Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Mai face cineva fotografie pe film?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
516 replies to this topic

#37
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Cum ai da-o partea cu filmul tot de nostalgie se leaga; altfel nu mai este deloc practic din nici un pct de vedere si nu-i nimic rau in asta...se cheama progres

#38
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Octavian_SK, on 24 februarie 2016 - 20:24, said:

Chiar si asa nu mai renteaza; alea digitale sunt suficiente pentru orice activitate stiintifica sau chiar artistica;
Inca de acum 10 ani, de cand au aparut camerele Red s-a facut un pas in directia asta, insa factorul important a fost dat de manipularea imaginilor, care ajuta artistul sa ajunga la rezultatul dorit. In tot acest timp Kodak a dat faliment de doua ori, a mai ramas doar Fuji, iar la aparate de filmat (35 mm) tot numai doua marci.

Cu toate astea, pentru mine, nu se compara clar-obscurul vazut pe film cu imaginea filmelor de televiziune in care totul arata de parca vezi o baie cu faianta si gresie stralucitoare in care toate obiectele sunt in focus.

E clar ca viitorul in imagine este digital si nu chimic (cel putin la nivelul utilizatorilor individuali).
Cine vrea o comparatie stiintifica poate citi excelentul studiu al lui Roger N. Clark:  http://www.clarkvisi...ary1/index.html sau aici mai pe intelesul tuturor: http://petapixel.com...-disadvantages/

Edited by Quantum, 25 February 2016 - 09:49.


#39
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Mi-am luat pt. astrofoto, expuneri lungi, startrails, meteori, vroiams a fac asa ceva, nu ca ar iesi mai bine decat digitalul dar macar nu consuma baterie Posted Image. Din pacate comoditatea m-a impiedicat sa developez ultimul film facut acum 1-2 ani. Ca avantaj FF-ul pe film costa 100 lei si e mai mic decat o compacta, de vizor nu mai zic nimic ca iar vine loock Posted Image.

Edited by crokodilu, 25 February 2016 - 11:26.


#40
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 21.02.2006

 nicolaie, on 24 februarie 2016 - 21:11, said:

Sigur. Sau uiti de pozele alea, uiti de stick, il pierzi pe undeva, devine corupt.

Backup !!
Cele mai importante fisiere dintr-un PC sunt pozele, toat celelalte se mai pot procura de undeva, dar pozele nu; de aceea backup-ul e de neocolit !!

Edited by ofi_tm, 25 February 2016 - 11:50.


#41
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Da dar nu toata lumea face. Acum 2 ani m-au sunat niste miri sa le dau fotografiile de la trash the dress pentru ca le-a picat hardul extern. Cred ca erau singurii miri carora le-am dat doar digital imaginile si cred ca doar cele de la trash the dress.

Acum dau si pe stick personalizat, nu doar pe DVD, dar DVD-urile raman baza pentru ca dau mai multe, si de rezerva, si nu le pierzi asa usor ca pe un stick.

#42
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,570
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru cei care mai fac fotografie pe film:
1) Ce aparate folosiţi?;
2) Ce filme folosiţi?;
3) Vă "jucaţi" şi cu alte formate decât 135 (35 m.m.) ("Leica")?

#43
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
1. Dacă e să fie cu punere la punct manuală, Pentax (ME Super, MX...mici precum un mirrorless FF şi la fel de grele dar cu vizoare optice şi de dimensiuni generoase plus obiective foarte compacte). Dacă e să fie cu AF, Nikon F80 (din punctul meu de vedere cel mai echilibrat aparat foto - ergonomie, greutate, manevrabilitate, controale. Doar AF-ul e cam "vechi" şi are nevoie de baterii CR123). (ebay, evident - preferabil din Europa)
2. Agfa APX 100 sau 400, Kodak Tri+x (TX 400) în principal, "ameţite-n" Rodinal, d76 sau preferatul meu, Kodak HC-110 (macodirect.de). Color n-a mai rămas decât ceea ce găseşti pe la DM.
3. Rar, cu un Seagull :-)

#44
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,570
  • Înscris: 13.06.2004
Bateriile CR123 nu se găsesc în Ro?   :huh:
"Seagull" ce format?
Ce-i aia DM?   :huh:

#45
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Pe F80 pusesem si eu ochii cand sa-mi iau slr, bateria m-a impiedicat sa pull the trigger dar am fost aproape, am preferat mx-ul, e si mai sexi. Filme cred ca fuji iso 2/400, ce se gaseste pe la magazin.

Attached File  IMGP6229.jpg   468.94K   21 downloads

#46
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 nicolaie, on 25 februarie 2016 - 12:02, said:

Acum dau si pe stick personalizat, nu doar pe DVD, dar DVD-urile raman baza pentru ca dau mai multe, si de rezerva, si nu le pierzi asa usor ca pe un stick.

Mai foloseste cineva DVD-uri? Sau doar ca spatiu de stocare?

#47
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,570
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: se mai vând D.V.D.-uri originale (matriţate), dar mult mai puţine faţă de acum 8 ani.

#48
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

 djl, on 27 februarie 2016 - 13:39, said:

Bateriile CR123 nu se găsesc în Ro?   Posted Image
"Seagull" ce format?
Ce-i aia DM?   Posted Image

-se găsesc dar mai greu şi sunt mai scumpe decât R6 (AA).
-Seagull 6x6 (TLR)
-Drogerie Markt (negative color Paradies 200 sau 400)

 mircea812, on 27 februarie 2016 - 15:40, said:

Mai foloseste cineva DVD-uri? Sau doar ca spatiu de stocare?
şi pentru una (clienţi) şi pentru alta (backup) ;-)

ps. La Pentax am rămas mai degrabă din cauza obiectivelor. Ca şi body mi-a placut mai mult Minolta X700 şi X500.

Edited by montecarlo, 27 February 2016 - 16:57.


#49
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,570
  • Înscris: 13.06.2004
"Minolta" X700 am eu   :naughty:
Cum e ca fiabilitate "Seagull"-ul? Că nu ştiu de ce am impresia că nu are atâtea probleme mecanice precum "Pentacon" Six T.L.. (ăsta e S.L.R., nu T.L.R.). Apropos de T.L.R.-uri, ce ştii despre aparatele "Flexaret"... erau bune sau proaste?

#50
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,570
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru nostalgici: http://www.projavka....u/projavka.html
Din curiozitate, vreunii dintre cei care mai fac fotografie pe film îşi developează singuri filmele (vorbim aici despre negative alb-negru şi diapozitive color) şi eventual deţin şi un aparat de mărit?   :huh:
De pe dia se pot scoate direct poze?   :huh:

#51
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,570
  • Înscris: 13.06.2004
Ceva legat de filme foto: http://forum.softped...2161-film-foto/

#52
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
nu mai fac fotografii pe film dar mai fac fotografii pe hartie. am o imprimanta foto canon selphy pt treaba asta care scoate fotografii de calitatea celor de la laborator, care nu-s sensibile la apa si sunt garantate de canon minim 100 ani. probabil o sa spuneti ca la laborator e mai ieftin, dar cu varianta asta nu mai ajungeam niciodata sa le pun pe un stik si sa-mi fac timp pt drum la laborator. asa de exemplu daca are un eveniment aia mica, dupa ce le fac poze, aleg cateva mai reusite, le prelucrez si le scot pe hartie, cateva le pun la album si o serie le dau copiilor care-s incantati de chestia asta, merg la iarba verde si fac poze, dupa ce le descarc pe calculator aleg vreo doua si le scot si pe hartie si le pun la album. imi place sa am fotografiile intr-un album pe hartie, in care fotografiile sunt selectate, prelucrate, finisate, nu Gbiti de amintiri la gramada.  nu sunt chitit ca si djl pe tehnologiile vechi, imi place sa iau de la fiecare chestiile care ma coafeaza.

Edited by Fane, 03 April 2016 - 19:24.


#53
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,570
  • Înscris: 13.06.2004
Şi visez la D.S.L.R., nu vreau exclusiv pe film... vreau pe ambele   :)

#54
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pai eu am un nikon D80, un 18-105, 50mm f1.8, un 55-200, blitz sb-600, ruxac, dar din pacate nu prea am timp sa fac fotografi... mi-ai adus aminte de ele, acu ca-i primavara si sunt subiecte o sa le mai scot de la naftalina.

Edited by Fane, 03 April 2016 - 19:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate