Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Haine SH vs Firma/Noi

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#55
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Majoritatea celor de aici care -si dau ochii peste cap cand aud de SH si zic ca se imbraca doar cu D&G si Armani noi,n-au bani nici de shaorma

#56
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
SH clar. Foarte rar cumpăr ceva nou, tocmai pentru că la SH găsești tot ceea ce îți trebuie, la bani de nimic. Cu ceea ce economisesc prefer să fac ceva util, nu să fiu la curent cu ultima modă, și să îmi schimb garderoba în fiecare sezon

#57
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 ROLLINS, on 04 decembrie 2015 - 22:30, said:

Faza funny cu Zara... eram la facultate si aveam seminar in amfiteatru care era plin cand unu dintre colegi care era mai cu fite intra in amfiteatru si se duce la aia cu care statea el si le zice in gura mare ca "ia uitati ba ce cizme mi-am luat de la Zara". Era sa lesin:)))
Zara nu-i de fite, cum nici H&M sau esprit nu-s. astea-s magazine normale de haine. de "figuri" ii Belstaff, Armani, G-Star Raw, Nordstrom, etc. chestii gasite in etajele superioare la Peek&Cloppenburg sau pentru barbati, Anson's. Dar si pentru astea is outleturi pe net unde se pot lua afterseason la preturi de zara.

#58
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Zara nu-i de fite. Chiar nu-s.
Daca intram acu pe site la ei, gasim camasi cu zecile la 99 RON, dar si cateva la 129 si 169 RON.
Practic, decat sa-ti iei doua camasi din magazinele din oras, la 50 RON bucata, aduse din China/Turcia, iti poti lua una singura, la 99 RON, si gata, ai camasa de la Zara.
Am reusit sa ajung intr-un magazin Zara si sa pipai o camasa la 99 RON ( chiar un model pe care-l urmaream pe net ) si era doar putin mai bun decat cele la 50 RON din oras.
Eu mi-am cumparat camasi de la Zara, ce erau la pret intreg 169 RON, cu 110-100 respectiv 80. Poate ca nu erau niste modele pe placul tuturor, dar na, de exemplu, din ce-i la ei acum pe site, nu imi place niciuna.

Nu inteleg ce mai sunt indivizi care vand camasi, majoritatea fake, la preturi chiar mai mari decat cele de pe Zara.com.
http://olx.ro/moda-f...sa-zara/?search[filter_float_price%3Afrom]=70&search[filter_float_price%3Ato]=200&search[order]=filter_float_price%3Adesc&view=list
Dar daca ma gindesc bine, cred ca stiu de ce: nu stie toata lumea cat de ieftine sunt pe site-ul oficial. si ca la reduceri ajung la jumatate din pret.

Unde mai pui ca hainele Zara sint de o calitate foarte slaba ? In special incaltarile si gecile. Cu gecile am trait-o pe pielea mea !
Blugii si camasile sunt ok.

99% din romanii ce locuiesc in Romania, nu poarta articole DolceGabanna originale sau Armani originale ( se lauda degeaba si aiurea, plus ca nu-i frumos sa te lauzi ), iata 2 exemple:
http://olx.ro/oferta...html#6a64fb26e0
http://www.fashiones...t-black-30.html
http://www.houseoffr...default,pd.html


Singurul loc unde merita investiti banii, sint incaltarile.
Nu-ti busesti picioarele. Poti merge lejer pe jos distante mari, fara sa mai dai bani pe taxiuri.
Poti merge pe jos cu o femeie, cateva ore fara sa te doara picioarele. Mai bagi vrajeala de panglicar, una-alta, o aburesti. Poate o bulesti, mai stii ?

Referitor la cele SH, am un SH in cartier, ce e si outlet totodata. Au avut blugi noi ( 75 RON ), dar super skinny, din pacate. Daca erau doar slim-leg, ii luam fara discutii, nu mai dadeam banii in magazin.

Decit sa se laude cu cizme Zara mai bine ar veni in fiecare zi a lunii cu cite o camasa de la:
- Bigotti - https://www.bigotti....CMTREZ970U29310
- InvidiaUomo - http://shop.invidiau...h090a550cb.html
- APC -  http://www.apc.fr/fr...39.html#Bleu

#59
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 InTech, on 25 decembrie 2015 - 13:43, said:

Poti merge pe jos cu o femeie, cateva ore fara sa te doara picioarele. Mai bagi vrajeala de panglicar, una-alta, o aburesti. Poate o bulesti, mai stii ?
Dar ea merge atata cu tine ?

#60
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Mai bine s-o doara pe ea picioarele, decit pe tine.
De obicei, e bine sa le plimbi, sa dea primu strat de sunca jos.

Ca tot mi-am adus aminte.
Mi-am cumparat tricouri albe si negre, simple si ieftine, la 20 RON bucata, si unul din gresela la 30 RON ( e material mai placut cei drept ), si le-am tot purtat 2 saptamini, fara sa ma ating de camasi.
Uitasem cit de lejer poa sa fie un tricou.Mi-a dat bine Posted Image

Edited by InTech, 25 December 2015 - 15:01.


#61
Barboso

Barboso

    Satir bãtrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Daca au sunca, nu intra-n target.

In fine, suntem offtopic, hai sa ne oprim aici !

#62
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 ROLLINS, on 04 decembrie 2015 - 22:30, said:


Faza funny cu Zara... eram la facultate si aveam seminar in amfiteatru care era plin cand unu dintre colegi care era mai cu fite intra in amfiteatru si se duce la aia cu care statea el si le zice in gura mare ca "ia uitati ba ce cizme mi-am luat de la Zara". Era sa lesin:)))


ma lasa cu gura cascata genul asta de oameni. am o groaza care sunt asa pe la serviciu, ma simt acolo ca din alt film.

acu cateva zile eram cu 2 colege in pauza de masa si alea vorbeau nu mai stiu despre ce cand una din ele face ochii cat cepele si o intrerupe pe cealalta: "vaaaaai tu, asta de pe tine e bluza de la Gucci?"
si aialta zice cu ochii dati peste cap: "da".
"e originala?"
"da"
"de unde ai luat-o?"
"de la Parndorf, ma duc acolo de 2-3 ori pe an si-mi reinnoiesc garderoba"
"si eu mi-am luat de-acolo cizme Gucci, blablaa"

Eu nici nu mai aveam loc in conversatie ca nu ma pricepeam. Am intrebat totusi:  "dar tu cum ti-ai dat seama ca bluza ei e de la Gucci ca nu scrie numele mare pe piept ca pe tricourile sportivilor?"

astea s-au uitat patrat la mine, nu le venea sa creada ce intrebare pun

deci pe bune, stie careva cum iti dai seama ca o haina e de la firma de fitze X daca nici nu scrie mare pe ea si nici eticheta nu atarna pe afara? ca doar nu te duci prin diverse magazine de fitze sa memorezi toate modelele de haine?  Posted Image

#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

 casablanca1000, on 25 decembrie 2015 - 19:16, said:

deci pe bune, stie careva cum iti dai seama ca o haina e de la firma de fitze X daca nici nu scrie mare pe ea si nici eticheta nu atarna pe afara? ca doar nu te duci prin diverse magazine de fitze sa memorezi toate modelele de haine?  Posted Image
Pai de obicei are brodata pe ea numele firmei, sau emblema, sau vreun alt semn distinctiv...

Iar modelele le vezi pe situl firmei mama, nu trebuie sa umbli prin magazine.

#64
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 Karhu, on 25 decembrie 2015 - 22:24, said:

Pai de obicei are brodata pe ea numele firmei, sau emblema, sau vreun alt semn distinctiv...

Iar modelele le vezi pe situl firmei mama, nu trebuie sa umbli prin magazine.

ok, acuma pricep.

emblema brodata aia cu crocodilul sau aia cu nufarul sau cu puma le recunosc dar altele nu am remarcat   Posted Image cred ca e din cauza ca echipamentele sportive sau alea pt barbati sunt monocolor/simple si se disting clar pe ele broderiile/emblemele dar la femei printre atatea imprimeuri si cute nu le mai vad

deci exista oameni care stau si rasfoiesc site-urile guci, armani, chanel si care or mai fi ca poata sa identifice daca alti oameni din cercul lor de cunoscuti poarta haine de acolo. eventual astia fac si print-screen-uri ca am auzit prin jurul meu colege zicandu-si cu fraze de genul "rochia ta e din colectia de anul trecut" (probabil asta se voia o jignire ca intre fashioniste)  Posted Image

#65
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 casablanca1000, on 25 decembrie 2015 - 19:16, said:


deci pe bune, stie careva cum iti dai seama ca o haina e de la firma de fitze X daca nici nu scrie mare pe ea si nici eticheta nu atarna pe afara? ca doar nu te duci prin diverse magazine de fitze sa memorezi toate modelele de haine?  Posted Image

Deobicei figurantele se lauda cu ce urmeaza sa-si cumpere s-au cu ce si-au cumparat. Asa si stiu despre respective bluza de unde este. Se mai practica pozatul hainelor pe facebook unde precizeaza ca bluza este firma X si este cumparata din Y loc.
Cat despre colegele tale ... daca le pun 2 bluze identice cu etichetele taiate, una de firma si alta fake cu siguranta nu isi vor da seama care e reala si care nu. Putini sunt care cunosc hainele bune dupa cusatura de facaturi, si aceia sunt aia care se imbraca numai de firma si au habar.

#66
M0D3

M0D3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 22.03.2009

 flavius18, on 26 decembrie 2015 - 16:41, said:

daca le pun 2 bluze identice cu etichetele taiate, una de firma si alta fake cu siguranta nu isi vor da seama care e reala si care nu. Putini sunt care cunosc hainele bune dupa cusatura de facaturi, si aceia sunt aia care se imbraca numai de firma si au habar.
Diferenta o face eticheta. Ex. o toala produsa la o fabrica romaneasca o cumperi cu 50 de lei nebranduita - daca i se pune eticheta Armani sau mai stiu eu care, mai adaugi niste sute de lei la pret, pentru ca acea eticheta ii da valoarea propriu-zisa. Deci n-ai cum sa cunosti o "facatura" dupa cusaturi, doar daca vorbim de carpe sub orice critica, dar la branduri cunoscute nu poti pacali pe nimeni cu zdrente care pocnesc cand le probezi. Referitor la toalele de firma: pentru aceste lucruri exista un public cu bani si unul "aspirant", care face sacrificii pentru a-si putea permite haine scumpe sau se recurge la fake-uri. Totul e in regula atata timp cat te intinzi cat iti permite plapuma, iar mania "etichetelor" oricum ar trebui sa dispara de la o anume varsta [la 30 de ani, sa-ti mai doresti trening Puma, si sa-l tii "de strada" e penibil]. Snobismul este prezent la orice nivel al societatii, incepand de la cocalarismul de care vorbeam mai devreme [haine sport, tipatoare, fake-uri] pana la ghiolbanismul milionarului de carton care isi face costume de mii de euro dar le poarta tot ca un parvenit.

Nu vad nimic rau in a te imbraca de la second hand daca nu-ti permiti altceva, dar colegii care spun "mai bine port D&G din SH decat tricou chinezesc" sunt la fel de penibili ca si specimenele de care pomeneam anterior. Daca nu-ti permiti haine de firma noi n-are rost sa incerci sa-ti asumi un alt statut social, luandu-le de la second hand. Lumea te va "ghici" imediat... mai bine iei o haina noua, nebranduita, de calitate, pe masura bugetului personal.

#67
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Stiu multa lume care lucreaza in domeniul textilelor(lohn). Pot spune ca majoritatea produselor care se vand in magazinele ,,de firma'' sunt falsificate .In Ro ,Turcia sau China.Sunt copiate 100% ,inclusiv etichetele si chestiile speciale de siguranta .http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania-te-iubesc/romania-te-iubesc-platim-bani-grei-pentru-haine-de-firma-fara-sa-stim-ca-am-cumparat-un-fals.html
http://www.vice.com/...-mai-exista-118
Stiu pe cineva care a lucrat la o croitorie mica in care se faceau ,, haine originale '' care se vindeau la mall-ul aflat la 1km departare.Mi-a adus o eticheta ca dovada ; oricum si celelalte produse din mag. respectiv erau de o calitate ,,stil 38'' dar cu etichete fitoase, asa ca nu era mare paguba...
In croitorii lucreaza de obicei femei cu o educatie precara ,de la tara, WC-urile sunt turcesti (fara scaun) , in pauze cand dau navala la ele 2-300 de femei ,deseori se infunda si ele sunt nevoite sa treaca prin mizerie , pe care o duc in sectie si mai calca pe hainele cazute pe jos (multe) ...credeti ca le spala cineva ?...De asta se recomanda ca hainele noi sa le speli inainte de prima purtare...Credeti ca face cineva asa ceva la noi? Nu, pentru ca dupa spalare ar arata mai rau decat alea de la SH.
Ca sa para mai frumoase si sa-si pastreze forma ,hainele sunt stropite cu spray siliconic...de asta multe se transforma in carpe dupa prima spalare...iar multe materiale sunt toxice ,provocand iritatii, bube si alergii croitoreselor.
La SH majoritatea produselor sunt de calitate , calitate care lipseste celor vandute in Ro de aceiasi firma . Mi s-a intamplat sa cumpar o geaca noua de la I..sport cu 250 de lei si sa gasesc in SH de aceiasi firma ,un produs aproape identic la 30 de lei ...Calitatea celui SH era mult peste a celui nou..
Cam peste tot e situatia asta ,in magazinele noastre se vand produse falsificate sau facute special pt. Europa de est . Eu cand cumpar ceva mai scump ,ma uit pe net sa vad pe unde se mai vinde : daca se vinde numai in tari  din est ,ma orientez spre altceva.

Edited by tinel231, 26 December 2015 - 21:11.


#68
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

 tinel231, on 26 decembrie 2015 - 21:10, said:

Eu cand cumpar ceva mai scump ,ma uit pe net sa vad pe unde se mai vinde : daca se vinde numai in tari  din est ,ma orientez spre altceva.
Poti si sa comanzi online de la distribuitorii autorizati din vest.

#69
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

 M0D3, on 26 decembrie 2015 - 17:03, said:

Daca nu-ti permiti haine de firma noi n-are rost sa incerci sa-ti asumi un alt statut social, luandu-le de la second hand. Lumea te va "ghici" imediat... mai bine iei o haina noua, nebranduita, de calitate, pe masura bugetului personal.

asa gandesc si eu. lumea te ghiceste si te umpli de ridicol ca imparatul cu hainele noi din povestea lui H.C. Andersen.
de-aia ma enervez cand mai vad cateodata pe la un targ cate o geanta din piele frumos lucrata si nu pot sa mi-o cumpar pentru ca meseriasul care a lucrat-o s-a gandit (prost) sa-i tranteasca un lacat mare sau o decoratiune cu Chanel/DG/oarecare nume figurant de la care sa moara dujmanii.
colegele de care scriam au aceeasi fisa a postului ca si mine deci castiga cam acelasi salariu pt ca exista o grila - hai sa zicem ca exista o variatie de +/- 10%
eu stiu bine ca haine de la guci, armani etc nu-s pentru nivelul meu de salariat palmas care castiga ok insa nu exagerat. Din moment ce avem salarii apropiate nici colegele de care vorbesc nu se incadreaza, probabil isi taie de pe lista de necesitati ca sa-si cumpere haine aberant de scumpe.  Haine din-alea sunt de nasul managerilor managerilor nostri (pe care culmea! nu i-am auzit vreodata dandu-se mari cu marci si firme si care isi parcheaza in curte masini normale nu de fitze).
pe cine or vrea sa pacaleasca fetele astea ca sunt barosane de barosane? parca sunt copii de gradinita Posted Image

#70
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Pe cei care nu agreaza sa se imbrace de la SH , ai sfatuiesc sa faca totusi o vizita prin astfel de magazine.Chiar daca nu cumpara nimic , sa se uite cu atentie la cusaturile ,etichetele ,fermoarele si materialele din care sunt facute . Apoi , in magazinul ,,de firma '',sa faca comparatia...Eu am invatat asta pe buzunarul meu...

#71
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

 casablanca1000, on 27 decembrie 2015 - 17:20, said:

nici colegele de care vorbesc nu se incadreaza, probabil isi taie de pe lista de necesitati ca sa-si cumpere haine aberant de scumpe.  
Sau poate au preten din ala care-si permite sa arunce dupa ele cu caramizi de euroi, ce stii tu...
:)

#72
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
http://www.etro.com/...0836020200.html
sa se laude cu toale de aici, nu cu carpe de la Zara
Sint curios ce salariu tre sa ai ca sa dai atitia bani pe o camasa. Eu cred ca fara 3-4000 Euro pe luna, nu m-as arunca la asa ceva.

Cirpele de la Zara/Mango merita daca-s luate de la discount.
Din ce am vazut pe Facebook, in alte tari Zara a avut promotie pe 27 Decembrie. Pacat, la noi nu a avut Posted Image

Edited by InTech, 28 December 2015 - 17:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate