Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Incaltamintea Rieker - fereste-te de asa ceva !

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
zapotek

zapotek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2015
Calitate germana, seriozitate, traditie, blaaa...blaaaa.....pe situl muma si suratele lor din subsidiare.
Ei bine, am cautat si eu incaltaminte comoda ca deh....am nr. 46 la picior,platfus si basca picior lat cu monturi cat nuca...
Asa ca....m-am bucurat cand am vazut pantofii Rieker, un fel de copie la Otter - mult cautati si vanduti pe sub mana in comunism. Mai ales ca aveau numarul meu, n-am mai stat pe ganduri si i-am pus in picioare, am facut cativa pasi si am plecat incantat de achizitie si usurat de 100 euro...
De drag ce imi erau ii purtam zilnic, cand....dupa nici 10 zile, pac!...m-am trazit ca cel drept este rupt ca un carton la spate deasupra calcaiului. Il examinez si pe ce stang....la fel, o ruptura mai mica, dar promitatoare tot in acelasi loc.
Ma grabesc sa fac cateva poze si le trimit la Rieker Romania din Lugoj. Credeti ca am primit vreun raspuns? Deloc....vax!!!
Asa ca a doua zi i-am impachetat si ma duc la magazinul de unde am cumparat. Vanzatoarea si-a chemat sefa si i-a pus pantofii Rieker rupti in brate. "Doriti alta pereche in locul lor"- ma intreba; "Nu, prefer banii in locul lor" - a venit prompt raspunsul meu.
Mi-am bagat banii adanc in buzunarul de la jeaka si mi-am vazut de drum.

Concluzie: Aceasta incaltaminte este facuta cu materiale de proasta calitate: se rupe pielea, talpile se tocesc dupa cateva zile de purtat, branturile sunt proaste si se rup pe la degete si calcaie in functie de cum le vine, te rod si iti fac bataturi care se transforma in rani la picioare. Unele modele sunt facute atat de prost ca te rod cusaturile cand incalti pantoful.
Daca ai norocul iti pica o pereche care nu te rod si nu-ti fac disconfort, insa trebuie sa-i schimbi cu altii noi, daca te tin cateva luni sa fii multumit. Nu sunt deloc ieftini: intre 50 si 100-100 si ceva bine de euro.
Sfatul meu este sa nu dati banii pe asa ceva, riscati sa aruncati cu banii pe fereastra.

P.S. Cu banii recuperati de pe Rieker mi-am luat o pereche de pantofi IMAC Italia chiar in aceiasi zi din alt magazin (Otter). Ii port de peste 3 luni in fiecare an timp de peste 3 ani si nu au nimic, in afara ca s-a scamosat pielea pe fata cat de cat. Brantul inauntru este intreg, talpa s-a tocit un pic , dar la cat au parcurs nu am nimic de reprosat. II port cu placere si azi.
Rieke-rul si-a dat obstescul sfarsit dupa 5 purtari. Sa-i fie tarana usoara acolo unde ai fost aruncati.

Attached Files


Edited by zapotek, 12 December 2015 - 00:08.


#2
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,714
  • Înscris: 23.04.2007

 zapotek, on 12 decembrie 2015 - 00:04, said:

Cu banii recuperati de pe Rieker mi-am luat o pereche de pantofi IMAC Italia chiar in aceiasi zi din alt magazin (Otter). Ii port de peste 3 luni in fiecare an timp de peste 3 ani
Interesant ... foarte interesant Posted Image

Poti sa ne spui si noua ce reprezinta cifrele acelea portocalii din partea dreapta jos a pozelor - "06 12 2015" ?

#3
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
O fi Posted Image ceva adevar Posted Image in spusele lui 'zapotek', am avut si eu pataniile mele cu incaltamintea 'Rieker',
reclama agresiva, multa lauda, calitate "din parti" ...

Edited by Teophileos, 12 December 2015 - 00:40.


#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,406
  • Înscris: 06.02.2008
Buna observatia cu data din poze. Case closed, sperjur :)

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Modele prea urite pentru gustul meu, nu am cum sa ma pacalesc  :D

#6
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
is urate, da-le dracu’.

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 15.08.2014
Încercați încălțămintea Mephisto, dacă se găseşte în Ro.
Se fabrică la Phalsbourg, Bas-Rhin, Alsace, France.
Calitea I, se exportă pe tot mapamondul.
Preț de la 100 € în sus.
Daiun ban da' stai-n față.

#8
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2015 - 00:43, said:

Buna observatia cu data din poze. Case closed, sperjur Posted Image
Da, aia plus asta:

 zapotek, on 12 decembrie 2015 - 00:04, said:

Concluzie: Aceasta incaltaminte este facuta cu materiale de proasta calitate: se rupe pielea, talpile se tocesc dupa cateva zile de purtat, branturile sunt proaste si se rup pe la degete si calcaie in functie de cum le vine, te rod si iti fac bataturi care se transforma in rani la picioare. Unele modele sunt facute atat de prost ca te rod cusaturile cand incalti pantoful.
Daca ai norocul iti pica o pereche care nu te rod si nu-ti fac disconfort, insa trebuie sa-i schimbi cu altii noi, daca te tin cateva luni sa fii multumit. Nu sunt deloc ieftini: intre 50 si 100-100 si ceva bine de euro.
Omul a cumparat 1 pereche pe care a purtat-o mai putin de 10 zile si in timpul acesta a avut toate acele probleme cu ei? "Unele modele sunt facute atat de prost ca te rod cusaturile?" De la 1 pereche de pantofi a tras el concluzia aceasta despre "unele modele"?
Si abia dupa 3 ani s-a gandit sa deschida un topic sa ne povesteasca despre asta? Ca ce chestie?

Initiator, dupa cum spunea profu' meu de istorie in timpul unei lucrari de control, "aia care nu stiti sa copiati, nu incercati, ca se vede urat".

Edited by dasvik, 12 December 2015 - 06:00.


#9
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 zapotek, on 12 decembrie 2015 - 00:04, said:

Concluzie: Aceasta incaltaminte este facuta cu materiale de proasta calitate: se rupe pielea, talpile se tocesc dupa cateva zile de purtat, branturile sunt proaste si se rup pe la degete si calcaie in functie de cum le vine, te rod si iti fac bataturi care se transforma in rani la picioare. Unele modele sunt facute atat de prost ca te rod cusaturile cand incalti pantoful.
Daca ai norocul iti pica o pereche care nu te rod si nu-ti fac disconfort, insa trebuie sa-i schimbi cu altii noi, daca te tin cateva luni sa fii multumit. Nu sunt deloc ieftini: intre 50 si 100-100 si ceva bine de euro.

P.S. Cu banii recuperati de pe Rieker mi-am luat o pereche de pantofi IMAC Italia chiar in aceiasi zi din alt magazin (Otter). Ii port de peste 3 luni in fiecare an timp de peste 3 ani si nu au nimic, in afara ca s-a scamosat pielea pe fata cat de cat
Ceva nu se leaga aici,odata ca dupa 10 zile de purtat ai gasit toate bolile din lume in dreptul lor,apoi ultima fraza subliniata e in contradictie cu pozele pe care scrie decembrie  2015,deci?

PS.Eu "reglez" din brant confortul incaltamintei,decat sa dau o caruta de bani pe una spatiala,mai bine iau una mai ieftina dar placuta estetic si elastica,iar cu brantul potrivit o faci  Nike Air Max Posted Image

Edited by alinmihai1, 12 December 2015 - 08:17.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu am cumparat niste incaltaminte Rieker si nu am avut probleme. Sunt chiar comfortabili, desi e adevarat ca nu au fost chiar ieftini.

Dar nu am cumparat din Romania.

Cred ca mai degraba asta e cauza problemelor tale, nu firma insasi.

#11
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Nu se leaga ceva. Zice ca si-a cumparat o pereche de incaltaminte pe care a purtat'o 10 zile deoarece s-a rupt. Apoi, in aceeasi zi, si-a cumparat niste IMAC Italia pe care ii poarta de peste 3 ani. Asta inseamna ca pantofii aia s-au rupt acum 3 ani. Doua intrebari:

1. De ce s-a trezit tocmai acum dupa 3 ani sa ne povesteasca patania?
2. De ce poza este datata 2015 daca el zice ca perechea s-a rupt acum 3 ani??

o singura concluzie:

Mananca rahat. Foarte jenant!!

Edited by alexandrualexe, 12 December 2015 - 08:46.


#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Este un subiect deschis la misto......Posted Image

#13
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Plus ca are doar o postare, deci si-a facut cont doar ca sa ne arate noua ce carente oribile de logica si comunicare are. Cred ca patania lui e recenta, si-a luat alti papuci italieniesti si o fi vrut sa zica ca mai are alta pereche de la aceeasi marca italieneasca pe care ii poarta de 3 ani.

#14
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 noone2, on 12 decembrie 2015 - 08:53, said:

Plus ca are doar o postare, deci si-a facut cont doar ca sa ne arate noua ce carente oribile de logica si comunicare are. Cred ca patania lui e recenta, si-a luat alti papuci italieniesti si o fi vrut sa zica ca mai are alta pereche de la aceeasi marca italieneasca pe care ii poarta de 3 ani.

Sau lucreaza/are actiuni etc la Imac Italia. Si vrea sa arunce cu noroi in brandul concurent Rieker.

PS: eu unul nu am auzit de niciuna dintre cele doua marci. O fi bine o fi rau ..pana mea.

#15
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,209
  • Înscris: 03.08.2010

 OriginalCopy, on 12 decembrie 2015 - 08:34, said:

Eu am cumparat niste incaltaminte Rieker si nu am avut probleme. Sunt chiar comfortabili, desi e adevarat ca nu au fost chiar ieftini.

Dar nu am cumparat din Romania.

Cred ca mai degraba asta e cauza problemelor tale, nu firma insasi.

am si eu o pereche de pantofi Rieker. Calitate, confort, n-am de ce sa ma plang.

#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Personal fug ca de draq de orice produs catalogat "made in germany", "calitate germana" bullshit-uri de genul asta; in alta ordine de idei am cumparat o pereche de Otter in primavara din Unirii si in prezent sunt inca utilizabili fara nici un fel de problema

#17
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,714
  • Înscris: 23.04.2007

 Octavian_SK, on 12 decembrie 2015 - 09:44, said:

Personal fug ca de draq de orice produs catalogat "made in germany"
am cumparat o pereche de Otter in primavara din Unirii
Astia unde sint "made" ?

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
In Deutschland gemacht :-))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate