Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Noua lege a serviciilor funerare: NU mai este permis priveghiul acasă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

Quote

Noua lege funerară permite românilor să facă înmormântări fără preot. Mai mult decât atât, nu se mai permite priveghiul în casă.
Noile reglementări schimbă nunmeroase lucruri. Astfel, românii pot avea parte de o înmormântare civilă sau laică, iar oamenii au posibilitatea de a alege, în timpul vieții, modul în care vor fi înhumați, având și opținea de a fi incinerați sau nu.
“Înmormântarea poate fi religioasă sau laică, precedată sau nu de incinerare. Locul și modalitatea înmormântării vor fi conforme voinței exprimate în timpul vieții de persoana decedată, fără nici o modificare a ultimei voințe a acesteia”, se arată în art.16 al Legii 102/2014, privind cimitirele, crematoriile umane si serviciile funerare din România.
Un alt aspect al legii este cel legat de morminte. Astfel, dacă un loc de veci este lăsat în paragină timp de doi ani, administrația are dreptul de a confisca locul, potrivit dreptul-omului.org.
Mai mult decât atât, noile reglementări UE prevăd că familia are obligația să depună persoana decedată la casa mortuară după numai o oră de la momentul decesului.
http://www.stiripesurse.ro/noua-lege-a-serviciilor-funerare-nu-mai-este-permis-priveghiul-acasa-ce-se-mai-schimba_980036.html

Mortul nu ar mai trebui expus, ci pus capacul de cand este pus in sicriu si inmormantat sau incinerat imediat sau, cu sau fara preot, si nu tinut 3 zile.
Totodata ar trebui interzis convoiul mortuar care inca mai blocheaza strazile din anumite orase si chiar la tara.
Pana la urma mortii cu mortii, viii cu viile.

#2
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Facase voia lui.

#3
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Ha-ha-ha.
Cati ani de puscarie faceau pana la aparitia a cestei " noi legi " cei care duceau mortul la groapa fara un sobor de preoti ?
Sau crezi ca in romania nu existau crematorii inainte de aceasta lege ?

#4
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
O se ne ingropam ca pe niste caini.Posted Image

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
deci iliescu nu va mai avea cortegiu si sobor de 100 de popi

#6
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Urmeaza eutanasierea benevola si mai apoi cea ...obligatorie...Posted Image Posted Image

Edited by Arayan, 23 January 2016 - 12:13.


#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
La Ilici promit ca ma imbat. Si nu de tristete..

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 Adi blondu, on 23 ianuarie 2016 - 12:09, said:

O se ne ingropam ca pe niste caini.Posted Image

Nu-i musai numa daca vrei. Poti sa-ti aduci 20 pothi, sa-ti faci o cripta tip castel si sa ai o mormantare asa "frumoasa" cum nici la tziganii plini de aur din cap paman-n picioare nu vezi.

#9
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

 chaosss, on 23 ianuarie 2016 - 11:49, said:

http://www.stiripesu...mba_980036.html
Totodata ar trebui interzis convoiul mortuar care inca mai blocheaza strazile din anumite orase si chiar la tara.

Pana la urma mortii cu mortii, viii cu viile.

si coloanele oficiiale ? si coloanele de la nunti ?

mortii cu mortii viii cu vinul

Edited by JhonLocke, 23 January 2016 - 12:19.


#10
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Mai bine legea prevedea obligativitatea si gratuitatea plastifierii oricarui decedat .
Sa moara lenin.
http://www.mediafax....e-foto-14146047

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Mie-mi convine. Suntem in secolul XXI  totusi si traditiile prostesti ar trebui lasate in urma.

#12
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Lege de cacat facuta de un cacat cu ochi....Amaratii aia de la tara,de prin varful muntelui ori de prin cine stie ce catun ce fac???
Si apoi eu fac ce vreau la mine in curte!Sa vad eu cine intra sa dea amenda,ca in momentele alea nu cred ca sunt multi care sa gandeasca lucid!

#13
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 george_eu25, on 23 ianuarie 2016 - 12:36, said:

nu cred ca sunt multi care sa gandeasca lucid!
Guvernantii nostri nu sunt in stare sa gandeasca lucid .
sunt mult prea multi bani la mijloc .
Cea mai ieftina imormantare ( atat plateste statul ajutor de imormantare ) este 2500 lei .
imultiti acresta suma cu numarul zilnic al deceselor si veti avea in fata motivatia lor .

#14
`Giovanni

`Giovanni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 22.12.2006

Quote

Un alt aspect al legii este cel legat de morminte. Astfel, dacă un loc de veci este lăsat în paragină timp de doi ani, administrația are dreptul de a confisca locul, potrivit dreptul-omului.org.
mafioti.

#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Da, este noua, din iulie 2014... Au fost ceva ecouri negative atunci, mai ales din partea BOR, ca le cam reducea din venituri - cimitire private, plus inmormantari fara preoti sau precedate de incinerare.
Amuzante precizarile de la art. 23 privind publicitatea agentilor economici prestatori de servicii funerare - nu au voia sa-si faca publicitate nici in institutii de sanatate publica (numai o lista alfabetica in spatiile necesare derularii formalitatilor, in cazul decesului produs in institutia respectivă), nici pe teritoriul cimitirului, cu exceptia locului destinat acestui scop.
Ce nu s-a interzis prin lege este obiceiul romanesc de cortegiu funerar (per pedes), care blocheaza (uneori) circulatia, plus ca sunt situatii in care se asezoneaza evenimentul si cu evenimente artistice, gen marsuri sau manele. http://www.ziaruldei...ite--96928.html

Mi se pare o lege aducatoare de civilizatie. Altfel, ramanem la transportul decedatului intr-un car tras de boi, urmat de ceata de bocitoare si familia indurerata.

Btw, unde scrie in lege ca decedatul trebuie depus la capela/ca sa mortuara (si nu luat acasa) intr-o ora de la deces? Ca eu n-am gasit.

#16
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

 Arayan, on 23 ianuarie 2016 - 12:11, said:

-Urmeaza eutanasierea benevola si mai apoi cea ...obligatorie...Posted Image Posted Image

Probabil.
Oricum cea benevola este cat se poate de logica. (sper sa o apuc si eu)

#17
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Unde aplic sa cer sa fiu incinerat si sa nu prind picior de popa dupa ce-o mierlesc?

In sfarsit apar semne ca se gandeste si Romania sa lase in urma evul mediu.

Edited by Groot, 23 January 2016 - 21:32.


#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Nu cred ca trebuie sa aplici undeva. Vorbesti cu urmasii sa te incinereze, este un crematoriu daca bine-mi amintesc la Oradea, super performant, nu Auschwitz . Aveau pe site toata procedura, de la chestii birocratice pana la urna cu cenusa. Ajutorul de înmormântare din partea statului se da indifetent de metoda aleasa,deci sanse sa nu cheltuiasca mai nimic urmasii.
Trebuie sa ai si incredere ca respecta ce le zici. Poate de-a dracu' te ingroapa rudele :)

Edited by caiuscorneliu, 23 January 2016 - 22:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate