Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Note de 4 pentru "teme incomplete"?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#55
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009

View PostBursul, on 16 martie 2016 - 16:11, said:

Fiecare profesor are propriile lui reguli la ora. Daca vrei 10 pe linie te supui acestor reguli. Daca te tine sa nu le respecti. foarte bine, dar nu vii apoi sa te plangi ca ti-o iei ca nu ai respectat niste reguli.
Eu am avut diriginta de mate care vroia sa scriem numai cu creionul. Eu nu am indraznit sa scriu cu altceva. De ce as fi facut-o? De-al dracului?
Aici gresesti. Profesorul nu are drepturi fata de elev, are fata de angajator. Ce conteaza mai mult, cu ce scrii sau ce scrii?
Repet, daca un profesor te face sa iti doresti tu sa inveti, e profesor. Daca inventeaza reguli si te conduce cu frica atunci e doar un politai.

Un alt exemplu: bursule esti sofer? Daca da, imi zici te rog daca respecti toate regulile de circulatie? Daca nu.. atunci de nu ai scris cu carioca la mate?



#56
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,653
  • Înscris: 30.10.2003
Duci intro directie gresita discutia.
Eu as pune altfel problema:

Esti profesor si dai teme de casa. Nu specifi clar ca aia de nota 10 nu trebuie sa-si faca tema.  
A doua zi vezi ca un elev de nota 10 nu si-a facut tema. Cum reactionezi?


#57
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009
Probabil metoda mea e gen corporatist, dar mna asta e.

Il trag deoparte si il intreb motivul.
Apoi sa fiu cinstit test scris 15 min din tema de casa. Asa imi dau seama cine e destept si cine a scris sa fie scris.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
taosil, ai idee ce este un proiect de lecție și cum trebuie să se desfășoare o oră la clasă? Ceva de genul: cât durează prezența/notarea absenților, verificarea temei, cât durează verificarea cunoștințelor acumulate în lecția anterioară, cât durează predarea noii lecții, cât durează verificarea nivelului de înțelegere și fixarea noilor noțiuni ca să vezi dacă mai ai cele 15 minute de test?

#59
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009
No ideea. Am zis ce as face eu, nu cum ar face un profesor. Dar mai stiu la jobul meu, daca o procedura ii scrisa prost, ridic 2 degete ma duc la sefi mei le fac o propunere si daca am dreptate schimb procedura.

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Încerci să spui că dacă profesorilor nu le ajunge ora pot să propună să o facă de 80-100 minute?

#61
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,653
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttaosil, on 16 martie 2016 - 16:29, said:

Probabil metoda mea e gen corporatist, dar mna asta e.

Il trag deoparte si il intreb motivul.
Apoi sa fiu cinstit test scris 15 min din tema de casa. Asa imi dau seama cine e destept si cine a scris sa fie scris.

Imi pare rau ca nu intelegi. Aici nu-i vorba de cine e destept sau nu. E vorba de a respecta niste reguli. Daca profesoara doreste ca un elev sa nu scrie la ora sau sa nu-si faca temele va preciza clar acest lucru. Daca elevul are el initiativa sa faca ce vrea el la ora ... sorry!!!

#62
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 15.04.2009
Sau sa regandeasca tot sistemul de invatamant.

#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dă-ne un exemplu de reformă a sistemului în care elevul de clasa a v-a să nu fie obligat să scrie ce predă profesorul la oră. Cam cum ar trebui să se realizeze predarea noii lecții?

#64
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007
E trist sa vad ca inca mai exista oameni care nu concep scoala fara bici, ca pe vremea lui Creanga.De asemenea, vad ca sunt oameni, deveniti parinti, care accepta aceleasi metode pe predare/invatare de pe vremea cand ei erau persecutati cu teme pentru acasa si care considera ca asa este cel mai bine atat pentru copiii lor cat si pentru copiii altora !!! Asta e cel mai grav ! Sa hotarasti tu, ce sa faca ceilalti, ca nah, ei detin majoritatea ! Ca altfel, apar discutii de genul "Doamnãããã, da de ce copilul meu a luat 8 la test si si-a facut si tema, iar Xulescu a luat 9 si nu si-a facut tema ? huh?? "
Sunt de acord ca elevul, indiferent de varsta, trebuie sa invete (nu sa munceasca, asa cum sustin unii ).Asa cum spuneam, cunostintele acumulate pot fi verificate in baza unei evaluari scrise sau orale, in clasa, iar sistemul de notare trebuie sa fie obiectiv, fara a fi influentat de simpatii/antipatii, spaga, atentii sau de motive puerile : ca n-a venit tuns, ca are ciorapi rosii, ca poarta cercei etc.

#65
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostFriskey, on 16 martie 2016 - 10:36, said:

Ce usor va pedepsiti voi copiii fara sa va intereseze cel fel de regim absurd impun la scoala anumiti profesori dilii. Da, sunt multi profesori dilii, unii ii persecuta pe unii elevi de sanchi, altii pentru ca nu l-a salutat parintele pe drum, ca nu l-a dat la el la meditatii sau pur si simplu ca nu ii place moaca elevului. Am avut cativa profesori din astia asa ca nu imi spuneti mie ce si cum se intampla prin scoli.
Faptul ca multi elevi se afla in situatia asta si multi parinti sunt nemultumiti de acea profesoara spune cam totul despre profesoara: ea are probleme.


Vorbesti prostii. Nu spun ca nu exista si ce ai zis tu. Insa in cazul de fata, initiatorul a specificat clar ca elevul nu isi face temele si nu scrie in clasa.
Si e doar in clasa a V-a. Ma intreb cum o sa se comporte in a X-a.

Edited by baliosss, 16 March 2016 - 17:15.


#66
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,439
  • Înscris: 06.02.2008
Vad ca unii din voi ne apostrofeazã ca suntem adeptii scolii cu biciul. In cazul de fata nu e cazul. Elevul de clasa a V-a refuza sa scrie la ora si nu-si face temele. Motivul e necunoscut pentru noi. Profesorul ii da 4.Unde e problema?

Edited by caiuscorneliu, 16 March 2016 - 17:11.


#67
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View Postprimuministru, on 16 martie 2016 - 12:21, said:


Pai tocmai ce ti-a explicat omul in post :
[i]"Elevul e bun la invatatura,cunoaste materia respectiva,cel putin de 8-9 (a avut media 6),avand la toate celelalte materii medii de 10 si una sau doua de 9.
Eu nu inteleg ceva. Daca a avut media 6, cum stie materia de 8-9? Adica, cine a facut evaluarea aia de 8-9? Parintele? Oh, da! E foarte usor sa fim subiectivi.

LE: Sunt unii pe SL care zic asa: "Am 40 de ani si sunt virgin. Eu sunt baiat misto, dar femeile sunt superficiale si de aia nu ma plac".
Exact asa si aici. E vina oricui pentru ceea ce i se intampla copilului meu, dar nu a mea sau a propriului copil. Da, da, da.

Edited by baliosss, 16 March 2016 - 17:15.


#68
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Stiu ce vrea sa sublinieze. Dar totusi, cine a facut evaluarea de 8-9?

#69
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,847
  • Înscris: 05.10.2007

View Postbaliosss, on 16 martie 2016 - 17:11, said:

Eu nu inteleg ceva. Daca a avut media 6, cum stie materia de 8-9? Adica, cine a facut evaluarea aia de 8-9? Parintele? Oh, da! E foarte usor sa fim subiectivi.

Copilul are numai medii de 9 si 10 la celalte materii.La materia respectiva o fi primit nota de 8, apoi un 4 pentru ca nu si-a facut tema.Media e de 6 ?? Este ! Cine-a facut evaluarea ?? Dumnezeu din clasa, ala de preda !
Grea matematica asta domne, nu-i pentru oricine ! Asa ne trebuie daca nu stai cu biciu pe oameni sa invete carte !

Edited by primuministru, 16 March 2016 - 17:19.


#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postprimuministru, on 16 martie 2016 - 17:01, said:

E trist sa vad ca inca mai exista oameni care nu concep scoala fara bici, ca pe vremea lui Creanga.De asemenea, vad ca sunt oameni, deveniti parinti, care accepta aceleasi metode pe predare/invatare de pe vremea cand ei erau persecutati cu teme pentru acasa si care considera ca asa este cel mai bine atat pentru copiii lor cat si pentru copiii altora !!! A
Te-au persecutat tare de tot profesorii în școală cu temele pentru acasă?
Toată lumea vorbește despre orele pe care le iau copii de la profesori, mulți plângându-se că trebuie să meargă la cei de la clasă. Ce nu înțeleg eu este cum se ajunge în astfel de situații pentru că în școlile unde se merge la școală doar pentru vizarea carnetului de alocație, nimeni nu vorbește nici de meditații, nici de cumpărat culegeri nici de teme pentru acasă. Fenomenul este însă generalizat la școlile cu ștaif unde își duc copii toți cei care au strâns ceva bănuți în perioada asta de tranziție.

#71
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016


View Postprimuministru, on 16 martie 2016 - 17:19, said:


Copilul are numai medii de 9 si 10 la celalte materii.La materia respectiva o fi primit nota de 8, apoi un 4 pentru ca nu si-a facut tema.Media e de 6 ?? Este ! Cine-a facut evaluarea ?? Dumnezeu din clasa, ala de preda !
Grea matematica asta domne, nu-i pentru oricine ! Asa ne trebuie daca nu stai cu biciu pe oameni sa invete carte !

Ce relevanta are media la celelalte materii? Daca e bun la engleza inseamna ca automat e bun si la matematica? Grea logica asta domne, nu-i pentru oricine.

#72
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
@primuministru
Nu vroiam sa mai scriu, iar parte din comentariu vroiam sa-ti trimit pe privat pentru a nu mai polua topicul.
In pauza de masa mi-am intrebat un coleg localnic (locuiesc si muncesc intr-o fosta capitala imperiala, si nu, nu e Moscova, e mai la vest de Bucuresti) cum este cu temele de casa in acest oras. Raspunsul a venit imediat. "Evident ca sunt teme".  Animat de unul din raspunsurile tale, l-am gratulat cu un "comunistule". S-a uitat ciudat la mine si evidient ca a trebuit sa-i explic contextul. Mi-a spus o intamplare din viata lui de elev in care era sa ramana corigent pentru ca nu si-a facut temele la ceea ce am inteles eu ca era desen tehnic. Situatia s-a rezolvat pana la urma, facand absolut toate temele, insa in nici un caz n-a avut nota mare la aceasta materie. Cu toate ca excela la materia respectiva.

Forta sau abuzul limbajului nu trebuie sa fie folosite de profesor. Insa astea merg doar atunci cand profesorii si parintii fac echipa. Scopul lor ar trebui ca elevul sa invete.
Nota 4 (sau 2 cum am luat eu) nu este nici abuz moral si nici forta fizica. Si in nici un caz un bici.
In cazul in care regula profesorului este ca tema este obligatorie, el trebuie sa se rezume, pe un ton parintesc, la: "Imi pare rau. Azi mai mult de 4 nu-ti pot da".
Am mai scris intr-un post ca profesorul nu are palnie prin care sa toarne cunostintele in capul elevilor. Mersul se invata exersand. La fel si notiunile noi invatate. Cine crede altceva se insala. Exersarea presupune efort, iar efortul este munca. Chiar daca-ti face placere sau nu.

OP s-a retras intr-un colt. S-a multumit sa dea cateva like-uri si sa dezbatem noi. Contextul este inca vag, dar n-a catadixit sa detalieze. Drept urmare, consider ca fie este troll, fie are ceva de ascuns.

PS: Notele in ziua de azi sunt iluzorii. Te rog sa nu-mi zici de note de 9 si 10 cand aceiasi elevi sunt praf la testele PISA.

Edited by Cy_Cristian, 16 March 2016 - 17:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate