Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Note de 4 pentru "teme incomplete"?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#1
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ma adresez celor care cunosc regulamentele scolare (profesori si nu numai).
E normal ca in clasa a V-a,un elev sa primeasca note de 4 (patru intr-un semestru),pentru "teme incomplete",sau,pentru ca nu scrie in clasa?
Elevul e bun la invatatura,cunoaste materia respectiva,cel putin de 8-9 (a avut media 6),avand la toate celelalte materii medii de 10 si una sau doua de 9.
In semestrul al II-lea are deja un 4 si un 3 (din aceleasi motive)...fara sa fi fost ascultat  macar odata.
Aceasta profesoara pare sa aiba ceva probleme cu "pedagogia",fiind revoltati toti ceilalti parinti,inclusiv de la alte clase la care preda.
Exista vreun articol in legea invatamantului,care sa stipuleze ceva legat de aceasta speta?

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da, e normal. Despre ce materie e vorba?

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e normal sa nu scrie in clasa ce preda profesorul si sa nu isi faca temele ??
dupa cum pui problema, as zice ca raspunsul e da...
vai de noi :(

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
poate copilul nu are nevoie sa scrie ca sa retina si sa inteleaga ce ii spune aia acolo. si daca e asa, nici la teme nu are nevoie sa faca 100 de exercitii, ci poate 2-3-4 ii arata profei ca a inteles despre ce e vb si gata. Imi aduc aminte ca si in generala si la liceu aveam profesori care nu predau in sensul de a scrie. Pur si simplu luai notite si atat, nu scriai dupa dictare. La facultate a fost si mai si :D

Edited by usrnm, 16 March 2016 - 09:42.


#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Si cand te gandesti ca astia gen elev eminent, cica, mi-ar fi platit mie pensia.

Singurul lucru care il regret in viata asta e ca nu am plecat mai devreme din cocina aia.

On topic. Da, este normal. De fapt normal era sa-i tranteasca un 2.

Fratica, zii respectivului ca scoala nu e obligatorie. Avem hectare intregi necultivate, suntem codasi la cresterea animalelor, se inoata practic in gunoi pe strada iar el se chinuie pe bancile scolii.

#6
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostSuper Chief, on 16 martie 2016 - 09:45, said:

Fratica, zii respectivului ca scoala nu e obligatorie. Avem hectare intregi necultivate, suntem codasi la cresterea animalelor, se inoata practic in gunoi pe strada iar el se chinuie pe bancile scolii.
Nu cred ca e bine sa incerci sa motivezi un copil in maniera asta.
O varianta mai buna ar fi ca parintele sa se axeze pe lucruri pozitive... gen: daca vrei sa reusesti ca x-ulescu trebuie sa inveti cum a invatat x-ulescu in tinerete.

Edited by DraculescuDraculescu, 16 March 2016 - 09:53.


#7
danyd83

danyd83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,050
  • Înscris: 04.11.2013
Ce s-au boierit copiii din ziua de azi. "Mami eu nu scriu in clasa ca mi-e lene si ma doare la basca de profesoara. Teme? Ce teme ca n-am timp de ele! Nu mai bine te plangi tu pe undeva ca mi-a dat nebuna aia un 4?"
Crezi ca daca-l cocolosesti o sa reuseasca ceva in viata? O sa fie dependent de parinti. Nu mai aruncati vina pe profesori si uitati-va in ograda proprie.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdanpet, on 16 martie 2016 - 09:26, said:

Ma adresez celor care cunosc regulamentele scolare (profesori si nu numai).

Exista vreun articol in legea invatamantului,care sa stipuleze ceva legat de aceasta speta?

Adu-ti aminte de vremea cand erai tu elev.Si atunci erau profesori de acest gen.Sunt si ei oameni iar subiectivismul este o caracteristica umana.
Nu ai ce face.Explica-i pustiului cum devine cazu' si sunt convins ca daca alegi cuvintele potrivite,va intelege.Copii sunt mult mai receptivi si deschisi la minte decat credem.
Iar in ceea ce priveste aspectul legal,chiar daca ar exista asa ceva,e pacat sa faci valuri,Solutia la problema ta ar fi indepartarea acelei profesoare.Ori asa ceva nu se va intampla,iar sicanele se vor inmulti.
Azi-maine scapati de aceea profesoara iar elevii vor ramane cu o experienta care le va fi de folos in viata.
Parerea mea.

#9
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View Postdanyd83, on 16 martie 2016 - 09:50, said:

Ce s-au boierit copiii din ziua de azi. "Mami eu nu scriu in clasa ca mi-e lene si ma doare la basca de profesoara.
poate daca s-ar mai elimina din materia inutila si s-ar pune mai mare accent pe lucruri cu aplicabilitate practica/concreta ar fi si copiii mai motivati sa invete

View Postdanyd83, on 16 martie 2016 - 09:50, said:

Crezi ca daca-l cocolosesti o sa reuseasca ceva in viata? O sa fie dependent de parinti. Nu mai aruncati vina pe profesori si uitati-va in ograda proprie.
copilul nu trebuie nici cocolosit nici terorizat ci motivat

#10
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View Postaeon, on 16 martie 2016 - 09:35, said:

vai de noi :(
Profesorul nu are dreptate intotdeauna, de aia sunt rezultate dezastruoase la examene nationale, fiindca pentru majoritatea profesorul e un fel de semizeu care nu trebui chestionat, defapt majoritatea "profesorilor" nici nu au ce cauta in invatamant, dar atitudinea ta protectoare fata de acestia le da apa la moara.
Ai auzit expresii ca "Poti sa te duci oriunde, si la decan si la director, nu ai ce sa-mi faci" ? Daca nu, inseamna ca nu ai dat de profesori "adevarati".

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
O discutie oarecum asemanatoare: http://forum.softped...fii-de-nota-10/

#12
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postdanpet, on 16 martie 2016 - 09:26, said:

Elevul e bun la invatatura,cunoaste materia respectiva,cel putin de 8-9 (a avut media 6),avand la toate celelalte materii medii de 10 si una sau doua de 9.

Care e logica? Doamne feri... Trebuia sa fie si trecerea clasei cu examen la materiile importante, nu cu medie... Te duci la examen ca la faculta, alegi o tema, ceva, o prezinti. Daca treci, bine. Daca nu, faci anul iar. Simplu ca buna ziua.

#13
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Colegi de forum, voi gresiti un lucru. NU E NORMAL SA II DEA 4 PE O TEMA DOAR LUI, DACA LA CEILALTI ELEVI NU LE DA NOTA PE TEMA.

#14
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
E normal sa ii dea 4 pe o tema care nu o are(complet..) daca deranjeaza clasa. O fi toata povestea?

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poate ca acele "teme incomplete" sau "nu scrie in clasa" sunt numai in mintea profesoarei. Daca profesoara creeaza nemultumiri peste tot atunci inseamna ca profa are probleme si nu invers. Vedeti care e treaba, strangeti-va mai multi parinti si faceti plangere la director apoi la inspectorat daca nu se rezolva nimic.

Edited by Friskey, 16 March 2016 - 10:19.


#16
Cy_Cristian

Cy_Cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 22.02.2009
Nu cred ca avem toate detaliile insa tind sa-i dau dreptate profesoarei.
Voi povesti o intamplare din viata mea de elev.

Eu si colegul de banca fuseseram cei 2 care au mers la ONM in clasa a 6-a de la noi din judet. Intr-a 7-a ne faceam temele in dorul lelii. De obicei profesoara nu ne verifica noua temele. Intr-o zi inevitabilul s-a produs.
A verificat temele tuturor elevilor iar cine nu avea tema facuta urma sa primeasca 2. Eu si colegul eram ultimii verificati (ultima banca, randul de la perete). A verificat temele, incepand cu prima banca randul de la geam. Ce-i care nu aveau tema facuta ramaneau in picioare pana la terminarea verificarii temelor.
In sfarsit profesoara a ajuns si la noi. Supriza ei a fost totala. Avea de ales intre a da 2 "olimpicilor" din anul anterior si a arata clementa tuturor. Pana la urma a facut ceea ce orice profesor trebuie sa faca. A dat 2 tuturor, inclusiv mie si colegului. Si da, am mers in continuare la ONM, chiar am luat si niste premii (notiunea s-a schimbat si e mai corecta acum cand se numesc medalii, iar premiile chiar sunt premii).

Morala acestei povesti este ca profesorul nu trebuie sa tina cont de cine este elevul care nu respecta din cauza lenei cerintele date de un profesor. Credibilitatea unui profesor are de suferit in cazul in care arata clementa in astfel de cazuri. In scurt timp, vor fi toti mai multi elevi care nu-si vor mai face temele sau nu vor lua notite in clasa.

Fiecare profesor are un stil diferit de notare sau verificare. Sunt unii care verifica permanent tema. Sunt altii care verifica tema doar atunci cand elevii sunt ascultati. Sunt alti profesori care permit fiecarui elev 3 derogari de la ascultare in aceea zi. Evident, derogarea trebuie precizata la inceputul orei, nu atunci cand ii este strigat numele.

Este curios insa ca 20 de ani mai tarziu, fostilor mei profesori le este oarecum teama si jena sa mai dea note mici. Acum se anunta cand vor fi verificate temele. Nu mai exista o curba corecta de distributie a notelor. Mai toti au 8, 9 si 10. Traziti-va parinti si sprijiniti profesorii (aceia care mai stiu sa-si faca meseria si-si cunosc materia). Nu le mai luati apararea copiilor, ca viata lor va fi mult mai grea daca sunt crescuti in puf.

Edited by Cy_Cristian, 16 March 2016 - 10:21.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanpet, on 16 martie 2016 - 09:26, said:

E normal ca in clasa a V-a,un elev sa primeasca note de 4 (patru intr-un semestru),pentru "teme incomplete",sau,pentru ca nu scrie in clasa?

Daca profesorul a impus aceasta regula atunci e foarte corect.

Parca mie imi convine la munca ce zice seful....si eu as vrea sa ma duc la munca si sa stau cu picioarele pe birou, sa imi aduca secretara cafeaua si sa stau pe net eventual toata ziua....

Cam prea multa "democratie" strica in scoli... Au ajuns profesorii sa faca ce decid elevii...."Buna" treaba.

Edited by bumpocbum, 16 March 2016 - 10:22.


#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Fratica, zii respectivului ca scoala nu e obligatorie. Avem hectare intregi necultivate, suntem codasi la cresterea animalelor, se inoata practic in gunoi pe strada iar el se chinuie pe bancile scolii.

View PostDraculescuDraculescu, on 16 martie 2016 - 09:49, said:

Nu cred ca e bine sa incerci sa motivezi un copil in maniera asta.
O varianta mai buna ar fi ca parintele sa se axeze pe lucruri pozitive... gen: daca vrei sa reusesti ca x-ulescu trebuie sa inveti cum a invatat x-ulescu in tinerete.

gresesti, e foarte buna metoda
scoate-l la ingrijit animale, cultivat pamantul sau carat gunoaie vreo 2 saptamani si sa vezi apoi motivare sa invete
tot restul vietii isi va aminti ce variante are

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate