Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Zugravit si reparat pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007
Am o problema la atleier. Desi s-au folosit materiale de calitate, lavabila tiffel de la mama lui, peretii fiind subtiri,  iarna la frig s-au scorojit decojit umezit sau mucegait, in jurul prizelor electrice.
Lucrarea fiind mica nu se inghesuie zugravii la lucrare si cum timpul de reparatie este si el conditionat (in weekend)  ramane sa ma ocupe eu. [attachment=1609342:20160105_152348.jpg][attachment=1609343:20160105_152335.jpg]
Cam asa arata  minunea, dupa 3 sau 4 ani.
Vecinul nu ma lasa sa izolez pe exterior defapt este o asociatie , 2 din 3 ma lasa. Unul dintre ei este un  gica contra si se impotriveste, ca cica nu ajuta la nimic, ca e de la fundatie.. ca trebuie sapat sub fundatie , ca bla bla..


Deci vopseaua o am luata, tot tiffel.
Cum e mai potrivit sa repar zonele afectate? Peste mucegai am tot dat cu solutie speciala antimucegai cu clor.  
Se razuieste , apoi se gletuie , cu ghips, sau ce material sa folosesc?

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
daca nu rezolvi cu infiltratiile poti sa dai su cu mama tiffelului ca tot se va scoroji vopseaua
sau poate e doar condens, caz in care ai putea sa pui in zona un mic radiator electric sa incalzeasca coltul

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pana nu se usuca peretele nu poti face nimic acolo. Apoi degeaba faci daca nu rezolvi cauza, peste un timp peretele va arata la fel.
Izolezi peretele pe exterior si fara acordul lu' peste prajit, astepti pana se usuca, cureti bine, dai cu amorsa, glet in 2-3 straturi si apoi lavabila. Vezi cum lucrezi pe acolo ca umezeala se intelege de minune cu electricitatea.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Gica contra ala cam are dreptate.
Ai nevoie de subzidire, altfel nu scapi de infiltratii.

#5
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007

 aeon, on 15 ianuarie 2016 - 16:49, said:

daca nu rezolvi cu infiltratiile poti sa dai su cu mama tiffelului ca tot se va scoroji vopseaua
sau poate e doar condens, caz in care ai putea sa pui in zona un mic radiator electric sa incalzeasca coltul
Pai la tavan ce infiltratii sunt? Acoperisul e nou.  Eu sper ca ori moare ala si voi izola in viitor, pe din afara, dar nu pot sa las in halul ala.
De la condens apare chestia aia.
Deci cum repar  suprafata, cu ceaterial?Doar la colturi si in jurul prizelor sunt probleme unde peretele este subtiat
Este de la condens nu-i igrasie.

Edited by tfmercedez, 15 January 2016 - 16:58.


#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Romanica.

Te duci la urbanism ( cam degeaba la romanica dar ... ) faci o cerere precum ca vrei sa te autorizeze sa izolezi, platesti hangaralele, cu hartia in buzunar te apuci de treaba si cand mai vine gica ala te qisi pe el. Cu bolta.

#7
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Este vorba de condens si el apare in zonele unde temperatura suprafetei interioare a unui perete exterior (sau a unei portiuni de perete) este egala sau mai mica decat punctual de roua.
Pentru asta se fac izolatii termice la exterior sau la interior.
In cazul unei izolatii termice facute la exterior este important ca aceasta sa garanteze ca punctul de roua, la care se produce condensarea vaporilor de apa din aer, are loc cat mai inspre exterior, ideal la jumatatea grosimii polistirenului. Pentru aceasta, conditiile climaterice de la noi impun cel putin un polistiren de 8 cm.
In cazul izolatiei termice facute la interior punctul de roua trebuie impins spre exterior, dar, in plus este obligatorie si o bariera de vapori, pe partea dinspre interior a izolatiei.
https://construieste...este-condensul/

Asa ca spor la izolat perete/peretii exteriori.

#8
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,885
  • Înscris: 15.06.2007
Asta vara exact de izolat am vrut sa ma apuc. Chiar vorbisem cu cineva sa vina sa ma ajute, un zugrav,  care se ocupa si cu izolatii exterioare. M-am dus la vecini, toti deacord, eram pe punctul de a cumpara materialele.
Cand apare cumnatul primului proprietar,  al treilea proprietar, ca nu e bine ,  ca nu e buna izolatia.. ca nu ajuta. Ce sa-i zic, de prosti izoleaza astia blocurile pana la etajul 10?
Ala le-a facut probleme socrilor si cand au renovat casa, a a facut reclamatie la primarie  ca vezi doamne schimba aspectul casei. Un reclamagiu infect,   care se uita in gura oricui, si mai ales sa moara capra vecinului.  
Am sa merg si la primarie intr-o zi sa ma interesez. Socrii mei ziceau ca nu are rost sa ma pun cu el, ca fiusu' ginerele sau e ceva scula de avocat sau kkt p cu relatii  la primarie.

#9
Lorothy

Lorothy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 18.01.2016
Eu nu as mai folosi priza aia

#10
doruandrei1987

doruandrei1987

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.02.2015
Reparații rost dilatație! Echipa de profesionisti executam lucrari de termoizolatii, hidroizolatii, structuri metalice, reparatii rosturi, acoperisuri, jgheaburi si burlane, restaurari, vopsitorii, rosturi de dilatatie, spalari geamuri, montaj demontaj bannere, dezapeziri, eliminari turturi, toaletari si defrisari copaci de orice inaltime si dificultate.
Valabil in Bucuresti!!!
Tel:0767.857.385

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate