Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Note de 4 pentru "teme incomplete"?

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#163
Daniel322

Daniel322

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.11.2011
Nu știu ce fel de profesori slabi ați avut noi, dar eu unul am avut parte de catre didactice destul de deosebite. La matematică, de exemplu, a putut să împartă clasa în două sau trei categorii și să lucreze cu ele în funcție de dificultate și de ce știau elevii. Cu excepții ce le pot număra pe degetele de la o mână, toată clasa a promovat la matematică cu note de la 7 în sus BACul la matematică(da, erau destui elevi ce au venit în liceu fără a ști să rezolve o ecuație cu o singură necunoscută). S-a creat o ambiție în majoritatea de a urca nivelul și competiția ajută mult. Așa consider că trebuie să procedeze toți profesorii ce au drept de a preda, altfel riscă să îi facă pe niște copii talentați să-și piardă din pasiune, în favoarea celor mulți și slabi.

Un profesor bun se mulează pe nevoile elevilor și cunoștințelor lor.

PS.

 Tsunnnami, on 08 aprilie 2016 - 12:23, said:

Ti-ai uitat parola si ai venit cu un cont nou?
vezi ca clonele se pedepsesc, indiferent de varsta

Îmi pare rău, amice, nu toată lumea are timpul tău liber de a scrie 6000 de mesaje în câteva luni, ca tine, ca să 'pară' în ochii altora un utilizator vechi. ;)

Edited by Daniel322, 24 April 2016 - 16:08.


#164
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 DraculescuDraculescu, on 16 martie 2016 - 09:49, said:

Nu cred ca e bine sa incerci sa motivezi un copil in maniera asta.
O varianta mai buna ar fi ca parintele sa se axeze pe lucruri pozitive... gen: daca vrei sa reusesti ca x-ulescu trebuie sa inveti cum a invatat x-ulescu in tinerete.

Da, era un banc

Tatal ii spune copilului: La varsta ta, Abraham Lincoln mergea 9 mile prin zapada pentru a ajunge la scoala si apoi seara studia la lumina lumanarii.
Copilul ii raspunde: La varsta ta, Abraham Lincoln era deja presedinte.

#165
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 Daniel322, on 24 aprilie 2016 - 16:01, said:

Îmi pare rău, amice, nu toată lumea are timpul tău liber de a scrie 6000 de mesaje în câteva luni, ca tine, ca să 'pară' în ochii altora un utilizator vechi. Posted Image

Canta la alta masa pana poti scrie un text logic, dupa aia poate-ti voi raspunde

 Daniel322, on 24 aprilie 2016 - 16:01, said:

Nu știu ce fel de profesori slabi ați avut noi, dar eu unul am avut parte de catre didactice destul de deosebite. La matematică, de exemplu, a putut să împartă clasa în două sau trei categorii și să lucreze cu ele în funcție de dificultate și de ce știau elevii. Cu excepții ce le pot număra pe degetele de la o mână, toată clasa a promovat la matematică cu note de la 7 în sus BACul la matematică(da, erau destui elevi ce au venit în liceu fără a ști să rezolve o ecuație cu o singură necunoscută). S-a creat o ambiție în majoritatea de a urca nivelul și competiția ajută mult.

Astia erau profesorii care cerseau meditatii dupa ore? Cei care l-au ajutat pe Ponta sa ia doctoratul?
Care profesori?

#166
Daniel322

Daniel322

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.11.2011
Citatu' ăsta ți se aplică perfect, amice: "Incapabilii nu-i cred nici pe cei capabili."

#167
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 Daniel322, on 26 aprilie 2016 - 02:06, said:

Citatu' ăsta ți se aplică perfect, amice: "Incapabilii nu-i cred nici pe cei capabili."

Stiu, d-aia nu am nici o pretentie sa ma intelegi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate