Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Mai face cineva fotografie pe film?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#73
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 devlin2427, on 11 iulie 2016 - 14:58, said:

Cat te-ar costa tot dezamatul analogic: filme, prelucrare, print?

Pretul a 8 filme, daca se fac mariri in ambele variante, si e normal sa se faca.
Oricum nu costa mult marirea daca se face pe 13/18, si pe marime mai mare doar cadrele care justifica o marire mare.
8 filme - atat timp cat se gasesc, costa infinit mai putin decat luni de zile din viata mea (sau ani...).

Edited by loock, 11 July 2016 - 15:04.


#74
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Eu incercam sa argumentez de ce a devenit filmul o hipstareala: fiindca nu e viabil economic. N-am nimic cu cei care-l folosesc din moment ce si eu o mai fac, ocazional.

Dar sa spui ca e mai ok sa tragi evenimente pe film in 2016 e dovada de lipsa a contactului cu realitatea.

#75
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
E realitatea mea, mai mult sau mai putin paralela.

Dar in momentul in care vad poze trase digital si livrate fara o procesare decenta, deja se intersecteaza abrupt realitatile, si cineva o sa fie facut de porc sau si mai rau...

#76
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

 devlin2427, on 11 iulie 2016 - 15:03, said:

fiindca nu e viabil economic.
Ce treaba are viabilitatea? In plus daca vorbim de profesionisti, cand clientul vrea film, apai ii pozez film si plateste film. Iar ca amator poate asa imi place mie, cum miroase filmul, sa derulez eu de mana filmul, sa il schimb, sa coste mult, masochist.

Edited by crokodilu, 11 July 2016 - 15:13.


#77
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Asta e definiția hipsterului,  sa faci ceva anti-mainstream indiferent de costuri.

#78
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,650
  • Înscris: 13.06.2004
Ha-ha-ha. Nu toţi cei care sunt antisistem sunt hipsteri. De exemplu eu fac unele lucruri pentru că aşa le simt. Da, unii simt tehnologia, nu e doar o chestie de utilitate! Şi atât timp cât ceea ce faci nu deranjează pe alţii sau nu afectează în mod negativ pe alţii, e problema fiecăruia ce face! Şi dacă faci fotografie pe film sau te uiţi la filme de pe casetă video, LaserDisc, D.V.D. nu cred că faci rău nimănui.
Şi revenind la simţuri, eu dacă simt într-un fel şi nu fac rău nimănui cu ceea ce simt, de ce să fiu obligat să-mi placă ceea ce nu-mi place? (ca fapt divers nu am nimic împotriva fotografiei digitale, că şi eu mai folosesc uneori o săpunieră şi poate pe viitor voi avea şi un D.S.L.R.).

Edited by djl, 11 July 2016 - 15:19.


#79
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

 devlin2427, on 11 iulie 2016 - 15:12, said:

Asta e definiția hipsterului,  sa faci ceva anti-mainstream indiferent de costuri.
Cred ca incurci borcanele doar de dragul contradictiei, nu cred ca vorbim de antisistem aici, ci doar ca filmul reprezinta alternative sau singurele cai pt. anumite activitati fotografice, ca sunt subiective sau obiective asta e. Tu folosesti digital ca esti obligat, ca e mainstream, sau ca iti place fotografia si iti place sa pozezi digital?

Edited by crokodilu, 11 July 2016 - 15:38.


#80
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
le-am scos acum de naftalina :)

Attached Files



#81
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Am o chestie din asta.

[ https://www.ephotozine.com/articles/Seagull-4A105-4194/images/seagullfront.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

TLR , format mediu, cred ca 6x6 trebuie film. Ce ISO sa cumpar/eventual marca ?
Stiu ca 35mm inca se pot developa prin anumite locuri. Cum sta treaba cu formatul mediu, gasesc sa developez filmul sau ma chinui degeaba ?
Banuiesc ca pentru a scoate ceva trebuie expometru si aparatul pus pe trepied ?

Multumesc

#82
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,650
  • Înscris: 13.06.2004
La Maican mai developează pe format mediu. Trepied trebuie pentru timpi de expunere mai lungi de 1/50 sau 1/60 secunde (nu ştiu cât avea acel aparat). Da, ai nevoie de exponometru. I.S.O. cel puţin 100/21 (recomand totuşi 200/24 la format mediu).

#83
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt fotografi profesionisti sau entuziasti care nu risca nici la 1/500 cu focale wide , si trag doar cu trepied si mirror lock-up sau macar 2 sec. mirror prefire si telecomanda pe cablu sau IR (unele camere nu activeaza  mirror prefire decat cu cea pe cablu...)

Eu trag des din mana, chiar cu timp f. lung de expunere si fara stabilizare, insa pe subiecte la care este OK, sau cu niste camere la care rezolutia senzorului reprezinta prima limita.
Daca am un subiect care necesita rezolutie serioasa, trag de pe trepied cu mirror lock-up/ sau 2 sec. prefire, iar din mana cu timp de 1/1000 sau mai scurt.
Altfel, am tras din mana si cu 1/8 s cu rezultate bune, chiar surprinzator de bune, insa n-am avut pretentia sa scot 40 MP de pe FF35 sau 100 de pe 645.
Odata intr-un muzeu (aveam permis platit) am prins trepiedul de camera pe post de masa inertiala - camera tinuta in mana la 1/15s, si fotografiile au iesit la calitate suficient de buna incat sa nu fiu crezut ca le-am facut eu ( oamenii care nu au fost cu mine au crezut ca am cumparat poze de la magazinul muzeului ). Exponatul era plasat la o inaltime la care nu ajungeam cu trepiedul - care era unul ceva mai mic....
Am mai folosit cu alte ocazii si cablu de stabilizare tinut cu piciorul, insa in general ma descurc fara astfel de accesorii, doar din pozitie, respiratie, si daca am noroc sa gasesc si un sprijin intr-un perete atunci e deja f. bine.

Edited by loock, 21 July 2016 - 14:16.


#84
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,650
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am un "Minolta" 100% mecanic care are opţiunea de mirror lock.

#85
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Doua gagici din tinerete :)
Nu le-am scos la produs, doar arat ca inca se tin bine :)

Attached Files


Edited by c_anicai, 21 July 2016 - 15:02.


#86
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,650
  • Înscris: 13.06.2004
În afară de Bucureşti, a mai văzut cineva pe undeva prin România vreun laborator foto clasic?

#87
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
am vazut la mine in debara, de peste 10 ani fiarele acoperite de praf :)

#88
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,650
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam la centre foto  :disgust:

#89
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Pai nu cred, doar daca e cineva pasionat si ii place sa piarda bani.

#90
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,650
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti mai sunt clienţi. Dar Bucureştiul e oraş mare + nivel de trai mai ridicat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate