Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100
 [CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7
 caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...
 Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli
 

V-ați muta din camin?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
108 răspunsuri în acest subiect

#55
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.448
  • Înscris: 06.08.2008
La camin viata e agitata dar frumoasa.
La garsoniera/apartament e ceva mai monotona.

Avantaje camin:
- costuri scazute
- party mai mere
- socializare la maxim
- gasesti tot timpul persoane noi cu care sa iti desfasori activitatile

Avantaje chirie:
- liniste
- faci ce vrei tu si cand vrei
- totul e al tau si cum le lasi asa le gasesti

Dezavantaje camin:
- galagie pt cei carora nu le place
- scaderea performantelor scolare (parerea mea)  daca nu ai colegii potriviti
- mizerie si mirosuri
- un dute-vino permanent
- nu-ti poti lasa lucrurile unde vrei
- colegii tai impart totul cu tine si tu cu ei (chiar de nu vrei)
- multe altele ca mi-e cam lene sa le enumar.

Dezavantaje chirie:
- costuri ridicate
- locatie nu tocmai potrivita pentru partyuri
- nu-ti face nimeni nimic, nu asteapta nimeni acasa cu diverse deja pregatite. Tu trebuie sa te ocupi de tot.

La chirie costurile cresc foarte mult comparat cu caminul. Daca iei garsoniera sa fii sigur ca fara 1000 de lei nu scapi (cu facturi si intretinere)... indiferent de locatie.
La camin dai 100-250 ron si stai fara stres.

Eu stau in chirie (garsoniera, Buc.) si platesc cam 1200-1300 pe luna (cu tot cu facuturi si intretinere).
Frate-miu sta la camin si da 150 de ron pe luna.

Acum fiecare stie ce vrea si cum vrea sa faca.

Oricum, gandeste-te bine si vezi ce-ti place. Nu sunt deloc de ignorat sfaturile colegilor in materie de camin ( cei care au stat stiu ce-i viata de camin)... Pana la urma, o viata ai!

Editat de paso87, 08 octombrie 2015 - 08:35.


#56
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 130
  • Înscris: 18.07.2015

 tsunnami, on 07 octombrie 2015 - 22:31, said:

Nu stiu daca am vazut mai multi dezaxati acum de cand armata nu mai e obligatorie, dar mai mult ca sigur sunt mult mai multi care se plang ca ii ustura ochisorii din cauza samponului.
Da, și această observație este adevărată, dar nu face armata să fie mai îndreptățită. Interesant că nimeni nu se gândește la o a treia alternativă, cum ar fi educația dată de părinți, disciplina și toate celelalte virtuți ar trebui să le învățăm acasă, dar mai ușor este să îi trimiți în armată, ca o turmă Posted Image

 newbie13, on 07 octombrie 2015 - 22:42, said:

nu. poate mai tarziu, sau in perioada de dinainte de sesiune... dar, pana acum, e fain la camin. nu e lux, dar daca intretii cat de cat curatenia (incat sa nu dai in jeg, nu ma intelege gresit), e ok. caminul in care stau eu are camerele ca un soi de mini-apartament decomandat, sunt 2 camere in care stau cate 2 persoane+un holulet+"baie". dar poate sa fie fain si in alea de 4 in camera, daca ai colegi ok.
La noi este o singură cameră , de dimensiune mică, în care stăm 5. Camera ar fi pentru maxim 2 persoane.
La noi este o singură cameră , de dimensiune mică, în care stăm 5. Camera ar fi pentru maxim 2 persoane.
Este Hașdeu, de altfel.

 wizardofoz, on 08 octombrie 2015 - 01:04, said:

In mod evident nu esti facut pentru camin si in cazul asta poate ti-ar prinde bine aceasta experienta oricum. Lasa sa treaca 6 luni si vezi dupa aia.
Stiu si eu ciudati d-astia care se agata de un program inventat de ei si pretind ca e obligatoriu ("stiu ca nu ne-am mai vazut de 2 ani dar nu pot sa stau la baut dpa 10 ca miine ma duc la alergat la 5 dimineata" etc), sint insi antisociali care nu inteleg prioritatea lucrurilor in viata. Faptul ca caminul nu te lasa sa ai programe din astea rigide autoimpuse e bun pentru dezvoltarea ta si a creierului.
Cit depsre somn, daca acum ai probleme stai sa vina sesiunea. Pai daca stai la invatat pina la 3-4 dimineata si dupa aia iesi la o bere, te culci la 6. Pe la 10 trebuie sa fii iar in picioare. Ce o sa faci atunci? o sa te duci la sala?



Important in viata e sa mai iesi din zona ta de confort si marirea unghiului de vizibilitate. Asta e singurul lucru pozitiv pe care il face caminul pentru tine. Eu zic ca e important.



Condoleantele mele. Ai avut o viata de rahat, in loc sa spui ca-ti pare rau de ea ne spui ca asa trebuie sa faca si altii?

Mersi de răspuns, dar nu îți împărtășesc viziunea deloc Posted Image

Faptul că eu am un program stabilit nu are nimic de-a face cu o viață antisocială, și apropo : la ce te referi tu este ” asocial ” , nu ” antisocial ” . Deschide dicționarul Posted Image

Da, îmi place să am un plan pentru a-mi atinge în fiecare zi scopurile și lucrurile pe care le am de făcut, și nu voi schimba cu nimic acest lucru, doar pentru că majoritatea aleg să trăiască într-un mod haotic și să își piardă timpul fără a conștientiza măcar acest lucru.

Cei care trăiesc ca și mine înțeleg valoarea timpului și al disciplinei, restul nu, dar asta se vede și pe societatea noastră , rezultatele vorbesc de la sine.

Vom vedea peste câțiva ani fiecare în ce a investit și ce va primi ca și rezultat.

Editat de Vipera777, 08 octombrie 2015 - 08:50.


#57
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.716
  • Înscris: 10.02.2011

 Dany_Darke, on 08 octombrie 2015 - 08:27, said:

nu te poti numi student daca nu ai cel putin o restanta pe sesiune si nu ai stat la camin.

viata de student trebuie sa stii sa o traiesti, daca te separi de asta, e ca si cum ai fi la un liceu mai avansat.

de cate ori am petrecut ziua, toata noaptea si pe urma am mers la examen, nopti nedormite, plimbari prin alte camine, palavre si distractii cu administratora, gratare, petreceri, distractie pe drum spre si dinspre facultate, iar lista e lunga, dar fiecare e liber sa aleaga, sa isi traiasca varsta si ceea ce ii ofera acum viata, ori sa stea intr-un colt si sa fie singuratic.

eu as alege caminul, insa pt cum descrii ca ai un program auimpus, mai bine te muti. dar pacat
Petrecareat-o Posted Image
Stiai ca de fapt Facultatea chiar este un Liceu mai avansat ?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vad ca majoritatea radeti de @initiatorul acestui topic ca se plange de viata tumultoasa de la camin.

Eu am ajuns la concluzia ca cei care incurajati distractia la camin sunteti exagerat de sociabili.
Dar v-ati gandit ca @inititaorul nu e o persoana sociabila ? ca e o persoana caruia ii place linistea si monotonia ?!
Asta nu inseamna ca daca primeste o invitatie la o petrecere studenteasca sa o refuze !

Sa te duci in weekend la petrecerile studentesti pentru a te distra/iesi din monotonia invatatului si a serviciului, este bine venit.
Dar voi ll sfatuiti sa exagereze cu distractia din camine...

 softpediaciscolinux, on 07 octombrie 2015 - 21:15, said:

chef de chef pe manele, rock, hip-hop si fu*aiuri cu colege parasute [sa iei BTS-uri], sa te joci Dota sau Starcraft, sa bei [devenind alcoolic] sa fumezi [marijuana si hasis pana ajungi la injectii cu heroina] s.a.m.d.
....ca YOLO  Posted Image ! You only live once.

Cel mai bun post din intregul topic este al lui @paso87

 paso87, on 08 octombrie 2015 - 08:33, said:

La camin viata e agitata dar frumoasa.
La garsoniera/apartament e ceva mai monotona.

Avantaje camin:
- costuri scazute
- party mai mere
- socializare la maxim
- gasesti tot timpul persoane noi cu care sa iti desfasori activitatile

Avantaje chirie:
- liniste
- faci ce vrei tu si cand vrei
- totul e al tau si cum le lasi asa le gasesti

Dezavantaje camin:
- galagie pt cei carora nu le place
- scaderea performantelor scolare (parerea mea)  daca nu ai colegii potriviti
- mizerie si mirosuri
- un dute-vino permanent
- nu-ti poti lasa lucrurile unde vrei
- colegii tai impart totul cu tine si tu cu ei (chiar de nu vrei)
- multe altele ca mi-e cam lene sa le enumar.

Dezavantaje chirie:
- costuri ridicate
- locatie nu tocmai potrivita pentru partyuri
- nu-ti face nimeni nimic, nu asteapta nimeni acasa cu diverse deja pregatite. Tu trebuie sa te ocupi de tot.

La chirie costurile cresc foarte mult comparat cu caminul. Daca iei garsoniera sa fii sigur ca fara 1000 de lei nu scapi (cu facturi si intretinere)... indiferent de locatie.
La camin dai 100-250 ron si stai fara stres.

Eu stau in chirie (garsoniera, Buc.) si platesc cam 1200-1300 pe luna (cu tot cu facuturi si intretinere).
Frate-miu sta la camin si da 150 de ron pe luna.

Acum fiecare stie ce vrea si cum vrea sa faca.

Oricum, gandeste-te bine si vezi ce-ti place. Nu sunt deloc de ignorat sfaturile colegilor in materie de camin ( cei care au stat stiu ce-i viata de camin)... Pana la urma, o viata ai!
Sau, varianta scurta:
vrei liniste ?
garsoniera singur/cu iubita sau la apartament cu 2-3 colegi/colege fiecare cu propia camera;

vrei distractie ?
stai la camin.

#58
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.852
  • Înscris: 07.06.2014
da, am petrecut, dar am si invatat (dupa cum am spus intr-un alt topic, dar nu repet pt ca nu ma laud pe aici si am mentionat ca e prima si ultima data cand scriu acea informatie). asa ca cine stie, foarte bine, restul, n-au decat sa creada ce vor. nu voi repeta

#59
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 130
  • Înscris: 18.07.2015

 tom_1133, on 08 octombrie 2015 - 09:30, said:

Petrecareat-o Posted Image
Stiai ca de fapt Facultatea chiar este un Liceu mai avansat ?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vad ca majoritatea radeti de @initiatorul acestui topic ca se plange de viata tumultoasa de la camin.

Eu am ajuns la concluzia ca cei care incurajati distractia la camin sunteti exagerat de sociabili.
Dar v-ati gandit ca @inititaorul nu e o persoana sociabila ? ca e o persoana caruia ii place linistea si monotonia ?!
Asta nu inseamna ca daca primeste o invitatie la o petrecere studenteasca sa o refuze !

Sa te duci in weekend la petrecerile studentesti pentru a te distra/iesi din monotonia invatatului si a serviciului, este bine venit.
Dar voi ll sfatuiti sa exagereze cu distractia din camine.......ca YOLO  Posted Image ! You only live once.

Cel mai bun post din intregul topic este al lui @paso87
Sau, varianta scurta:
vrei liniste ?
garsoniera singur/cu iubita sau la apartament cu 2-3 colegi/colege fiecare cu propia camera;

vrei distractie ?
stai la camin.
Hai să vă zic ceva. Eu am stat un an la cămin. Anul trecut, a fost exact ca și cel descris de mulți aici : plin de chefuri, distracție, nopți nedormite, ajungeai de la petrecere făcut praf și în cămin mai veneau 3 colegi cu o sticlă de vin pe care o deschideau în fumoar la 4 dimineața. Pe lângă asta, mi-au reușit și examenele, când a venit perioada de sesiune, iar cu odihna n-aveam treabă, mă culcăm când puteam și în rest mă lăsam dusă de timp și de evenimente.

Deci pentru cei care ați scris că nu am gustat viața de cămin, v-ați înșelat. Nu acesta este scopul discuției pentru mine oricum, dar vroiam să clarific acest lucru, dacă văd că mulți dintre voi o țineți cu partea asta. Diferența este că pentru mine s-au schimbat prioritățile acum, anul trecut a fost chiar mișto totul cum a fost, însă anul acesta am alte planuri pe care vreau să mă axez. Nu consider că problema se pune între ce este ” mai cool ” , așa se gândesc doar copiii din clasa a 6-a, însă adult fiind totuși ar fi mai avantajos să ne alegem alte prisme prin care să judecăm situațiile.

#60
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.852
  • Înscris: 07.06.2014
pai si daca stii deja cum e una si alta, care este scopul acestui topic? ca deja nu te mai inteleg

#61
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 130
  • Înscris: 18.07.2015

 Dany_Darke, on 08 octombrie 2015 - 10:06, said:

pai si daca stii deja cum e una si alta, care este scopul acestui topic? ca deja nu te mai inteleg

Scopul este de a citi experiențele și opiniile persoanelor care au trecut prin aceași situație ca și mine, am și găsit asemenea răspunsuri la acest topic, deci stai liniștit.

#62
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.428
  • Înscris: 28.06.2015
Esti in ultimul an? pare o schimbare cam brusca de la "plin de chefuri, distracție, nopți nedormite, ajungeai de la petrecere făcut praf" la "Eu am un program foarte riguros , trezindu-mă devreme în fiecare dimineaţă, mergând la sală, facultate, etc. , şi credeam că oboseala va fi destulă ca să dorm fără probleme, dar nu funcţionează aşa."

In plus, in primul rand afirmi ca stai doar de 2 saptamani in camin, deci cum e?

Editat de alex1912, 08 octombrie 2015 - 10:28.


#63
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 130
  • Înscris: 18.07.2015

 alex1912, on 08 octombrie 2015 - 10:28, said:

Esti in ultimul an? pare o schimbare cam brusca de la "plin de chefuri, distracție, nopți nedormite, ajungeai de la petrecere făcut praf" la "Eu am un program foarte riguros , trezindu-mă devreme în fiecare dimineaţă, mergând la sală, facultate, etc. , şi credeam că oboseala va fi destulă ca să dorm fără probleme, dar nu funcţionează aşa."

In plus, in primul rand afirmi ca stai doar de 2 saptamani in camin, deci cum e?

Nu , stau de 2 săptămâni de când a început al doilea an.
În primul an am stat și am avut programul care l-am menționat.

Da, este o schimbare extremistă, dar și eu sunt o fire extremistă. După un an fac o schimbare pe care altul o face după 5 ani. A fost mereu așa, firea mea este schimbătoare și se mișcă între niște intervale radicale.

#64
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.852
  • Înscris: 07.06.2014
dar fara sa citezi fiecare postare nu poti sa scrii?

sau si aici esti extremist cu noi?

#65
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 130
  • Înscris: 18.07.2015
Nu , vreau doar să fie clar cui îi răspund, mai ales dacă în timp ce eu scriu mai vin și alte răspunsuri, pe care numai după actualizare le văd Posted Image

Editat de Vipera777, 08 octombrie 2015 - 10:43.


#66
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.852
  • Înscris: 07.06.2014
nu suntem atat de prosti pe cat crezi

#67
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 130
  • Înscris: 18.07.2015
Deocamdată voi sta în cămin, cel puțin ceva timp, și voi vedea dacă ajustările vor fi suficiente pentru a combina programul meu și programul celorlalte persoane, într-un mod în care să ieșim toți câștigători ;)

#68
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.651
  • Înscris: 30.07.2003

 Vipera777, on 07 octombrie 2015 - 20:18, said:

Opinii ?
Ce opinii cand aici e vorba de alegeri personale !

#69
Vipera777

Vipera777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 130
  • Înscris: 18.07.2015

 Dany_Darke, on 08 octombrie 2015 - 10:48, said:

nu suntem atat de prosti pe cat crezi

Eu nu am asemenea prejudecăți legate de persoanele care au răspuns aici , nici nu am dat motive nimănui să creadă acest lucru, pentru că nu am dat-o în lucruri personale.

În fiecare răspuns am reacționat la afirmațiile care au fost scrise, și nu la persoana care le-a scris. Suntem pe un forum și mențin o atitudine cât se poate de obiectivă și detașată, pentru a evita devierile de la subiect, și alte lucruri care deja țin de cei 7 ani de acasă. Acum, fiecare cu stilul lui. Eu știu că nu am făcut pe nimeni nici prost, nici în alt fel, mi-am expus doar modul de gândire și am luat în considerare toate opiniile.

#70
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.428
  • Înscris: 28.06.2015
Ti-a furat vreun coleg prietena? nu pot sa-mi explic o schimbare atat de brusca.

Daca tot esti extremist vezi ca fac unii o moschee in Bucuresti, poate poti sa faci ceva in privinta asta, eventual repede daca zici ca nu ai nevoie de 5 ani sa faci o schimbare drastica.

#71
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 21.852
  • Înscris: 07.06.2014
afirmatia mea era ca raspuns al faptului ca vrei sa intelegem cui ii raspunzi, de asta am spus ca nu suntem prosti si intelegem cui ii raspunzi. gandim destul cat sa ne dam seama si sa nu fie nevoie de citare a fiecarui mesaj.

da, citarea este necesara cand mai intervin vreo 10 raspunsuri intre si sa nu caute cititorul postarea la care ai raspuns. dar aici nu e cazul. ca sa nu fac referire si la regulament, care specifica aceste lucruri.


revenind la topic, stii care este viata de camin, stii cum este si fara ea, dar vii sa ne intrebi daca sa mai ramai sau nu acolo. asadar, orice am spune, de fapt este in zadar, pt ca pt tine nu e nimic nou, iar avand in vedere ca ai venit praf in camin (din spusele tale), iar acum vrei sa te schimbi radical, atunci noi ce-ti putem face? vrei sa te schimbi, pai schimba. pana la urma este viata ta si decizia ta. noi care am trecut prin asta, dupa cum bine observi, ne-a fost destul de bine, tu vrei sa fii diferit, ok, schimba, dar noi nu-ti putem influenta decizia pe care deja ai si luat-o.

asa ca revin la postarea de mai sus, care este rostul topicului? datele problemei le ai, ai si precedent, ai deciziile luate. iar rostul nostru aici fiind?

#72
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004
Eu aș fi circumspect și cu apartamentul împărțit cu alți 2-3, apar probleme și acolo, iar cine vrea să fie complet independent, ar trebui să aleagă garsoniera locuită solo, cu dezavantajul costului aferent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate