractor de vreo 200kg. Deci, practic, as fi avut nevoie de o motosapa de 260kg ca sa se descurce singura.
5. Nu ai spus ce lucrari vei face cu el. E important de stiut, pentru o alegere corecta.

Cu bugetul de 4000lei te apropii binisor de un utilaj greu (peste 300kg) , cu transmisie buna. Tractor monoax: cauta: Forte, Zubr, Kentavr si tractoras.ro

#5507
Ursecornel

Ursecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.12.2017
Eu m-as gandi bine in locul tau,in nici un caz ruris!!Prieteni stiu de ce

Edited by Ursecornel, 09 July 2018 - 20:29.


#5508
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,729
  • Înscris: 30.07.2003
Ai putea sa argumentezi? Stiu foarte bine reputatia pe care o are Ruris aici.
Dupa parerea mea, insa, Ruris e totuna cu restul chinezariilor cu nume RomGlez de pe la noi.

Experiente nefericite cu service-urile gasim povestite pe aici, despre oricare "marca" nu doar Ruris.
Ca Ruris minte cand spune ca sunt fabricate in Romania, e alta mancare de peste.

In esenta, ramane fierul. Si un plus de imagine in ochii mei, pentru ca Ruris pare sa aiba cele mai tepene accesorii de motosape.

Strict despre 751KS:
- o are un patron in zona, folosita mai mult de un vecin de-al meu. Hingherita rezonabil, se tine foarte bine. Si e un tanculet pe langa paraitoarea mea pe curele.
- e unul pe Youtube care-si prezinta experientele cu 751KS. Personal nu-l suport pe respectivul, dar experientele relatate pot spune cate ceva despre fierul lui. Nu stiu daca a avut bele cu ea ori nu, ca nu-l suport deci nu-i urmaresc postarile :)) BobbyBob ii zice.

Spun toate astea cu toate ca am o afinitate pentru BSR, avand motosapa de la ei de care sunt foarte multumit.

Ca sa nu va bateti capul cautandu-l, [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6sW01SV-MPw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate