Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Farmacia Catena - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#109
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Posttfmercedez, on 06 februarie 2016 - 15:44, said:

Tu nu pricepi ca am cumparat pana la urma batista sugarului cu 37 de lei? Si pe undeva am banuiala ca daca mai cautam , gaseam chiar si mai ieftin. Deci  am mers pe jos 50 de metri, si am gasit cu 25% mai ieftin..

Gasesti aparate din alea de aspirat mucii cu 3-4 dolari pe net de la chinezi, impreuna cu alte dispozitive medicale, suplimente, medicamente si multe altele la preturi derizorii. Poti sa cumperi vitamine sau aspirina cu kilogramul de pilda la 10-20 de dolari...

#110
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009
Tu ai avea incredere sa consumi asa ceva ?

#111
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ca parca furnizorii vostrii nu tot din china iau cea mai mare parte din materia prima, sau chiar chestii finite, si aici doar le ambaleaza si le pun prospectele...


#112
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View PostRemicade, on 06 februarie 2016 - 17:59, said:

Tu ai avea incredere sa consumi asa ceva ?

Pretul de producere a medicamentelor si suplimentelor este incredibil de mic, corporatiile farmaceutice si farmaciile umfla intr-un mod nesimtit preturile, vitamina C de pilda poate fi sintetizata foarte usor cu tonele din glucoza prin fermentare si costa cativa dolari kilogramul, e jaf la drumul mare sa pui cateva grame intr-o cutie si sa ceri pe ea la fel ca un kilogram.
https://en.wikipedia...trial_synthesis

View Postdan78rom, on 06 februarie 2016 - 18:11, said:

Ca parca furnizorii vostrii nu tot din china iau cea mai mare parte din materia prima, sau chiar chestii finite, si aici doar le ambaleaza si le pun prospectele...

90% din Vitamina C de pe piata e din China, cumparata in cantitati masive, si apoi pusa in capsule si ambalata frumos.

Edited by Patrulescu, 06 February 2016 - 18:14.


#113
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009
Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) estimează că mai mult de 50 la sută din medicamentele vândute pe internet sunt contrafăcute.
link

#114
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
P'aici pe unde sint eu, 90% din medicamentele vindute in farmacii sint facute in china sau india. Scrie mare si frumos pe cutie.
Stii ce? Isi fac treaba exact ca si alea care sint facute in germania. Stii care-i diferenta? Pretul. Mult, mult mai mic decit in europa.
Asa ca te rog, inceteaza cu chestiile astea, ca nici tu nu stii unde-i facuta pilula pe care mi-o vinzi, si nici de catre cine. Sau crezi ca India si China isi omoara cetatenii cu buna stiinta? Ca or face pipi cu bolta pe patentele greilor, e treaba lor, avantaj eu daca gasesc medicamentul de care am nevoie la pret de bun simt.

#115
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,779
  • Înscris: 25.11.2009
Era vorba de "farmacii online" nu de astea "terestre" care-si iau marfa de la distribuitori autorizati.

#116
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ne definesti si noua ce intelegi tu prin medicament contrafacut?
Independent de asta, OMS reprezinta interesele industriei, asa ca as lua cu niste lamiie statisticile lor.

#117
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
post 114:zici bine.

#118
SeptembrieNegru

SeptembrieNegru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 10.07.2010
Da foarte bine zice! Unchiul meu s-a zgârcit la bani și și-a cumpărat doar cele mai ieftine medicamente făcute de firme de astea indiene deși medicul i-a spus ca nu sunt la fel deși conțin aceeași substanța activa. A făcut AVC și acum e o leguma. Faceți economii în alta parte nu la sănătatea voastră!

#119
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostRemicade, on 06 februarie 2016 - 17:59, said:

Tu ai avea incredere sa consumi asa ceva ?
Hai ca am vazut la tv medicamet contrafacute in farmacii...hai ca deja te dai in petec....

#120
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003

View Posttfmercedez, on 06 februarie 2016 - 13:01, said:


La radio auzisem maindemult ca 40% din marfa din farmacii este contrafacuta.
La care radio? Gloria cumva?

View Postdan78rom, on 06 februarie 2016 - 18:49, said:

P'aici pe unde sint eu, 90% din medicamentele vindute in farmacii sint facute in china sau india. Scrie mare si frumos pe cutie.
Stii ce? Isi fac treaba exact ca si alea care sint facute in germania. Stii care-i diferenta? Pretul. Mult, mult mai mic decit in europa.
Asa ca te rog, inceteaza cu chestiile astea, ca nici tu nu stii unde-i facuta pilula pe care mi-o vinzi, si nici de catre cine. Sau crezi ca India si China isi omoara cetatenii cu buna stiinta? Ca or face pipi cu bolta pe patentele greilor, e treaba lor, avantaj eu daca gasesc medicamentul de care am nevoie la pret de bun simt.

Substantele active sunt aduse de unde e mai ieftin. De obicei, India.
De aici pana la "forma" finala, substantele respective trec printr-o multitudine de transformari pana ajung gata de livrat. Forma care ea insasi poate sa dea plusvaloare medicamentului, pe langa excipienti, modalitate de recristalizare, ambalaj etc.
Pana la urma, toate masinile sunt facute din fier extras din Rusia, ce mai conteaza restu?

Ca anumite medicamente inglobeaza adaosuri de 100% si peste, nu contesta nimeni. Da un procent mai mic sau mai maredin el e si pentru a putea indeplini toate normele de fabricatie, ambalare, etichetare etc, cunoscute sub numele de GMP.

#121
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu nu intru la catena din cauza lui arsinel ....mi e greata de el la fel cum nu ma mai uit si la cronica...

#122
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

View Postoaspetele, on 07 februarie 2016 - 06:30, said:

La care radio? Gloria cumva?

Substantele active sunt aduse de unde e mai ieftin. De obicei, India.
De aici pana la "forma" finala, substantele respective trec printr-o multitudine de transformari pana ajung gata de livrat. Forma care ea insasi poate sa dea plusvaloare medicamentului, pe langa excipienti, modalitate de recristalizare, ambalaj etc.
Pana la urma, toate masinile sunt facute din fier extras din Rusia, ce mai conteaza restu?

Ca anumite medicamente inglobeaza adaosuri de 100% si peste, nu contesta nimeni. Da un procent mai mic sau mai maredin el e si pentru a putea indeplini toate normele de fabricatie, ambalare, etichetare etc, cunoscute sub numele de GMP.
Am luat candva vitamax made in egypt.. mi s-a facut un rau de la ele, atat ca am evitat sa dau la rate de la el. Si nu am cumparat de la tigani in statia de tramvai, din farmacie erau luate. Atunci a fost si ultima data cand am mai luat vreo vitamina artificiala , cu multi ani in urma.

#123
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,929
  • Înscris: 31.03.2003
Alte cateva miliarde nu au dat la rate. Poate ai tu o problema.

#124
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

View Postoaspetele, on 07 februarie 2016 - 11:18, said:

Alte cateva miliarde nu au dat la rate. Poate ai tu o problema.
Nu am luat eu o singura data. Luam ocazional in sesiune etc.. dar ultima data am prins un lot care in loc sa ma faca sa ma simt mai energic m-a facut sa ma simt rau. Am luat odata, am zis ca o fi de la mancare, a doua data am inceput sa banuiesc pastilele. A treia data m-am lamurit.

#125
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 10.04.2009
Catena are cele mai mari preturi... asta se stie demult...

din ce sa plateasca pe Stela/Arsinel/Nico sau nelinistitul de Enache cu €10,000/luna ?

pai normal ca din banii fraierilor (pardon varstnicilor, ca ei pun botul) care cotizeaza fara sa beleasca ochii Posted Image

cu ce credeti ca sponsorizeaza an de an Eurovisionul ?

pai tot din banii fraierilor

era o vorba: ce s-ar face smecherii daca n-ar exista fraierii... e valabila in acest caz (farmacii dosului)

PS: mai auzisem pe cineva (tot in varsta) ca DOAR la astia gaseste medicamentele de inima (ca asa spune reclama la televizor) pe care le are de luat cu reteta compensata [ http://filelist.ro/styles/images/smilies/rofl.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by beavis03, 07 February 2016 - 12:44.


#126
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007
Era mai in fata un link la blogul cuiva, unde era un tabel cu preturile pentru niste produse, si pe alocuri helpnet avea preturi chiar mai mari decat catena.

Nu cred ca arsinel & stela, incaseaza permanent bani, ca reclama lor nu-i film serial ca tanar si nelinistit, in fiecare alta reclama. Au luat banii pentru un spot si basta. Si 10000$ de caciula mi se pare cam mult totusi. Nu cred ca au incasat atata de mult.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate