Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Motosapa -partea a-III-a

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
9245 replies to this topic

#5455
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Dumnezeu sa-l odihneasca.

Eu nu intru la lucrari cu motoutilaje fara bocanci de santier, salopeta si sapca; explicatii: bocancii nu aluneca si bombeul metalic poate fi salvator; salopeta nu se agata, nu "se lasa", etc; sapca e reglabila, poate fi fixata bine pe cap; o perche de pantaloni cu turul lasat, o zgarietura pe brate, o intepatura de insecta, un pantof in care a intrat tarana, un papuc sarit din picior, o palarie luata de vant...instinctul te face sa-ti aranjezi tinuta, iei o mana de pe coarnele utilajului si ai toate sansele sa pierzi controlul...

Cu stima,
Liviu

#5456
tata11

tata11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.11.2007
Ceasul rău! Era îmbrăcat în combinezon și cu bocanci în picioare...

#5457
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Mda, Doamne fereste de ceasuri d-astea; eu am trecut prin multe chestii de ma mir si acum ce noroc am avut de am scapat intreg...doar cu ceva vanatai sau zgarieturi; de la masina rasturnata pana la cazaturi de la inaltime cu schele sau scari instabile; culmea e ca de fiecare data, au patit-o si altii dupa mine (decurs de 20-30 zile) care au ramas invalizi ori au dat in primire...  agro-utilajele le-am achizitionat de cand am noul loc de munca, unde singurul motiv serios de concediere este nerespectarea SSM / ISU; asa ca sunt "ochii cat sarmaua" la lucru.

#5458
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Buna ziua, este cineva pe acest forum, care comercializeaza sau are de vanzare manicoti TG 320 cu blocator? (intentionez sa-i montez pe un Ruris 751ks)

#5459
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010

View PostMisu_34, on 24 mai 2018 - 09:20, said:

Buna ziua, este cineva pe acest forum, care comercializeaza sau are de vanzare manicoti TG 320 cu blocator? (intentionez sa-i montez pe un Ruris 751ks)

M-am razgandit... foarte util clipul: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3GUN3peLOMk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5460
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Clipul ala e facut in ciuda; ales exact conditiile in care sunt contraindicati; cu gumele pe miriste, lipsa aderenta, a mai dezechilibrat-o si cu greutatile; plus ca modelul ala din clip pare ca nu e blocabil; eu ii folosesc doar la cosit sau cand rulez pe asfalt sau beton cu capra chioara; la lipsa aderenta ii pot bloca; Nici eu nu recomand manicotii aia, dar expun cazurile in care mi-au fost utili. Un amic a facut ceva asemanator pentru un ansamblu de peste o tona; dar ii foloseste doar in situatia in care altfel vireaza foarte greu; altfel ii blocheaza.

Cu stima,
Liviu

Edited by liviu9, 24 May 2018 - 16:40.


#5461
fantianti

fantianti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2013
Am si eu  asa fel de dispozitive de care sint multumit ,fara ele este greu sa virez ,  la drum mai lung conteaza chiar si rotile sa aiba acelas circumferinta altfel trage intro parte si devine obositor sa tot tii contra .
. Este adevarat ca la plecare (in cazul meu) patineaze o roata pina este antrenata si a doua dar macar nu ma arunca de pe banca remorcutei .
Rotile mele sant de dacie veche , din aceasta cauza a crescut cu mult viteza lui de deplasare dar l-am temperat cu usurinta cu o fulie mai mare .Banui ca mult mai nasol ar fi cu cauciucuri cramponate care nu ar patina si mai repede m-ar  arunca  jos de pe "cal".

Attached Files



#5462
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007

View Postfantianti, on 28 mai 2018 - 20:25, said:

.....  la drum mai lung conteaza chiar si rotile sa aiba acelas circumferinta altfel trage intro parte si devine obositor sa tot tii contra .


V-am povestit anterior ca mi-am pus roti de Dacie la motosapa si ca trage stanga, din cauza ca rotile nu sunt de la acelasi producator, acelasi profil, aceeasi uzura.
Rezolvarea a fost sa tot caut prin curtea mea si a vecinilor o roata de Dacie care sa aiba o circumferinta si profil cat mai apropiata de cea din stanga (cea din dreapta avea cauciuc de iarna si profilul nu era uzat , doar imbatranit - productie 2006).

Acum doar la viraje trebuie sa trag mai cu forta de motosapa, dar la drum drept merge foarte bine, tine directia :) .
Cei care vreti sa treceti la roti de autoturism, sa fiti un pic mai atenti la inceput , pana va obisnuiti cu schimbarea. Deoarece la viraje cam "smuncesc" (maresc viteza) si te pot da jos de pe scaun.

#5463
driver_host

driver_host

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 24.11.2006
Salutare! A schimbat cineva de aici simeringurile de la planetare? Imi plange unul la planetara dreapta(cum o tin eu de coarne), l-am cumpărat si doresc să-l schimb, service-ul este cam departe si cred ca nu este c3va extrem de complicat.
Motocapra este un proseries 750.
Are cineva ceva instructiuni sau un link ceva?

#5464
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Uitate la ei pe sait la sectiunea piese ca o sa ai schema(desen tehnic)utilajului,adică a cutiei si grupului,cel putin eu am găsit dar nu ajuta mult.Am dorit sa va ce dimensiune este semeringul de la priza de putere dar nu era trecut nici o dimensiune.

#5465
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Intotdeauna se monteaza cu arcul in interior...mare grija sa cureti lacasul si sa nu il bagi descentrat..cu respect..in general ai acolo o placa prinsa in suruburi si le desfaci si acolo vei gasi semeringul

#5466
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdriver_host, on 04 iunie 2018 - 13:32, said:

Salutare! A schimbat cineva de aici simeringurile de la planetare?
Dai jos motorul.
Desfaci apărătorile din tablă .
Și de aici, mai departe, te descurci tu ...
Attached File  2016_02_23__14_58_46~01.jpg   149.42K   68 downloads Attached File  2016_02_23__15_00_12~01.jpg   139.22K   67 downloads Attached File  2016_02_23__15_17_09~01.jpg   73.94K   69 downloads

#5467
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Salut colegii vreau sa achizitionez o motosapa sau motofreza pentru gradinile de langa casa nu suprafete mari.Pana acuma lucrez cu un Goldoni al unui prieten are 3 trepte de deplasare si 1 treapa pentru freza merge super ok.Voi ce imi recomandati sa iau de aici de pe Romania second hand noi?Din cele noi cam ce marca ar fii ok si ce imi recomandati eu in general o sa folosesc freza si cam atata nu transport nu nimic.Va multumesc frumos pentru raspunsuri.

#5468
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Depinde cati bani vrei sa bagi in utilaj, daca e subtire teancul, sh, din alea noi ar fi: Grillo, Bertolini, BCS...

Cumpara de unde ai asigurate reparatiile in garantie cat mai aproape de tine!
La mine nu a fost cazul sa apelez la garantie, pe 4 iulie face 3 ani!

Tu esti invatat cu freza tractata asa ca sfatul meu e sa cumperi asa ceva!

P.S.
Detin un grillo cu freza tractata...Posted Image

Edited by sandy76, 08 June 2018 - 09:17.


#5469
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Sau asta de la nea caisa ...
Are 3 viteze inainte si 2 inapoi...
https://www.neakaisa...bt330-9917.html

P.S. Nu da datele tehnice despre freza...Posted Image

Edited by sandy76, 08 June 2018 - 10:10.


#5470
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
As lua ceva gen tot asa cu freza in spate ca am unpic de teren de facut cu el apai cu asta cu ghidon si sape in loc de roti seara cand esti in pat dai din maini plus ca te si poarta de numa in schimb asta sta frumos pe pamant.

#5471
Marian79bz

Marian79bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 14.08.2013
Doar ca cele cu freze tractate lasa de exemplu la vie o portiune insemnata de teren nefacut ca si la orice suprafata

#5472
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Care`i suprafata aia?
@TudorCJ,
decit sa te intinzi la bani la neakaisa atunci mai bine unu ca al meu, Diesel, freza tractata, duce un plugut in mod rezonabil, trage o remorca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

11 user(s) are reading this topic

0 members, 11 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate