Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

LG 43UF7787 versus Sony KDL- 43W808C sfaturi achizitie

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View PostKapitaK, on 10 octombrie 2015 - 15:56, said:

La testarea și calibrarea ecranelor se folosesc fișiere profesionale de calibrare nu semnal tv sau hdmi de la un DVD sau BluRay player...
În foarte rare conditii sursa și mai ales canalul tv are semnal video ideal adică sa conțină imagine curata cu alb și negru perfect, culori reale etc


Din nou şi din nou baţi câmpii cu graţie. Pari să nu ai limite. Nu înţeleg de ce nu rămâi la domeniul "tablete", unde pari să te pricepi şi atât. Oricum în threadul tău cu Sony tu descri o tabletă, nu un televizor.
Ia uite, să afli şi tu, cum se poate testa un televizor, fără "fişiere profesionale" şi alte tâmpenii pe care le înşiri, ci direct cu un episod din House of Cards.
De exemplu Androidul Sony X8305:

However, while detail levels are good and give good insight, they can’t quite match the level of subtlety found on the Samsung UE40JU7000. Objects and landscapes don’t offer as much depth and colours aren’t rendered with quite the subtlety of the Samsung.
We do notice a slightly green hue, which is particularly noticeable in darker scenes. We tweak the set’s colour levels to get rid of it but find it is more detrimental to the overall colour balance and returned to the default.
Contrast is one of the areas in which the Sony falls down the most, as dark scenes struggle with detail levels and any differentiation between light and dark areas.
Blacks will go deep, but they lose a lot of the detail within them, whereas whites aren’t able to punch through with the same purity you see on the Samsung.

Te las pe tine să găseşti sursa review-ului.
Îţi spun din nou, deşi am mari dubii că poţi procesa informaţia, nu sunt necesare "fişiere profesionale" pentru testarea unui televizor, ci e suficient să pui un film ca să-i vezi deficienţele sau punctele forte.

#38
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 06.12.2006
@catalin4,

Cum merge televizorul?
Mai exact, esti multumit de partea de smart?

#39
catalin4

catalin4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 01.12.2006

View Postdba, on 12 octombrie 2015 - 11:13, said:

@catalin4,

Cum merge televizorul?
Mai exact, esti multumit de partea de smart?

O sa incep cu partea de "dumb" Posted Image Posted Image , calitatea imaginii este similara modelului anterior, ceea ce nu ma nemultumeste, parca este mai putin reflexiv ecranul  si mai responsiv la schimbarea canalelor. Nimic de reprosat in zona 3D, conversie, redare usor de urmarit cu ochelarii activi (mult prea scumpi,Posted Image daca trebuia sa-i cumpar cu banii jos nu o faceam nciodata, am avut noroc cu un voucher de la Sony).
Smart TV-ul este evident un pas, chiar mare, inainte. Meniul Home ar putea permite mai multa customizare, dar deocamdata sunt multumit, aplicatiile se pot instala cu usurinta atat din Google Play, cat si din sursa externa, cu mentiunea ca cele instalate din sursa externa nu sunt afisabile in meniul Home. Nu inteleg de ce insista Sony cu Opera ca web browser, dar se pot adauga ieftin alte browsere din magazin sau de pe stick. Serviciile de streaming sunt OK, banda mea permite asa ca redarea pe wireless este lina, fara pauze. Nu m-am jucat online, dar fiu-meu e in culmea fericirii ca se poate juca Minionii si Crossy Road. Inainte de selectarea canalelor si-a facut un update de firmware (acum este L 5.02) destul de mare, cred...
Ma astept ca si in ceea ce priveste Android Tv Sony sa-si trateze utilizatorii cu aceeasi masura de respect cu care ne-a obisnuit prin furnizarea cat mai rapida si pentru cat mai multe device-uri a update-urilor de soft (unul din motivele majore pentru care am decis sa merg pe Sony si nu pe LG, al doilea fiind performanta oarecum dezamagitoare a lui Web OS 2.0)
Insumat, usurinta in operare, potentialul cel mai bun de dezvoltare, integrarea cea mai eficienta cu serviciile Google astea sunt plusurile, iar la minus trec lipsa telecomenzii smart, sau air sau mouse etc., (mi se pare nedemn de Sony sa nu arunce in bundle-ul de livrare si telecomanda care ar trebui sa te faca sa apreciezi la maxim potentialul smart al tv-ului - nemaivorbind de faptul ca este , din pacate, la ani lumina departare de smart remote-ul LG), livrarea acelui buton NETFLIX pe telecomanda care, desi n-ar trebui, pe mine ma irita la culme...

Parerea mea...Posted Image Posted Image

Edit, decodarea canalelor nu se face deocamdata prin smart card ci prin decodor HD standalone Humax...

Edited by catalin4, 12 October 2015 - 13:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate