Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!
 

Lanturi de iarna obligatorii?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015

View Postsanderoalex, on 30 noiembrie 2015 - 23:10, said:


Obligația este pentru autocamioane și nu pentru autoturisme, cel puțin deocamdată. Sunt sancționați șoferii de turisme doar dacă au blocat circulația și nu au anvelope de iarnă.

#56
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
in noul cod rutier mai specifica undeva ca sunt ptr cele cu masa de peste 3,5 tone?

#57
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002
Daca vezi indicatorul respectiv inseamna ca e valabil pentru toate autovehicolele, cu exceptia cazului in care e o tablita suplimentara sub el, care specifica anumite categorii pntru care se aplica.

#58
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Articolul 102

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
...
28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante certificate;
...

View PostWotan, on 30 noiembrie 2015 - 23:40, said:

Daca vezi indicatorul respectiv inseamna ca e valabil pentru toate autovehicolele, cu exceptia cazului in care e o tablita suplimentara sub el, care specifica anumite categorii pntru care se aplica.

Citește ce SPUNE Codul Rutier în vigoare.

Edited by Bogdansv1, 01 December 2015 - 00:04.


#59
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
sunt doua lucruri diferite.art.102 spune de drumuri acoperite cu zapada(toate).nu specifica nimic de acel indicator,care e la sectiunea indicatoare de obligare,si care se pune pe drumuri in panta.eu merg pe mana politaiului.nu obliga pe nimeni,nu dadea amenda,doar interzicea accesul pe portiunea de drum respectiv a celor fara lanturi la ei.nu cred ca l-a trimis careva acolo,ca din proprie initiativa nu cred ca s-a dus,sa comita ilegalitati.

eu interpretez asa:
pe drumuri acoperite de zapada,toata lumea trebuie sa aiba anvelope de iarna.in plus,cele cu masa peste 3,5 tone trebuie sa aiba si lanturi. in zonele cu indicator [ http://chestionare.auto.ro/resources/images/uploads/an_2009/luna_10/zi_02/75.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]care

Quote

Este instalat la capetele sectoarelor de drumuri cu declivitati pronuntate sau curbe stranse pe care este necesar ca atunci cand partea carosabila este acoperita cu zapada sau polei vehiculele sa fie echipate cu lanturi antiderapante pe roti.
,
consider ca se refera la tot ce trece pe acolo.parerea mea!

Edited by sanderoalex, 01 December 2015 - 00:18.


#60
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Sanderoalex, polițistul nu poate aplica ceva nu este prevăzut de codul rutier. Uite mai jos cum se explică semnificația indicatorului respectiv în școala de șoferi:
http://www.cursuriau...re-de-obligare/

Discuția o port doar dpdv legal, recomandabil este să aibe toți lanțuri și să fie capabili să le folosească.
Lanțuri pentru zăpadă
Acest indicator rutier, se adresează doar pe timp de iarnă, conducătorilor de autovehicule cu masa totală maximă autorizată peste 3,5 tone. În cazurile în care partea carosabilă este acoperită de zăpadă (gheață sau polei), circulația autovehiculelor este permisă doar dacă acestea sunt echipate cu lanțuri pentru zăpadă.

Lanțuri pentru zăpadă
http://s1.cursuriaut...ntru zapada.jpg

Edited by Bogdansv1, 01 December 2015 - 00:18.


#61
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
eu am pus link cu indicatoarele de obligare din codul rutier 2015,unde nu mai scrie nimic la indicator ca se refera la vehiculele cu masa peste 3,5t. de altfel,logic vorbind,cand obligi ca pe toate  drumurile cu zapada acele vehicule sa aiba si lanturi,nu mai trebuie pus indicatorul de obligare.

Edited by sanderoalex, 01 December 2015 - 00:25.


#62
mihaitzadh

mihaitzadh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.11.2014
Pentru nedumeriți:
[ http://chestionare.auto.ro/resources/images/uploads/an_2009/luna_10/zi_02/75.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Lanțuri pentru zăpadă
Acest indicator rutier, se adresează doar pe timp de iarnă, conducătorilor de autovehicule cu masa totală maximă autorizată peste 3,5 tone. În cazurile în care partea carosabilă este acoperită de zăpadă (gheață sau polei), circulația autovehiculelor este permisă doar dacă acestea sunt echipate cu lanțuri pentru zăpadă.

Edited by mihaitzadh, 01 December 2015 - 00:29.


#63
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
ne luminezi si pe noi unde mai scrie ca se adreseaza doar acelor autovehicule?

#64
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Sanderoalex, DACĂ în Codul Rutier nu este prevăzută obligație și sancțiune, atunci polițistul nu poate face NIMIC. Un indicator nu este peste lege, se subînțelege că avertizarea se adresează acelor vehicule ce sunt OBLIGATE. Mai clar de atât nu pot explica.
Nu știu ce vârstă sau experiență ai, dacă nu mă crezi, poți intra pe polițiști.ro, este forumul polițiștilor, și să întrebi acolo. Cel ce-ți va răspunde va fi un polițist de circulație.

#65
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

Quote

Clasa II - 4-5 puncte amenda (390 - 487,5 RON )
■ Nerespectarea semnalelor politistilor de frontiera, ale îndrumatorilor Ministerului Apararii Nationale, ale agentilor de cale ferata, alte persoanelor desemnate pentru dirijarea circulatiei etc.;
■ Nerespectarea regulilor de utilizare a mijloacelor de avertizare sonora
Nerespectarea semnificatiei indicatoarelor si marcajelor de obligare;
....

politisti.ro e deocamdat mort.

Edited by sanderoalex, 01 December 2015 - 00:44.


#66
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Alex, sincer mă îndoiesc că ai permis. Indicatoarele și marcajele de obligare sunt puse pe baza prevederilor legale și nu pot contraveni acestora. DACĂ ar fi fost așa cum spui tu, ar fi fost și sancțiune pentru nerespectarea lui așa cum sunt pentru Cedează trecerea, Depășirea interzisă, Oprirea interzisă, etc.

Edited by Bogdansv1, 01 December 2015 - 00:46.


#67
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
poti sa faci orice doresti,nu te retin.dupa cum vezi,exista sanctiuni ptr nerespectarea indicatoarelor de obligare.
dupa cum am spus,e ilogic sa mai obligi pe anumite portiuni ceva ce ai obligat pe toate drumurile.

#68
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Dacă vei întreba pe site-ul polițiștilor, pune un link cu răspunsul aici.

Atenție: mai este un site polițiarutieră.ro ... Să nu te inducă în eroare denumirea, site-ul este a unei asociații a transportatorilor, nicidecum al poliției, cu atât mai puțin al celei rutiere.

#69
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008

View Postcatalin11catalin, on 29 noiembrie 2015 - 12:25, said:

1. Nu ar amenda administratorul drumului...

2. Lanturile sunt inutile pe drumurile publice...  Cand se pune un tir de-a curmezisul nu mai treci nici cu mama land roverului cu lanturi pe toate 4...
1. Pt ca ninge ?

2. Eu nu stiu de ce mai pleci de-acasa... ca daca se pune un TIR de-a curmezisul oricum nu mai treci !


View Postcatalin11catalin, on 29 noiembrie 2015 - 12:35, said:

E normal sa amendeze administratorul drumului daca imcalca legea!!!
E normal sa nu ia spaga! Nu sa isi de-a talente in fata camerelor de filmat
Eu as da amenzi si pt violarea limbii romane.

Edited by Barboso, 01 December 2015 - 03:40.


#70
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Mai intai sa dea amenzi pentru nerespectarea legii, pe urma pentru greseli gramaticale inevitabile cand scrii repede, de pe telefon...

#71
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,266
  • Înscris: 24.01.2008
Din greseala, pt ca scrii de pe telefon, nu pui cratime aiurea.

#72
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002
http://prietenas.ro/...etenas.ro_1.jpg

http://prietenas.ro/...etenas.ro_1.jpg

Posted Image

Edited by Wotan, 01 December 2015 - 10:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate