Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

Problema priza, tensiune mica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1
adrian0602

adrian0602

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.08.2008
Buna ziua
Am o problema la o priza dubla, am tensinuea mica sub 180 V.
Daca pun in priza o veioza functioneaza, daca pun aspiratorul sau fierul de calcat nu functioneaza.
As dori sa stiu ce trebuie facut
Multumesc.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
doar priza aceea are problema? greu de crezut..
da un apel "electrica"

#3
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
In toata locuinta e la fel? Toate prizele au tensiunea mica sau doar aceasta de care vorbesti?

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,251
  • Înscris: 14.10.2008
Locuiesti la tara?

Ar trebui sa ai tensiunea de 180 V peste tot in casa si becurile din tavan sa lumineze chior.

#5
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
MAsoara tensiunea ( cu un multimetru setat pe tensiune AC ~ > 250V) la toate prizele si vezi ce tensiune au. Daca este doar priza aia incriminata, atunci problema e de la tine din casa ( circuit cu contact imperfect, ai grija !). Daca au toate aceeasi tensiune, atunci poate fi de la ENEL.
Aspiratorul si fierul de calcat au puteri mari ( peste 1500W) si normal sa nu functioneze. Restul aparatelor pot functiona( deoarece azi, marea majoritate au surse in comutatie cu alimentare 100-240V).

 Neaceasca85, on 12 ianuarie 2016 - 14:32, said:

Locuiesti la tara?

Ar trebui sa ai tensiunea de 180 V peste tot in casa si becurile din tavan sa lumineze chior.

Daca are din alea economice, pot sa lumineze la fel pe o plaja mai larga de tensiuni, la fel si cele LED. La alea incandescente si halogene, e valabil. Daca e la tara , inseamna ca instalatia e vai de ea, si au bagat toti resoul si radiatorul. Solutia ar fi un stabilizator.

#6
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca ai in locuinta sistem trifazat, inseamna ca priza e pe faza cea mai solicitata si ar trebui sa chemi un electrician sa-ti echilibreze fazele.
Daca ai monofazat, atunci trebuie sa faci apel la furnizor sa-ti schimbe bransamentul pe o alta faza din cauza ca faza cu pricina e foarte solicitata.

#7
adrian0602

adrian0602

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.08.2008
Doar priza aceasta
Restul sunt bune.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,251
  • Înscris: 14.10.2008
Deci nu baga consumatori mari acolo ca e pericol de incendiu, ai undeva niste fire legate prost cu contact imperfect care se incing.

#9
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Asta cu incarcarea fazelor e discutabila. Acum o faza e mai incarcata, peste cateva minute si alelalte 2 sunt foarte incarcate apoi una se descarca si tot asa fluctueaza ( functie de ce face fiecare- sudeaza, taie fiare cu flexul, face curat cu aspiratorul sau gateste la resou). La tara , daca este, trebuie schimbat bransamentul de la TGD ( magistrala ) si ramificatiile catre consumatori ( cabluri mai groase si mai multe linii in paralel), daca nu trebuie schimbat chiar TGDul, si pus unul mai puternic. La tara inainte, era limita de consum cam 10A pe locuinta ( in caz de monofazic), iar la blocurile mai vechi era 16A, ulterior 24 apoi 32. In unele zone rurale era limitat chiar la 6A, incalzirea si gatitul facandu-se cu lemne, singurii consumatori fiind becurile si eventual un aparat de radio pe lampi ( care consuma intre 40 si 100 W depinde de aparat ), poate chiar si un TV pe lampi care lua cam 150-200W. La tara ma refer, daca au ramas vechile retele gandite pentru 6 si 10  A pe locuinta, e normal sa existe astfel de caderi. Desi in ultima vreme se fac eforturi sa se reduca consumul aparatelor folosite.  Tot la tara, uneori iluminatul stradal e tot pe linia de consumatori casnici si din pacate nu distribuit uniform pe faze, desi ar trebui magistrala dedicata iluminatului, altfel risti sa ai si paraziti pe radio-tv de la becurile cu descarcare.

 adrian0602, on 12 ianuarie 2016 - 14:56, said:

Doar priza aceasta
Restul sunt bune.

Nasol. Abandoneaza prize aia si cheama un electrician. Nu o mai folosi ca poate iei foc.

#10
adrian0602

adrian0602

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.08.2008
Mulțumesc mult.

#11
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Cheama un electrician sa descopere unde e buba. Nu te apuca tu , mai ales daca sunt cabluri de aluminiu ( tare nesuferite). AM patit si eu la o priza, si asta se datora unui capat de la un fir care statea sa se rupa, noroc ca am vazut ca se incalzea la priza. Am dezizolat , am taiat capatul vechi, am strans tare si acum merge. Nu te lua dupa mine...cheama un electrician .

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,357
  • Înscris: 05.06.2002
posibil ca priza aia sa fi fost trasa cu fir subtire si eventual care nu-i de cupru. posibil de la un circuit de iluminare, ca ala era mai proape si era mai putin de spart.

revin si eu cu sfatul dat de colegi, sa nu mai folosesti priza respectiva ca e risc de incendiu.

#13
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Zic ca ar fi cazul sa suni la electrica sau sa chemi un electrician autorizat nu de aia da' Doamne Fereste sa nu-ti ia casa foc. Te mai vedem si pe la stiri cum asteptai raspuns pe forum softpedia cu problema ta in timp ce pompierii iti stingeau casa Posted Image

PS - daca nu te pricepi, lasa improvizatiile si sfaturile babesti da' nu de aia poate te gasesti cu BARBOSU'Posted Image Posted ImagePosted Image Posted Image. Cu curentul si femeia nu te juca, fara sa-ti dai seama te arde cand ti-e lumea mai draga Posted Image...si ca sanu fiu rautacios Posted Image  cand ajungi la 10V in prize anunta-ma daca se mai aprinde becul

Edited by bogdan1811, 12 January 2016 - 16:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate