Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Viza SUA - Viza b1 b2 si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
4669 replies to this topic

#4375
daanciu

daanciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2022
Motivele ar fi multe, presupun ca ar strâmba din nas dacă le spun ca am 23 de ani, studenta, dar cu job și sa plec singura sa călătoresc.
Menționez ca am mai fost plecată in America, doua veri la rând cu viza de j1 și in fiecare an m-am întors devreme acasa.

#4376
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Dacă ai cunoștințe (rude, prieteni) e un red flag pentru mai multe întrebări.

Nu e musai rău, dar sunt mai multe întrebări.

E ok sa ai prieteni, eu nu aveam când am aplicat pentru viza dar aveam când m-am dus prima oară (și ajunsesem in secondary :lol:). Nu i-o interesat prea multe decât nume/ contact/ adresa și cum ne-am cunoscut și când.

Also, nu e nimic greșit sa nu ai prieteni și sa mergi singura la 23 de ani. Eu am o colega care aplicare pentru viza cu 0 planuri și 0 cunoștințe, doar s-o aibă. Tot 23 de ani cu job (fără facultate). A primit fără probleme.

In cazul tău dacă ai avut J înainte e de așteptat sa ai prieteni prin US. Doar sa fii pregătită pentru câteva întrebări in plus.

#4377
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 13.07.2011

View Postdaanciu, on 11 octombrie 2022 - 09:01, said:

Motivele ar fi multe, presupun ca ar strâmba din nas dacă le spun ca am 23 de ani, studenta, dar cu job și sa plec singura sa călătoresc.
Menționez ca am mai fost plecată in America, doua veri la rând cu viza de j1 și in fiecare an m-am întors devreme acasa.

Atunci le spui exact asa. Studiezi si in acelasi timp ai si job. Pentru ei este foarte important sa ai o ocupatie la tine acasa. Daca pleci fara job, fara ocupatie si mai le si zici ca ai pe cineva acolo, intri la suspect si risti sa nu primesti viza.

Cu ocupatie, studiu si le spui ca vrei sa vezi America de craciun, nu ar trebui sa fie nici o problema.

#4378
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 22.01.2008

View Postdaanciu, on 10 octombrie 2022 - 23:11, said:

A incercat cineva sa se programeze de curand? Stiti pana unde s-a ajuns cu programarile? Doresc sa plec de craciun in concediu si nu sunt sigura daca ajung sa sustin interviul pentru viza pana atunci. Inca o chestie, e cineva de aici care totusi a spus ca se duce la un prieten,

In momentul asta pe platforma zice "Prima data disponibila Monday October 17, 2022". Ceea ce e foarte bine, asta vara te programai peste 3-4 luni.

Cat despre prieteni, am scris mai sus - mai bine zici ca mergi "gen in vacanta".

#4379
daanciu

daanciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2022
Buna ziua, deranjez iar cu o întrebare. Pana mi am terminat ds160 si pana s-a activat acea chitanța, apare acum prima data disponibilă 14 Februarie. In timp ce îmi completam formularul am văzut ca data se mai schimba, ieri fiind ba Ianuarie  31, ba Octombrie 19. Sa mai aștept azi? Sau sa ma programez pe 14 si sa aștept sa se mai elibereze locuri?

#4380
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 13.07.2011

View Postdaanciu, on 13 octombrie 2022 - 12:01, said:

Buna ziua, deranjez iar cu o întrebare. Pana mi am terminat ds160 si pana s-a activat acea chitanța, apare acum prima data disponibilă 14 Februarie. In timp ce îmi completam formularul am văzut ca data se mai schimba, ieri fiind ba Ianuarie  31, ba Octombrie 19. Sa mai aștept azi? Sau sa ma programez pe 14 si sa aștept sa se mai elibereze locuri?

tot procesul de aplicare este un "jeg". data de programare se schimba zilnic. poti lua o programare pe 14 si in fiecare zi te poti uita daca primesti o programare mai rapida.

#4381
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
buna seara ,
cum trebuie sa procedez pentru  minor ?   (15 ani )  As vreau sa  trimit singur  la LA in vara  pentru 2  luni la rude ( unchi0
Pentru  Vize  pot sa  complectez formularul  numai pentru  el ?

Edited by oztan, 13 October 2022 - 22:21.


#4382
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,014
  • Înscris: 22.01.2008

View Postdaanciu, on 13 octombrie 2022 - 12:01, said:

Sa mai aștept azi? Sau sa ma programez pe 14 si sa aștept sa se mai elibereze locuri?

Parca voiai sa mergi in decembrie, deci feb. nu te ajuta nicicum. Mai bine mai astepti si urmaresti platforma zi de zi, de cateva ori pe zi si speri sa se elibereze ceva. Programarea odata facuta nu o poti schimba decat o data, poate de max. de 2 ori (formularea e tampita, nu e clar daca incerci sa schimbi a doua oara daca mai poti in aceiasi bani sau tre sa mai bagi o fisa de $160 - poate stie cineva cum e mai exact).

#4383
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,083
  • Înscris: 25.06.2007

View PostLex404, on 05 octombrie 2022 - 08:54, said:

@karhu, vezi ca cei cu pașaport maghiar născuți in afara HU nu mai pot merge in US cu ESTA Posted Image
Da, dar cei cu alte pasapoarte decat maghiar, pot :)

#4384
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 13.07.2009
Se poate schimba de două ori, așa am făcut eu astă vară. Trebuie urmărit des și cum apare ceva convenabil, pac! Eu aveam programare parcă prin octombrie acum, am schimbat o dată pentru august și apoi pentru iunie și gata, mi-au blocat opțiunea de schimbare.

#4385
daanciu

daanciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2022
Hello!

Cei care v ați prezentat deja la viza. Ce acte doveditoare trebuie sa aduc? Pe lângă extrase de cont, adeverința de la munca, adeverința de la facultate, i-94, invitation letter.

#4386
0c7y

0c7y

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.07.2010

View Postdaanciu, on 18 octombrie 2022 - 20:09, said:

Hello!

Cei care v ați prezentat deja la viza. Ce acte doveditoare trebuie sa aduc? Pe lângă extrase de cont, adeverința de la munca, adeverința de la facultate, i-94, invitation letter.

Nu au cerut decar formularul de confirmare a rezervării. Cât am stat la coadă, la nimeni nu cerea și nici nu lua alte documente, probabil au deja informații despre tine. Să primești viza trebuie să nu ai motiv sa rămâi acolo - o situație financiară și familială care să te motiveze să te întorci. (Copii care rămân acasă, o afacere aici - am văzut că au întrebat și câți angajați ai, deci probabil contează) spune clar și sigur motivul și perioada pe care o vei petrece acolo. Și motive pentru care alegi un anumit stat.

#4387
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009

View Postdaanciu, on 18 octombrie 2022 - 20:09, said:

Hello!

Cei care v ați prezentat deja la viza. Ce acte doveditoare trebuie sa aduc? Pe lângă extrase de cont, adeverința de la munca, adeverința de la facultate, i-94, invitation letter.
Ai mai fost in US de ai i94?

Pentru B1/B2 nu te duci cu nimic, doar cu confirmarea cu cod de bare primita pe mail.

#4388
daanciu

daanciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2022
Da, am mai fost de doua ori ca J1

#4389
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
Ok, dar pentru B1/B2 tot nu iti trebuie nimic :)

Plus ca i94 e online acum, deci ei oricum stiu ca ai fost, cat ai stat, pe unde ai intrat si pe unde ai plecat.

#4390
daanciu

daanciu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.10.2022
E all good, am luat viza!! Mulțumesc mult pentru informații :)

#4391
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 21.10.2006
Intrebare stupida:

Am prins o oferta faina de croaziera in SUA, caraibe cu plecare din Miami
Plecare pe data de 14.noi.2022 (cam peste 3 saptamani)

Oare sunt sanse ca sa primesc viza de turist pt SUA, in 1-2 saptamani?

Multumesc frumos

#4392
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 13.07.2009
Interviul nu se poate da așa repede...Completează DS-160, plătește taxa, fă-ți programarea, ia viza și apoi pandește promoțiile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate