Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

V-ați muta din camin?

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#37
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Buna perioada, pe vremea mea, de cautat chirie era prin februarie martie. Poate pana atunci prinzi gustul.

Cam prin lunile alea imi mai pleca cate un coleg de camera. :P


Ce vremuri ...

Sfat. Una scurta cu o necunoscuta e cel mai bun somnifer. Seara de seara.

Edited by Super Chief, 07 October 2015 - 22:32.


#38
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostVipera777, on 07 octombrie 2015 - 22:13, said:

Sunt de acord. Afirmațiile de genul ” dacă erai în armată ” sunt complet iraționale și greșite, de parcă armata nu ar fi cauzat destule daune mentale și fizice multor persoane, care au luat parte în ea. Trebuie văzut dincolo de suprafața lucrurilor.

Nu stiu daca am vazut mai multi dezaxati acum de cand armata nu mai e obligatorie, dar mai mult ca sigur sunt mult mai multi care se plang ca ii ustura ochisorii din cauza samponului.

#39
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostVipera777, on 07 octombrie 2015 - 21:44, said:

Mulțumesc de răspunsuri.

Gândire interesantă din partea unora, ce să zic Posted Image , însă nu voi răspunde la toate, oricum avem mentalități diferite asupra vieții și ceea ce pentru mine este important s-ar putea să nu fie niciodată important pentru alții , deci nu privim din aceași perspectivă.

Întrebarea era totuși legată de mutatul din cămin universitar în chirie, și nu criticarea stilului meu de viață și al priorităților mele Posted Image
Sfatul (bun, de altfel !) al majoritatii userilor este sa inchiriezi cu 2-3 colegi un apartament si sa ocupati fiecare cate o camera.

Daca vrei sa iti spunem ce sa faci ca asa e cel mai bine (te inteleg ! si eu am nevoie de asemenea sfaturi Posted Image ):
da ! cauta niste colegi ca tine (fara chef de manele, baut, linistiti, studiosi etc.) si cautati un apartament aproape de Facultate cat si de munca  -daca aveti slujbe.

#40
Piktoree

Piktoree

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 942
  • Înscris: 28.12.2009

View Postdon_dannielo, on 07 octombrie 2015 - 22:28, said:

Vrei sa te muti cu ea din camin?
vroiai si tu?
oricum, in majoritatea caminelor poti sa iti alegi colegii de camera. Pe jumatate e rezolvata problema daca nu stai cu necunoscuti

#41
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu. poate mai tarziu, sau in perioada de dinainte de sesiune... dar, pana acum, e fain la camin. nu e lux, dar daca intretii cat de cat curatenia (incat sa nu dai in jeg, nu ma intelege gresit), e ok. caminul in care stau eu are camerele ca un soi de mini-apartament decomandat, sunt 2 camere in care stau cate 2 persoane+un holulet+"baie". dar poate sa fie fain si in alea de 4 in camera, daca ai colegi ok.

#42
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

View Posttom_1133, on 07 octombrie 2015 - 22:31, said:

Sfatul (bun, de altfel !) al majoritatii userilor este sa inchiriezi cu 2-3 colegi un apartament si sa ocupati fiecare cate o camera.

Daca vrei sa iti spunem ce sa faci ca asa e cel mai bine (te inteleg ! si eu am nevoie de asemenea sfaturi Posted Image ):
da ! cauta niste colegi ca tine (fara chef de manele, baut, linistiti, studiosi, cu bicepsu' cat al tau  etc.) si cautati un apartament aproape de Facultate cat si de munca  -daca aveti slujbe.


#43
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
N-am niciun motiv sa ma mut prea curand din camin... Eu tot de 2 saptamani sunt aici (Regie), si eu sunt un tip linistit, iar singura mea problema e ca trebuie sa fac dus cu un etaj mai jos... In rest, daca stii sa te gospodaresti putin si sa cazi la invoiala cu colegii/colegele/colegul/colega de camera, totul e bine

#44
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Eu am un program foarte riguros , trezindu-mă devreme în fiecare dimineaţă, mergând la sală, facultate, etc. ,

In mod evident nu esti facut pentru camin si in cazul asta poate ti-ar prinde bine aceasta experienta oricum. Lasa sa treaca 6 luni si vezi dupa aia.
Stiu si eu ciudati d-astia care se agata de un program inventat de ei si pretind ca e obligatoriu ("stiu ca nu ne-am mai vazut de 2 ani dar nu pot sa stau la baut dpa 10 ca miine ma duc la alergat la 5 dimineata" etc), sint insi antisociali care nu inteleg prioritatea lucrurilor in viata. Faptul ca caminul nu te lasa sa ai programe din astea rigide autoimpuse e bun pentru dezvoltarea ta si a creierului.
Cit depsre somn, daca acum ai probleme stai sa vina sesiunea. Pai daca stai la invatat pina la 3-4 dimineata si dupa aia iesi la o bere, te culci la 6. Pe la 10 trebuie sa fii iar in picioare. Ce o sa faci atunci? o sa te duci la sala?

View PostVipera777, on 07 octombrie 2015 - 21:44, said:

Mulțumesc de răspunsuri.

Gândire interesantă din partea unora, ce să zic Posted Image , însă nu voi răspunde la toate, oricum avem mentalități diferite asupra vieții și ceea ce pentru mine este important s-ar putea să nu fie niciodată important pentru alții , deci nu privim din aceași perspectivă.

Întrebarea era totuși legată de mutatul din cămin universitar în chirie, și nu criticarea stilului meu de viață și al priorităților mele Posted Image

Important in viata e sa mai iesi din zona ta de confort si marirea unghiului de vizibilitate. Asta e singurul lucru pozitiv pe care il face caminul pentru tine. Eu zic ca e important.

View PostPatrulescu, on 07 octombrie 2015 - 21:36, said:

   E vorba totusi de un mediu academic, dedicat studiului si cercetarii stiintifice. Trezirea cat mai de dimineata este foarte potrivita. Pe vremea mea caminele erau separate, era vai si amar daca o fata era prinsa la baieti, sau invers. Cand se dadea stingerea, nu mai misca nimeni in front, umblau supraveghetorii pe hol toata noaptea si ascultau cu atentie la fiecare usa, daca se auzea doar o susoteala, imediat dadeau buzna in camera.

Condoleantele mele. Ai avut o viata de rahat, in loc sa spui ca-ti pare rau de ea ne spui ca asa trebuie sa faca si altii?

#45
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View PostVipera777, on 07 octombrie 2015 - 20:18, said:


Conteaza mult ce gen de persoana esti, peste ce gen de colegi de camera dai etc. De distractie in timpul facultatii ai parte si daca nu stai la camin, nu asta e problema, sunt destui "bastinasi" care se distreaza la fel de bine. Dintre colegii care stateau la camin, mare parte se duceau in facultate sa invete (puteai invata in liniste in anumite sali pana noaptea tarziu), aia care ramaneau in camin au ramas cu amintirile de camin....
Personal, nu recomand statul la camin decat daca esti o persoana f sociabila care nu tine foarte mult la intimitatea ori programul ei.

#46
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postwizardofoz, on 08 octombrie 2015 - 01:04, said:

In mod evident nu esti facut pentru camin si in cazul asta poate ti-ar prinde bine aceasta experienta oricum. Lasa sa treaca 6 luni si vezi dupa aia.
Stiu si eu ciudati d-astia care se agata de un program inventat de ei si pretind ca e obligatoriu ("stiu ca nu ne-am mai vazut de 2 ani dar nu pot sa stau la baut dpa 10 ca miine ma duc la alergat la 5 dimineata" etc), sint insi antisociali care nu inteleg prioritatea lucrurilor in viata. Faptul ca caminul nu te lasa sa ai programe din astea rigide autoimpuse e bun pentru dezvoltarea ta si a creierului.
Cit depsre somn, daca acum ai probleme stai sa vina sesiunea. Pai daca stai la invatat pina la 3-4 dimineata si dupa aia iesi la o bere, te culci la 6. Pe la 10 trebuie sa fii iar in picioare. Ce o sa faci atunci? o sa te duci la sala?

Un program autoimpus, care iti aduce beneficii, nu e ceva exagerat. Oboseala acumulata pana la sesiune crezi ca va duce la un randament mai bun? Pentru unii poate nu e important sa stea la baut pana la ora X in noapte, mai important este sa se odihneasca.

#47
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Asa, este, pentru cei de visrta a 3a.

#48
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Oh well, aflu si eu acum ca suntem o familie de batrani... Posted Image

#49
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Daca esti o "familie" e ok, e mai trist daca esti asa la 18 ani.
Dar nici asta nu e trsit daca esti dispus sa-ti depasesti limitele si sa incerci ceva nou. Eu n-am zis sa nu plece din camin, am zis numai sa mai stea 6 luni.

#50
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Pai eram asa si la 18 ani, doar ca somnul era (si este, in continuare) sfant. Inteleg sa incerci ceva nou in ceea ce priveste alte lucruri/activitati, dar sa stai intr-un mediu in care nu poti sa te odihnesti, in mod constant, e prea mult. Merge, poate, o perioada, dupa te resimti.

#51
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postwizardofoz, on 08 octombrie 2015 - 03:39, said:

Asa, este, pentru cei de visrta a 3a.
Confirm! :D!

#52
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostPatrulescu, on 07 octombrie 2015 - 21:19, said:

Trebuie stabilita o ora de stingere - de pilda pe la 9-10 seara, se stinge lumina si gata, nu mai misca nimeni pana a doua zi dimineata la 6.


Armata pentru toti a fost cea mai mare tampenie posibila - sunt si oameni care nu pot efectiv sa fie soldati, nu au fizicul si psihicul necesar, au nevoie de intimitate, nu suporta sa le zica altii ce sa faca, au anumite preferinte culinare, etc... - e foarte bine ca s-a desfintat stagiul obligatoriu.
Cred ca ai glumit la faza asta. Nici in armata nu ne dadea stingerea la ora asta.

View PostPatrulescu, on 07 octombrie 2015 - 21:36, said:

   E vorba totusi de un mediu academic, dedicat studiului si cercetarii stiintifice. Trezirea cat mai de dimineata este foarte potrivita. Pe vremea mea caminele erau separate, era vai si amar daca o fata era prinsa la baieti, sau invers. Cand se dadea stingerea, nu mai misca nimeni in front, umblau supraveghetorii pe hol toata noaptea si ascultau cu atentie la fiecare usa, daca se auzea doar o susoteala, imediat dadeau buzna in camera.
Se faceau magarii si atunci. Se mergea la fabrica de bere, se mituia portarul cu ceva maruntis si peste gard ni se aducea bere nefiltrata cu sacul. Toate vremurile au avut farmecul lor.

#53
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View PostArianna-D, on 08 octombrie 2015 - 03:49, said:

Pai eram asa si la 18 ani, doar ca somnul era (si este, in continuare) sfant. Inteleg sa incerci ceva nou in ceea ce priveste alte lucruri/activitati, dar sa stai intr-un mediu in care nu poti sa te odihnesti, in mod constant, e prea mult. Merge, poate, o perioada, dupa te resimti.

Atitia oameni stau in camin si nu mai mor... de fapt mare parte se distreaza de minune.
Recunosc ca eu nu inteleg asta cu somnul. In capul meu viata e scurta si partea ei frumoasa e si mai scurta. Sa te opresti din trait si sa mori fara regret o treime din fiecare zi e dincolo de intelegerea mea.
Mai dorm si eu 8 ore ca ma ajunge, dar rar... cred ca am 5 ani de cind scot o medie sub 7 ore pe noapte. Uneori nu trec de 4.

#54
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
nu te poti numi student daca nu ai cel putin o restanta pe sesiune si nu ai stat la camin.

cu restanta, hai ca nu e obligatorie, ca pana la urma e mai bine sa stai fara stresul asta, insa viata de camin este unica, nu te vei mai gasi cu ea in viata. daca ai sti cat de rau imi pare ca s-a terminat viata de camin, am stat vreo 10 ani prin camin, din care vreo 2 au fost doar pt ca mi-a placut stilul si posibilitatile de acolo. si retine, cei 2 ani au fost inainte de a ajunge studenta.

viata de student trebuie sa stii sa o traiesti, daca te separi de asta, e ca si cum ai fi la un liceu mai avansat.

de cate ori am petrecut ziua, toata noaptea si pe urma am mers la examen, nopti nedormite, plimbari prin alte camine, palavre si distractii cu administratora, gratare, petreceri, distractie pe drum spre si dinspre facultate, iar lista e lunga, dar fiecare e liber sa aleaga, sa isi traiasca varsta si ceea ce ii ofera acum viata, ori sa stea intr-un colt si sa fie singuratic.

eu as alege caminul, insa pt cum descrii ca ai un program auimpus, mai bine te muti. dar pacat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate