Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Incaltamintea Rieker - fereste-te de asa ceva !

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 adrian_r5, on 12 decembrie 2015 - 10:06, said:

Astia unde sint "made" ?
Italy cred

LE: stiu ca firma este germana dar pe cutie imi amintesc ca scria de Italia....oricum n-are mare importanta

Edited by Octavian_SK, 12 December 2015 - 11:45.


#20
zapotek

zapotek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2015

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2015 - 00:43, said:

Buna observatia cu data din poze. Case closed, sperjur Posted Image
Sperjur???....

Edited by zapotek, 12 December 2015 - 16:27.


#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Posibil sa ai dreptate, nu contest. Dar pozele alea ti-au dat serios la temelia credibilitatii. Oricum n-as testa pe propria piele asa ceva, cum spuneau si cei dinaintea mea, sunt urâței.

#22
zapotek

zapotek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2015

 adrian_r5, on 12 decembrie 2015 - 00:31, said:

Interesant ... foarte interesant Posted Image

Poti sa ne spui si noua ce reprezinta cifrele acelea portocalii din partea dreapta jos a pozelor - "06 12 2015" ?

...reprezinta data la care au fost efectuate pozele.  Acum imi dau seama de eroare: Da, greseala este de la mine si nu mai pot sa editez.
Ceea ce am enumerat este corect, chiar am luat alta pereche de pantofi IMAC pe care ii port. Ceea ce am scris gresit se refera la pantofi mai vechi IMAC pe care - asa cum spuneam - ii port, toamna de mult timp.

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2015 - 16:18, said:

Posibil sa ai dreptate, nu contest. Dar pozele alea ti-au dat serios la temelia credibilitatii. Oricum n-as testa pe propria piele asa ceva, cum spuneau si cei dinaintea mea, sunt urâței.

am explicat mai sus de ce. Faptul ca sunt uratei sau nu, pentru mine conteaza mai putin ci pun baza pe comoditate si calitate. Ceea ce nu este cazul la Rieker. Nu am nici un interes sa vin si sa aberez aici. O incaltaminte sa se rupa dupa cateva purtari denota cea mai proasta calitate si am postat fotografiile sa vada si altii ce sunt tentati sa dea banii pe asa ceva. Am patit si cu alti pantofi "no name" ieftini sa ma trezesc ca imi clampane talpa pe strada sau se crapa la calcai sau in alta parte. Aia macar costau 20 euro...nu 100  euro ca Rieker.De ros nici nu mai vorbesc cat chin iti fac incaltamintea de proasta calitate.
Singurii cei IMAC nu mi-au faut nici o problema, de aceea nici nu am mai stat pe gand cand am gasit la fel de comozi si numarul meu.
Acum imi dau seama de ce o incaltaminte buna costa de la 700 lei in sus.....

Edited by zapotek, 12 December 2015 - 16:39.


#23
zapotek

zapotek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2015
Observ ca am creat polemici, unii chiar au mers cu imaginatia ca sunt angajat IMAC Posted Image , nici vorba, iar unii chiar jignesc, atat pot..atat fac. Rieker nu se stie clar de unde provin: din Germania, Elvetia sau Austria? Nu cunosc calitatea  lor din alte fabrici din lume, insa aici in Romania, la Lugoj, Rieker a dat kiks la calitate. Au materiale proaste si probabil muncitori prost pregatiti sau nepriceputi.
Caut si gasesc greu incaltaminte pe numarul meu si cu calapod lat. Am probat cateva perechi Rieker si cusaturile aveau defect in interior si te jenau, cusaturi defectuoase in exterior la imbinarea materialului, unele modele fara cusur la prima vedere dar cu defecte ascunse daca le studiai cu atentie. Perechea la care le-am facut poze sunt singurele care au avut finisare corespunzatoare in interior, dar din pacate confectionati dintr-o piele ca de carton (daca e piele, pe ai  asa e indicat...). Conteaza de cat timp am pantofii daca i-am purtat maxim de 5 ori?
Am evocat din patania mea ce calitate au acesti pantofi Rieker made in Lugoj cu materiale din China. Cine vrea sa-si ia e liber sa aleaga pe banii sai. Cine nu vrea sa riste suprize neplacute cu aceasta marca de incaltaminte si e intelept -  sa fie precaut si sa o evite.
Alegerea e a fiecaruia.

Edited by zapotek, 12 December 2015 - 17:32.


#24
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Nimeni nu isi face cont si primul post este denigrarea unui brand. Poti sa spui cate vrei, este clar. Nu esti primul care face treburi d-astea. Concurenta neloiala nu s-a "inventat" ieri.
PS: AI DREPT LA REPLICA, ASA CA ESTI LIBER SA O FACI.

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Cu pozele alea tot nu ne-ai spus cum sta treaba. Oricum nu conteaza, impresia s-a format :)

#26
zapotek

zapotek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2015

 alexandrualexe, on 12 decembrie 2015 - 17:58, said:

Nimeni nu isi face cont si primul post este denigrarea unui brand. Poti sa spui cate vrei, este clar. Nu esti primul care face treburi d-astea. Concurenta neloiala nu s-a "inventat" ieri.
PS: AI DREPT LA REPLICA, ASA CA ESTI LIBER SA O FACI.

Deja se ajunge in alta directie si nu este cazul. Concluzia ta este penibila. Nu stiu ce "clar" iti este dar vad ca nu poti intelege. Incerc sa te lamuresc:
1. Ce ai fi facut daca erai in locul meu?
2. Daca esti in situatia sa-ti cumperi un produs - oarecare - si sa nu-ti mearga sau sa se strice, dandu-ti batai de cap inutile, in cazul respectiv incepi sa sa-i injuri pe aia care l-au fabricat?
3. Chestia cu concurenta neloiala este o aberatie penibila: n-am pe cine concura si nici nu am de ce - sunt doar un cumparator de un produs prost. Cat despre "denigrarea unui brand" asta m-a amuzat: cine a inteles cum trebuie din ceea ce am scris eu aici, are sanse sa nu pateasca ca mine.
Am o intrebare pt tine: de ce nu au raspuns cei de la Riker Romania? Un "brand celebru" ca Riker ar fi trebuit sa dea un raspuns unui client care le-a cumparat produsul. Lipsa lor de interes este explicabila pentru cine intelege de ce.

Edited by zapotek, 12 December 2015 - 20:50.


#27
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 zapotek, on 12 decembrie 2015 - 20:36, said:

deja se ajunge in alta directie si nu este cazul. Sper sa nu fi in situatia sa-ti cumperi un produs - oarecare - si sa nu-ti mearga sau sa se strice si care dandu-ti batai de cap inutile, te asigur ca incepi sa sa-i injuri pe aia care l-au fabricat atat in sinea ta cat si altora cu voce tare. Chestia cu concurenta neloiala este o aberatie penibila: n-am pe cine concura si nici nu am de ce - sunt doar un cumparator de un produs prost. Cat despre "denigrarea unui brand"si asta m-a amuzat: cine a inteles cum trebuie din ceea ce am scris eu aici, are sanse sa gaseasca in alta parte un produs de calitate.
Am o intrebare pt tine: de ce nu au raspuns cei de la Riker Romania? Un "brand celebru" ca Riker ar fi trebuit sa dea un raspuns unui client care le-a cumparat produsul. Lipsa lor de interes este explicabila pentru cine intelege de ce.

Ti-am spus ca dreptul la replica este neingradit si ti-l poti exercita oricand. Doar sa vorbesti civilizat  Posted Image
PS: De unde sa stim noi ca tu chiar ai trimis mail la acea companie si ei nu ti-au raspuns?! Poate minti. Si parerea mea asta este, minti!

Edited by alexandrualexe, 12 December 2015 - 20:39.


#28
zapotek

zapotek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2015

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2015 - 18:08, said:

Cu pozele alea tot nu ne-ai spus cum sta treaba. Oricum nu conteaza, impresia s-a format Posted Image

Ti-am raspuns mai sus. Ai dreptate impresia s-a format. Depinde cum ai inteles situatia, din pacate ai inteles-o altfel.

#29
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 zapotek, on 12 decembrie 2015 - 20:40, said:

Ti-am raspuns mai sus. Ai dreptate impresia s-a format. Depinde cum ai inteles situatia, din pacate ai inteles-o altfel.

Las'o balta! Daca s-a format impresia gresita, asta e. Treci mai departe. Ti-ai exprimat punctul de vedere, ai relatat povestea.

Sau ai vreun motiv sa denigrezi firma respectiva? Ca observ ca te tot incapatanezi sa mergi mai departe cu "povestea"

Edited by alexandrualexe, 12 December 2015 - 20:44.


#30
zapotek

zapotek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2015

 alexandrualexe, on 12 decembrie 2015 - 20:39, said:

Ti-am spus ca dreptul la replica este neingradit si ti-l poti exercita oricand. Doar sa vorbesti civilizat  Posted Image
PS: De unde sa stim noi ca tu chiar ai trimis mail la acea companie si ei nu ti-au raspuns?! Poate minti. Si parerea mea asta este, minti!

In mod normal nu ar mai trebui sa te bag in seama. Vad ca acum iti permiti sa ma faci si mincinos. Totusi fac o exceptie si o sa-ti raspund atasand mailul trimis catre Riker Romania din Lugoj. Iar "povestea" asa cum ti-se pare ca ar fi ceea ce eu expun aici am sa o inchei cand consider de cuviinta. Daca nu va convine topicul va rog sa-l ignorati, nu va oblig nici sa-l cititi, nici sa-mi raspundeti. Si va rog sa fiti atent si la limbaj, nu-mi amintesc sa fi mers la sprit impreuna...
Uite email:

Attached Files


Edited by zapotek, 12 December 2015 - 21:19.


#31
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015

 zapotek, on 12 decembrie 2015 - 21:12, said:

In mod normal nu ar mai trebui sa te bag in seama. Vad ca acum iti permiti sa ma faci si mincinos. Totusi fac o exceptie si o sa-ti raspund atasand mailul trimis catre Riker Romania din Lugoj. Iar "povestea" asa cum ti-se pare ca ar fi ceea ce eu expun aici am sa o inchei cand consider de cuviinta. Daca nu va convine topicul va rog sa-l ignorati, nu va oblig nici sa-l cititi, nici sa-mi raspundeti. Si va rog sa fiti atent si la limbaj, nu-mi amintesc sa fi mers la sprit impreuna...
Uite email:

Este un forum liber. Dreptul la replica, libertatea de exprimare..prespunun ca sunt neingradite..ori ba?
Astea fiind zise, eu imi pot exprima parerea aici. A spune " eu nu il cred pe acest om, eu cred ca minte" nu este o jignire.
Imi mentin punctul de vedere. Nu cred povestea relatata, cateva inadvertente etc. Eu inca cred ca este un mesaj de denigrare a unei firme.

Imi mail scrii ca ai aruncat banii pe fereastra, adica nu ti-ai recuperat banii.

Iote mai jos. Spui ca ti-ai recuperat de fapt banii

 zapotek, on 12 decembrie 2015 - 00:04, said:

Asa ca a doua zi i-am impachetat si ma duc la magazinul de unde am cumparat. Vanzatoarea si-a chemat sefa si i-a pus pantofii Rieker rupti in brate. "Doriti alta pereche in locul lor"- ma intreba; "Nu, prefer banii in locul lor" - a venit prompt raspunsul meu.
Mi-am bagat banii adanc in buzunarul de la jeaka si mi-am vazut de drum.


P.S. Cu banii recuperati de pe Rieker mi-am luat o pereche de pantofi IMAC Italia chiar in aceiasi zi din alt magazin (Otter). Ii port de peste 3 luni in fiecare an timp de peste 3 ani si nu au nimic, in afara ca s-a scamosat pielea pe fata cat de cat. Brantul inauntru este intreg, talpa s-a tocit un pic , dar la cat au parcurs nu am nimic de reprosat. II port cu placere si azi.
Rieke-rul si-a dat obstescul sfarsit dupa 5 purtari. Sa-i fie tarana usoara acolo unde ai fost aruncati.

LE: Ori ai cumparat acum pantofii, ori in octombrie?! In mail spui ca i-ai luat in octombrie. Si mai spui ca din Bucuresti. De ce ai asteptat aproape 3 luni ca sa trimiti mailul?
Te incurci in declaratii, ies la iveala o gramada de nepotriviri.

Edited by alexandrualexe, 12 December 2015 - 21:47.


#32
alexoiuy

alexoiuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 23.10.2006

 zapotek, on 12 decembrie 2015 - 21:12, said:

In mod normal nu ar mai trebui sa te bag in seama. Vad ca acum iti permiti sa ma faci si mincinos. Totusi fac o exceptie si o sa-ti raspund atasand mailul trimis catre Riker Romania din Lugoj. Iar "povestea" asa cum ti-se pare ca ar fi ceea ce eu expun aici am sa o inchei cand consider de cuviinta. Daca nu va convine topicul va rog sa-l ignorati, nu va oblig nici sa-l cititi, nici sa-mi raspundeti. Si va rog sa fiti atent si la limbaj, nu-mi amintesc sa fi mers la sprit impreuna...
Uite email:

Baiatule, cum dracu' sa-ti raspunda la mail Rieker Romania din Cluj daca tu ai trimis mail catre Camera de Comert Elvetia-Romania ? Da, a lor este adresa ccer [at] ccer.ro
Ceva e putred in povestea asta.

#33
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 zapotek, on 12 decembrie 2015 - 00:04, said:

De drag ce imi erau ii purtam zilnic, cand....dupa nici 10 zile, pac!...m-am trazit ca cel drept este rupt ca un carton la spate deasupra calcaiului. Il examinez si pe ce stang....la fel, o ruptura mai mica, dar promitatoare tot in acelasi loc.
Ma grabesc sa fac cateva poze si le trimit la Rieker Romania din Lugoj. Credeti ca am primit vreun raspuns? Deloc....vax!!!
Asa ca a doua zi i-am impachetat si ma duc la magazinul de unde am cumparat. Vanzatoarea si-a chemat sefa si i-a pus pantofii Rieker rupti in brate. "Doriti alta pereche in locul lor"- ma intreba; "Nu, prefer banii in locul lor" - a venit prompt raspunsul meu.
Mi-am bagat banii adanc in buzunarul de la jeaka si mi-am vazut de drum.

In mail spui ca i-ai purtat "ocazional", in timp ce in postarea originala sustii ca ii purtai zilnic de dragi ce-ti erau (adica nu de nevoie, ci chiar iti si placeau). In fine, sa zicem ca n-ai vrut sa stie aia de la reiker ca i-ai purtat foarte mult ca sa nu vina cu pretexte.

DAR!!! In acelasi mail spui ca au depasit cele 30 de zile de garantie cu 4 zile, adica 34 de zile. Acum ori eu sunt prost si nu mai stiu cum e cu adunarea si scaderea, dar parca "nici 10 (zile de purtat)" + 2-3 (zile de pozat, trimis mail si dus inapoi la magazin "a doua zi") nu faceau 34 ultima oara cand am verificat.

M-as fi sinchisit sa verific si la ce adresa ai trimis tu mail-ul ala, ca e al naibii de suspecta pentru o firma care se numeste Reiker, dar a facut-o alexoiuy inaintea mea.

Concluzie: ori esti un troll plictisit rau de tot, ori un mincinos ordinar, care pe deasupra nici nu are habar sa minta frumos. Ti-am spus si mai sus cum ne spunea profu' de istorie, te-as sfatui sa ii urmezi sfatul si sa stai in banca ta daca nu stii sa minti, ca nu se vede frumos.

PS: Nu trebuie sa ies la sprit cu cineva ca sa-i spun ca-i mincinos. Si nici ca sa-i spun ca-i un om de nota 10.

PPS: Tu te-ai facut singur mincinos inainte sa te numeasca asa altcineva, prin multitudinea de neconcordante crase din povestea ta.

#34
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006
Hm, ma bag si eu, oarecum offtopic. Rieker nu arata deloc pe gustul meu, nu am avut niciodata. Insa IMAC am doua perechi (cca 300 lei/perechea) si pot spune ca sunt remarcabili. Foarte foarte comozi, pe de o parte, foarte rezistenti, pe de alta parte. La majoritatea incaltarilor mi se toceste talpa la calcai pe interior, la IMAC-uri nu se vede nimic - desi talpa nu pare facuta dintr-un material mai special decat cauciuc. Dupa mai bine de 1 an de purtat intensiv arata inca bine! Nu auzisem nici eu de marca, am probat pt ca imi placusera cum arata si a fost dragoste la pima vedere, atat de comozi si bine veneau in picior.

#35
zapotek

zapotek

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.12.2015
Banii pe pantofi au fost recuperati de la magazinul de unde i-am cumparat. Nu mai descriu demersurile facute ca nu este subiectul discutiei. Repet, in descrierea facuta la inceputul topicului pentru acest subiect, m-am referit la o pereche mai veche de pantofi pe care ii port toamna mai bine de 3 ani. Din sesizarie facute pe buna dreptate, am observat eroarea insa nu am mai putut edita sa corectez si am explicat ca, noua pereche de incaltaminte este de aceiasi firma , pe care le port cu placere si pe aia vechi si pe cei noi. Prin bunavointa magazinului mi-au dat banii inapoi prin demersurile facute conducerii si nu ale lui Rieker Romania care, discutand cu directorul de vanzari una zicea si apoi alta spunea. Oricum pantofii rupti au fost trimisi inapoi fabricantului din Lugoj pe nume Rieker Romania SRL, pe care le spun pe acesta cale ca ne mint cu calitatea lor foarte buna.
Le doresc carcotasilor care au tot comentat ca mint si ca am ceva cu bietii pantofi Riker sa cumpere Riker Antistress de la Lugoj. Apoi sa faca fotografii la talpa sa vedem uzurile dupa cateva purtari, daca cumva o sa zambeasca vreo ruptura pe undeva asa cum am patit eu dupa depasirea cu cateva zile peste cele 30 de zile de garantie legala.
Tot ii rog pe acestia sa raspuda ce atitudine ar fi avut in situatia in care am fost eu. Pentru ca au evitat sa raspunda. Astept totusi raspunsul acestora , care in afara ca au facut pe detectivii, in loc sa comenteze despre subiectul discutiei si anume calitatea REALA a incaltamintei Riker Antistres Romania SRL.
Tot pe aceasta cale promit celor de la Rieker din Lugoj ca in vecii vecilor nu mai pupa ei sa le cumpar marfa.
O intrebare retorica...de ce fac reduceri in sezon la incaltaminte Rieker cu -50% Raspuns: ca NU se mai vand.

Edited by zapotek, 13 December 2015 - 12:02.


#36
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Raspunde la obiect:

 alexandrualexe, on 12 decembrie 2015 - 21:35, said:

Este un forum liber. Dreptul la replica, libertatea de exprimare..prespunun ca sunt neingradite..ori ba?
Astea fiind zise, eu imi pot exprima parerea aici. A spune " eu nu il cred pe acest om, eu cred ca minte" nu este o jignire.
Imi mentin punctul de vedere. Nu cred povestea relatata, cateva inadvertente etc. Eu inca cred ca este un mesaj de denigrare a unei firme.

Imi mail scrii ca ai aruncat banii pe fereastra, adica nu ti-ai recuperat banii.

Iote mai jos. Spui ca ti-ai recuperat de fapt banii



LE: Ori ai cumparat acum pantofii, ori in octombrie?! In mail spui ca i-ai luat in octombrie. Si mai spui ca din Bucuresti. De ce ai asteptat aproape 3 luni ca sa trimiti mailul?
Te incurci in declaratii, ies la iveala o gramada de nepotriviri.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate