Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

modificare bucatarie in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013
am cumparat luna asta un apartament cu 2 camere si as vrea sa fac ceva modificari, Am atasat in fotografie un desen in care am aratat  cum sunt bucataria si sufrageria deoarece as vrea sa imi spuneti cateva idei despre cum ati face modificari .

Deoarece bucataria este cam mica am spart acea DEBARA 2 din fotografie care era din BCA (nu stiu daca era de sustinere dar nu am cerut aprobari)  acum bucataria are177cm/250cm dar fiind cam inghesuita m-am gandit la 2 variante
1-sa mut aragazul si ghiuveta de apa in acea DEBARA 1 si sa fac scurgerea prin baie iar in bucatarie sa pot sa las doar frigiderul o mobila de bucatarie si o masa cu scaune
2-sa fac o bucatarie micuta unde e balconul iar in acest caz pot face din sufragerie un living in care sa stau ziua si sa imi fac in locul actualei bucatarii un dormitor mai mic pentru copil iar in DEBARA 1 sa imi fac o camera unde sa pun hainele copilului

sunt nou pe la bloc de aceea as vrea sa stiu cum ati face voi si daca era nevoie de aprobare sa sparg acea DEBARA 2 care am vazut ca a mai fost sparta si de vecini deoarece dupa cum se vede micsoreaza mult bucataria

Attached Files


Edited by m_adi, 26 January 2016 - 13:14.


#2
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Daca e BCA, nu e de sustinere. Macar sa nu te atingi de grinzile de beton...

#3
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013

 Razvan_N, on 26 ianuarie 2016 - 13:19, said:

Daca e BCA, nu e de sustinere. Macar sa nu te atingi de grinzile de beton...

doar ce e BCA  am dat jos restul nu ma bag deoarece nu vreau sa am probleme apoi . era nevoie de autorizatie ceva nefiind de sustinere?

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
lasa balconul in pace, unde o sa-ti mai usuci rufele, mai ales daca ai sau urmeaza sa ai un copil ? daca nu ai masina de spalat rufe cu uscator, e musai sa pui rufele la uscat pe balcon, in casa nu se recomanda, pe timp rece risti sa faci igrasie/mucegai in casa de la condensul rufelor. e singurul balcon al apartamentului ? pentru ca ai spus apartament de doua camere, dar asa cum ai desenat, mai degraba seamana a garsoniera, probabil mai ai un dormitor dar nu l-ai pus pe schema.
pune aragazul in debara 1, monteaza o hota sau gaseste o solutie astfel incat zona de gatit sa se aeriseasca rapid si complet. n-as pune si chiuveta in debara 1, e mai complicat cu scurgerea in primul rand, in al doilea rand aragazul il folosesti cand gatesti, dar chiuveta o folosesti si in alte momente decat cele in care doar gatesti. si ar fi inghesuiala ca naiba in debara 1, daca pui si aragaz, si chiuveta, abia ai loc sa te misti asa cum e acum...

#5
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Cu debaraua 2 nu ai nici o problema, e doar o compartimentare locala. Dar nu o sa poti face nimic altceva, cu atit mai putin mutatul aragazului - pentru astea ai nevoie de proiecte si aprobari speciale pe care nu prea cred ca le vei obtine din cauza ca debaraua 1 nu are aerisire. Iar mutarea aragazului pe balcon nu o sa fie aprobata in veci - balconul ala arata ca si cum ar fi construit in consola, acolo teoretic nu ai voie sa depozitezi absolut nimc, cu atit mai putin o instalatie permanenta de gaze. In plus modificarile de retea de gaze nu pot fi facute decit de firme autorizate.

#6
KATKAT

KATKAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 08.09.2015
ce urasc pe astia care modifica ! Si eu am vecini care au facut " open space" din tot apartamentul, iar mie imi crapa peretii - degeaba dau cu glet + tifel ca dupa 3 luni e la fel de crapat !
Daca vrei sa modifici ia-ti casa !
In apartament se pune maxim gresie + termopane + usi !   Sau muti chiuveta / aragazul !
Sa nu spargi zid !!!

Aragazul il muti unde vrei tu ! Bineinteles tragi teava cu instalatori dupa ce ai modificat proiectul ! Nu e scump, asta am facut si eu.
Dar pls - nu darama peretii - ca poate vin vecinii peste tine !

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,085
  • Înscris: 24.02.2006

 m_adi, on 26 ianuarie 2016 - 13:12, said:

am cumparat luna asta un apartament cu 2 camere si as vrea sa fac ceva modificari........

daca nu ti-a placut compartimentarea apartamentului, de ce l-ai mai cumparat?

#8
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013

 KATKAT, on 26 ianuarie 2016 - 13:52, said:

ce urasc pe astia care modifica ! Si eu am vecini care au facut " open space" din tot apartamentul, iar mie imi crapa peretii - degeaba dau cu glet + tifel ca dupa 3 luni e la fel de crapat !
Daca vrei sa modifici ia-ti casa !
In apartament se pune maxim gresie + termopane + usi !   Sau muti chiuveta / aragazul !
Sa nu spargi zid !!!

Aragazul il muti unde vrei tu ! Bineinteles tragi teava cu instalatori dupa ce ai modificat proiectul ! Nu e scump, asta am facut si eu.
Dar pls - nu darama peretii - ca poate vin vecinii peste tine !
nu sparg nimic , doar acea debara 2 din bca am dat-o jos si din ce am vazut e data si prin vecini jos

 corinadaniela, on 26 ianuarie 2016 - 13:43, said:

lasa balconul in pace, unde o sa-ti mai usuci rufele, mai ales daca ai sau urmeaza sa ai un copil ? daca nu ai masina de spalat rufe cu uscator, e musai sa pui rufele la uscat pe balcon, in casa nu se recomanda, pe timp rece risti sa faci igrasie/mucegai in casa de la condensul rufelor. e singurul balcon al apartamentului ? pentru ca ai spus apartament de doua camere, dar asa cum ai desenat, mai degraba seamana a garsoniera, probabil mai ai un dormitor dar nu l-ai pus pe schema.
pune aragazul in debara 1, monteaza o hota sau gaseste o solutie astfel incat zona de gatit sa se aeriseasca rapid si complet. n-as pune si chiuveta in debara 1, e mai complicat cu scurgerea in primul rand, in al doilea rand aragazul il folosesti cand gatesti, dar chiuveta o folosesti si in alte momente decat cele in care doar gatesti. si ar fi inghesuiala ca naiba in debara 1, daca pui si aragaz, si chiuveta, abia ai loc sa te misti asa cum e acum...

e apartament dar am desenat doar bucataria si sufrageria.

Edited by m_adi, 26 January 2016 - 13:58.


#9
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,725
  • Înscris: 05.01.2007
Nu pot intelege,de ce unii isi modifica apartamentele crezand ca vor face palate si nu le lasa asa cum au fost proiectate.
Multi si-au mutat bucataria in balcon,stupida alegere.
Acum cativa ani,vecinul de deasupra si-a mutat bucataria in balcon.Dupa "modernizare" vine la mine sa ma roage sa-l las sa-si usuce rufele in balconul meu.Am ramas perplex Posted Image
Acum isi usuca rufele in dormitor pe un suport.(apartament cu 2 camere)
Daca ai nevoie de spatiu iti cumperi teren si-ti faci o casa asa cum ti-o doresti.
Nu dau sfaturi cum sa-ti "demolezi" casa,nu vreau sa va am pe constiinta.

ps:vecinul doarme acum in bucataria devenita dormitor Posted Image

Maine poimaine si baia va deveni un mic dormitor ptr copil Posted Image

Edited by Adi blondu, 26 January 2016 - 14:01.


#10
m_adi

m_adi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.12.2013

 _Smiley_, on 26 ianuarie 2016 - 13:55, said:


daca nu ti-a placut compartimentarea apartamentului, de ce l-ai mai cumparat?

deoarece in zona unde doream sa cumpar a fost singurul care mi-l permiteam ca pret

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si pe urma va mirati si intrebati de ce cad blocurile...
Chiar daca nu este de rezistenta, acel perete are rolul lui, ca rigidizare si masa, in calculul inertiei cladirii pe cele doua directii.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,326
  • Înscris: 05.06.2002
aragaz si chiuveta in debaraua 1 (daca gasesti o metoda sa le bagi amandoua in spatiul ala), in bucatarie dulapuri pt farfurii, oale, tigai, frigider + o masa lipita de un perete, ca altfel nu cred ca o sa-ti incapa.

teoretic n-ai voie sa te atingi de nici un zid din apartament fara proiect aprobat, practic din bca nu se fac pereti de rezistenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate