Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Vecin cu studio de muzica in apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
eucutine

eucutine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.12.2015
Am un vecin care sta 2 etaje sub mine(la et 3, eu stau la 5) care are are un studio de muzica electronica in apartament. Cand exerseaza sau compune si bate la tobe imi vibreaza peretii din dormitorul de deasupra lui si ritmul de tobe mi se aude in tot apartamentul. Se intampla sa fie in orele de liniste(la noi este afisat ca interval 14-16) dar si in afara intervalului. Nevasta-sa imi zambeste si imi spune ca ei respecta orele de liniste si ca tobele sunt "de apartament" si ca nu o intereseaza cum se aude la vecini ca ei nu depasesc un numar de decibeli. Mie mi s-ar parea normal sa isi izoleze el fonic peretii si nu sa caut eu solutii ca sa pot sta in apartament. Are vreo 2-3 ritmuri pe care le repeta la infinit de mai bine de 1 an de zile. Intre noi, la et 4 stau doi batranei carora cei de la et. 3 le-au schimbat gratis tevile la calorifere, asa ca ei nu comenteaza nimic legat de zgomot, plus ca nu cred ca aud bine. Cei de la et. 3 au doi copii mici(5 luni si 3 ani) care sunt convinsa ca isi fac somnul cand tata face pauza. Dar daca eu as avea un copil care clar nu doarme doar in orele de liniste sau in acelasi timp cu ai lor ce as face? Zgomotul de tobe se aude si in scara blocului, insa nimeni nu spune nimic. De la et.3 ritmul se aude pe verticala deasupra lui pana la et.6 cel putin. Noi avem dormitorul exact deasupra studioului 😂. Nu exista lege care sa il oblige sa isi izoleze peretii si sa putem si noi sta in apartament fara sa ne salte inima in piept de la ritmul tobelor electronice?

#2
andrei_1234567890

andrei_1234567890

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 13.08.2015
Mută-te !

Glumesc, desigur.

Cumpără-ţi doape de urechi !

#3
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Credeam ca s`a mutat la apartament ala de facea fum si speria doua blocuri.
Daca de vorba buna nu merge, poti incerca oricand un nou hobby. In acelasi timp cu vecinii. Si agati pe usa litera T de la tobosar.

#4
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 eucutine, on 15 decembrie 2015 - 02:30, said:

Am un vecin care sta 2 etaje sub mine(la et 3, eu stau la 5) care are are un studio de muzica electronica in apartament. Cand exerseaza sau compune si bate la tobe imi vibreaza peretii din dormitorul de deasupra lui si ritmul de tobe mi se aude in tot apartamentul. Se intampla sa fie in orele de liniste(la noi este afisat ca interval 14-16) dar si in afara intervalului. Nevasta-sa imi zambeste si imi spune ca ei respecta orele de liniste si ca tobele sunt "de apartament" si ca nu o intereseaza cum se aude la vecini ca ei nu depasesc un numar de decibeli. Mie mi s-ar parea normal sa isi izoleze el fonic peretii si nu sa caut eu solutii ca sa pot sta in apartament. Are vreo 2-3 ritmuri pe care le repeta la infinit de mai bine de 1 an de zile. Intre noi, la et 4 stau doi batranei carora cei de la et. 3 le-au schimbat gratis tevile la calorifere, asa ca ei nu comenteaza nimic legat de zgomot, plus ca nu cred ca aud bine. Cei de la et. 3 au doi copii mici(5 luni si 3 ani) care sunt convinsa ca isi fac somnul cand tata face pauza. Dar daca eu as avea un copil care clar nu doarme doar in orele de liniste sau in acelasi timp cu ai lor ce as face? Zgomotul de tobe se aude si in scara blocului, insa nimeni nu spune nimic. De la et.3 ritmul se aude pe verticala deasupra lui pana la et.6 cel putin. Noi avem dormitorul exact deasupra studioului ��. Nu exista lege care sa il oblige sa isi izoleze peretii si sa putem si noi sta in apartament fara sa ne salte inima in piept de la ritmul tobelor electronice?

Deci,ala nu are studiou,ala e o saracie de om.Dintr-un studiou nu se aude nimic.Ala e un penal ce se crede muzician.Iar nevasta-sa,daca zici ca-ti zambeste,poate nu ar fi sau sa o freci o data,sau de mai multe ori,ala sigur e prea ocupat cu tobele ca sa mai o frece si el.Pe bune,cu jegosi de astia nu merge cu vorba buna,ranga e singura solutie.Povesti cu oameni civilizati si abureli de astea,in alta parte,aici se aplica legea pumnului.

#5
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 29.03.2010
Dacă vecinii nu spun nimic, poate problema e la tine, poate doar pe tine te deranjează.

Savurează momentele în care compune, sau ce o fi făcând el. Decât să încerci să te odihnești și să devii nervos în această perioadă, mai bine savurează momentele și odihnește-te altcândva.

Ai precizat că nevastă-sa îți zâmbește. A fost un detaliu care nu ne ajută cu nimic să înțelegem situația, deci e clar că pentru tine asta contează. Dacă ai dorințe sexuale legate de ea, poate e cazul să încerci să le realizezi. Astfel te-ai mai relaxa și poate o vreme nu te-ar mai deranja faptul că el îți disturbă liniștea.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Omu si-a facut cont azi ca sa ne spuna ca vecinu lui bate toba.
   Cand bate toba, da volumu la manele mai tare...ca sa nu te mai enerveze !

#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Cumpara o statie de amplificare veche, de calitate buna, second. Cel putin 2x100W . Statie veche, de pe timpu lu Ceasca, nu rahaturi de-astea noi. Si boxe Unitra de 150W. Din talcioc. Maxim 1500 lei toate. Si da-le drumu la maxim cand se odihneste 'mnealui.
Dupa ce scapi de vecinu, ramai cu sculele.

on-topic: acu pe bune, relativ la dB, nivelul de la care poti face plangere se masoara la tine in apartament, nu la el, si e undeva pe la 35dB sau mai putin - foarte redus - poti chema un expert cu aparatura de masurare si-l dai in judecata cu marturia omului.

http://www.mygarage....te-la-bloc.html
http://www.sanatates...n-mediu-sanatos

#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Am avut si eu vecini de astia.
Bateau ca disperatii la usa sau in tevile de la calorifer pentru a ma anunta ca le deranjez somnul ratiunii.

Cea mai tare situatie a fost cu o babă.
Nu auzea nimic Isi dadea seama ca la mine canta muzica doar cand ii vibra sticla de la vitrina.

Pana la urma a fost mutata intr-un azil de batrani, unde cred ca a murit.

#9
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Cumpara-ti un ciocan rotopercutor , fa-ti rost de o bucata de fier ( placa mai groasa ) de vreo +10 kile gen disc de haltera si incearca o noua forma de arta moderna care se numeste - transformare unei bucati de fier brut intr-o saiba . Mai la obiect tot ce trebuie sa faci e sa pui fierul jos si sa incepi sa-l prelucrezi cu bormasina .

PS : Merge bine daca ai parchet din lemn masiv sau linoleu

#10
eucutine

eucutine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.12.2015
Multumesc pentru raspunsuri. M-a amuzat mai ales cel legat de zambetul nevestei. Asta e tot ce au retinut unii, pentru ca eu mi-am facut cont ca sa primesc niste raspunsuri care sa ne ajute plus ca sunt femeie 😁. Deci zambetul nu m-a impresionat. Nivelul db depazeste 35, calculat cu o aplicatie pe telefon, dar ma interesez si de ceva omologat. Batranica dintre noi are ceva probleme cu nervii si vecinii stiu ca aude tot felul de zgomote. Ea saraca nu stia ca sunt reale si ca vin chiar de sub ea. De stat la bloc am stat si pana acum in altele doua, deci sunt familiarizata cu zgomotele care se aud in mod normal de la vecini intr-un bloc de locuinte insa nu mi-am imaginat ca cineva poate sa bata zilnic la tobe, acelasi ritm, si sa se propage zgomotul in halul asta. M-ar interesa daca a dat cineva in judecata un vecin pentru zgomote si daca avem sanse de castig? Multumesc.

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
prima data, incearca pe cale amiabila sa rezolvi problema. e destul de dificil sa isi faca izolatie fonica fiindca bassul se transmite usor prin elementele de structura ale blocului. ar trebui sa isi faca "camera in camera". daca nu rezolvi nimic, cauta un avocat si incepi demersurile in justitie.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,822
  • Înscris: 07.02.2003

 eucutine, on 15 decembrie 2015 - 02:30, said:

Se intampla sa fie in orele de liniste(la noi este afisat ca interval 14-16) dar si in afara intervalului.
Ce afiseaza unii e treaba lor, orele de liniste s-au scos demult, a ramas 13-14 si 22-07 sau asa ceva.

#13
lacrimidedor

lacrimidedor

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 589
  • Înscris: 19.08.2015

 eucutine, on 15 decembrie 2015 - 08:05, said:

M-a amuzat mai ales cel legat de zambetul nevestei. Asta e tot ce au retinut unii, pentru ca eu mi-am facut cont ca sa primesc niste raspunsuri care sa ne ajute plus ca sunt femeie ��.
Ti-ai mai facut niste conturi ieri, asa-i?

#14
eucutine

eucutine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.12.2015
Sincer, nu. Dar as putea sa imi fac daca m-ar ajuta la ceva.

#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Problema tine de bunul simt al fiecaruia, legea mai greu "patrunde" in situatia data .
Recomand studierea efectelor infrasunetelor , poti pleca de aici http://forum.softped...nerator-4-12hz/ si pe parcurs vei gasi adrese unde poti aprofunda - sper ca se intelege , nu este vorba de efectele basului emis de tobe asupra familiei ci de a raspunde cu aceeasi moneda si fara a face zgomot in bloc . Loc de montaj emitator ai la baba de sub tine, pe balcon, caz rezolvat.

Edited by xilo, 15 December 2015 - 09:20.


#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
am eu rezolvarea
daca aveti tevi comune monteaza un device ceva care sa bata in teava non stop
sau daca nu bate si tu in teava de cate ori te apuca , nu conteaza ce ora este  si 1 noaptea  si 3 si dimineata , seara, la pranz , duminica etc
daca zice cineva ceva ii spui ca tu exersezi batutul in teava si sunt tevi de apartament
care e problema ?

#17
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"un device ceva care sa bata in teava non stop"
Un transformator de 12 volti cu tolele dezlipite fixat pe tevi sau o pompa de acvariu tot asa , prinsa de tevi , nici cafeaua nu are asa efect , garantat dupa 2 zile mergi la medic si spui ca ai acufene . Daca are baterie de apa tip vechi cu robineti normali se poate pune un simbure de cireasa sub garnitura , reglezi apa la un debit la care sa apara vibratii, asa, la potentiometru , garantat nu doarme nimeni pe coloana .

Edited by xilo, 15 December 2015 - 09:28.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009

 eucutine, on 15 decembrie 2015 - 02:30, said:

Am un vecin care sta 2 etaje sub mine(la et 3, eu stau la 5) care are are un studio de muzica electronica in apartament. Cand exerseaza sau compune si bate la tobe imi vibreaza peretii din dormitorul de deasupra lui si ritmul de tobe mi se aude in tot apartamentul. Se intampla sa fie in orele de liniste(la noi este afisat ca interval 14-16) dar si in afara intervalului. Nevasta-sa imi zambeste si imi spune ca ei respecta orele de liniste si ca tobele sunt "de apartament" si ca nu o intereseaza cum se aude la vecini ca ei nu depasesc un numar de decibeli. Mie mi s-ar parea normal sa isi izoleze el fonic peretii si nu sa caut eu solutii ca sa pot sta in apartament. Are vreo 2-3 ritmuri pe care le repeta la infinit de mai bine de 1 an de zile. Intre noi, la et 4 stau doi batranei carora cei de la et. 3 le-au schimbat gratis tevile la calorifere, asa ca ei nu comenteaza nimic legat de zgomot, plus ca nu cred ca aud bine. Cei de la et. 3 au doi copii mici(5 luni si 3 ani) care sunt convinsa ca isi fac somnul cand tata face pauza. Dar daca eu as avea un copil care clar nu doarme doar in orele de liniste sau in acelasi timp cu ai lor ce as face? Zgomotul de tobe se aude si in scara blocului, insa nimeni nu spune nimic. De la et.3 ritmul se aude pe verticala deasupra lui pana la et.6 cel putin. Noi avem dormitorul exact deasupra studioului ��. Nu exista lege care sa il oblige sa isi izoleze peretii si sa putem si noi sta in apartament fara sa ne salte inima in piept de la ritmul tobelor electronice?

solutia este simpla. faci o reclamatie in scris, pe care o depui la sectia de politie de care apartii cu domiciliul. ceri numar de inregistrare pentru reclamatie. mentionezi in ea ca vecinul respectiv nu respecta legea 61/1991 (tulburarea linistii publice). discuti si cu alti vecini deranjati de zgomotul produs in acel studio, sa depuna si ei acelasi gen de reclamatie sau sa fie de acord sa dea declaratii in care sa sustina punctul tau de vedere.
"
Art. 2. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
......
25) tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;"

in plus, daca are studio de muzica amenajat acasa, a cerut acordul vecinilor pentru infiintarea lui ? cu siguranta nu.
compune muzica ? in ce scop, comercial ? atunci ar trebui verificat daca activitatea de comercializare muzica este facuta conform legii. autorizatii, taxe, impozite, daca are firma (II, PFA, SRL, etc.).

daca vecinul nu intelege de vorba buna, atunci lasa legea sa-ti faca dreptate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate