Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Incalzirea globala este reala!

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#55
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,078
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLAURENTIUMAR, on 21 ianuarie 2016 - 22:05, said:

Am vazut pe net,unii oameni (oamenii de stiinta) care nu cred despre incalzirea globala si despre schimbarea climei si alte cele.Urmatorul videoclip a fost postat ieri de cei de la Nasa.Este prea tarziu pentru a se poate face ceva in legatura cu aceasta schimbare?!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gGOzHVUQCw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Indiferent ca este adevarat sau nu,paranoia creata in jurul acestui fenomen nu se justifica.
Daca este un fenomen de neoprit,de ce mancam rahat cu lopata?Asta este.Viata trebuie sa mearga inainte.Cu atat mai mult cu cat acest fenomen pare sa fie ciclic,conform cercetarilor.
Dar ce este cu adevarat malefic este manipularea si psihoza create artificial.In numele incalzirii globale,pe care eu sincer nu o cred,se fac poate cele mai mari magarii prin introducerea de legi si taxe absurde.
Totul este posibil datorita faptului ca populatia globului este cvasicredula si neinformata,sau mai bine zis,dezinformata si manipulata.
Un om needucat va fi intotdeauna terenul propice pentru zvonurile si informatiile panicarde.La fel cum o face misticismul religios.

Daca vrei parerea mea despre acest fenomen,iat-o:
Nu ma intereseaza acest subiect,de mine poate sa vina si o dubla incalzire sau o tripla racire.Vom trai si vom vedea.Si intotdeauna ne vom adapta.Intotdeauna.
Omul rezista la foarte multe multe si in timp foarte foarte scurt este capabil de adaptari radicale.
Parerea mea.

Edited by adisz, 22 January 2016 - 08:43.


#56
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015

View PostLAURENTIUMAR, on 21 ianuarie 2016 - 22:05, said:

Am vazut pe net,unii oameni (oamenii de stiinta) care nu cred despre incalzirea globala si despre schimbarea climei si alte cele.Urmatorul videoclip a fost postat ieri de cei de la Nasa.Este prea tarziu pentru a se poate face ceva in legatura cu aceasta schimbare?!
Pe dracu reala, e manipulare sa dez-industrializeze tarile capitaliste vestice sa mute toata industria in tarile bananiere.
''Savantii" is majoritatea niste gunoaie care spun ce-s platite sa spuna.
Clima variaza NATURAL, si NU ai ce sa faci contra chestiei asteia.

#57
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015

View Postmyshyk, on 22 ianuarie 2016 - 08:19, said:

Este, este foarte reala...... Ia deschide geamul sa te convingi....Da-ti cu antiperspirant inainte,....
Cresterea temperaturii are loc in oceane & stratosfera si nu la sol, nu e relevant faptul ca e frig la nivelul solului.

Edited by solerastar, 22 January 2016 - 11:53.


#58
bogzy83

bogzy83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.06.2007
Daca vreti sa va clatiti ochii, am gasit ceva de prin 2009 (cautand cu gogu): un ghid UNEP realizat de o organizatie din Norvegia, cu sprijinul Norwegian Pollution Control Authority si Swedish Environmental Protection Agency.
Are de toate: explicatii, grafice etc. Este realizat in baza rapoartelor IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change)

Edited by bogzy83, 22 January 2016 - 12:22.


#59
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,089
  • Înscris: 23.09.2005

View PostToxic00, on 21 ianuarie 2016 - 22:28, said:

Sa vorbiti de incalzire globala cand la noi se anunta -28 degC mi se pare foarte sadic! Posted Image

Sa vorbiti de incalzire globala si sa va raportati doar la noi si acum, mi se pare foarte naiv. Posted Image

View PostNero-d, on 21 ianuarie 2016 - 22:48, said:

cati pomi s-au plantat din banii pe timbrul de mediu??? stiti? nu! ce masuri au fost luate pentru comgaterea efectelor poluarii?? stiti? nu! absolut niciuna... nici un pom plantat din acesti bani!!!
totul e doar o hotie pe fata...
Ce nu intelegi tu, este ca, atat incalzirea globala cat si incercarea de a profita de pe urma incalzirii globale, sunt reale. Ambele. Posted Image

Profitorii sustin si ei public de cate ori au ocazia, ba mai si exagereaza daca pot, incalzirea globala. Asta insa nu inseamna ca incalzirea in sine nu exista sau ca e mult mai nesemnificativa fata de cum se discuta in cercurile stiintifice. Exista. Unii o anunta onest, altii o anunta in scopul de a profita.

Daca exista profitori, nu inseamna ca nu exista incalzirea. In primul rand, daca nu exista incalzirea, semnele clare si dovezile, nu aveau cum sa apara profitorii.

Edited by Phobos, 22 January 2016 - 12:29.


#60
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu faci presupuneri! doar atat...
e ca si cum ai zice ca existenta religiei e garantia ferma ca exista dumnezeu!!!
dovezile clare = ciuciu! Posted Image

tie chiar nu ti se pare absurd sa vorbesti despre incalzirea globala la - 20o?!?
spune tu! cum ti-ai dat seama pe pielea ta ca amenintarea cu incalzirea e reala si nu inventata de profitori care nu mai stiu pe ce sa ia mabii la prosti?

ce ne mai place sa punem botul la toate neroziile care circula pe net si sa le halim nemestecate...

Edited by Nero-d, 22 January 2016 - 12:48.


#61
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,089
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNero-d, on 22 ianuarie 2016 - 12:42, said:

tu faci presupuneri! doar atat...

Nu fac nici o presupunere. Vorbesc din propriile observatii. Stiu cum erau verile si iernile acum peste 20 de ani, si cum sunt acum. Tendinta de incalzire am observat-o singur, inainte de a se vorbi prea mult de ea prin mass-media. Si daca nu se vorbea deloc si nu s-ar vorbi nici acum, as fi de aceeasi parere.

View PostNero-d, on 22 ianuarie 2016 - 12:42, said:

tie chiar nu ti se pare absurd sa vorbesti despre incalzirea globala la - 20o?!?

Absolut deloc, daca intelegi ce inseamna sau ce presupune termenul de "incalzire globala".

Edited by Phobos, 22 January 2016 - 13:23.


#62
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
memoria ne mai joaca feste sa stii...  oricum nu te baza pe ea si nici dupa numarul de avertizari cod galben sau porttocaliu sa nu te iei
dar sa tii cont de perioadele de activitate solara, da?
de fapt intreg universul se incalzeste!... prin frecare...
mai reducem din facturile de caldura daca se incalzeste!
consumam mai putin combustibil cu incalzirea... si tot asa... numai consecinte bune!!!...

Edited by Nero-d, 22 January 2016 - 13:36.


#63
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,089
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNero-d, on 22 ianuarie 2016 - 13:22, said:

de fapt intreg universul se incalzeste!... prin frecare...

De fapt hai sa recunoastem ca suntem cam paraleli cu problema si nu prea intelegem posibilele consecinte...

#64
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai si atunci de ce sa ne panicam?

#65
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,089
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNero-d, on 22 ianuarie 2016 - 13:51, said:

pai si atunci de ce sa ne panicam?

Eu nu ma panichez.

Dar ignoranta e buna... pana te loveste viata. :)

Edited by Phobos, 22 January 2016 - 13:58.


#66
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Nu cred!

#67
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008

View PostSarah_N, on 27 ianuarie 2016 - 13:08, said:

Nu cred!

Tu nu crezi pentru ca nu faci parte..... :)

#68
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015

View PostPhobos, on 22 ianuarie 2016 - 12:18, said:

Sa vorbiti de incalzire globala si sa va raportati doar la noi si acum, mi se pare foarte naiv. Posted Image


Ce nu intelegi tu, este ca, atat incalzirea globala cat si incercarea de a profita de pe urma incalzirii globale, sunt reale. Ambele. Posted Image

Profitorii sustin si ei public de cate ori au ocazia, ba mai si exagereaza daca pot, incalzirea globala. Asta insa nu inseamna ca incalzirea in sine nu exista sau ca e mult mai nesemnificativa fata de cum se discuta in cercurile stiintifice. Exista. Unii o anunta onest, altii o anunta in scopul de a profita.

Daca exista profitori, nu inseamna ca nu exista incalzirea. In primul rand, daca nu exista incalzirea, semnele clare si dovezile, nu aveau cum sa apara profitorii.
QFT ! Una din cele mai obiective si rationale postari in privinta global warming. Oameni buni, trebuie sa intelegeti ca in esenta e vorba de doua tabere care urmaresc exclusiv niste beneficii pecuniare ... fie ca vorbim de oamenii lui Al Gore sau de cei care sunt platiti de catre Exxon si Chevron.

#69
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu stiu daca topicul mai e de actualitate dar ar fi bine sa vedeti asta!!!... si pe urma sa dati vina pe poluare si alte prostii...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Km3uhv6oVWg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#70
LAURENTIUMAR

LAURENTIUMAR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.02.2013
Stiri noi.
https://weather.com/..._SCI_JB_21816_6

#71
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o6YcAPfML8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#72
southpaw88

southpaw88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 16.01.2016
Nu prea cred in toata teoria asta cu incalzirea globala, clima Pamantului a fluctuat de-a lungul istoriei , intre perioade mai calduroase ca acum sau mai reci (vezi ultima era glaciara).Sunt alti factori mult mai importanti (cum ar fi soarele de exemplu) care afecteaza clima decat activitatile umane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate