Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...
 Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic
 Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri
 

are rost sa pastrez cutia unui produs mare? in caz ca trebe la garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ludacris08

ludacris08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.01.2008
la un congelator de ex de la altex/media galaxy

Edited by ludacris08, 22 November 2015 - 10:29.


#2
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu le arunc din prima .  Etichetele pentru service eventual ulterior sunt in mai multe locuri . In interior , langa sertare , pe cartea tehnica , se descurca ei la o adica . Eu asa fac cel putin . La pubela cu ele , in cateva ore dispar .

#3
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Totusi acele cartoane imense li se pot gasi o intrebuintare in casa.
Ma refer la oamenii care nu au marmura si WC-u din aur  Posted Image

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Daca nu ne injuri ca s-a intamplat sa ai nevoie de cutie, iar tu te-ai luat dupa noi si ai aruncat-o, arunc-o.

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Garantia nu o sa-ti fie conditionata de prezenta ambalajului, cu toate astea eu prefer sa mai pastrez daca nu sunt nevoit sa dorm cu ele in pat.
Cand te duci l agarantie o sa-ti fie mai usor la transport.

#6
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
Potrivit Legii nr. 249/2015, nu mai este obligatorie păstrarea ambalajului pentru garanție.

#7
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
........eu le tin pt.aprins focul si uneori cand mai vand ceva pe OLX Posted Image

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 25.01.2007

 internetmax, on 22 noiembrie 2015 - 10:59, said:

Potrivit Legii nr. 249/2015, nu mai este obligatorie păstrarea ambalajului pentru garanție.
nu a fost niciodata obligatorie. prin legea asta au redescoperit apa calda.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,852
  • Înscris: 07.06.2014
poate ca au redescoperit apa calda, dar macar asa le poti da peste bot acelor magazine care se considera mai smechere decat restul populatiei. dar nu ca nu ar fi tai in gura chiar si asa, dar macar ai o unealta sa poti ridica si tu vocea la ei.

#10
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,759
  • Înscris: 06.10.2012
NU mai exista obligativitatea pastrarii amabalajului.

#11
internetmax

internetmax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.02.2015
@slai pe ce lume trăiești?

Un exemplu de abuz http://www.magazinul...i.php?id_info=3.

„Nu intra sub incidenta garantiei, chiar daca in dreptul produselor apare iconita 36 luni garantie:  

Lipsa ambalajului original   
Produsele se prezinta in unitatile service in ambalajele originale insotite de toate accesoriile care au fost incluse.”

Prin această lege astfel de indivizi vor trebui să-și reconsidere condițiile de acordare a garanției. Până acum, cu acordul OPC, puteau interpreta „legea” și impune astfel de condiții. (Vezi doamne, numai ambalajul original oferea garanția unui transport sigur pentru produsele „sensibile”.)

LE: Un alt exemplu...
http://www.epiesa.ro...e-si-returnare/

„Nu se accepta la retur:

- Produsele care nu se afla in ambalajul original in care au fost livrate


PS. „Serios, deci pot să arunc placentele copiilor?”

Presupunând că ai tot ce trebuie pentru „garanție”, aș fi curios să ne explici cum te-ai gândit să-i returnezi la „furnizor”.

Edited by internetmax, 22 November 2015 - 12:11.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,944
  • Înscris: 07.02.2003

 ludacris08, on 22 noiembrie 2015 - 10:28, said:

la un congelator de ex de la altex/media galaxy
La frigidere si congelatoare e cu smen, daca ai o problema de garantie si nu se rezolva acasa ca pe vremuri, trebuie sa-l trimiti sau sa astepti sa-l preia aia si fara ambalaj o sa ti-l zgarie cand il baga pe lisa. Nu mai zic sa stai la bloc, sa nu incapa in lift... sa te vad cum il duci pe scari Posted Image

 internetmax, on 22 noiembrie 2015 - 11:54, said:

„Nu se accepta la retur:
- Produsele care nu se afla in ambalajul original in care au fost livrate”
S-a schimbat legea, nu se mai poate conditiona garantia de ambalaj, deci cine mai face asta e atacabil la anpc/instanta etc...

Edited by andreic, 22 November 2015 - 12:47.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,208
  • Înscris: 07.11.2006

 internetmax, on 22 noiembrie 2015 - 11:54, said:

@slai pe ce lume trăiești?

Un exemplu de abuz http://www.magazinul...i.php?id_info=3.

„Nu intra sub incidenta garantiei, chiar daca in dreptul produselor apare iconita 36 luni garantie:  

Lipsa ambalajului original   
Produsele se prezinta in unitatile service in ambalajele originale insotite de toate accesoriile care au fost incluse.”

Prin această lege astfel de indivizi vor trebui să-și reconsidere condițiile de acordare a garanției. Până acum, cu acordul OPC, puteau interpreta „legea” și impune astfel de condiții. (Vezi doamne, numai ambalajul original oferea garanția unui transport sigur pentru produsele „sensibile”.)

LE: Un alt exemplu...
http://www.epiesa.ro...e-si-returnare/

„Nu se accepta la retur:

- Produsele care nu se afla in ambalajul original in care au fost livrate


.

Tu confunzi returul pieselor cu garantia.
slai are dreptate.
Nu a existat lege,sau mai bine zis legea a interzis clar conditionarea expeditiei produselor in garantie.Repet,garantie,nu retur,care sunt doi termeni diferiti.
Iar legea nou aparuta intareste legea veche,pe care putini cumparatori au cunoscut-o,de aici si asa-zisele probleme cu ambalajele.

ps.
De multe ori acele ambalaje sunt necesare.De exemplu eu nu siu daca un TV sau monitor pot fi ambalate corespunzator altcumva decat in ambalajul original.Eo doar de asta am tinut si voi tine ambalajele originale.

#14
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
??? Parca la frigidere, congelatoare, combine frigorifice si masini de spalat (vase si rufe) nu exista ambalaj (de carton) decat capacele de polisitren, si mult plastic.

Pentru garantie, NU mai esti conditionat de pastrarea ambalajului original, de carton, conform Legii 249/2015 (publicata in M.O., Partea I, nr. 809 din 30 octombrie 2015). Detalii aici. Pentru transport insa, date fiind dimensiunile, nu prea vei avea cu ce-l "infofoli" corespunzator; un polistiren, o folie, o cutie de carton echivalenta, la dimensiuni mici sau rezonabile, poate mai gasesti, dar la ditamai ob'ectu'...

#15
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011

 ludacris08, on 22 noiembrie 2015 - 10:28, said:

la un congelator de ex de la altex/media galaxy
Nu, nici inainte nu trebuia sa le pastrezi.
La electronice / electrocasnice fragile, desi nu mai e obligatoriu, e de preferat sa le pastrezi pentru transporturi ulterioare.

#16
ludacris08

ludacris08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.01.2008

adisz, on 22 noiembrie 2015 - 12:46, said:

De multe ori acele ambalaje sunt necesare.De exemplu eu nu siu daca un TV sau monitor pot fi ambalate corespunzator altcumva decat in ambalajul original.Eo doar de asta am tinut si voi tine ambalajele originale.

in caz ca trebe dus la garantie il duc eu cumva dar ma deranjeaza sa tin ditamai cutia. O am in boxa si deja sunt multe ingramadite acolo.

#17
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Am pastrat cam toate ambalajele ce au putut fi pliate. Orice cutie, cat de mare ar fi, dupa pliere nu ocupa decat lungimea si latimea proprie, plus maxim 5 cm grosimea care rezulta dupa pliere. Este adevarat am unde sa le depozitez si uneori au fost folositoare pentru acoperirea pardoselei in cazul unor lucrari prin casa (montat climatizor, montat calorifere, montat ferestre tip termopan, etc.

In rest, pretinderea ambalajului original de catre vanzator, dupa parerea mea, reprezinta o modalitate de a se asigura ca in cazul in care se renunta la produs sa il poata repara (daca este cazul) si sa-l revanda, uneori ca fiind "nou", alteori ca resigilat.

Am patit-o cu un electrocasnic mediu, ca sa zic asa, pe care l-am trimis de 3 ori in service (bine ca a fost pe cheltuiala vanzatorului). Am facut marea greseala (prima si ultima, pentru ca m-am vaccinat de atunci) sa accept produsul cu toate ca era evident ca ambalajul fusese desfacut si resigilat (vanzatorul pretinzand ca produsul a fost vandut de nou). In final am primit negatia de la service si mi-au trimis un produs cu adevarat nou.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate