Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Noua lege a serviciilor funerare: NU mai este permis priveghiul acasă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#73
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postericmario, on 03 februarie 2016 - 22:20, said:

Pai mai ortodoxule, cum poti vinde ceva asupra caruia nu esti proprietar?

Eu sper sa se infiinteze cat mai multe cimitire private/crematorii. In ciuda unora.Posted Image
Da' cine-ți spune ție că parohia ortodoxă nu ar fi proprietar? :D

#74
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 03 februarie 2016 - 21:37, said:

Pretenția este absurdă, întrucât răposata ar fi putut foarte bine să fie îngropată în cel mai apropiat cimitir confesional, fiind transportată cu ajutorul unei firme de pompe funebre.
Bravo, asta da gândire logică! Adică tot omu' își aduce mortul de peste mări și țări să fie îngropat acasă lângă ai lui, iar femeia să fie dusă departe de locul ei de veci (pentru care a plătit!) unde a înțărcat mutu' iapa...

#75
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 04 februarie 2016 - 05:06, said:

Bravo, asta da gândire logică! Adică tot omu' își aduce mortul de peste mări și țări să fie îngropat acasă lângă ai lui, iar femeia să fie dusă departe de locul ei de veci (pentru care a plătit!) unde a înțărcat mutu' iapa...
Exagerezi, tipic adventist. Toate orașele mari au astfel de cimitire. Ca atare, distanțele dintre localitatea respectivă și un astfel de oraș sunt relativ mici.

#76
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postmario_bril, on 04 februarie 2016 - 10:55, said:

Exagerezi, tipic adventist. Toate orașele mari au astfel de cimitire. Ca atare, distanțele dintre localitatea respectivă și un astfel de oraș sunt relativ mici.
A platit, a cumparat, este proprietara locului de veci cum sint cei ingropati in acel cimitir.
Popa trebuia sa-i plateasca cheltuiala pentru inmormintarea in alt cimitir, daca l-a mincat palma a bani necuveniti!
Hamesitul asta de populau trebuie sa plateasca conform legilor pentru inselaciune si ce mai este!
De cind s-a ortodoxit hotia, inselaciunea, prostia,... in rindul populailor rusinea si bunul simt nu-si mai au loc!
Unde locuiesc eu este cimitir comun si nu se bat mortii si nici nu sint mari probleme!
Consiliul local face legea!
Primaria a cumparat teren pentru extinderea cimitirului, primaria plateste toate cheltuielile bisericii!

#77
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 04 februarie 2016 - 10:55, said:

Exagerezi, tipic adventist. Toate orașele mari au astfel de cimitire. Ca atare, distanțele dintre localitatea respectivă și un astfel de oraș sunt relativ mici.
Nu distanța e problema (tocmai spusesem că sunt aduși morții din alte țări), ci faptul că nu se respectă legitima ultimă dorință de a fi îngropat lângă cei ai familiei.
____
Între timp, s-a autosesizat și Avocatul Poporului în legătură cu nelegiuirea săvârșită de acel preot.

#78
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

View Postbarbu78, on 04 februarie 2016 - 11:50, said:

De cind s-a ortodoxit hotia, inselaciunea, prostia,... in rindul populailor rusinea si bunul simt nu-si mai au loc!
"L-am sunat pe preot de mai multe ori, dar nu am reuşit să îl conving să o înhumeze în cimitirul ortodox“, a precizat Gheorghe Casiu, primarul localităţii."
Sursa

Sincer, mie mi se pare ca asta inseamna sa ai mentalitate de sclăvete si sa nu-ti dai seama de urmari. Auzi, se plange primarul ca popa a fost rau cu el ...
Satenii ziceau: „Au dus-o acolo, în câmp, ca pe un câine. Trebuia să o lase să se odihnească acolo lângă bărbatul ei." da' sunt convins ca vor continua sa mearga la acelasi popa la biserica, sa-i asculte povetele si sa-i dea bani. Cum ziceam, mentalitate de sclav.

Uite o idee: daca femeia avea loc de inmormantare langa cel al sotului ei, oamenii puteau frumos sa o duca acolo si sa o inmormanteze. Iar daca popa venea acolo, cineva ii putea spune frumos: "Da-i drumu' de aici părinţele si canta la alta masa, ca daca faci pe cretinu' cu niste oameni indurerati, e posibil sa ajungi sa zici la pompă 'fomfă' ".
Simplu, nu?

Edited by kruger, 04 February 2016 - 15:49.


#79
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postmario_bril, on 03 februarie 2016 - 23:53, said:

Da' cine-ți spune ție că parohia ortodoxă nu ar fi proprietar? Posted Image
Tu traiesti pe planeta ta, asta e sigur.
Parohia e proprietara locurilor deja vandute tot de ea?
Pai cui le vinde? Sinesi?

#80
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postkruger, on 04 februarie 2016 - 15:48, said:

"L-am sunat pe preot de mai multe ori, dar nu am reuşit să îl conving să o înhumeze în cimitirul ortodox“, a precizat Gheorghe Casiu, primarul localităţii."
.........................................
Uite o idee: daca femeia avea loc de inmormantare langa cel al sotului ei, oamenii puteau frumos sa o duca acolo si sa o inmormanteze. Iar daca popa venea acolo, cineva ii putea spune frumos: "Da-i drumu' de aici părinţele si canta la alta masa, ca daca faci pe cretinu' cu niste oameni indurerati, e posibil sa ajungi sa zici la pompă 'fomfă' ".
Simplu, nu?
Se cauta prea mult in coarnele unor popi care au pierdut simtul realitatii!
Oamenii trebuie sa ia masurile cuvenite si sa ceara plecarea cretinului!

View Postericmario, on 04 februarie 2016 - 16:03, said:

Tu traiesti pe planeta ta, asta e sigur.
Parohia e proprietara locurilor deja vandute tot de ea?
Pai cui le vinde? Sinesi?
Macar oasele puturoase sa le aiba si BO in proprietate... Lasa-l cum vrea el.

Edited by kruger, 04 February 2016 - 16:16.


#81
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
BOR nu este a poporului roman?
Popii cred ca sint proprietari pe ceva? ...popi nebuni...
Isus a venit pentru toti dar, mai ales pentru cei ce nu erau evrei. Popii trebuie sa fie popi mai ales pentru cei din alte culte!

Edited by barbu78, 04 February 2016 - 16:51.


#82
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Circulatia din centrul Bacaului a fost bulversata, astazi, din cauza unui convoi mortuar. Cu aceasta ocazie, bacauanii au depistat si cauza pentru care nu au putut dormi noaptea trecuta, cand in toata zona centrala a cantat muzica de jale, cantecele putand fi auzite pana in zona Miorita.

[ http://www.desteptarea.ro/wp-content/uploads/2016/02/12718331_814323745363708_5182835479035550986_n-655x360.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.desteptarea.ro/wp-content/uploads/2016/02/12744600_814323445363738_2089489225458861590_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://www.desteptar...o/no-comment-1/

#83
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Astia nu e ortodocsi! Nu popa!Posted Image
Posteaza ne neoprotestatari! Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by barbu78, 13 February 2016 - 19:13.


#84
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,656
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de ce B.O.R. nu vrea să oficieze slujbe în cimitire private? Sau cel puţin nu vroia acum 1-2 ani   :huh:

#85
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Da' , ma intreb si eu , daca lasi mormantul in "paragina " 2 ani ...si ti-l confisca ....ce fac aia de ti-l confisca cu mortaciunile dinauntru ? Ha ? Adica ...OK , ti l-au confiscat . Dar dupa dogmele religioase , nu-i un mare pacat sa scoti mortii din morminte ? Cum se impaca asta cu morala crestina ? Adica , aia , mortii si ingropatii , toata viata lor au fost primii la biserica , au data pomeni , au dat bani la biserica ...si dupa ce au dat coltul , averea si responsabilitatea au ramas unui nepot , care a emigrat in Noua Zeelanda . Ghinionul lor. Ce se intampla cu moastele Posted Image ...dupa ce le scot aia din morminte ?

#86
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Pt mario_bril
Introducere
Presupun ca matalica sti ca vreme de foarte multi ani, oamenii au folosit corabiile si vapoarele ca sa mearga pe mare si oceane.
Din cauza unor accidente, sau pt ca asa a fost sa fie, sau in bataliile marine, unii au si murit.
Legea marii prevedea ca raposatul/raposata sa fie cusut intr-un sac, de care era legat o greutate, pus pe o scandura si baldabac..
In timpul asta capitanul spunea ceva de genul dam sufletul cerului si trupul marii..,
Pe navele militare, dupa batalie, cadavrul era pus sub steagul tarii pt care murise, trompetii cantau, restul echipajului aliniat saluta..
Adica toti dadeau onorul pt cineva care si-a slujit tara..Cauta ceremoniile cu Gogu sau Youtube....
Nimeni nu considera inmormantarea in mare ca pe o lipsa de respect. Adevarul e ca daca nava este la tropice sau ecuator, ma rog, undeva unde e foarte cald, si cadavrul incepea sa se descompuna si putea..
ok. Gata cu introducerea
Deci dupa dta un om care este inmormanat in mare nu are dreptul sa fie primit in rai? La fel. Cel care si-a dorit sa fie incinerat, e mai prejos?
Atunci de ce contrezi?

#87
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostJurasikMan, on 19 februarie 2016 - 13:58, said:

Da' , ma intreb si eu , daca lasi mormantul in "paragina " 2 ani ...si ti-l confisca ....ce fac aia de ti-l confisca cu mortaciunile dinauntru ? Ha ? Adica ...OK , ti l-au confiscat . Dar dupa dogmele religioase , nu-i un mare pacat sa scoti mortii din morminte ? Cum se impaca asta cu morala crestina ? Adica , aia , mortii si ingropatii , toata viata lor au fost primii la biserica , au data pomeni , au dat bani la biserica ...si dupa ce au dat coltul , averea si responsabilitatea au ramas unui nepot , care a emigrat in Noua Zeelanda . Ghinionul lor. Ce se intampla cu moastele Posted Image ...dupa ce le scot aia din morminte ?
Eu stiam ca abia dupa 7 ani se elibereaza locul, daca nu e platit..si se poate pune peste..La o adica exista doar cateva cimitire... Ca in viata reala, se aplica Recuperare, Refolosire..
Tatal meu find neam de ctitor de biserica, a vrut sa fie ingropat in locul familiei din curtea bisericii. E doar un perete din fier forjat, nu avem lacas de ciment. Sicriul ajunge in pamant....Din tarana, in tarana...
Am fi avut probleme daca tata lui ar fi ajuns acolo cu mai putin de 7 ani inainte. Dar cum trecusera peste 30 de ani, oasele bunicului meu au fost stranse si legate in ceva si puse la picioarele cosciugului tatalui meu.
Ma rog, a fost nevoie de inca o ceremonie, popa -tu-l ..beeep- platit suplimentar, dar asta era piesa.
De atunci am avut grija sa platesc birul prin cineva. Mi au cerut niste bani, parca 50 lei pt ..prostii..
Decat sa ma cert, Ok, dar e pt tot anul, da? DA. OK, poftim. Dar sa nu spui ca am comentat..
In craciuma am aflat ca de fapt trebuia mai putin, 30, dar asta e piesa..vorba aia, berea transportatorului..
Si in fata satului, eram omul care a platit, deci om de treaba.
Adevarul e ca nu poti sa spui ca de fapt te doare ...nici in fund de parerea lor..
Si de fapt, bun rau, a fost tatal meu..

#88
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPrien, on 19 februarie 2016 - 14:22, said:

Eu stiam ca abia dupa 7 ani se elibereaza locul, daca nu e platit..si se poate pune peste..La o adica exista doar cateva cimitire... Ca in viata reala, se aplica Recuperare, Refolosire..
Tatal meu find neam de ctitor de biserica, a vrut sa fie ingropat in locul familiei din curtea bisericii. E doar un perete din fier forjat, nu avem lacas de ciment. Sicriul ajunge in pamant....Din tarana, in tarana...
Am fi avut probleme daca tata lui ar fi ajuns acolo cu mai putin de 7 ani inainte. Dar cum trecusera peste 30 de ani, oasele bunicului meu au fost stranse si legate in ceva si puse la picioarele cosciugului tatalui meu.
Ma rog, a fost nevoie de inca o ceremonie, popa -tu-l ..beeep- platit suplimentar, dar asta era piesa.
De atunci am avut grija sa platesc birul prin cineva. Mi au cerut niste bani, parca 50 lei pt ..prostii..
Decat sa ma cert, Ok, dar e pt tot anul, da? DA. OK, poftim. Dar sa nu spui ca am comentat..
In craciuma am aflat ca de fapt trebuia mai putin, 30, dar asta e piesa..vorba aia, berea transportatorului..
Si in fata satului, eram omul care a platit, deci om de treaba.
Adevarul e ca nu poti sa spui ca de fapt te doare ...nici in fund de parerea lor..
Si de fapt, bun rau, a fost tatal meu..
Si tu zici ca acolo zace tatal tau ? E doar tarana .  Inteleg sa ai amintirea parintilor/apropiatilor pastrand fotografii dar sa tot te invarti in jurul mormantului pentru ca jarlele de popi au gasit metode de estorcare io zic ca arata naivitate .
Nu poti trai cu gandul ca mortii nu mai exista ? Pai eu habar n-am unde a fost ingropat trupul mamei si nici nu tin sa stiu . A murit :gata , "sa-i fie tarana usoara" Posted Image  si ma ocup de vii nu de morti .Posted Image

#89
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,656
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru mine contează mormântul. Nu pot să spun ce-i doresc celui care ar îndrăzni să mă incinereze. Pentru mine mersul la mormântul cuiva e un semn că acea persoană nu a fost uitată.

#90
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostPrien, on 19 februarie 2016 - 14:03, said:

Pt mario_bril
Introducere
Presupun ca matalica sti ca vreme de foarte multi ani, oamenii au folosit corabiile si vapoarele ca sa mearga pe mare si oceane.
Din cauza unor accidente, sau pt ca asa a fost sa fie, sau in bataliile marine, unii au si murit.
Legea marii prevedea ca raposatul/raposata sa fie cusut intr-un sac, de care era legat o greutate, pus pe o scandura si baldabac..
In timpul asta capitanul spunea ceva de genul dam sufletul cerului si trupul marii..,
Pe navele militare, dupa batalie, cadavrul era pus sub steagul tarii pt care murise, trompetii cantau, restul echipajului aliniat saluta..
Adica toti dadeau onorul pt cineva care si-a slujit tara..Cauta ceremoniile cu Gogu sau Youtube....
Nimeni nu considera inmormantarea in mare ca pe o lipsa de respect. Adevarul e ca daca nava este la tropice sau ecuator, ma rog, undeva unde e foarte cald, si cadavrul incepea sa se descompuna si putea..
ok. Gata cu introducerea
Deci dupa dta un om care este inmormanat in mare nu are dreptul sa fie primit in rai? La fel. Cel care si-a dorit sa fie incinerat, e mai prejos?
Atunci de ce contrezi?
Contrez, ce?

Edited by mario_bril, 21 February 2016 - 02:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate