Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Haine SH vs Firma/Noi

- - - - -
  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#37
plmokn

plmokn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 09.02.2009
Și cum facem cu ăștia care nu își pot cumpăra haine de afara?
Io zic ca un SH de calitate e mult mai bun decât un NOU la aceeași bani. Testat acum 15 ani...da' testat.
Un tricou pe care dai 15lei la SH o sa fie mai frumos și o sa se păstreze mult mai bine decât un pietas de 15lei.

#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Am si eu haine SH de 15 care arata ca atunci cand le-am luat. Pe vremea aia veneau din Germania. Dar acum cred ca s-a stricat calitatea inclusiv pentru ei, de cand toate hainele se fac in China.

#39
Dribbl3r

Dribbl3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 04.01.2007

 yakas, on 14 octombrie 2015 - 17:50, said:

De unde preferati sa va cumparati hainele? Eu mi-am cumparat de la SH in ultimul timp cateva si chiar sunt foarte multumit de ele. Geaca care normal la H&M ar costa in jur de 200 RON am luat-o la doar 32 RON ca noua. De ce multa lume se duce spre hainele de firma si sunt momente cand isi dau chiar toti banii stransi din salar pe niste haine care au o firma insa sunt noi? Nu tot ce este nou sau de firma e de calitate.

Frate.. cand ai bani iti cumperi haine de calitate , eu nu prea vad cum o tzoala purtata de 10 persoane inaintea ta poate fi de calitate, este fix: oameni cu bani si oameni fara bani (haine din magazin vs haine SH)

Edited by Dribbl3r, 28 October 2015 - 13:30.


#40
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Am o bluza de vreo 20 ani cu care am fost si prin padure, si la pescuit, peste tot, si arata aproape ca in prima zi, e cu niste desene cauciucate pe ea ce nu s-au sters deloc de atunci. Deci e cu siguranta mai de calitate.
Dar, dupa cum ziceam in alt topic, acum nici hainele pe care le imbraca nemtii nu au calitate prea diferita de cele la care avem acces acum, ca toate sunt facute in acelasi loc prin China.

#41
gunman78

gunman78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.06.2009
La inceput cumpar noi, dar cand omor un inamic cu armura mai buna ca a mea, evident ca ma echipez cu armura lui. Restul de "loot" merge la vanzare.

#42
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 yakas, on 14 octombrie 2015 - 17:50, said:

De unde preferati sa va cumparati hainele? Eu mi-am cumparat de la SH in ultimul timp cateva si chiar sunt foarte multumit de ele. Geaca care normal la H&M ar costa in jur de 200 RON am luat-o la doar 32 RON ca noua. De ce multa lume se duce spre hainele de firma si sunt momente cand isi dau chiar toti banii stransi din salar pe niste haine care au o firma insa sunt noi? Nu tot ce este nou sau de firma e de calitate.
Noi romanii nu ne imbracam vezi doamne de la SH, rupti in coate si de foame suferim de noi. In alte tari nu se pune asa pret pe aspectul hainelor, ba mai mult de ex. in America se poarta acele vanzari din gradina, unde lumea scoate la vanzare ce are si altii cumpara. Pe aia nu-I mai doare de gura lumii.

#43
Corinussha

Corinussha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2014
Eu personal sunt fana SH. Cumpar haine si incaltaminte de la SH-uri mult mai mult decat cumpar noi. de ce? pentru ca bani si pentru ca (,) calitate. Culmea, mjoritatea sunt si de la firme consacrate si se pastreaza foarte bine in timp; am bluze care de pe la 12 ani (acum am 25), purtate ani intregi, spalate si rasspalate si care arata ca noi; am rochie de seara superba, luata cu 20 leu din sh- e in stare perfecta, fara fire duse, fara pete, care imi mai vine si ca turnata (ma rog, imi venea inainte de sarcina); nu mai dau sute de lei pe lucruri care le pot lua si la o calitate mai buna si la un pret mai mic. Atata tot ca am nevoie demai multa rabdare sa caut. Plus, sansele ca aceeasi rochie sa o mai aiba cineva sunt destul de mici; n-o sa am suprize de genu pe la evenimente.

#44
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Si tu acu iti faceai probleme ca mai are cineva rochie ca a ta la respectivul eveniment. Ca marea majoritate a romanilor..
Am vazut un reportaj despre cum se imbraca romanu si daca tine la haine de firma sau nu. Si culmea, desi suntem mai saracii ca europenii insa ii intrecem cand vine vorba de haine de firma si cumpararea lor.
Acu vin si intreb despre care firme este vorba ca nu spuneau. Cati se imbraca de la Versace care are magazin deschis la noi, asta fiind un exemplu. Sau astia cand vorbesc despre firme imi include si Zara, Nissa, etc. Pai astea nu sunt firme, doar niste haine cu pret mare si aceasi calitate.

Romanu a ramas cu coada pe sus si sarac pe deasupra.
Intr-un fel iti dau dreptate Corinushha, gasim la SH haine destul de bune si cateodata gasim si haine noi cu mici defecte care au fost refuzate. Si in targul Vitan sunt niste baieti care aduc haine SH si le baga la vanzare acolo, si in fiecare duminica este bataie la standul lor..

#45
Corinussha

Corinussha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2014
Io nu imi fac probleme, dar am patit-o o singura data si nu vrei sa sti ce s-a scandalizat tipa cu mine din cauza asta... Eu a amas perplxa. De unde mama naibii stiam eu cu ce se imbraca tipa respectiva?!

Pe mine nu ma interseaza frma; abia acasa, cand pun hainele la spalat mai vad si etichetele. Ma doare in 14 de firme, atata vreme cat imi place ceva, nu are defecte si calitatea e in regula. De multe firme/pseudofirme am auzit ca imi zicea cate o prietena; nu m-a interesat niciodata aspectul asta. Stiam cateva firme "consacrate" si cam atat.

De exemplu, imi luasem ela SH o gecuta gen piele amisu cu 6 sau 7 lei, nu mai tiu exact, iar o prietena isi luase exact aceeasi geaca, aceeasi firma, la 150 lei. Ea a cumparat-o in primavara din mall, eu o cumparasem in vara din SH. A mea avea ca defect, captuseala de la o maneca, era descusuta cam aproape 2 cm, in rest in perfecta stare. Pai nu a iesit eu mai ok din toate punctele de vedere?Pana atunci nici nu stiam de firma amisu sau ca brandul acela se vine in new yorker.

#46
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 Corinussha, on 04 decembrie 2015 - 13:02, said:

Io nu imi fac probleme, dar am patit-o o singura data si nu vrei sa sti ce s-a scandalizat tipa cu mine din cauza asta... Eu a amas perplxa. De unde mama naibii stiam eu cu ce se imbraca tipa respectiva?!

Pe mine nu ma interseaza frma; abia acasa, cand pun hainele la spalat mai vad si etichetele. Ma doare in 14 de firme, atata vreme cat imi place ceva, nu are defecte si calitatea e in regula. De multe firme/pseudofirme am auzit ca imi zicea cate o prietena; nu m-a interesat niciodata aspectul asta. Stiam cateva firme "consacrate" si cam atat.

De exemplu, imi luasem ela SH o gecuta gen piele amisu cu 6 sau 7 lei, nu mai tiu exact, iar o prietena isi luase exact aceeasi geaca, aceeasi firma, la 150 lei. Ea a cumparat-o in primavara din mall, eu o cumparasem in vara din SH. A mea avea ca defect, captuseala de la o maneca, era descusuta cam aproape 2 cm, in rest in perfecta stare. Pai nu a iesit eu mai ok din toate punctele de vedere?Pana atunci nici nu stiam de firma amisu sau ca brandul acela se vine in new yorker.
Cum am mai spus, sunt destui romani care se imbraca de la SH dar de rusine si sa nu fie subiect de barfa a altor romani nu spune.
Sunt romani care vezi doamne se imbraca de firma... gen Zara, H&M, Nissa, Nike, etc si astia au nasu pe sus. Eu nu le consider firme, ci doar magazine cu haine normale. Mie unu hainele care se gasesc la Zara imi par mai joase ca si calitate decat la SH. Frecventez si eu aceste magazine si sincer au niste marimi care nu se pupa cu realitatea. Sa nu mai spun de H&M care au niste haine de zici ca sunt gasite pe sant, asa arata din punct de vedere calitativ.
Magazine cu haine de firma sunt alea cu staif din italia, nu facaturile din magazinele noastre cu preturi de ametesti. Acu fiecare e liber sa se imbrace de unde vrea.

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 flavius18, on 04 decembrie 2015 - 13:20, said:

Sa nu mai spun de H&M ...
Cam asa zic si eu, cam de buget restrans magazinul ala.
Pt copii mai luam de acolo ca ei oricum le strica repede, nu are rost sa dam banii pe ceva mai scump.

#48
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 Karhu, on 04 decembrie 2015 - 13:34, said:

Cam asa zic si eu, cam de buget restrans magazinul ala.
Pt copii mai luam de acolo ca ei oricum le strica repede, nu are rost sa dam banii pe ceva mai scump.
Da, pentru ei merita. Am vazut ca pentru copil se cumpara si de la LC Waikiki, magazin ce se regaseste in Mall-uri avand preturi decente. Au si haine pentru adulti.

#49
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Nu sunt amator de SH, dar am descoperit magazinele de tip Outlet, de unde poti sa te imbraci bine la un pret rezonabil. Sunt haine noi sau aproape noi fie noi, fie cu mici defecte. Nu au nici pe aproape acel miros care il au cele de SH.
Oricum principiul dupa care ma ghidez este: mai bine putin si de calitate, decat mult si calitate mai scazuta.
De ex, mi-am luat 2 perechi de adidasi / shoes de piele/piele intoarsa, noi cei drept, la 200-250 lei perechea din cate tin minte. M-au tinut bine de tot mai mult de 3 ani.

 Jacinth, on 15 octombrie 2015 - 12:50, said:

Nu cred ca e asa de greu de inteles ca majoritatea oamenilor nu isi doresc haine deja purtate de altii, indiferent de calitatea lor.
Ignorance is bliss. Chiar nu am astfel de griji sa port o haina purtata de altcineva in prealabil. Si nu stiu ce motiv ar fi sa fiu impotriva.
Daca va ganditi ca pot fi transmitatoare de boli si alte minuni, sunteti paranoici si naivi. Iar mirosul trece dupa o spalare buna.

Edited by s-brody, 04 December 2015 - 20:25.


#50
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Daca tot este deschis topicul asta si se vorbeste despre haine SH propun sa venim in ajutorul userilor(cei care agreaza haine second hand) si sa dam un pont unde am vazut magazine ce merita atentia.

#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 s-brody, on 04 decembrie 2015 - 20:16, said:

De ex, mi-am luat 2 perechi de adidasi / shoes de piele/piele intoarsa, noi cei drept, la 200-250 lei perechea din cate tin minte. M-au tinut bine de tot mai mult de 3 ani.
Pai ala-i pret la care gasesti adidasii in magazine in  perioadele de reduceri, de ex. eu asa mi-am luat recent niste Adidas Beckenbauer, piele intoarsa albastru navy, cu dungile argintii, din magazine, cu 45 euro. Acu' cativa ani, din Franta, mi-am luat tot ceva Adidas, din fas alb si cu dungile rosii, la 36 euro.
In ambele cazuri reducere de 50%.

#52
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Karhu, on 04 decembrie 2015 - 13:34, said:

Cam asa zic si eu, cam de buget restrans magazinul ala.
Pt copii mai luam de acolo ca ei oricum le strica repede, nu are rost sa dam banii pe ceva mai scump.

Multe din H&M is kk. Sau s-au prostit ei in ultima vreme. Pentru copii caut si eu, dar gasesc o droaie de paiete, sclipiciuri, pitipongeli, pantaloni care pica de pe copil, material cacacios, parca e panza de salopeta de maistru, pentru fete, colanti cu elastic aiurea, neadaptat dupa forma corpului, parca pentru cineva dreptunghiular.

Asta in Romania. Buget restrans, pe naiba, un cacat de-ala costa si 60 de lei.

 flavius18, on 04 decembrie 2015 - 14:21, said:

Da, pentru ei merita. Am vazut ca pentru copil se cumpara si de la LC Waikiki, magazin ce se regaseste in Mall-uri avand preturi decente. Au si haine pentru adulti.

LC Waikiki e peste H&M, ca si calitate si chestii dragute. Au patruns si polonezii in Romania, si ei sunt peste H&M, iar ca pret, cu mult sub. Gen maleta baieti, cu model de Craciun, 10 lei.

Edited by Steetch, 04 December 2015 - 21:43.


#53
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

 Karhu, on 04 decembrie 2015 - 21:26, said:

Pai ala-i pret la care gasesti adidasii in magazine in  perioadele de reduceri, de ex. eu asa mi-am luat recent niste Adidas Beckenbauer, piele intoarsa albastru navy, cu dungile argintii, din magazine, cu 45 euro. Acu' cativa ani, din Franta, mi-am luat tot ceva Adidas, din fas alb si cu dungile rosii, la 36 euro.
In ambele cazuri reducere de 50%.
De fapt i-am luat noi din magazin aceia, "de firma" cum se spune.

#54
ROLLINS

ROLLINS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 27.11.2015
Am intrat si eu intr-un magazin Outlet SH din asta care s-a deschis in oras si preturile sunt destul de mari. 1 mil kilogramul? Pai ori e SH ori nu? S-a vazut cat de bine le mergea ca l-au si inchis dupa 2-3 luni si acum spatiul e de inchiriat.

De la Zara, Nissa, Pull & Bear, Bershka nu mi-am luat niciodata insa de la H&M si New Yorker da. La H&M se vede calitatea proasta din cauza ca la noi ajung loturile alea de rahat insa daca ai intra intr-un magazin H&M din vest de prin Marea Britanie, America, Canada, etc atunci ai vedea ca sunt de calitate. Am un blug, 2 pulovere si o geaca luata din Londra si se vede calitatea.

Faza funny cu Zara... eram la facultate si aveam seminar in amfiteatru care era plin cand unu dintre colegi care era mai cu fite intra in amfiteatru si se duce la aia cu care statea el si le zice in gura mare ca "ia uitati ba ce cizme mi-am luat de la Zara". Era sa lesin:)))

Edited by ROLLINS, 04 December 2015 - 22:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate