Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Film foto

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
manuel11g

manuel11g

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 09.08.2007
Mai foloseste cineva in ziua de azi aparate foto clasice.
Ce filme imi recomandati ?
Eu folosesc de obicei Minolta de ISO 100.
As dori niste recomandari si in functie de preturi, ca asta cea mai mare problema a mea.

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,990
  • Înscris: 12.06.2004
Pe vremuri foloseam Kodak ProFoto (ISO 100, C41). Ieftin si bun :)

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Kodak Gold de 200 ASA pt. evenimente si oameni in general - are culori mai frumoase.
Kodak Profoto de 100 ASA pt. peisaj marit un pic mai mult - Gold 200 are culori f bune dar granulatie cam mare.
Fuji Superia 100,200,400,800,1600 pt granulatie fina, dar are culori reci, moarte, rosu bulionat - nu-mi place la oameni deloc.
Prefer sa developez negativele color in substante Agfa.
Ilford DELTA de la 100 la 3200 developat in Ilford DDX - alb-negru f. bun, granulatie f.f.f. fina.
Diapozitiv Fuji PROVIA 100F si 400F - latitudine de expunere aproape decenta pt. dia ( cea mai buna de fapt la dia) culori frumoase si granulatie incredibil de fina - de abea se vede, marit la 1,5 m pe perete.
Diapozitiv Kodak E200 - latitudine de expunere aproape acceptabila si granulatie f. fina.
Diapozitivele le developez la fotoprofessional.
Sunt si altele, dar in general pe cele de mai sus le folosesc si le si gasesc mai usor.

Edited by loock, 21 August 2007 - 13:10.


#4
winch

winch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.02.2006
Pt outdoor(natura) intotdeauna mi s-a parut ca Fujifilm Superia ISO 100/ISO 200 sunt foarte bune. Iar pentru oameni/cladiri Kodak ultra.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ultra e de 400 ASA....
Lumea se plange ca si ala de 100 si 200 ASA are granulatie prea mare developat in RO.....:)

#6
winch

winch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 08.02.2006

View Postloock, on Aug 21 2007, 14:11, said:

Ultra e de 400 ASA....
Lumea se plange ca si ala de 100 si 200 ASA are granulatie prea mare developat in RO.....:)

Hm, e posibil sa confund ultra cu Gold...  :)  cred ca Gold voiam sa zic pentru ca la ISO 400 rareori m-am aruncat. Multumesc de corijare!

#7
roxana.zenit

roxana.zenit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.07.2007
Si eu am aparatE foto pe film si le folosesc cu drag :camera:
In privinta filmelor, consider ca Konica Minolta-scuzati cacofonia- de 100 e foarte bun pentru potrete si peisaje; imi place ca are o granulatie aproape invizibila :thumbup:  Imi plac, de asemenea, culorile pe care le poti obtine la peisaje folosind Fuji Superia de 100.
In schimb am folosit de curand, la un concert desfasurat noaptea, un Kodak 400(parca scria "professional" pe el). Mi-a iesit o granulatie nasoala rau :nonobad:...sau poate o fi din cauza faptului ca l-am developat in Constanta si nu in...Paris, de exemplu?

#8
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Eu folosesc Kodak ProPhoto Color de 100 si B&W de 400. Au marele avantaj (sau nu, depinde cum privesti) de a fi filme C41, si nu trebuie sa-mi bat capul atat de mult cu developarea

#9
mirciusx

mirciusx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 11.01.2007

View PostCountZero, on Aug 30 2007, 21:52, said:

Eu folosesc Kodak ProPhoto Color de 100 si B&W de 400. Au marele avantaj (sau nu, depinde cum privesti) de a fi filme C41, si nu trebuie sa-mi bat capul atat de mult cu developarea


profoto de 100 e excelent. cred ca e unul din putinele filme care se descurca bine la pret/calitate. bw de 400...il folosesc pe un rebel k2 cu un sigma macro 28-80, mai rar, ce e drept. la inceput si eu am crezut ca le sub expun pozele, dar...nu stiu ce sa zic.

apropo de ce ai atatea obiective "mici"? cum se comporta tamronul di de 90mm apropo...mersi

#10
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
Tamronul de 90 e unul din cele mai bune obiective pe care le am. Foarte sharp, AF foarte foarte rapid (cred ca pentru ca focuseaza in principal cu elementul frontal, motorul nu trebuie sa invarta prea multa greutate). E putin cam mare (bine, comparat cu 70-ul de la Pentax, e de-a dreptul imens :D ).

La ce te referi cand spui obiective "mici"?

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
De obicei folosesc "Fuji" Superia 4th Color Layer, de 200 A.S.A./24 D.I.N. Dar nu se va mai găsi în curând :down:
"Kodak" ProFoto nu mi-a plăcut

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dar "Fuji" Reala. Dacă puteți să puneți poze făcute pe un asemnea film.
În legătură cu lumea care se plânge de granulțaie, e din cauză că majoritatea laboratoarelor foto din România developează prost filmele... :down:

#13
docman3

docman3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.09.2007

View Postdjl, on Oct 31 2007, 22:56, said:

Dar "Fuji" Reala. Dacă puteți să puneți poze făcute pe un asemnea film.
În legătură cu lumea care se plânge de granulțaie, e din cauză că majoritatea laboratoarelor foto din România developează prost filmele... :down:

http://www.fotomozai...amp;idstory=124
aici ai unele facute pe reala. Granulatie are mai mica decat orice film color negativ pe care l-am incercat pana acum, ce-i drept, developat corect.

Nu stiu in ce masura sunt sugestive imaginile, insa ca o parere persoanala:
- e filmul pe care-l prefer atunci cand nu pot trage diapozitive (contrast prea mare in cadru, ca de ex la panorame) fiind cu granulatie mica si culori o idee mai saturate
- e cam scump (pretul bate periculos de aproape de diapozitiv)
- multe laboratoare nu au masca pentru tiparit la minilab, tragandu-l ori pe generic ori pe fuji (si de acolo culori in balarii)
- e un pic mai critic la expunere decat profoto de ex

aici nu se gaseste profoto, mie mi-a placut foarte mult (cel 100 color, cel 400 a/n e o mare porcarie daca-l incerci dupa un film a/n developat in bai clasice, nu c-41).

Off-topic:
DJL, am vazut ca esti pasionat de imagini vechi.
Te asteptam cu drag pe fotomozaic daca vrei sa publici un articol.

Edited by docman3, 01 November 2007 - 11:52.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cum adică mască de tipărit? :huh:
Pe vreme urâtă (când să zicem că sunt nevoit să folosesc blitz-ul) ce ar trebui să aleg: Reala sau Superia (fie că e de 100 sau 200 A.S.A.).

Edited by djl, 01 November 2007 - 15:17.


#15
docman3

docman3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.09.2007

View Postdjl, on Nov 1 2007, 15:16, said:

Cum adică mască de tipărit? :huh:
Pe vreme urâtă (când să zicem că sunt nevoit să folosesc blitz-ul) ce ar trebui să aleg: Reala sau Superia (fie că e de 100 sau 200 A.S.A.).
masca sau canlul de tiparit sunt niste setari.
Tu cand scanezi poti trage de niste slidere sa corectezi diversi parametrii.
La minilab-uri insa, multe din ele (unele mai recente au mai multa flexibilitate) trebuie sa aiba un canal pentru filmul respectiv.
Ce inseamna acest canal? Pai daca te uiti la doua emulsii, una kodak si alta fuji, ai sa observi ca desi ambele au tenta de chihlimbar, difera un pic. Daca n-ar corecta asta, imaginile tale ar iesi debalansate. La fel si culorile, tinand cont ca au grosimi si nr de straturi diferite. Si tot asa.
Canalul sau masca implicit inseamna corectia data de fabricantul minilabului pentru tiparirea corecta a unui model specific de film.

La fel, multe laboratoare de ex, daca te duci cu kodak portra, o sa-ti printeze pe canalul de gold. Sa vezi ce aiurea si ce rosiatice iti ies.
Spune=mi te rog daca am fost suficient de clar.

Relativ la a doua intrebare, pai eu sincer as lua un considerent de pret intai si intai in calcul. Superia ar trebui sa fie net mai ieftin decat reala.
Personal eu nu-s mare fan film de 200 (o treapta castigata, insa un film cu granulatie mai mare si cam ciudat la raspunsul de culoare), altora insa le place. Eu prefer 100 sau 400 direct. 200 mi se pare un compromis.
Depinde in ce stadiu al fotografiei te aflii, s-ar putea sa iesi mai castigat putand sa tragi mai multe cadre ieftin, decat sa strici un film bun. Din contra, s-ar putea sa te oftici ca ai avut cadre extrem de bune, pe un film mai prost.
E decizia ta si cred ca tu o poti lua cel mai bine in functie de diverse criterii gen pret, nivelul tau, ce anume te deranjeaza la un film sau altul (de ex granulatia sau lipsa..).

Your call zic eu. Eu personal in zile mohorate prefer filmele de 400. Tri-x (alb negru), provia de 400 sau daca-s obligat negativ color, atunci kodak gold de 400.

#16
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
mi-a fost incredintat un agfaortho iso 25 alb-negru ... are careva experienta cu el?

nu e pe c41, deci o sa fie un experiment total :P

#17
docman3

docman3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 07.09.2007

View Postshobi, on Nov 3 2007, 14:10, said:

mi-a fost incredintat un agfaortho iso 25 alb-negru ... are careva experienta cu el?

nu e pe c41, deci o sa fie un experiment total :P
expirat de cand? Si pastrat in ce conditii?

#18
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postdocman3, on Nov 3 2007, 16:26, said:

expirat de cand? Si pastrat in ce conditii?
hehe, vad ca e process before '94 :P ... si conditii probabil nu perfecte :P

inseamna ca o sa fie un experiment TOTAL :roflmao:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate