Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

zona cernica constructie noua 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#55
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Doar dtac si rezistenta. Cam multisor , pentru o astfel de arhitectura si functional simplist (sau clasic ,ca sa nu te supere ideea de simplitate).
Un astfel de functional si volumetrie le stabilesti la o cafea. Cand ai terminat.o de baut ai finalizat si proiectul. Pentru asa ceva,1000 de euro mi se pare mult. Dar fiecare cu tarifele lui .Sau cum reusesc mai bine sa.si vrajeasca clientii.




#56
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015

View Postlenny13, on 06 decembrie 2015 - 00:26, said:

         Mie mi se pare prea mare estimarea de 10000 euro. Adica nu cred ca o placa valoreaza cat jumatate din casa la rosu.

tie ti se pare, pentru mine a fost o certitudine!
costuri directe: elefant, beton, fier, manopera, cherestea, sarma, popi sustinere placa=3m, popi sustinere exterior=7m (1m elevatie + 3m parter + 3m etaj)
costuri indirecte: fundatie+structura de rezistenta sporite

#57
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008

View PostdoarUNom, on 06 decembrie 2015 - 21:43, said:

Doar dtac si rezistenta. Cam multisor , pentru o astfel de arhitectura si functional simplist (sau clasic ,ca sa nu te supere ideea de simplitate).
Un astfel de functional si volumetrie le stabilesti la o cafea. Cand ai terminat.o de baut ai finalizat si proiectul. Pentru asa ceva,1000 de euro mi se pare mult. Dar fiecare cu tarifele lui .Sau cum reusesc mai bine sa.si vrajeasca clientii.

Am plecat de la un proiect tip care era 1380e si am facut cateva modificari. Am cautat chestii cat mai simple pt a reduce costurile de realizare. Si inainte sa incep colaborarea cu acest arhitect am caut destul. Am platit 8e mp si unde am mai sunat preturile variau intre 9-14e indiferent de cat de simplu sau complicat era peoiectul.

#58
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015

View Postrobert84, on 06 decembrie 2015 - 00:36, said:

salut si multumesc pt sfaturi:
2. terasa da in spate. am si vecini in spate si in lateral. am zis ca cel mai bine si intim este teresa in spate. sa nu se vada din strada ce se intampla pe teresa. Vrei nu vrei, vecinii tot vor fi cu geana pe tine daca asa le este firea. Fiind o strada privata banuiesc ca nu va fi trafic plus ca vei avea si gard.
3. suprafetele de la dormitoare am zis ca sunt decente. avand in vedere ca acum stau intr-un ap de 2 camere unde dormitorul are 14mp. am zis ca daca tot fac o casa sa nu am nici dormitor de bloc comunist dar nici un dormitor cu suprafete nesimtite de 20 25mp. Vei vedea dupa cat de mici/mari vor fi dormitoarele. Nu uita ca avand dressing nu vei avea niciun sifonier in ele.
4. nu prea am vazut la nimeni izolarea parterului fata de etaj Dupa cum am spus "poate o sa ti se para o monstruozitate", la o casa cu compartimentare asemanatoare am considerat-o utila datorita zgomotelor ce se propagau de la parter la etaj, a mirosului si a caldurii (in living de 40mp cu 4 calorifere de 2 m fiecare era mereu frig din aceasta cauza)
5. in proiect este bucataria inchisa. dar ma bate foarte tare gândul sa renunt la acel perete sa para un living cu bucataria mai mare. mancare nu prea se face. si deja ma gândeam sa iau o plita pe gaz si cat timp vremea o permite atunci când se face mancare sa se faca pe terasa din spate. Din nov vei gati numai in casa
8.cred ca 2.7m parca era.La 3 m inaltime camerelor stratificarea temperaturii era urmatoarea: 1 m = 21 C, 2 m = 22 C 2.9 m 25 C. Poate te mai gandesti, ori iti vei pune IPAT.
9. nu am vrut balcon ca stiu ca este inutil, dar proiectantul m-a certat ca arata prea a cub casa. asa un mic balcon mai schimba un pic fatata. Pe mine nu m-a certat proiectantul, dar nici nu am avut pe careva sa ma sfatuiasca. Finalitate? arhitectul si-a vazut planurile puse in practica, pozate si apreciat prin reviste de specialitate (ce mandru mai eram!), ulterior a plecat iar eu am ramas cu problemele...
11.terasele intradevar sunt continue. intentionez sa pun degivrare pe terase. asa ca poate ma gândesc ca nu mai este asa mare punte .Posted Image degivrarea o vei folosi doar in fata (pt ca in spate va fi acoperit) si doar cand va ninge/polei. in rest betonul acela va avea aceasi temperatura ce exteriorul si datorita faprului ca este continua ti se va raci si interiorul in dreptul usilor pe o suprafata considerabila
13. nu ma incred in nimeni oricum. am vb cu dirigintele care imi este un amic si am stabilit ca se respecta in tocmai proiectul si nu se face nici o turnare pana nu da ok-ul dirigu. iar santierul o sa fie si monitorizat video pt o mai mare liniste legat de materialele care uneori mai "fug" nu la fuga materialelor m-am referit. ex.: daca betonul nu v-a fi vibrat si vei avea segregari....NU "merge si asa".
gand la gand....Posted Image)) aceleasi idei le-am scris si eu mai sus Posted Image

Acum ca vei vrea sa tii cont de cele de mai sus, bine. Daca nu, iarasi bine. Oricum ar fi doar tu vei avea de castigat sau nu.

Inca ceva, acoperisul are destul de multe ape fapt ce se va reflecta in pierderi mari cu invelitoarea (costuri crescute).

Incearca sa te hotarasti ce alegi? esteticul sau functionalul? vezi ca in zona ta sunt multe exeple de cei care au ales esteticul. Cand ai timp fa o plimbare prin cartier si studiaza mai atent casele "estetice".


Succes in continuare!

Edited by ech, 07 December 2015 - 09:48.


#59
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Te rog sa revii si sa-ti reeditezi mesajul cu negru, sinta. E prea mult rosu, e un rosu indecent. Pe cuvant ca ma doare capul.

        Eu prefer sa fiu observata de un numar cat mai mic de persoane; vecinii fac parte din categoria grupului pe care nu ai cum sa-l eviti, dar masinile si toti, absolut toti trecatorii ,ocazionali sau permanenti de pe strada principala, nu-si vor clati farurile si privirile in activitatile noastre din spatele casei. Mie mi se pare o mare diferenta, poate va fac o poza cu casa vecinului, care are o terasa la o mica distanta fata de un drum privat care deserveste vreo 12 proprietati. N-as putea accepta asa ceva. Poate-si va face gardul de 3 metri inaltime, dar ma indoiesc.

#60
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
Lenny nici gand de gard de 3 m :). Intradevar drumul deserveste doar vreo 10 case pt ca este in forma de U si sunt 10 loturi pe o latura. Eu consider ca acest proiect este unul destul de simplu si cat se poate  de util pt 3 maxim 4 pers care vor sta in aceasta casa ... Vreau costuri cat mai reduse din toate punctele de vedere.

#61
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

View PostdoarUNom, on 06 decembrie 2015 - 21:43, said:

Doar dtac si rezistenta. Cam multisor , pentru o astfel de arhitectura si functional simplist (sau clasic ,ca sa nu te supere ideea de simplitate).
Un astfel de functional si volumetrie le stabilesti la o cafea. Cand ai terminat.o de baut ai finalizat si proiectul. Pentru asa ceva,1000 de euro mi se pare mult. Dar fiecare cu tarifele lui .Sau cum reusesc mai bine sa.si vrajeasca clientii.

Cel mai bine ar fi sa fie moca, eventual structuristul si arhitectul sa plătească beneficiarul :)

#62
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Pretul e in functie de cerere si oferta... Daca omu a cerut.. si a primit înseamna ca ambele părți is happy.

PS: si mie mi se pare mult.. mai ales fara instalatii. Prind bine si proiectele de instalatii.. chiar daca mai sufera modificări... macar ai un necesar de materiale... deci o idee despre buget inca din faza de proiect...

Edited by manghels, 07 December 2015 - 06:46.


#63
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postmicutu82, on 07 decembrie 2015 - 06:21, said:

Cel mai bine ar fi sa fie moca, eventual structuristul si arhitectul sa plătească beneficiarul :)
Pentru un proiect tipizat caruia ii modifici doua linii si datele din cartus ,eu zic ca e mult. Munca pentru asa ceva nu e mai mult de 1 saptamana. Iar ca sa iei 1300 pentru o astfel de perioada ,mi se pare exagerat. Dar fiecare crede ce vrea.



#64
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

View PostdoarUNom, on 07 decembrie 2015 - 07:40, said:

Pentru un proiect tipizat caruia ii modifici doua linii si datele din cartus ,eu zic ca e mult. Munca pentru asa ceva nu e mai mult de 1 saptamana. Iar ca sa iei 1300 pentru o astfel de perioada ,mi se pare exagerat. Dar fiecare crede ce vrea.
N-are rost sa stau sa ma cert cu tine, dar nu uita anumite lucruri:

1. Indiferent ca este sau nu copy paste, acel proiectant raspunde timp de 50 de ani pentru acea constructie
2. Gandeste-te in alte domenii, cati bani se dau pentru a face o pagina web ...si de cele mai multe ori, acele pagini pleaca de la niste template-uri, adica tot copy-paste. Si nci nu exista raspundere PENALA
3. La o casa in cadre (in conditii normale de teren) exista 2 tipuri de fundatii: izolate si continue. Deci daca 100 ingineri fac continue inseamna ca-i copy-paste?, toata ziua stati in gura cu termenul asta... La o casa pe zidarie portanta (in conditii normale de teren) exista UN SINGUR DE TIP DE FUNDATIE, fundatie continua, oau...ce copy-paste, ai dracu ingineri...pentru o casa de 100mp iau 300 euro si fac copy-paste...niste nenorociti, si raspund PENAL doar 50 de ani

View Postmanghels, on 07 decembrie 2015 - 06:45, said:

Pretul e in functie de cerere si oferta... Daca omu a cerut.. si a primit înseamna ca ambele părți is happy.

PS: si mie mi se pare mult.. mai ales fara instalatii. Prind bine si proiectele de instalatii.. chiar daca mai sufera modificări... macar ai un necesar de materiale... deci o idee despre buget inca din faza de proiect...
Daca tie ti se pare mult sa dai 1300 euro si sa raspunzi 50 de ani... (nu uita, ca acei 1300 euro nu-i primeste doar o singura specialitate). Sa pui termopane la o casa, te costa mai mult de 1300 euro...si daca dupa 3 ani se strica...le schimbi..si nu vad vreo suparare...

Edited by micutu82, 07 December 2015 - 09:19.


#65
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Cred ca te.ai trezit cu fata la cearsaf :)


#66
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
Sincer  eu sunt super multumit de acest baiat.  Nu am dat nici un ban in avans pana nu am cazut de acord cu ceea ce vreau auprafete compartimentare. Cu toti cu care am stat de vb au cerut avans "pt a nu muncii degeaba si sa ma razgandesc" ceea ce mi se pare inca un plus pt acest baiat.  Daca cineva gaseste mai jos de 8e mp indiferent de cum arata proiectul, pt ca atunci cand te duci sa discuti nu te intreaba proiectantul daca este complicata casa sau este una simpla, eu il felicit.... Am ajuns aici la recomandari tot de pe acest forum si la randul meu recomand cu caldura mai departe...

#67
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
@micutu de curiozitate de unde esti de loc ?


#68
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostdoarUNom, on 07 decembrie 2015 - 18:27, said:

@micutu de curiozitate de unde esti de loc ?
Nu-l mai supara..ca ne musca....(joke) Posted Image Posted Image

Nu stiu ce atata raspundere..ca mai toate proiectele-s 'dolofane' din punct de vedere al rezistentei..fier si betoane cat incape...tocmai pt a se acoperi proiectantul (care e sefu de proiect) si structuristul....Daca te duci la un verificator cu experienta..de multe ori iti mai scoate ceva de prin multe locuri...Plus ca acu..cu atatea programele dedicate ..totul devine mult  mai simplu..bagi niste date..si iti ies niste rezultate...Ma indoiesc ca mai stau astia cu hartia si creionul..sa faca tot felul de calcule..

Parca mi-a ciripit o pasarica...recently..ca si proiectantii si ..dirigintii..ar fi obligati sa-si fara asigurare de 'malpraxis'..deci..daca nu am auzit aiurea..o sa fie asigurati..pt mai toate cele pt care semneaza..ca si doctorii..care te deschid ca pe o conserva..si te cos la loc..(saracii..aia n-au raspundere..prea mare..)

Cand zic ca mi se pare mult...nu am zis ca nu merita omu banii..poate cere si mai mult. ..Eu ma refer la punga celui care tre sa-i plateasca...dar daca si omu asta isi permite...atunci...toate-s bune..putem trece peste..pt ca fiecare-si merita banii...(pana la proba contrarie),

#69
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu.l mai supar pe nenea intermediarul sef :) il lasam sa ne faca cu ou si otet ,ca sa.si poata vinde marfa (direct sau cu comision).





#70
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ai ma doarunomule, si ce e rau in asta.

#71
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,832
  • Înscris: 30.03.2009

View PostdoarUNom, on 07 decembrie 2015 - 07:40, said:


Pentru un proiect tipizat caruia ii modifici doua linii si datele din cartus ,eu zic ca e mult. Munca pentru asa ceva nu e mai mult de 1 saptamana. Iar ca sa iei 1300 pentru o astfel de perioada ,mi se pare exagerat. Dar fiecare crede ce vrea.

Eu am plătit pe proiect complet, arhitectura, instalatii sanitare/termice/electrice, rezistenta, vre-o 2300 euro. Crezi ca a plătit mult 1000-1300?

Si pt initiatorul topicului:
- încearcă ca acele balcoane sa fie măcar in consola, nu peste camerele de la parter sa nu ai pb cu hidro si termoizolarea
- cat mai putine terase sau deloc lipite de structura actuala. Le poti turna odata cu trotuarele dupa termoizolarea corespunzătoare a fundatiilor.
- trebuie sa faci in asa fel încât toata curtea sa fie mai sus cu minim 20cm decât trotuarul, si peste 35cm fata de drum. In felul asta nu patesti ca vecinii mei superinteligenti cărora le intra apa pe poarta

- terasa mereu spre o zona intima, adica spatele casei.

#72
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Alex ,de multe ori pretul de proiectare se "contorizeaza" ( tarifeaza) dupa termenele de lucru . Iar aceste termene ti le da complexitatea proiectului (reiesit din tema de proiectare stabilita din start cu beneficiarul) si de cat de complet e realizat acest proiect.
Pentru ca un proiect tipizat cu minime modificari iti aduc niste termene de lucru cu mult mai reduse fata de un proiect care il ei de la 0 . De aia nu poti pune in balanta preturi de la alte proiecte , raportate la mp .
In fond e munca depusa pe un serviciu ,care trebuie sa reflecte efortul depus.
Ca unii reusesc sa vrajeasca (e cuvantul potrivit ,cu scuzele de rigoare) clientii cu sume la mp si pe garantii de 50 de ani ,asta e alta chestiune ,pe care trebuie sa intuiasca fiecare client. Daca nu , sunteti liberi sa aruncati cu banii in asa zisi proiectanti . Ca nu o va plang eu de mila ce faceti.voi cu banii. Daca aveti prea multi atunci folositii mai bine in alte scopuri, nu sa umpleti buzunarele unor asa zisi proiectanti ce vind proiecte pe banda rulanta ,cu un minim efort. Ori ii puneti la munca (sa gandeasca ceva de la 0) si sa le verificati munca ,ori negociati cum trebuie pe un produs gata scos pe tava si frumos ornat in vitrina.
Gata nu mai zic nimic. Nu stiu de ce mi.as pierde timpul ca sa va deschid ochii cand voi ganditi doar intr.o singura directie. Bafta si la cati mai multi bani sa faceti (ca sa aveti de unde plati pe niste copysti :D )




Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate