Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Rolul observarii in procesul cunoasterii stiintifice

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Nu am inteles exact rolul acestui topic insa prin observare se intelege receptionarea informatiei provenite din exterior si interpretarea preliminara a acesteia.
Ca observarea este facuta de un om, un caine, o masinarie inteligenta sau altceva dotat cu un sistem de procesare a informatiei externe nu cred ca ar fi trebuit sa faca parte din continutul topicului.
Pentru "1 - Observarea şi măsurarea fenomenelor". Da, exact cum se si explica, este nevoie de a observa un anumit fenomen inainte de toate. Daca nu este observat, nu inseamna ca acesta nu exista. Inseamna ca ... nu l-am observat.
Nu cred ca are sens sa se despice firul in patru pe aceasta tema.
Sau ideal ar fi chiar sa se respecte principiile pasilor din lista de mai sus, si daca cineva are o teorie, sa formuleze un model riguros, care descrie complet procesul enuntat, sa dovedeasca ca intelege cum functioneaza acel proces enuntat de el, si restul vor fi responsabili sa faca verificarile.
Asa ca in momentul in care se implica cuvantul "constiinta" in descrierea unui anumit proces, initiatorul va trebui sa se angajeze sa creeze un model care descrie complet ce este constiinta si cum actioneaza in interiorul sistemului. Altfel, e doar vorba in vant.

Edited by crs12decoder, 20 October 2015 - 13:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate