Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

RUSIA

* * * * - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
16920 replies to this topic

#2809
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Protopopeus, on 22 octombrie 2017 - 08:04, said:

Eu scriu ca esti fan american, iar tu scrii ca nu, ca tu esti fan mai degraba al SUA.
Exact, ti-am spus ca-s mai degraba fan al SUA decat al Rusiei, intelegi treaba asta ori e prea complicata "nuanta" ?
fan american inseamna fan al SUA. In alt context poate insemna fan de nationalitate americana. Imi e clar ca tu nu intelegi corect ce am scris, in plus intepretezi tendentios, cu nervi si cu rautate, de aceea o discutie cu tine nici nu se poate duce.

#2810
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Bre, cuvantul la care ia matale aminte cu atentie este "mai degraba", nu te mai crampona la american vs SUA.

Ok, data viitoare o sa-ti desenez si slash-ul si-o sa pun mai degraba american/SUA ca sa fii multumit...

 ionelmironescu, on 22 octombrie 2017 - 10:10, said:

Intepretezi tendentios. El nu a scris ca americanii au vrut sa lle dea SIDA rusilor. Ai falsificat ce a spus el ca sa arati ca nu are logica. Procedezi murdar.

N-au vrut, da' daca s-a-ntamplat, amu' ce sa mai faca ?! Posted Image

"Mai bine intreaba-te cine a adus comunismu` in Rusia si de ce !!!
Iti zice io, tot americanii l-au adus ca sa iasa razboiu"



Cat s-a mai plimbat si comunismu' asta, nu l-or fi durand si pe el picioarele oleaca ?!

Edited by Protopopeus, 22 October 2017 - 10:35.


#2811
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Protopopeus, on 22 octombrie 2017 - 08:04, said:

daca e asa kaka in Rusia, in Romania cum e?
Aproape la fel de kaka !
Intrebi asta ca si cum Romania n-ar fi fost sub sfera de influenta a Rusiei si-a regimului via-Moscova de mai bine de juma' de secol incoa si de-aici toata mocirla in care ne aflam si de care nu mai scapam...

Cum adica nu e in faliment SUA.
Nu, nu e. Fa un efort sa-ntelegi, daca nu poti, e problema ta.

Nu ai reusit decit o glumita proasta. Stii si tu ca nu poate nimeni ataca SUA.
Armament nuclear au: China, Rusia, Koreea de Nord, India, Pakistan, Franta, UK

Tu doar ce spusesesi ca tarile carora are SUA sa le dea bani nu sunt puteri nucleare deci nu pot pune piciorul in prag. Ei bine, China e cel mai mare creditor al SUA, si China e putere nucleara. Daca mie mi-a iesit o gluma proasta, matale ti-a iesit o eroare cat Casa Poporului. Repet: citeste cu mai multa atentie, eventual de 3 ori, ca la clasele primare si replica numai dupa ce intelegi textul.
PS: Mai invata care-i treaba cu banii aia !
PPS: Vezi ca ai omis Israelul si, cel mai probabil, si Iranul de pe lista aia...
Romania ar fi , după cum zici, înacest hal pt că ...50 de ani a fost sub ruși. Grozavă logică! Atunci avea si industrie și nu avea datorii externe. Acum este exact invers.
La firmația mea că America e în faliment tu dai răspunsul „genial” că nu este așa și că...să fac eu un efort să înțeleg acest lucru. Altceva nu ai putut produce.
Da, am spus că țurile creditoare ale SUA NU sînt puteri nucleare. Tu zici că totuși China este. Zici că China nu cere și nu amenință cu nucleara. Ba, cere și a primit. A cumpărat active în contul acelor datorii, ceea ce alte țări nu o să primească. A cumpărat activele de la canalul Panama, adică chinezii sint proprietari ai canalului, deci nu e nici o eroare, adică știu ce vorbesc.
Nu am trecut Israelul pe listă pt că este fals posesor de nucleare. Armele nucleare le au ei, însă nu pot fi folosite decît cu acordul americanilor.
Iranul nu are arme nucleare. E doar o afirmație goală de a ta, ca atîtea altele.

 Protopopeus, on 22 octombrie 2017 - 10:32, said:

Bre, cuvantul la care ia matale aminte cu atentie este "mai degraba", nu te mai crampona la american vs SUA.
Vorbești clar prostii, iar acum vrei să o întorci.Esti fan al SUA și denigrator al Rusiei. Clar!

 Protopopeus, on 22 octombrie 2017 - 10:32, said:

N-au vrut, da' daca s-a-ntamplat, amu' ce sa mai faca ?! Posted Image

Cat s-a mai plimbat si comunismu' asta, nu l-or fi durand si pe el picioarele oleaca ?!

Nu s/a întîmplat așa cu SIDA. SIDA nu se răspîndește prin contacte interumane, deci SUA nu puteau da Rusiei SIDA. Am atîta disceernă mînt și cunoștințe încît să nu acuz SUA pt răspîndirea SIDEI. dacă ai ști care e treaba reală cu sida nu te/ai mai hlizi așa.
S-o fi preumblat comunismul, dar la nivelul acesta la care duci discuția nu are rost să mai continuăm.

 Tywin, on 22 octombrie 2017 - 01:08, said:


Numai cand am ce sa ironizez, in acest caz o flagranta lipsa de logica.

NU ai și minți sfruntat. Ai denaturat ce a spus el. El NU A SCRIS AȘA!!Posted Image

#2812
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Romania ar fi , după cum zici, înacest hal pt că ...50 de ani a fost sub ruși. Grozavă logică! Atunci avea si industrie și nu avea datorii externe. Acum este exact invers.
Acel "Acum" insemnand cand ?! Ca doar nu "acum" cand am scapat de comunisti, nu ?!

La firmația mea că America e în faliment tu dai răspunsul „genial” că nu este așa și că...să fac eu un efort să înțeleg acest lucru.
Exact !
De vreme ce matale n-ai fost in stare sa produci mai mult decat afirmatia cum ca America, pardon America in sensul de SUA, e in faliment, principiu total fals si ti s-a mai explicat acest aspect, da' pesemne n-ai fost atent, eu de ce m-as stresa sa produc mai mult ?! Dupa logica matale grozava, alte tari ar fi trebuit sa fie in faliment demult, tari cu datorie mai mare decat America, in sensul de SUA.

Da, am spus că țurile creditoare ale SUA NU sînt puteri nucleare.
Exact, si ai gresit. Punct !

Nu am trecut Israelul pe listă pt că este fals posesor de nucleare.
Fals, nefals, le are, pe ale lor, proprii, nu din alea shareuite de SUA, deci e putere nucleare.

Iranul nu are arme nucleare. E doar o afirmație goală de a ta, ca atîtea altele.
Am zis "probabil", da' si asta ti-a scapat...

Vorbești clar prostii, iar acum vrei să o întorci.Esti fan al SUA și denigrator al Rusiei.
Da, sunt mai degraba fan al americanilor/SUA decat al mocirlei ineficiente din Rusia. Asta am spus-o de la-nceput...

Edited by Protopopeus, 22 October 2017 - 10:52.


#2813
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 ionelmironescu, on 22 octombrie 2017 - 10:45, said:

Romania ar fi , după cum zici, înacest hal pt că ...50 de ani a fost sub ruși. Grozavă logică! Atunci avea si industrie și nu avea datorii externe. Acum este exact invers.

Io cred că voi vorbiți din ceva surse de propagandă. Pricipalele produse la export sunt fix chestii industriale.
https://en.wikipedia...nomy_of_Romania
Apoi mai este industria serviciilor, IT-ul care este din nou destul de dezvoltat. Dar, e drept, nemaitrăinid Ceaușescu, cei fără ce carte deloc trebuie să vă chinuiți pe un salariu mai modest, de aici și frustrarea, de înțeles de altfel. Însă soluția este tot educația.

Datoriile externe sunt făcute în principiu tot pentru popor, pentru cei mai năpăstuiți și needucați, care altfel ar face ravagii.

Edited by benis, 22 October 2017 - 10:52.


#2814
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 ionelmironescu, on 22 octombrie 2017 - 10:45, said:

....................
Nu s/a întîmplat așa cu SIDA. SIDA nu se răspîndește prin contacte interumane, deci SUA nu puteau da Rusiei SIDA. Am atîta disceernă mînt și cunoștințe încît să nu acuz SUA pt răspîndirea SIDEI. dacă ai ști care e treaba reală cu sida nu te/ai mai hlizi așa
...................

What ?!
Ei bine, acum nu, nu ma hlizesc, ci rad de ma cracanez ! Posted Image Posted Image

Alooooo, Houston, SIDA era doar o metafora, tratata inclusiv cu ghilimelele de rigoare...

#2815
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 ionelmironescu, on 22 octombrie 2017 - 10:10, said:

Intepretezi tendentios. El nu a scris ca americanii au vrut sa lle dea SIDA rusilor. Ai falsificat ce a spus el ca sa arati ca nu are logica. Procedezi murdar.

Nu era vorba de SIDA ci de "SIDA", cu ghilimele. Adica un eufemism folosit de Flooder pentru comunism. Nu poti intelege un text simplu.

#2816
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Kokoshmare, on 21 octombrie 2017 - 18:04, said:

Voi chiar nu pricepeti nici azi cum e cu datoriile intre state.
Fix ca Ceausescu, la nivelul unuua care-si ia credit cu buletinul.
Dar situatia e un pic mai mult siferita. SUA (si nu numai ea) vinde niste hartii IN CONDITIILE EI si cine vrea le cumpara pentru ca ei au incredere in economia si statul american. NIMENI nu are dreptul sa le ceara americanilor ceva gen executare silita cum abereaza unii. De aia in la fiecare anunt al presedintelui Rezervei federale toata planeta si in special China intra in fibrilatii. Pentru ca NU pot face nimic , nici macar sa protesteze in fata ORICAREI decizi ce poate fi luata. NIMENI nu este obligat sa cumpere bond-urile americane dar daca le iei atunci iti asumi si conditiile lor. Si beneficiile evident.

Vaiiii! Nu pricepem noi, proștii, care e treaba cu datoria externă! Păi, lumineazăne, mărite savant, ca să pricepem și noi că e minunat să ai o datorie imensă și să dai bonduri și active pt ea.
Sigur că „NIMENI nu are dreptul sa le ceara americanilor ceva gen executare silita cum abereaza unii”. Numai cei puternici au dreptul să ceară execttarea silită. Asta este evident și asta am și spus eu!
da, cei mici nu pot face nimic. Și asta e de laudă pt SUA? Adică le dă cu flit și tu lauzi SUA pt asta?
Chinei nu i-a dat cu flit. Împrumuturile de stat au fost garantate. Eu nu sint așa de tîmpit să cred că statul chinez a împrumutat statul american pe cuvînt de onoare. Cred că SUA a garantat cu aur, care a fost dus în China și cu active (acte de proprietate). Așa că americanii mai au putin aur iar China a anunțat că poate scoate monedă de aur.
SUA în faliment.
Chjina are excedent.(slogan)

#2817
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 03.10.2014

Quote

Scuza-ma ca te intreb :
Cand am pus egal intre educatia ruseasca si cea americana?
Te rog arata-mi pasajul ala ca mor de curiozitate.
Scuza-ma ca te-ntreb, ai vazut cuvantul "eventual" ?!
OK nu l-am vazut.Greseala mea (tre' sa fiu mai atent)!
Retractez  ce am afirmat mai sus.
Asa ca refomulez:

Quote

Acu' ca nu-ntelegi tu cum isi educa SUA cetatenii si, eventual, mai pui si egal intre educatia americana si cea ruseasca (sau romaneasca, de altfel, despre noi era vorba acolo), e problema ta !

Recunosc ca nu inteleg .Si cum nu inteleg hei in tara cu cei mai educati cetateni si cu cea mai tapana democratie vin niste rusi si manipuleaza alegatorii...(adaptare dupa LA Confidential)  

Quote

In SUA tocmai e ditamai scandalul cu interferenta rusa in alegerile din 2016. Tocmai au luat la purecat Facebook, Tweeter,Google pt presupuse reclame ruse care au deturnat alegerile .Nu citesti Reuters?
Deci ceva nu se leaga fiindca daca americanii erau educati precum sustii tu atunci nu puneau botu' la ce le-au spus rusii.
Pai, ce faci, acu' dai tu cu presupusul ?

Nu dragule intreb .Sau mai corect ma intreb.
Fiindca de la afirmatia aia tot ocolesti raspunsul.
Nu de alta da' citesc Reuters si nu e zi fara un articol despre interferenta Rusiei in alegerile din 2016.

Quote

Cand zici ca SUA incearca sa ne inarmeze inseamanca ca cam ne baga armamentul pe gat si noi nu stim ce vrem .
Cand am zis ca SUA incearca sa ne inarmeze nu m-am referit la modul propriu, respectiv la faptul ca ne baga pe gat armament ci ca ne indeamna sa ne inarmam, prin prisma acelui 2%.

Pai atunci adauga si explicatii sa priceapa si restul lumii la ce te refereai .Fiindca din ce ai scris se intelege total altceva.

Quote

De unde aceste presupuneri coane ? Esti vreun clarvazator si nu stiu eu?
Nu mai devia de la subiect.
Era intrebare, nu presupunere...

Iar dai cu presupusul?
Era tot intrebare si aia, ca de-aia se termina cu semnul intrebarii...

Pai nu prea ai intrebat cuoate semnele de intrebare.
Ai spus mai mult: "baaa stiu eu ca asta o sa zici".
Daca aveai in cap altceva atucni pune explicatii ca sa se prinda si restul lumii.

#2818
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Tywin, on 22 octombrie 2017 - 10:57, said:


Nu era vorba de SIDA ci de "SIDA", cu ghilimele. Adica un eufemism folosit de Flooder pentru comunism. Nu poti intelege un text simplu.

O să mă uit înapoi. dacă zici că era cu ghilimele nu era simplu. Un text in care se folosesc eufemisme NU este unul simplu!
Ana are mere.
SUA au inventat SIDA.
Astea sint simple.

 TheFlooder, on 21 octombrie 2017 - 20:25, said:

A venit din bancile de pe wallstreet adica din SUA, meseria propagandist american, in realitate are nume evreiesc.
Lenin de unde a venit intr-un vagon sigilat ? Din Germania platit tot pe bani grei sa faca revolutia aia !
Si dupa aia Rusii ne-au dat noua comunismu` adus de SUA si Germania la rusi ca sa distruga pe rusi.
Deci cum e ? Precum se transmite SIDA de la unu la altu`, a fost.
Ce ghilimele? A fost o comparație cu SIDA. Am spus că e greșită comparația, pt că SIDA nu se transmite de la unul la altul.
fi atent. dacă ai contact sexual cu una care are sida, tu NU iei sida, că sida nu se ia.

 Protopopeus, on 22 octombrie 2017 - 10:57, said:


What ?!
Ei bine, acum nu, nu ma hlizesc, ci rad de ma cracanez ! Posted Image Posted Image

Alooooo, Houston, SIDA era doar o metafora, tratata inclusiv cu ghilimelele de rigoare...

Ai falsificat și șarzezi în continuare. Nu a spus el ceva ...cu ghilimele. Ți-am pus citatul în postarea precedentă.
falsifici, iar mai apoi arăți că eu sînt un prost că nu pricep exprimările eufemistice. Nu a fost o astfel de exprimare din moment ce a fost comparație! NU A FOST METAFORĂ. Adică după ce habar nu ai te mai dai și mare pe aici și mă faci tu pe mine neștiutor. Eu zic să înveți ce e o metaforă mai bine.

Si dupa aia Rusii ne-au dat noua comunismu` adus de SUA si Germania la rusi ca sa distruga pe rusi.
Deci cum e ? Precum se transmite SIDA de la unu la altu`, a fost. (citat)

protopopeus, nu e nici o metaforă aici și nu e nevoie de ghilimele, adică spui prostii și te hlizești de parcă ai fi vreun mare cunoscător.

#2819
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
De ce naiba toti astia de aduleaza Rusia au probleme cu exprimarea in limba romana?
Se vede de la o posta ca folosesc toti add-ons de autocorrect.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 22 October 2017 - 11:40.


#2820
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 elef, on 22 octombrie 2017 - 11:09, said:

.....................................

OK nu l-am vazut.Greseala mea (tre' sa fiu mai atent)!
Retractez  ce am afirmat mai sus.

Nu-i bai !

Recunosc ca nu inteleg .Si cum nu inteleg hei (ai vrut sa scrii "hai" ?! Ca nu pricep...) in tara cu cei mai educati cetateni si cu cea mai tapana democratie vin niste rusi si manipuleaza alegatorii...(adaptare dupa LA Confidential)
Eu n-am zis pe nicaieri nici c-ar fi tara cu cei mai educati cetateni si nici c-ar fi cea mai teapana democratie a lumii, prin urmare, cere-le explicatii celor care-au facut acea afirmatie.

Nu dragule intreb .Sau mai corect ma intreb.
Fiindca de la afirmatia aia tot ocolesti raspunsul.
Pai, daca te-ntrebi pe tine, atunci ce treaba ai cu mine ?!
Eu cand voi avea un raspuns referitor la durerea ta, referitoare la implicarea Rusiei in alegerile SUA, iti voi raspunde.
Da' eu nu-s nici mama Omida, nici Nostradamus sa prevad nici rezultatul problemei inaintate de tine si nici ca democratia americana va cadea, sa SUA va da faliment si alte bazaconii care se mai vorbesc pe-aci, altii sunt cu premonitiile....

Pai atunci adauga si explicatii sa priceapa si restul lumii la ce te refereai .Fiindca din ce ai scris se intelege total altceva.
Fiecare intelege in functie de ce vrea sa inteleaga, nu-i vina mea.
Uite, de exemplu, cineva mai sus a-nteles ca utilizarea cuvantului "SIDA" de catre alti doi interlocutori de-ai nostri, se referea exact la boala cu acest nume, nu e doar o metafora pentru calificarea comunismului, pe cine poti invinui ?!

Pai nu prea ai intrebat cuoate semnele de intrebare.
Dar cate semne de intrebare sa mai adaug data viitoare ?! Tu spune-mi si eu le voi adauga ! :)

#2821
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 Jammalan-the-Prophet, on 22 octombrie 2017 - 11:34, said:

De ce naiba toti astia de aduleaza Rusia au probleme cu exprimarea in limba romana?
Se vede de la o posta ca folosesc toti add-ons de autocorrect.

1. Eu nu adulez Rusia. Nici nu am văzut pe aici inși care adulează Rusia ci doar inși care adulează America.
2. Nu eu am probleme de exprimare în limba română.
3. Nu folosesc corector de text. Eu scriu după regulile de dinainte de 1993, adică fără â în interiorul cuvintelor. Arată aici pe cei care folosesc corector automat de text.

 Protopopeus, on 22 octombrie 2017 - 11:54, said:

Uite, de exemplu, cineva mai sus a-nteles ca utilizarea cuvantului "SIDA" de catre alti doi interlocutori de-ai nostri, se referea exact la boala cu acest nume, nu e doar o metafora pentru calificarea comunismului, pe cine poti invinui ?!
Aveți o probșema cu înțelegerea textelor. V-am pus și citatul în care se vede că nu nici o metaforă. Comunismul nu a fost numit sida, ca să fie metaforă ci a fost comparată răspîndirea comunismului, de la un stat la altul, cu răspîndirea sidei, de la un om la altul.
Ar fi util să deschideți măcar Dex-ul.
METÁFORĂ, metafore, s. f. Figură de stil rezultată dintr-o comparație subînțeleasă prin substituirea cuvântului obiect de comparație cu cuvântul-imagine; p. gener. figură de stil. – Din lat. metaphora, it. metafora, fr. métaphore.
Autorul nu a substituit în text cuvîntul comunism cu cuvîntul sida, deci nu a folosit o metaforă. V-am explicat în 3 postări asta , v-am pus acum și definiția metaforei din Dex, ca să se vadă clar de tot că sînteți nepricepuți, însă dați lecții.

#2822
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 03.10.2014
Pentru un om care imi reproseaza ca nu ma prind  de intrebare mi se pare grava scaparea ca "hei" este o interjectie existenta in limba romana  si ca se integreaza perfect in acea fraza ....

#2823
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 ionelmironescu, on 22 octombrie 2017 - 11:30, said:

....................
Ce ghilimele? A fost o comparație cu SIDA. Am spus că e greșită comparația, pt că SIDA nu se transmite de la unul la altul.
fi atent. dacă ai contact sexual cu una care are sida, tu NU iei sida, că sida nu se ia.
.......................
Ai falsificat și șarzezi în continuare. Nu a spus el ceva ...cu ghilimele. Ți-am pus citatul în postarea precedentă.
falsifici, iar mai apoi arăți că eu sînt un prost că nu pricep exprimările eufemistice. Nu a fost o astfel de exprimare din moment ce a fost comparație! NU A FOST METAFORĂ
.................

Breee, alooo, Houston, esti cu noi ?!

Textul original e asta:

"Si dupa aia Rusii ne-au dat noua comunismu` adus de SUA si Germania la rusi ca sa distruga pe rusi.
Precum se transmite SIDA de la unu la altu`, a fost."


Interlocutorul nostru a utilizat termenul de "SIDA" pe post de metafora (care-i tot o comparatie si ea, da' mai pentru avansati, vezi un Dex, ceva...) pentru catalogarea modului in care se transmite comunismul.

Mai departe, urmatorul interlocutor, a utilizat termenul de "SIDA" cu ghilimele, intrucat acesta acum era o metafora ce substituia termenul de "comunism".

Apoi te trezesti matale si vii cu afirmatia: "Intepretezi tendentios. El nu a scris ca americanii au vrut sa lle dea SIDA rusilor."
Nu, normal ca n-a scris ca americanii au vrut sa le dea SIDA fara ghilimele, rusilor, ci "SIDA" cu ghilimele, care, acum, susbstituie termenul de comunism.

Eu ti-am mai recomandat odata sa citesti textele de 3 ori ca sa le-ntelegi mai bine...
N-o mai da cotita ca nu e Ok comparatia ca, de fapt, nu se transmite asa SIDA, ca ea nu se ia ci, eventual, se da, etc.

Ce ziceai despre cunoasterea limbii romane ?!
"fi atent."

 elef, on 22 octombrie 2017 - 12:22, said:

Pentru un om care imi reproseaza ca nu ma prind  de intrebare mi se pare grava scaparea ca "hei" este o interjectie existenta in limba romana  si ca se integreaza perfect in acea fraza ....

Era doar o subtilitate, sa-ti atrag atentia ca trebuia sa integrezi acea interjectie intre doua virgule + un semn al exclamarii...

Edited by Protopopeus, 22 October 2017 - 12:38.


#2824
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Da, acolo HEI este interjecție. Eu de ex am înțeles asta, chiar dacă nu ai scris conform standardului. Protopopeus nu a priceput.
Recunosc ca nu inteleg .Si cum nu inteleg hei (ai vrut sa scrii "hai" ?! Ca nu pricep...) in tara cu cei mai educati cetateni si cu cea mai tapana democratie vin niste rusi si manipuleaza alegatorii..”
Mai bine ar fi fost așa:„Recunosc ca nu inteleg .Si cum nu inteleg, hei! in tara cu cei mai educati cetateni si cu cea mai tapana democratie vin niste rusi si manipuleaza alegatorii..”
Oricum e clar ca nu ai vrut sa scrii HAI.
protopopeus, ești prea grăbit, dragă.

Da, Proptopopeus, acela este textul.Ți/am explicat că NU e metaforă acolo. Ți/am pus și definiția metaforei din Dex. E clar că nu ești în stare să înțelegi bine un text. Du/te pe aria de limbă romînă și întrebă acolo pe cleopatra sau pe AdiJapan.
Uite aici cum ar fi fost metaforă în acest caz sida .
Text:
"Si dupa aia Rusii ne-au dat noua comunismu` adus de SUA si Germania la rusi ca sa distruga pe rusi.
Precum se transmite SIDA de la unu la altu`, a fost."

Sida folosită ca metaforă este așa:
"Si dupa aia Rusii ne-au dat noua comunismu` adus de SUA si Germania la rusi ca sa distruga pe rusi.
SIDA asta s-a transmis și la noi"

In propoziția scrisă cu roșu sida este metaforă.
Nu mai fi așa de sigur pe tine. Eu am citit multe cărți de lingvistică. gramatică, teorie literară.Tu te bazezi pe ce ai învățat la școală cu mult timp în urmă.Nici nu ai învățat mult, dar ai uitat cam mult.
Mergi cu problema asta pe aria de limbă română, dacă ești chiar interesat de ea.

 Protopopeus, on 22 octombrie 2017 - 12:26, said:

Breee, alooo, Houston, esti cu noi ?!

Textul original e asta:

"Si dupa aia Rusii ne-au dat noua comunismu` adus de SUA si Germania la rusi ca sa distruga pe rusi.
Precum se transmite SIDA de la unu la altu`, a fost."


Interlocutorul nostru a utilizat termenul de "SIDA" pe post de metafora (care-i tot o comparatie si ea, da' mai pentru avansati, vezi un Dex, ceva...) pentru catalogarea modului in care se transmite comunismul.

Mai departe, urmatorul interlocutor, a utilizat termenul de "SIDA" cu ghilimele, intrucat acesta acum era o metafora ce substituia termenul de "comunism".

Apoi te trezesti matale si vii cu afirmatia: "Intepretezi tendentios. El nu a scris ca americanii au vrut sa lle dea SIDA rusilor."
Nu, normal ca n-a scris ca americanii au vrut sa le dea SIDA fara ghilimele, rusilor, ci "SIDA" cu ghilimele, care, acum, susbstituie termenul de comunism.

Eu ti-am mai recomandat odata sa citesti textele de 3 ori ca sa le-ntelegi mai bine...
N-o mai da cotita ca nu e Ok comparatia ca, de fapt, nu se transmite asa SIDA, ca ea nu se ia ci, eventual, se da, etc.

Ce ziceai despre cunoasterea limbii romane ?!
"fi atent."



Era doar o subtilitate, sa-ti atrag atentia ca trebuia sa integrezi acea interjectie intre doua virgule + un semn al exclamarii...
Știu bine că oficial este „fii atent”. Eu însă scriu uneori „fi atent”Asta după ce am comparat cu „ să fii atent”. În acest caz „fii” se aude cu doi de i. In primul nu se aude cu doi de i. Părerea mea e că e corect și „fi atent”. Am scris asta și pe aria de limbă română.
Mie mi-a fost clar că HEI era interjecție acolo, chiar dacă el nu a scris conform normelor de scris în vigoare.
Nu a folosit cuvintul sida ca metaforă. Vorbești prostii continuu și nu faci decît să mă enervezi cu neștiința și cu aroganța asta.Ți-am arătat cum ar fi fost în acel context sida folosit ca metaforă.
Domnule, printre altele mă ocup și cu lingvistica. Dacă scriu ceva neconform cu normele în vigoare este pt că m-am gîndit îndelung la asta, adică nu scriu cum îmi vine pe moment. Eu scriu sait, nu site, vizavi, nu visavis, obligațiune, nu bond, calculator, nu computer, sida, nu aids, fărîmă, nu fărâmă.
Cel puțin nu da lecții tu, pt că tu nu scrii după niște reguli; nici după cele noi, nici după cele vechi.

#2825
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Bre, matale n-ai inteles despre ce-i vorba din momentul in care ai venit cu afirmatia: "El nu a scris ca americanii au vrut sa lle dea SIDA rusilor."

SIDA aia a fost folosita (cu ghilimelele de rigoare, sa se prinda tot poporu') de catre al doilea interlocutor, doar fiindca cel care a utilizat prima data termenul, a exprimat modul de transmitere a comunismului prin compararea cu modul de transmitere a SIDEI.

Ar fi trebuit sa sesizezi asta si sa nu vii cu prostia citata imediat mai sus, fiindca era, deja, clar pentru toata lumea, mai putin pentru matale, ca primul interlocutor nu intentionase sa scrie ca, chipurile, americanii au vrut sa dea SIDA rusilor iar al doilea interlocutor nici macar nu se referise la asta, mot-a-mot (matale cum preferi sa scrii asta ?!), cum, din nou, era clar pentru toata lumea, mai putin pentru matale.
Nu te mai invarti in jurul cozii aiurea...

Apropo, ai si citit definitia aia a metaforei, sa vezi ca-i tot un fel de comparatie, cum ti-am zis eu ?

Stii o laie cum se scrie "fii atent"...
Daca ai sti, ai scrie corect, nu vii cu scuze din astea de 2 lei si 50 de bani, ca asa mai scrii matale, dupa cum ai chef fiindca ti se pare ca ar fi corect si-asa.
Si-n acest caz se-aude fix taman tot cu doi de "i", da' tre' sa ai si onestitatea sa-i auzi.

Las-o balta, ca am mai observat o situatie similara pe topicul "Cumparam arme ca sa aparam ce?" in care, idem, n-ai inteles o afirmatie apoi ai tinut-o langa chiar dupa ce au incercat altii sa-ti "traduca" ce-au vrut sa afirme...

Edited by Protopopeus, 22 October 2017 - 13:22.


#2826
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
O las baltă, Protopopeus. Consider că îmi pierd timpul cu tine. Nici nu ai curaj să pui această problemă pe aria de limbă română. Ești plin de autosuficiență.mai folosești și expresii mîrlănești:„Nu te mai invarti in jurul cozii aiurea...”, „Stii o laie cum se scrie "fii atent"...”
S-a mai mărit lista de useri pe care ii ignor. Cu tine se făcură 11.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate