Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

***curtea noastra*** 2 !

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1417 replies to this topic

#1369
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
I-am pus pe placa din beton a terasei, prinsi in conectori metalici si apoi in sapa. Ce se intampla daca sunt prinsi in beton ?

#1370
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018

View Postmanuko, on 20 mai 2018 - 14:48, said:

I-am pus pe placa din beton a terasei, prinsi in conectori metalici si apoi in sapa. Ce se intampla daca sunt prinsi in beton ?

In 5 ani putrezesc ! Indicat este sa folosesti papuci reazem care au un umar ce ridica lemnul la cca 2 cm deasupra betonului.

#1371
Frankthepug

Frankthepug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 11.03.2018
Problema apare dacă putrezesc și vrei sa ii schimbi..

Asa a ieșit la mine, după ce pun gresia îmi mai rămân vreo2-3 cmAttached File  Screenshot_20180520-165632.jpeg   42.42K   137 downloads

#1372
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Ideea este buna dar daca ajung stalpii sa-mi putrezeasca inseamna ca eu sunt paralizat la pat de multi ani. ..

#1373
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Ca sa-ți amintești de iarna, ca tot e vreme de toamna, acum vara :
Ai impermeabilizat travertinul ?  Dacă da, ce ai folosit? EstI mulțumit de rezultat ?

#1374
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Eu am impermeabilizat aproximativ 50 mp. si mai am aprox. 30 mp. pe soclu.
Am folosit ceva grecesc la aprox 25 lei/l.
Diferenta este mare,dar cind ploua torential tot se uda.

#1375
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Pentru impermeabilizat glafurile exterioare din granit, eu am folosit o chestie bulgareasca, din ler... E bunicel, dar la granit nu prea ai probleme. Travertinul trebuie impermeabilizat anual.

#1376
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

View PostNukem, on 28 iunie 2018 - 09:58, said:

Pentru impermeabilizat glafurile exterioare din granit, eu am folosit o chestie bulgareasca, din ler... E bunicel, dar la granit nu prea ai probleme. Travertinul trebuie impermeabilizat anual.
Travertinul odata la 5 ani este suficient, daca vine pe casa.
Daca este placat pe terasa, il urmaresti si daca se inchide la culoare mai repede, il dai mai des.

#1377
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Intreb pentru travertini din baie.Este pe toti peretii, doar pe pereti, podeaua este acoperita cu gresie portelanata.

#1378
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,652
  • Înscris: 11.03.2006

View Postvivaconsult, on 27 iunie 2018 - 07:20, said:

Eu am impermeabilizat aproximativ 50 mp. si mai am aprox. 30 mp. pe soclu.
Am folosit ceva grecesc la aprox 25 lei/l.
Diferenta este mare,dar cind ploua torential tot se uda.

Grecesc ieftin am folosit si eu la terasa de granit. Nu se compara cu cel scump.

#1379
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Eu am dat din acesta grecesc pe travertin, soclu si pereti,am vazut ca isi face treaba.
Dar care este cel scump?
O sa am placata terasele si scarile cu travertin, aprox. 50mp, as da cu ceva mai bun, fiind mult mai expus ca pe pereti.

#1380
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,652
  • Înscris: 11.03.2006
Am luat unul din astia https://www.piatraon...permeabilizanti pentru glafuri si intr-adevar nu patrunde apa prin el.

#1381
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmanuko, on 20 mai 2018 - 14:48, said:

I-am pus pe placa din beton a terasei, prinsi in conectori metalici si apoi in sapa. Ce se intampla daca sunt prinsi in beton ?

View Postdanwd, on 20 mai 2018 - 15:01, said:


In 5 ani putrezesc ! Indicat este sa folosesti papuci reazem care au un umar ce ridica lemnul la cca 2 cm deasupra betonului.

View Postmanuko, on 20 mai 2018 - 16:42, said:

Ideea este buna dar daca ajung stalpii sa-mi putrezeasca inseamna ca eu sunt paralizat la pat de multi ani. ..
da o geana la @ingineru.

#1382
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007
Bună seara dragii mei,

începând cu 1 iunie 2018 locuim în casa mult dorita. La început, n-am avut mobilate decât baia și un dormitor. Acum, după aproape 6 luni, am finalizat mobilarea, avem corpuri de iluminat, galerii, draperii, etc. Am renunțat la pecuit și am donat sculele pentru că toata vara, în timpul liber m-am ocupat de casă, curte, bere rece și măncare gătită în curte (la disc sau grătar). Lunile au trecut repede și odată cu ele și o parte din viața noastră....

La interior totul este 100 % realizat.
La exterior mai avem decorativa și amenajarea curții. Alei pietonale și auto, gazon.

Sunt fericit când o vad cum stă ca o pisică tolănită pe canapeaua noastră, din casa noastră, din curtea noastră. Nu e nimic perfect în casa asta dar prin comparație cu majoritatea, nu mai locuim la comun și cred că asta-i un mare avantaj, chiar realizare, pot spune. Când ieșim de la serviciu, fugim ca apucații să ajungem mai repede acasă, nu vrem să pierdem cumva vreun minut în altă parte prin oraș, atât de plăcut este.

Mulțumesc tuturor celor care ne-au susținut și încurajat în demersul nostru ! Mulțumesc că mi-am revenit am avut putere s-o iau de la capăt !
Costuri totale = 85000 euro, teren 500 mp, casă parter 80 mp utili. Dar n-am datorii la nimeni ! Posted Image

În prezent, lucrăm la un proiect care se pare ca este mai dificil (dar nu imposibil) de realizat, ne trebuie un suflet care să moștenească genele noastre. Mă rog, mai mult ale ei, că eu sunt un “terorist”

Vă doresc numai bine și să faceți din prima treabă bună, nu ca mine din a treia !!!.....

#1383
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Merge soba? Ai refacut cosul?

#1384
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
@manuleeeee! Traiesti, frate, respiri...
Pai, felicitari si sa va bucurati de ea!

Si-acum? Un copac ai sadit, o casa ai ridicat.... Ce urma? Posted Image Posted Image

View Postmanuko, on 27 noiembrie 2018 - 21:11, said:

În prezent, lucrăm la un proiect
Aaaa, n-am vazut.... pai, spor!Posted Image

View Postmanuko, on 27 noiembrie 2018 - 21:11, said:

Sunt fericit când o vad cum stă ca o pisică tolănită
Pfff... cred ca o sa ma apuc sa fac o colectie de "maxime" de pe aria de case....
Fericire sa ai, man. Sa aveti. Si... sanatate...

Coaneeee.... ce cauta asta la finalizate, n-auzi ca mai are un proiect? Posted Image
Du-l inapoi, ca aici nu-i mai calca nimeni pragul!

Edited by viotl, 28 November 2018 - 12:34.


#1385
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Am impresia ca a venit Mosul la Conu mai devreme si I-a adus un butoi cu palinca. Or sa fie multi care or sa-si caute jurnalul si o sa dea peste el la finalizate :D

#1386
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007

View Postviotl, on 28 noiembrie 2018 - 12:33, said:

Coaneeee.... ce cauta asta la finalizate, n-auzi ca mai are un proiect? Posted Image
Du-l inapoi, ca aici nu-i mai calca nimeni pragul!

Pai la proiectul lui...nu cred ca vrea spectatori si incurajari din tribune Posted Image . Sau poate oi gresi iooo...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate