Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Am trecut la Digi Energy... cu energia electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
377 replies to this topic

#163
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View PostMesssy, on 03 martie 2017 - 13:34, said:

Poate toti furnizorii o fac special, nu mai dau facturi ca sa nu se mai poata muta niciunul, ce atata plimbareala pentru a speria monopolul....
Azi dimineata am gasit in cutia postala facture de la Enel si am vazut ca le-au primit si alti vecini. Deci teoria in ceea ce priveste conspiratia nu se adevereste.

#164
davos

davos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.03.2007

View Postadetcc, on 08 martie 2017 - 13:54, said:


Da inseamna ca nu-ti pasa de natura. Cu ce te ajuta sa-ti vina o hartie in posta, cand este aplicatie pe telefon, in care iti arata toate statisticile posibile, te atentioneaza cand vine ultima factura, poti sa o platesti cu 1 singur click.
Nu inteleg oamenii care asteapta facturi in cutie si mai pierd vreo 2 ore pe la posta sa le plateasca. Si varsta nu e o scuza, ai mei au 67 de ani si amandoi au smartphone.
Soacra-mea nu are telefon, daca esti draguț sa-i dai numarul tau de "smartfone" si sa-i platesti tu "facturili". Omogenizarea sociala nu face bine tuturor.
Toate cele bune.

#165
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View Postadetcc, on 08 martie 2017 - 13:54, said:

Da inseamna ca nu-ti pasa de natura.
Pentru ca nu ma cunosti nu pot sa-ti spun decit un lucru: Daca mie nu-mi pasa de natura nu stiu cui ii pasa. Daca eu astept o factura pe hirtie nu inseamna ca pentru asta a trebuit sa se taie un copac. Poate foarte bine sa se tipareasca pe hirtie reciclata. Nu ma consider vinovat de faptul ca in tara asta nu se recupereaza nimic. Dimpotriva ma revolta acest lucru.
In legatura cu pierderea de timp pentru a platii facturi, unde platesc eu nu am stat niciodata mai mult de doua minute nu de doua ore.
Si daca citeai postarile anterioare puteai sa vezi ca se specula ca cei de la Enel si nu numai, nu mai trimit facturile pentru ca stiu ca ai nevoie de ele cind vrei sa alegi un alt furnizor.

Edited by Gaby_M, 08 March 2017 - 21:27.


#166
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012

View PostGaby_M, on 08 martie 2017 - 21:24, said:

cei de la Enel si nu numai, nu mai trimit facturile pentru ca stiu ca ai nevoie de ele cind vrei sa alegi un alt furnizor.

Pai daca ceri factura electronic fii sigur 100% ca va veni mereu si va si ramane salvata in mail pe vecie. si daca ai nevoie de una, o printezi. Nu inteleg de unde tot apare aceasta conspiratie impotriva furnizorilor:))

@Davos, sa inteleg ca nu numai soacra-ta are probleme cu tehnologia. Daca tot esti ironic, sa stii ca da am avut o ruda in varsta de 88 ani, si ca sa nu se chinuie, facturile le primeam pe mail si la fel le si plateam. Deci nu esti obligat sa-i iei "smartfone" soacra-tii. Trebuie doar sa fii mai "open minded" sau poate ca iti place sa o chinui pe soacra-ta. Fiecare cu placerile lui!

#167
Kurinkita

Kurinkita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 28.01.2012
Ma tenteaza si pe mine sa trec si am o intrebare pentru cei care au facut deja mutarea, in special despre index:
Cum se da indexul la ei? Se poate da si din contul DigiCare? Sau se doar telefonic sau alta solutie?

#168
YAESU

YAESU

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.04.2008

View PostKurinkita, on 24 aprilie 2017 - 08:24, said:

Ma tenteaza si pe mine sa trec si am o intrebare pentru cei care au facut deja mutarea, in special despre index:
Cum se da indexul la ei? Se poate da si din contul DigiCare? Sau se doar telefonic sau alta solutie?
Din DigiCare se poate plati dar si prin telefon, telverde 0800.410.400, perioada de comunicare a indexului autocitit fiind ultimele 4 zile din luna.

#169
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View PostKurinkita, on 24 aprilie 2017 - 08:24, said:

Ma tenteaza si pe mine sa trec si am o intrebare pentru cei care au facut deja mutarea, in special despre index:
Ce să mai treci, că Digi Energy e deja istorie. Nu mai au voie să distribuie energie electrică, au pierdut un proces extrem de important. Ce făceau ei se numea bișniță cu energie electrică, nu piață liberă. Știrea aici: http://www.economica...iei_136628.html

#170
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postfflloorryynn, on 25 aprilie 2017 - 08:51, said:

Ce să mai treci, că Digi Energy e deja istorie. Nu mai au voie să distribuie energie electrică, au pierdut un proces extrem de important. Ce făceau ei se numea bișniță cu energie electrică, nu piață liberă. Știrea aici: http://www.economica...iei_136628.html
Decizia instanţei poate fi atacată cu recurs...

#171
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
si ce daca numai au voie sa distribuie? ... mare e pizma unora...
o sa fie furnizor de curent in continuare.

#172
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009

View Postfflloorryynn, on 25 aprilie 2017 - 08:51, said:

Ce să mai treci, că Digi Energy e deja istorie. Nu mai au voie să distribuie energie electrică, au pierdut un proces extrem de important. Ce făceau ei se numea bișniță cu energie electrică, nu piață liberă. Știrea aici: http://www.economica...iei_136628.html
E o diferență între distribuție și furnizor. Mai documentează-te înainte, dacă tot le știi pe toate tu.
@Kurinkita Te poți abona la Digi Energy când vrei, nu e nici o istorie.

#173
pustiux

pustiux

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,208
  • Înscris: 27.05.2009
Distributia nu are legatura cu furnizarea. RDS-ul doreste sa-si faca propria retea de distributie, dar n-are loc de "combinatori".

#174
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postfflloorryynn, on 25 aprilie 2017 - 08:51, said:

Ce să mai treci, că Digi Energy e deja istorie. Nu mai au voie să distribuie energie electrică, au pierdut un proces extrem de important. Ce făceau ei se numea bișniță cu energie electrică, nu piață liberă. Știrea aici: http://www.economica...iei_136628.html
io ştiam că-n bijniţă...iei eftin şi dai scump... nu invers....

View Postpustiux, on 25 aprilie 2017 - 09:05, said:

Distributia nu are legatura cu furnizarea. RDS-ul doreste sa-si faca propria retea de distributie, dar n-are loc de "combinatori".
cum să ai reţea proprie? te crezi în austria???

#175
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,862
  • Înscris: 26.02.2010
Rds-ul vrea sa construiasca o noua retea de joasa tensiune, personal nu sunt de acord, este deja una in uz si are preturi reglementate de ANRE, acolo s-ar putea umbla in jos, nu ai facut investitiile promise când ti-ai luat angajamentul ca ai majorat pretul ca sa imbunatatesti infrastructura, jos pretul mai mic decat cel anterior, ca un fel de penalizare pentru neîndeplinirea cerintelor.

Am introdus si eu indexul in digicare, mi-au trimis cei de la digi un sms de informare ca il pot transmite telverde si online începând de azi.

#176
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,862
  • Înscris: 26.02.2010
Prima factura digi energy, in cutia postala nu a sosit inca. Pretul mediu per kWh este de 0,4743 ron.

Attached Files



#177
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
de verificare: am bagat pe digicare si diferenta de pret este de cam 6-7ron la suta de kwh....si la voi e la fel?

#178
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postaris86, on 25 aprilie 2017 - 10:10, said:

Prima factura digi energy, in cutia postala nu a sosit inca. Pretul mediu per kWh este de 0,4743 ron.

Nu mi se pare extraordinara oferta gigi energy sa sarim toti din bocanci, eu la Enel in momentul asta am 0,4581, deci nici macar nu vine sub pretul Enel, ma si obosesc alea de la casieria gigi ca tot repeta cand platesc, energie mai ieftina ca la enel......data viitoare ma duc cu factura sa le dau cu ea in cap

#179
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017
Sa inteleg ca estimarile alea din "calculatoare" si preturile alea de 0.2 ron/kwh cu tva sunt vrajeli? tot pe la 0.5 ajunge cu toate taxele?

#180
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,996
  • Înscris: 21.01.2013

View PostShadowBroker, on 25 aprilie 2017 - 10:23, said:

Sa inteleg ca estimarile alea din "calculatoare" si preturile alea de 0.2 ron/kwh cu tva sunt vrajeli? tot pe la 0.5 ajunge cu toate taxele?

da
0,2 e cu tva, dar fara taxe, taxe, taxe

Edited by blackiesasha, 25 April 2017 - 10:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate