Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cum sa zugravesti singur?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Beauregarde2

Beauregarde2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.08.2015
Buna,

Am de gand sa ma apuc sa dau cu vopsea lavabila pe peretii mei din rigips. Ma tenteaza sa cumpar un pistol din acela de vopsit, imi puteti recomanda vreunul pentru vopsea lavabila la pana in 200 ron?
Ma duc si pe la Praktiker sa intreb azi dar mi-ar fi de folos cineva care a folosit deja un asemenea pistol.
Am vazut ca e ceva la pretul asta dar nu stiu cat e de bun.

Sau alte sfaturi cu bunavointa, sunt bine venite.
Multumesc.

#2
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Aflu ceva nou, eu stiam ca lavabila se da cu trafaletul...dar mai astept si alte postari...poate am ramas eu in urma. Posted Image

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Merge si cu pulverizator:
http://www.sticky.ro...pselei-lavabile

Youtube

Edited by gumball3000, 23 November 2015 - 11:59.


#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Bosch-ul din prezentare este slab la lavabil, trebuie diluata vopseaua de te duce la 4 straturi pina acoperi , pistolul respectiv se preteaza la lacuri si vopseluri mai fluide .
Wagnerr 585 este minim pentru vopsea lavabila, duce vopsea nediluata , extrem de eficient dar costa 600 lei ., il gasesti pe emag inca la promotie .
Mai exista pompele wagner pentru vopsit de mare randament dar costa ... ceva de genul https://www.youtube....?v=HZbdcwuRKYQ.
Pistoalele de pina in 200 lei au randament mai prost decit trafaletul , in sensul : trebuie diluat mult vopseaua , peste 30% = randament scazut, se infunda des = pierdere de timp cu desfundatul, curg pe la imbinarea borcan/corp pistol , arunca vopsea in jet inconstant (face dire pe perete) .

Edited by xilo, 23 November 2015 - 12:25.


#5
Beauregarde2

Beauregarde2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.08.2015
Lavabila, am zis si eu.. vopsea de pereti din rigipis, vreau sa zugravesc.
Nu conteaza ce fel de vopsea ca nu am de gand sa spal peretii, eu doar vreau sa dau cu vopsea sa fie curat. Atat.
Am luat acum 2 ani un pistol de vopsit si la magazin mi-a zis ca pot zugravi cu el si acasa am vazut ca nu... ramaneau urme.

Deci, vreau sa zugravesc, nu stiu ce fel de vopsea sa pun, dar e pe rigips.

Mersi!

 xilo, on 23 noiembrie 2015 - 12:25, said:

Bosch-ul din prezentare este slab la lavabil, trebuie diluata vopseaua de te duce la 4 straturi pina acoperi , pistolul respectiv se preteaza la lacuri si vopseluri mai fluide .
Wagnerr 585 este minim pentru vopsea lavabila, duce vopsea nediluata , extrem de eficient dar costa 600 lei ., il gasesti pe emag inca la promotie .
Mai exista pompele wagner pentru vopsit de mare randament dar costa ... ceva de genul https://www.youtube....?v=HZbdcwuRKYQ.
Pistoalele de pina in 200 lei au randament mai prost decit trafaletul , in sensul : trebuie diluat mult vopseaua , peste 30% = randament scazut, se infunda des = pierdere de timp cu desfundatul, curg pe la imbinarea borcan/corp pistol , arunca vopsea in jet inconstant (face dire pe perete) .


Daaaaa, Asa e! Tot Bosch era si pistolul de l-am luat eu si nu era bun de vopsea de pereti. L-am dat inapoi, bine ca l-au primit...
Mersi mult de tot, parca vad ca pana la urma tot la trafalet ajung dar sunt femeie si nu stiu cum o sa ma descurc... Dar ati vazut in filmele americane ca aia fac singuri si nu mai mor....
O sa caut si o carte sau ceva de cum sa zugravesti singur....

Fac poza cu opera si o pun aici...

As fi vrut un pistol dar sunt prea scumpe pentru mine acum...

Multam!

#6
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Deci nu vrei sa intelegi, vopseaua lavabila o dai cu trafaletul (pentru ca e vascoasa!), vrei sa dai cu pistol ia var, pui aracet in el si zugravesti.

...pe tine vad ca nu te interesaza cum iese si cat deranj faci..vrei tu neaparat sa-ti folosesti pulverizatorul ala. Meseriasii dau cu trafaletul, de ce oare nu dau si ei cu pulverizatorul?

Edited by Antor302, 23 November 2015 - 12:36.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa pistoalele alea ca sunt prastie si dai banii degeaba. Iti iei trafalet si iese bine, fara urme.
Speli peretele cu apa si bidineaua, dai cu amorsa si dupa ce se usuca dai lavabila cu trafaletul in minim 2 straturi.

Edited by Friskey, 23 November 2015 - 12:35.


#8
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015

 Beauregarde2, on 23 noiembrie 2015 - 12:30, said:


Mersi mult de tot, parca vad ca pana la urma tot la trafalet ajung dar sunt femeie si nu stiu cum o sa ma descurc... Dar ati vazut in filmele americane ca aia fac singuri si nu mai mor....
.....

Pai si daca esti femeie ce? Cu trafaletul e joaca de copil...(sa-ti iei si o coada din aia telescopica)

#9
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ia un trafalet cu floci mari si iti va iesi bine.
Cu pistolul vei vopsi inegal si vei produce multa mizerie.

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
Maica-mea a luat un trafalet din ala in care pui lavabila in interiorul lui. Trafalet cu rezervor, asa il gasesti pe net ... merge bine, nu curge, nu stropeste. E ceva mai scump, dar faci treaba cu el fara mare deranj in casa.

#11
ybit

ybit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 23.11.2015
Ca sa dai cu lavabila pe vremea asta, inseamna sa ai foarte cald in interior.

#12
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Acum se documenteaza...apoi masoara....ahaaa, pana la primavara mai e.  (culmea ca ieri pe aici au fost 20 de grade, acum sunt 14, 9...daca prinde zi o zi insorita, merge fara probleme, cu geamurile larg deschise)

Edited by Antor302, 23 November 2015 - 13:23.


#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

 Beauregarde2, on 23 noiembrie 2015 - 12:30, said:

Deci, vreau sa zugravesc, nu stiu ce fel de vopsea sa pun, dar e pe rigips
Cumperi vopsea lavabila gama de mijloc la pret , un trafalet de 17 maxim 20 cm , nu mai mare ca-ti rupe mina dupa ce se imbiba cu vopsea , sa fie cu fir mai lung , un gratar pentru stoarcere .
La tavan folosesti coada de la matura , nu te urca pe scaun ca faci scurta cit trebuie sa urci si sa cobori, cu o coada e joaca .
Respecta diluarea de pe galeata , nu dilua prea tare ca se produc stropi fini enervanti si nu acopera uniform .
Vopseaua lavabila nu se prea comporta bine la diluare asa ca din cind in cind mai trebuie sa scapi o jumatate de cana de apa si sa amesteci , se ingroase si se consuma foarte multa vopsea .
La o vopsea buna nu trebuie spalat nimic , am dat la vrajeala intr-un hol la o cantina peste huma si de 4 ani nu a puscat nimic , vopseaua sa fie de calitate .
Nu-ti trebuie nici o carte sa inveti, dai de 2 ori cu pauza de 12 ore intre starturi , dupa 12 ore vezi ce nu s-a acoperit si dai cu trafaletul fara sa apesi , iese stas . Cea mai urita treaba la zugravit este curatenia nu vopsitul ! vopselele noi sunt antiprost , nu mai e cu amestecuri, proportii , bla blauri, vrei colorat , nici o problema , o colorezi la firma de unde o cumperi la nuanta dorita , nu te sfatuiesc acasa pentru ca nu gasesti pigmentul lor, de calitate si dupa 1 an 2 se decoloreaza de la soare sau nu se omogenizeaza bine in masa vopselei si ies dire urite dupa uscare .

#14
Beauregarde2

Beauregarde2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 03.08.2015
Eheee, multam mult de tot la toata lumea!

Trafalet sa fie!

Cu coada, lunga, sa nu imi rupa mana... acum ma duc la Praktiker in prospectare!

Am avut si eu trafalet din ala in care pui vopsea dar l-am dat inapoi ca nu puteam, ma chinuiam, sa desfac cutia in care puneam vopseaua, cred ca era defecta....

La mine in casa e foarte cald mereu, dorm cu geamul deschis de caldura!

Mersi mult!!!!

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,915
  • Înscris: 27.04.2010
http://www.telestars...-lasa-urme.html
P-asta l-am folosit eu si merge foarte bine. Face toti banii, daca te gandesti ca zugravesti fara sa dai nimic la o parte, doar cat sa ai loc de dat peste tot. Nu stropeste, nu curge ...
Cu orice ai da, cauta sa fie vopseaua putin mai groasa, sa nu fii nevoita sa dai de multe ori intr-un loc pentru a acoperi calumea, pentru ca ti se va umfla cartonul de pe rigips daca se uda prea tare.

Edited by shymano, 23 November 2015 - 17:14.


#16
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
O scula de firma http://www.emag.ro/t...0/pd/E6K0KBBBM/, nu este cu mult peste trafaletul clasic la care atasezi coda de matura dar se alimenteaza manual si ajuta mult la tavane . Il are o cunostinta si este multumit de el, acuma cum crezi , eu personal nu as da banii pe el , dupa 7-8 incarcari o binemeritata pauza de tigara , dupa alte 5-6 un pahar de bere , asa daca totul e automat parca te simti la fabrica ...

Edited by xilo, 23 November 2015 - 17:29.


#17
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
TRAFALET PENTRU CALITATE SI TIMP ECONOMISIT.
Ia cu tine 2,3 gacici in pantaloni scurti si sutien si sa vezi ce frumos este sa dai cu var.
Termini in vreo 5 ore ,apoi va bagati toti in baie,cada cu apa fierbinte,afara e frig ,ce viata !

#18
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
De ce ar lua o femeie inca 2-3 gacici ?  De ce nu 2-5 baieti ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate