Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

zona cernica constructie noua 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#1
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
Salutare tuturor.... am innebunit si am pierdut nopti intregi cititnd o gramada forumuri. Am vazut ca sunt destui care pe aici care pot veni cu idei si un sfat bun. De aceea am zis sa deschid acest topic inainte sa plec la acest drum.
Am un teren zona cernica biserica noua de 460mp cu gaze si curent tras la lot.
In momentul acesta sunt intre 2 proiecte si cer ajutor pentru o alegere cat mai buna din toate punctele de vedere si aici ma refer atat ca buget cat si utilitate.
Ca si suprafata undeva la 160mp, compartimentarile intre cele 2  sunt cam la fel . (la al doilea proiect vreau sa modifica la etaj sa ramana doar 2 dormitoare si un singur balcon.)
Un alt punct este bugetul. Am tot cautat diferite firme si particulari care construiuesc si am obtinut ca si preturi doar la manopera intre 25-35e si cu materiale 145e. Ma cam sperie când citesc pe aici 400 500e buget pentru constructie si nu prea inteleg ce se iau in calcul in acest buget.
Astept cu interes ceea ce este bine si ceea ce nu si unde sa mai umblu pt un spatiu cat mai practic si util.
Si nu in ultimul rand care credeti ca este alegerea cea mai buna intre cele 2 proiecte. multumesc

Attached Files



#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Nu specifici nici unde care este orientarea N-S.Cu asta trebuia sa incepi.

#3
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Al doilea proiect arata mai interesant...cat despre costuri pune totul pe hartie si mai cere o parere in plus. In principiu 450 500 eur/m2 este pretul corect.
Spor!

#4
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Prima-i oribila si absurda din punct de vedere constructiv, a doua-i mai ok, dar bate la 200mp. Preturile de la mesteri sunt la rosu, la socotelile finale conteaza mai mult finisajele decat constructia la rosu, atat ca bani cat si ca timp si nervi!

#5
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
Nici de cum. Are 166mp din care mai vreau sa tai un pic din ea

Atasez si o poza cu pozitionarea terenului. Este lotul nr20.

Edited by robert84, 01 November 2015 - 18:21.


#6
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
schita teren

Attached Files



#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Asa la o ocheada.
Daca bugetul conteaza sensibil, exista cel putin o premisa gresita, sa zic asa.
Trei din peretii laterali sint intrerupti pe o schimbare de directie. Ele genereaza si coame/dolii in plus la acoperis. Peretii discontinui si elementele speciale sle acoperisului au crescut din start pretul executiei cu 5 euro/mp. Sau 10. Si au crescut timpul de munca cu citeva zile.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 robert84, on 01 noiembrie 2015 - 18:13, said:

Nici de cum. Are 166mp din care mai vreau sa tai un pic din ea

Atasez si o poza cu pozitionarea terenului. Este lotul nr20.

Nu pozitionarea terenului este importanta,ci pozitionarea cladirii de pe acel teren.

#9
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
Multumesc de remarca. Momentam vroiam doar o parere intre cele proiecte. Si tind tot mai mult spre al doilea. Oricum vreau sa tai un balcon si un dormitor de sus si din suprafata, sa ramana pana in 85mp pe etaj.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 robert84, on 02 noiembrie 2015 - 09:04, said:

Multumesc de remarca. Momentam vroiam doar o parere intre cele proiecte. Si tind tot mai mult spre al doilea. Oricum vreau sa tai un balcon si un dormitor de sus si din suprafata, sa ramana pana in 85mp pe etaj.

Parerea des[re cele doua proiecte se poate exprima strict dupa raspunsul pe care vad ca nu doresti sa-l dai.
Pentru ca pe partea nordica nu se pun usi si ferestre + o izolatie suplimentara.
De asemenea tie trebuie sa-ti convina ce cumperi,nu mie sau altcuiva.Daca e pana acolo incat sa ceri pareri, comentariile vor fi mii si tot nu se va ajunge la un consens.Fiecare va gasi ceva negativ si tot asa.

#11
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009

 robert84, on 02 noiembrie 2015 - 09:04, said:

Multumesc de remarca. Momentam vroiam doar o parere intre cele proiecte. Si tind tot mai mult spre al doilea. Oricum vreau sa tai un balcon si un dormitor de sus si din suprafata, sa ramana pana in 85mp pe etaj.

In general un proiect pleacă si de la buget. Degeaba iti place Casa Poporului când ai bani doar de un container.
Acum, având in vedere bugetul vostru, pretul mediu de 450-500euro/mp la gata(in varianta clasica beton/zidarie), iti vei da seama cam cat de mare poate fi casa. Exista variante mai economice dpdv constructiv(lemn,metalice,container etc) dar acestea trebuie analizate in detaliu. Peretii pot fi facuti din panouri Sandwich, vata minerala apoi gips in loc de zidarii clasice.
Variante sunt dar aici este treaba ta, pt ca tu dai banii sa gasesti ceva corespunzător.
Cu arhitectul ar trebui sa te intelegi pt un pret pe proiect si nu pe mp. Astfel ii vei putea cere solutii rapide, compartimentari ok la un cost al constructiei mai scăzut fără a-i scădea venitul.

P.S. Scapa de S-urile casei pt un cost mai redus.

Balcoane, terase si alte apendice vor adauga costuri cu structura, izolatia, finisajul. Fa-le dupa aceea daca-i cazul.


#12
schitoiu

schitoiu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 78
  • Înscris: 16.03.2011

 Alxdava, on 04 noiembrie 2015 - 13:31, said:

In general un proiect pleacă si de la buget.


Subscriu si eu acestei idei care este f. importanta cand demarezi o astfel de investitie. Foarte multi (inclusiv subsemnatul a patit-o) ignora acest aspect, crezand ca vad ei de unde fac rost de bani pentru finalizarea constructiei. Daca as mai fi in aceasta etapa, de a planifica cum sa arate constructia si cat de mare/mica sa fie, as gandi foarte rational si rece si mi-as spune ca de ce bani am, doar atatia mp pot construi.
P.S. personal cred ca se poate finaliza la gata si la 400 euro/mp construit, in zona unde ai terenul.

#13
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
e important si bugetul..dar si alte economii puse deoparte..unii zic ca..un 10% in plus..e sfant..sa-i ai la indemana..just in case..Eu abia torn talpa ..si deja a fost nevoie sa bag cateva zeci de mil in plus..din varii motive..si motivatii..care-ti vin pe parcurs..

#14
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
Am renuntat deja la un balcon, din 3 dormitoare sus s-au facut 2. Astept de la proiectant sa-mi dea schitele si sa vedem ce mai modificam. Da... Am renuntat la s din spatele casei unde o sa fie terasa. Momentan am ajuns la 84 amprenta. Ideal ar fi un 80. Dar daca nu se incadreaza cu ce vreau eu decat in 84mp ramane asa. Si inca sunt in dubiu legat de partea de etaj. Unii zic placa altii zic o izolatie maj buna. Am tot citit si ca si cost ies mult mai bine fara placa, doar izolatie. Cum primesc schitele de la arhitect le posteZ. Vreau o casa in primul rand cat mai utila si hn spatiu relativ ok. Am citit mult si unii zic daca am plecat de la cutia din bloc vreau sa am spatiu daca tot ma mut la casa.... Eu consider ca de la un dormitor de la bloc de 12 13 mp la unul de 16 la casa este foarte suficient.... Astept cu interes in continuare pareri pana in primavara cand incep propiu zis constructia ...

Ps. Bugetul meu este unul de 70.000e. Pt o casa de 160mp. Unii zic da, ajunge, altii ca deabia o fac la gri... Pasul l-am facut, inapoi nu mai dau :) sper sa reusesc

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 robert84, on 05 noiembrie 2015 - 19:19, said:

Bugetul meu este unul de 70.000e. Pt o casa de 160mp.
Cam in aceeasi situatie ma aflu si eu. Si oricum am sucit-o, tot pe la 85 mp m-am impotmolit si eu.

#16
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
am tinut mortis  sa am un dormitor jos... ca altfel o scoteam mai mica.... si asa etajul este zic eu enorm pt 2 dormitoare cu bai si dresing la fiecare

Edited by robert84, 05 November 2015 - 19:51.


#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Aceeasi problema si la mine: insist sa am un dormitor jos.
Asa ca planul actual este sa pun la etaj camera tehnica, peste acest dormitor, care la mine mai are rol si de camera hobby (mai bricolez diverse scamatorii electronice si electrotehnice in timpul liber).
Si sa mai fac la etaj 2 dormitoare, o baie, un dresing.

#18
robert84

robert84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 14.03.2008
când intru in posesia schitelor le postez sa ne dam cu pararea....:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate