Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

zona cernica constructie noua 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#37
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postrobert84, on 28 noiembrie 2015 - 00:50, said:

sunt facute ..
As fi curios de raspunsul pe care ti l.ar da la intrebarea - de ce a facut volumetria in oglinda fata de cum e prezentata pe planuri ?



#38
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
In sfirsit, s-a prins si Vio....
Pai de aia am intrebat, ca proiectia si treideul par din filme diferite.
Cam dubiosel arhitectul tau.

#39
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
inca nu sunt procesate.... sunt print screenuri facute dintr-un program pt ca nu am mai avut rabdare si trebuie sa le arat si altcuiva....sunt mai multi useri care au lucrat cu acest birou de arhitectura si au fost multumiti....

View PostdoarUNom, on 28 noiembrie 2015 - 09:29, said:

As fi curios de raspunsul pe care ti l.ar da la intrebarea - de ce a facut volumetria in oglinda fata de cum e prezentata pe planuri ?
si planurile finale sunt in oglinda....

View PostdoarUNom, on 28 noiembrie 2015 - 09:29, said:


As fi curios de raspunsul pe care ti l.ar da la intrebarea - de ce a facut volumetria in oglinda fata de cum e prezentata pe planuri ?

Attached Files



#40
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Hai sa-ti explic. Asta e ceva care iti sare in ochi ca unul care trece pe rosu la semafor.
Nu stiu ce faci tu acolo, nu e treaba mea...
Bafta si succes.

#41
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
As umbla putin la latimea podestului, la latimea treptei si la adancimea treptei.
Acea terasa e in prelungirea placii de la cota 0?
E pe cadre sau portanta?

#42
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
am umblat deja la podest pentru ca vroiam sa se incadreze dupa acel perete, sa nu vad scara din usa de la intrare, tocmai de asta am miscorat putin treptele.
terasa este in prelungirea placii. iar la ultima intrebare nu sunt 100% sigur dar parca portanta.

Edited by robert84, 30 November 2015 - 23:17.


#43
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
o treapta puteai sa o ai in hol, nu se vede urat si nu cred ca incurca, dar depinde de gusturi.
cred ca ai deschidere prea mare la camera de zi pt a fi portanta
vad si un stalp rebel in axa ....care axa?.. cred C.

#44
aschiuta

aschiuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 959
  • Înscris: 24.06.2004
La băi nu există fereastră de aerisire?

#45
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
Toate baile au geam... Doar ca nu sunt inca prinse. Varianta finala inca lucreaza la ea.


View PostKONDASAS, on 01 decembrie 2015 - 08:32, said:

o treapta puteai sa o ai in hol, nu se vede urat si nu cred ca incurca, dar depinde de gusturi.
cred ca ai deschidere prea mare la camera de zi pt a fi portanta
vad si un stalp rebel in axa ....care axa?.. cred C.
Da stiu... Si arhitectul a zis sa las o treapta afara, dar nu vreau. Daca tot am mascat-o dupa perete vreau sa nu se vada nimic.

#46
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
Gata varianta finala a 3d-urilor. Pareri?

Attached Files



#47
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Draguta. A pierdut ceva timp sa o "coafeze" in photoshop :)


Pe zona stanga a fatadei principale ii lipseste ceva. E prea golasa ca design.


#48
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008

View PostdoarUNom, on 05 decembrie 2015 - 22:04, said:

Draguta. A pierdut ceva timp sa o "coafeze" in photoshop :)


Pe zona stanga a fatadei principale ii lipseste ceva. E prea golasa ca design.

A avut ceva si acolo dar era prea incarcata.... Mi secpare destul de incarcat si asa dar cred ca e ok

#49
sinta

sinta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2015
1. Cum ai asezat casa fata de punctele cardinale? Vezi ca vantul principal sufla dinspre Branesti (si sufla tare).
2. Terasa de la living da in spatele curtii? Daca da, ai in vedere ca atunci cand stai afara majoritatea timpului ti-l vei petrece acolo, in spatele curtii, nu vei vedea nimic din ce se intampla in fata (un vecin, un copil, un musafir poftit ori nu, etc) plus ca ai vecini pe spate, nu?
3. Dormitorul de jos e cam mare. Si cele de la etaj la fel, avand in vedere ca ai si dressing.
4. Incearca sa izolezi parterul de etaj printr-o usa (zgomote, mirosuri, curenti aer). Stiu ca in momentul de fata iti pare o mostruozitate, dar mai tarziu vei lua in calcul aceasta optiune (pui pariu?).
5. Bucataria sa fie inchisa, altfel va mirosi in toata casa dupa ce faci mancare nu numai la bucatarie.
6. Vezi ca nu ai loc haine/pantofi la intrarea in casa.
7. geamul mic de la living nu-si are rostul (poate doar de design dar te va incurca la aranjarea mobilierului + costuri)
8. care este inaltimea camerelor? 2.5m ar fi suficient
9. oricat de bine ai realiza balconul in timp vei avea infiltratii. Fiind in fata lei vei vedea mereu.......
10. placa peste etaj te va costa destul de mult (intre 5 si 10.000 EUR) - vezi ca placa iese in exterior iar ea va trebui sustinuta la momentul turnarii.
11 terasele fata/spate incearca sa nu fie o continuare a placii din casa (va fi o punte ternica extraordinara)
12. usile de la terasa vor fi duble? atentie ca ai mari sanse sa nu se inchida etans oricat de bun ar fi profilul
13 nu te increde in muncitori, pentru orice "merge si asa" vei plati dupa

Te incadrezi in 70.000 insa daca renunti la lucruri inutile dar care dau bine insa la impresie artistica poate, iti mai raman ceva bani (iar pe viitor nici nu va trebui sa tot repari/remediezi)


succes!

Edited by sinta, 05 December 2015 - 23:48.


#50
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postsinta, on 05 decembrie 2015 - 23:45, said:

2. Terasa de la living da in spatele curtii? Daca da, ai in vedere ca atunci cand stai afara majoritatea timpului ti-l vei petrece acolo, in spatele curtii, nu vei vedea nimic din ce se intampla in fata (un vecin, un copil, un musafir poftit ori nu, etc) plus ca ai vecini pe spate, nu?


   Decat sa ne uitam la strada, am preferat sa ne uitam la gradina noastra din spatele casei, asa ca si noi avem terasa in spatele casei si e foarte bine asa. Mi se pare mult mai ok, decat sa stau in vazul tuturor celor care trec pe strada.

View Postsinta, on 05 decembrie 2015 - 23:45, said:

8. care este inaltimea camerelor? 2.5m ar fi suficient


La parter e bine sa ai o inaltime mai mare decat 2.5 m, cel putin 2.7 m. Asta si deoarece livingul este mult mai mare decat o camera obisnuita, il pui in valoare doar printr-o inaltime corespunzatoare. Altfel ai senzatia pe care o intalnesti in parcarile subterane si supraterane. Ca dai cu capul de tavan si ca tavanul e mult prea jos. Poate te refereai numai la dormitoare si atunci da, e suficient.

View Postsinta, on 05 decembrie 2015 - 23:45, said:


10. placa peste etaj te va costa destul de mult (intre 5 si 10.000 EUR) - vezi ca placa iese in exterior iar ea va trebui sustinuta la momentul turnarii.


Mie mi se pare prea mare estimarea de 10000 euro. Adica nu cred ca o placa valoreaza cat jumatate din casa la rosu.

Edited by lenny13, 06 December 2015 - 00:27.


#51
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008

View Postsinta, on 05 decembrie 2015 - 23:45, said:

1. Cum ai asezat casa fata de punctele cardinale? Vezi ca vantul principal sufla dinspre Branesti (si sufla tare).
2. Terasa de la living da in spatele curtii? Daca da, ai in vedere ca atunci cand stai afara majoritatea timpului ti-l vei petrece acolo, in spatele curtii, nu vei vedea nimic din ce se intampla in fata (un vecin, un copil, un musafir poftit ori nu, etc) plus ca ai vecini pe spate, nu?
3. Dormitorul de jos e cam mare. Si cele de la etaj la fel, avand in vedere ca ai si dressing.
4. Incearca sa izolezi parterul de etaj printr-o usa (zgomote, mirosuri, curenti aer). Stiu ca in momentul de fata iti pare o mostruozitate, dar mai tarziu vei lua in calcul aceasta optiune (pui pariu?).
5. Bucataria sa fie inchisa, altfel va mirosi in toata casa dupa ce faci mancare nu numai la bucatarie.
6. Vezi ca nu ai loc haine/pantofi la intrarea in casa.
7. geamul mic de la living nu-si are rostul (poate doar de design dar te va incurca la aranjarea mobilierului + costuri)
8. care este inaltimea camerelor? 2.5m ar fi suficient
9. oricat de bine ai realiza balconul in timp vei avea infiltratii. Fiind in fata lei vei vedea mereu.......
10. placa peste etaj te va costa destul de mult (intre 5 si 10.000 EUR) - vezi ca placa iese in exterior iar ea va trebui sustinuta la momentul turnarii.
11 terasele fata/spate incearca sa nu fie o continuare a placii din casa (va fi o punte ternica extraordinara)
12. usile de la terasa vor fi duble? atentie ca ai mari sanse sa nu se inchida etans oricat de bun ar fi profilul
13 nu te increde in muncitori, pentru orice "merge si asa" vei plati dupa

Te incadrezi in 70.000 insa daca renunti la lucruri inutile dar care dau bine insa la impresie artistica poate, iti mai raman ceva bani (iar pe viitor nici nu va trebui sa tot repari/remediezi)


succes!

salut si multumesc pt sfaturi:
1.in prima postare este amplasarea terenului. este cumva cu fata spre coltul de nord.
2. terasa da in spate. am si vecini in spate si in lateral. am zis ca cel mai bine si intim este teresa in spate. sa nu se vada din strada ce se intampla pe teresa.
3. suprafetele de la dormitoare am zis ca sunt decente. avand in vedere ca acum stau intr-un ap de 2 camere unde dormitorul are 14mp. am zis ca daca tot fac o casa sa nu am nici dormitor de bloc comunist dar nici un dormitor cu suprafete nesimtite de 20 25mp.
4. nu prea am vazut la nimeni izolarea parterului fata de etaj
5. in proiect este bucataria inchisa. dar ma bate foarte tare gândul sa renunt la acel perete sa para un living cu bucataria mai mare. mancare nu prea se face. si deja ma gândeam sa iau o plita pe gaz si cat timp vremea o permite atunci când se face mancare sa se faca pe terasa din spate.
6. am acolo un 30cm. suficient cat sa arunc un mic dulapior. nu ma incadram cu scara sa fac mai larg holul.
7. geamul are 2m latime. consider ca este destul de generos daca iau ca etalon geamul meu de la dormitor care are 170 latime. la mobila din living deja o am in cap aranjarea si nu am decat un coltar cu o mica mobila pe peretele cu dormitorul
8.cred ca 2.7m parca era.
9. nu am vrut balcon ca stiu ca este inutil, dar proiectantul m-a certat ca arata prea a cub casa. asa un mic balcon mai schimba un pic fatata.
10.sper sa nu difere prea mult pt acel 1m care iese in afara (balconul)
11.terasele intradevar sunt continue. intentionez sa pun degivrare pe terase. asa ca poate ma gândesc ca nu mai este asa mare punte .:)
12. nu prea am inteles cum adica duble?
13. nu ma incred in nimeni oricum. am vb cu dirigintele care imi este un amic si am stabilit ca se respecta in tocmai proiectul si nu se face nici o turnare pana nu da ok-ul dirigu. iar santierul o sa fie si monitorizat video pt o mai mare liniste legat de materialele care uneori mai "fug"

View Postlenny13, on 06 decembrie 2015 - 00:26, said:

   Decat sa ne uitam la strada, am preferat sa ne uitam la gradina noastra din spatele casei, asa ca si noi avem terasa in spatele casei si e foarte bine asa. Mi se pare mult mai ok, decat sa stau in vazul tuturor celor care trec pe strada.



La parter e bine sa ai o inaltime mai mare decat 2.5 m, cel putin 2.7 m. Asta si deoarece livingul este mult mai mare decat o camera obisnuita, il pui in valoare doar printr-o inaltime corespunzatoare. Altfel ai senzatia pe care o intalnesti in parcarile subterane si supraterane. Ca dai cu capul de tavan si ca tavanul e mult prea jos. Poate te refereai numai la dormitoare si atunci da, e suficient.



Mie mi se pare prea mare estimarea de 10000 euro. Adica nu cred ca o placa valoreaza cat jumatate din casa la rosu.

gand la gand....:))) aceleasi idei le-am scris si eu mai sus :)

#52
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
Gata si planurile, final

Attached Files



#53
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Se putea mai complet. Cat te.a ajuns proiectul in faza dtac ?


#54
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008

View PostdoarUNom, on 06 decembrie 2015 - 21:13, said:

Se putea mai complet. Cat te.a ajuns proiectul in faza dtac ?
Proiect complet fara dde la partea de instalatii si curent pt ca oricum nu prea se respecta 1300e

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate