Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Casa mostenita cu probleme noi

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Buna seara. Am mostenit, prin donatie o casa. Era casa parinteasca a mamei mele.
Bunica mea, mama mamei mele, a avut 3 copii din casatoria cu sotul ei, sa zicem Ion, bunicul meu.
Acest Ion, a avut o fata, dintr-o alta casatorie. Prima sotie a lui Ion a murit imediat dupa nasterea fetei.
Ion si bunica mea au avut impreuna 3 copii+fata din prima casatorie.
Casa parinteasca, de care vorbesc, au avut-o impreuna. Cu bunica mea, conform actelor gasite in primarie. Adica, constructie fara autorizatie in anul 1936 de catre Ion si bunica mea.
Dupa revolutie, sora vitrega a mamei mele, a cerut *partea*, dreptul din casa. Bunicul fiind mort, bunica mea a despagubit-o cu pamant extravilan. Nu s-au facut nici un fel de acte, doar acel titlu de proprietate arata ca a primit pamant din partea tatalui Ion si a mamei vitrege, bunica mea.
Eu, mostenind casa, prin donatie de la mama mea si a celor 2 frati ai ei, bunica decedand intre timp, am apelat la un expert topograf, care in baza actelor aduse de catre cei trei mostenitori (fara sora vitrega, care nu era trecuta pe acele hartii), am facut actele la notar, trecand casa la notar, actele iesind direct pe numele meu. Problema a aparut in momentul cand am renovat si extins casa. A aparut un fiu al fiicei vitrege sa ma ameninte ca este casa lui.
De acest om am aflat ca imi este ruda doar de 3 zile. Bunicii si mama mea, impreuna cu fratii mamei, nu mi-au povestit niciodata de acest om, sau cum ca ar fi avut o sora vitrega.
Aceasta sora vitrega este decedata de 18 ani, din ce am aflat.
Ce pretentii poate emite acest var al meu (imi este verisor, pana la urma), in situatia data.
Imi pare rau ca nu am fost clar in descriere, dar, simt ca traiesc o telenovela de prost gust.
Multumesc
LE.
*Varul* meu spune ca acea casa a fost construita de bunicul meu Ion si mama naturala a mamei lui, adica nu de Ion si bunica mea, asa cum arata hartiile gasite in primarie,

Edited by cristi_mre, 21 September 2015 - 20:23.


#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
El vrea bani. Informeaza-te daca are dreptul, in conditiile actuale, la o parte din casa.
In caz ca da, ai doua avriante: 1- il intrebi cam cat ar valora partea sa din casa si ii platesti;
                                                 2- vinzi casa.

#3
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 YOUR_GOD, on 21 septembrie 2015 - 20:33, said:

El vrea bani. Informeaza-te daca are dreptul, in conditiile actuale, la o parte din casa.
In caz ca da, ai doua avriante: 1- il intrebi cam cat ar valora partea sa din casa si ii platesti;
2- vinzi casa.
Am un prieten, din pacate doar jurist, nu e avocat, el imi spune ca nu are dreptul la nimic, deoarece mama lui a fost despagubita.
Singura cu drept la aceea casa fiind bunica si copii ei.
Nu prea cred sa fie OK.
Nu prea stiu cum de am facut actele pe casa. Acel notar a cerut actele, a cerut sa se prezinte toti cei care erau inscrisi in acele acte.
Cine si cum i-a omis pe varul meu si mama lui din acele acte, D-zeu stie.
Varul meu nu a emis pretentia sa ii dau bani. Pretentia e sa plec din casa si sa i-o dau lui. Asta ma mananca pe mine,. Bani i-as da, casa......nu prea. El nu si nu. Doar casa.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Pentru rezolvarea problemei, ai nevoie de sfatul unui profesionist. Nu vrei sa ai dubii in privinta a ceea ce urmeaza sa faci.

#5
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012
Asta, speram acum. Poate gasesc un avocat sau notar online. Nu prea imi vine sa dorm. Doar la nebunia asta imi sta capul.
Poate intra un avocat sa ma lamureasca ce trebuie sa fac.

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
vorbeam de faptul ca el sustine contrariul a ceea ce spun acele acte intocmite cu zeci de ani inainte de nasterea sa. dar el stie mai binee decat toti se pare.

pe de alta parte, dupa ce a vazut ca din vechea casa s-a construit ceva mai trainic si locuibil, acum are pretentii pt ca are ce castiga de pe urma ei.

insa acel jurist cred ca zice bine, atata veme cat mostenitorul direct a fos despagubit, ce treaba mai au generatiile ulterioare?

pai asa oricine poate sa vina sa ceara despagubiri de la rude, cum ca el este descendentul unui mostenitor si ca el are drept acolo, mai vine si descendentul lu ala si mai cere si el, pana o sa ajunga sa se imparta si carmizile de la soba.

 cristi_mre, on 21 septembrie 2015 - 20:45, said:

Asta, speram acum. Poate gasesc un avocat sau notar online. Nu prea imi vine sa dorm. Doar la nebunia asta imi sta capul.
Poate intra un avocat sa ma lamureasca ce trebuie sa fac.

astfel de situatii nu se rezolva online. ai niste documente mai vechi si mai noi, cu alea mergi frumos la un avocat, sa studieze si acela temeinic situatia, pe urma iti va spune un rezultat concret.

sa fiu sincera, din toata nebunia scrisa mai sus cu bunica naturala si vitrega, sora lu bunicu si matusa lu varu, deja e o harababura. nu asa se face treaba. mergi la un avocat cu documentele si vezi cum sta treaba.

#7
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 Dany_Darke, on 21 septembrie 2015 - 20:49, said:

pai asa oricine poate sa vina sa ceara despagubiri de la rude, cum ca el este descendentul unui mostenitor si ca el are drept acolo, mai vine si descendentul lu ala si mai cere si el, pana o sa ajunga sa se imparta si carmizile de la soba.
Si ce ti se pare iesit din comun? Acum vreo 2 ani aparuse un dobitoc prin presa si zicea ca el e stra-stra-stranepotul lui Stefan cel Mare si revendica Moldova.Posted Image

Pentru initiator: stai bre linistit, ca nu ti se intampla nimic. Cand mai vine varu' sa-si ceara partea, da-i un sut in cur.

Edited by cristi_71, 21 September 2015 - 20:56.


#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Intereseaza-te cu ce inscrisuri poate proba afirmatiile sale. Ar trebui sa fie ceva mai riguros sau cu forta juridica mai mare decat ce spui tu ca s-a gasit in primarie privind constructia imobilului. Nu exista astea, nu exista sanse, pentru celalalt.

#9
tiocuip

tiocuip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 20.09.2015

Quote

Buna seara. Am mostenit, prin donatie o casa. Era casa parinteasca a mamei mele.
hotaraste-te :
Ai mostenit ?
Sau ai primit o donatie ?
Daca ai primit o donatie, atunci inseamna ca cel care ti-a donat casa, era proprietar cu drepturi depline . Doar nu ti-a " donat " cineva pielea ursului din padurea baneasa .

#10
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
stai linistit, el nu are niciun drept. din moment ce mama lui a acceptat pamantul dupa moartea tatalui ei se considera ca a acceptat acea mostenire si gata! el nu poate veni sa revendice nicio mostenire intrucat mama lui traia la momentul decesul bunicului tau si atunci ea era mostenitor, nu avea cum sa vina el prin reprezentare.

dar pt.linistea ta sufleteasca sa ai actul prin care bunica ta i-a dat mamei lui pamantul acela (o forma cat mai autentica) si...eventual sa dea declaratii mama ta si fratii ei in fata notarului cum ca la mostenirea dupa bunicul tau sora lor vitrega a luat pamantul si bunica ta si mama+fratii casa. sora asta vitrega nu are drept sa vina la mostenire dupa bunica ta...

si pt.linistea ta sufleteasca sa ai acte cu cat a costat renovarea :)

(asta ti-o zic in eventualitatea ca nu are treaba si va deschide vreun proces...)

#11
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Am avut caz similar in familie . Nu are legatura ca cine a facut sau cum casa. A fost proprietar ION ? A fost . Cati copii are ? 4 nu? Ion este ascendentul la toti , toti au drept la cota parte
legal.
A primit teren prin mostenire cu Titlu de Succesiune mama celui care face pretentii? NU. A primit prin Titlu de Proprietate un teren de la Stat . Statul ia dat terenul nu ION.Ca i l-a dat in baza unor acte prin care recunoaste Statul dreptul de proprietate e altceva.

Vestea buna? Daca ai act de donatie stai linistit . Vestea rea--Daca ataca varu-tu actul de donatie in Instanta nu mai esti linistit.
Vezi ca pe avocat.net daca esti f concis primesti raspuns autentic.
http://www.avocatnet.ro/content/forum

Edited by unucelalalt, 21 September 2015 - 20:59.


#12
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 sebulbus, on 21 septembrie 2015 - 20:54, said:

Intereseaza-te cu ce inscrisuri poate proba afirmatiile sale. Ar trebui sa fie ceva mai riguros sau cu forta juridica mai mare decat ce spui tu ca s-a gasit in primarie privind constructia imobilului. Nu exista astea, nu exista sanse, pentru celalalt.
Nu exista in primarie inscrisuri care sa arate numele lui, sau al mamei lui cu privire la casa. De acest om am auzit doar acum trei zile. Din 3 frati, cat au fost (mama si  2 frati), doar un unchi mai supravietuieste. Mama a murit de 2 ani, un unchi anul acesta, iar unchiul supravietuitor mi-a spus ca a existat o sora vitrega, mai in varsta ca ei cu 7 ani, care a crescut la bunicii din partea mamei sale.

#13
rambler

rambler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 22.02.2014
La succesiune erau 4 mostenitori. El ar avea dreptul la un sfert din teren si casa, asa cum tu ai dreptul la trei patrimi din terenul primit de mama lui.
De aici incolo poti negocia. Probabil ca are si el o casa pe acel teren.
Asta daca nu exista un document din care sa reiasa ca mama lui a primit acel pamant ca partea ei de mostenire. Daca exista, atunci nu are nici o sansa.

Edited by rambler, 21 September 2015 - 21:12.


#14
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 unucelalalt, on 21 septembrie 2015 - 20:57, said:

Am avut caz similar in familie . Nu are legatura ca cine a facut sau cum casa. A fost proprietar ION ? A fost . Cati copii are ? 4 nu? Ion este ascendentul la toti , toti au drept la cota parte
legal.
A primit teren prin mostenire cu Titlu de Succesiune mama celui care face pretentii? NU. A primit prin Titlu de Proprietate un teren de la Stat . Statul ia dat terenul nu ION.Ca i l-a dat in baza unor acte prin care recunoaste Statul dreptul de proprietate e altceva.

http://www.avocatnet.ro/content/forum
Terenul i-a fost dat de catre bunica. Pamantul a fost primit de la stat de catre bunica mea. A primit pamantul care l-a avut ea, cat si pamantul care l-a avut de la sotul ei. Acel pamant i l-a dat fiicei vitrege
Singura problema este ca, in pur stil romanesc, pamantul i l-a dat fara sa faca nici o hartie. Doar ca pe titlul de proprietate este scris numele bunicii

Edited by cristi_mre, 21 September 2015 - 21:10.


#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
E ok, atunci tu mostenesti o cota majoritara (inteleg ca tu mostenesti si cotele parti ale celorlalti doi frati ai mamei), acela are dreptul la o catime din mostenire CAT TIMP nu poti arata inscrisuri din care sa rezulte explicit ca bucata ce i se cuvine din masa succesorala o reprezinta acel teren cu care a fost inzestrata.
Cum probabil nu vei putea arata lucrul asta, ramane sa te gandesti la o strategie de compromis in care fie sa-l descurajezi pe celalalt sa continue demersurile, fie il lasi sa continue si te pregatesti sa ii despagubesti partea cuvenita.

 cristi_mre, on 21 septembrie 2015 - 21:08, said:

Terenul i-a fost dat de catre bunica. Pamantul a fost primit de la stat de catre bunica mea. A primit pamantul care l-a avut ea, cat si pamantul care l-a avut de la sotul ei. Acel pamant i l-a dat fiicei vitrege

Trebuie ca actul prin care i s-a dat acel pamant sa arate ca vointa partilor era ca astfel sa se stinga pretentiile surorii vitrege la masa succesorala. Altfel este o pura liberalitate a proprietarei.

Edited by sebulbus, 21 September 2015 - 21:09.


#16
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 rambler, on 21 septembrie 2015 - 21:06, said:

La succesiune erau 4 mostenitori. El ar avea dreptul la un sfert din teren si casa, asa cum tu ai dreptul la trei patrimi din terenul primit de mama lui.

La succesiune erau 3 mostenitori. Succesiunea am facut-o eu in urma cu 3 ani. Adica am platit-o eu. Intelegerea intre cei trei frati era ca cel care plateste intabularea casei, succesiunile de pe bunicul pe bunica, de pe bunica pe cei trei frati etc, primeste casa ca donatie. Intabularea m-a costat aprx 50%  din valoarea casei. (casa era cu o camera daramata si restul in prag de daramare. Fara utilitati)
Atunci nu avea nimeni pretentii. Chiar fugeau de casa. Acum e casa cu demisol, parter si mansarda. Greu sa nu vrei o bucatica :(

Edited by cristi_mre, 21 September 2015 - 21:17.


#17
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 rambler, on 21 septembrie 2015 - 21:06, said:

La succesiune erau 4 mostenitori. El ar avea dreptul la un sfert din teren si casa, asa cum tu ai dreptul la trei patrimi din terenul primit de mama lui.
De aici incolo poti negocia. Probabil ca are si el o casa pe acel teren.
Asta daca nu exista un document din care sa reiasa ca mama lui a primit acel pamant ca partea ei de mostenire. Daca exista, atunci nu are nici o sansa.


casa este 1/2 a bunicului si 1/2 a bunicii. 1/2 a bunicului se imparte la 5 mostenitori (4 copii+bunica). cf. legii in R. sotul supravietuitor ia 1/4 din mostenire (adica 1/4 din jumatatea bunicului), cei 4 copii iau restul de 3/4 din jumatate (adica 3/8 din casa impartit la 4). varul ala nu are cum sa vina si la mostenirea dupa bunica...ca nu are nicio treaba cu ea :)

 cristi_mre, on 21 septembrie 2015 - 21:15, said:

La succesiune erau 3 mostenitori. Succesiunea am facut-o eu in urma cu 3 ani. Adica am platit-o eu. Intelegerea intre cei trei frati era ca cel care plateste intabularea casei, succesiunile de pe bunicul pe bunica, de pe bunica pe cei trei frati etc, primeste casa ca donatie. Intabularea m-a costat aprx 50%  din valoarea casei. (casa era cu o camera daramata si restul in prag de daramare. Fara utilitati)
Atunci nu avea nimeni pretentii. Chiar fugeau de casa. Acum e casa cu demisol, parter si mansarda. Greu sa nu vrei o bucatica Posted Image


mostenirea aia ai facut-o dupa bunica, la asta sora vitrega nu avea cum sa vina ca nu are treaba cu bunica ta...de aia ti-am zis sa ai acte...la o adica ii poti spune ca mai are el sa iti dea ceva bani ca mama lui avea dreptul la 3/32 din casa si a primit un teren care face mai mult :)

#18
cristi_mre

cristi_mre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 12.04.2012

 sebulbus, on 21 septembrie 2015 - 21:11, said:

E ok, atunci tu mostenesti o cota majoritara (inteleg ca tu mostenesti si cotele parti ale celorlalti doi frati ai mamei), acela are dreptul la o catime din mostenire CAT TIMP nu poti arata inscrisuri din care sa rezulte explicit ca bucata ce i se cuvine din masa succesorala o reprezinta acel teren cu care a fost inzestrata.
Cum probabil nu vei putea arata lucrul asta, ramane sa te gandesti la o strategie de compromis in care fie sa-l descurajezi pe celalalt sa continue demersurile, fie il lasi sa continue si te pregatesti sa ii despagubesti partea cuvenita.

Nu ma deranjeaza sa ii platesc. Ma deranjeaza faptul ca el vrea toata casa, nu o despagubire pt cota parte a lui.

 anknic, on 21 septembrie 2015 - 21:21, said:


mostenirea aia ai facut-o dupa bunica, la asta sora vitrega nu avea cum sa vina ca nu are treaba cu bunica ta...de aia ti-am zis sa ai acte...la o adica ii poti spune ca mai are el sa iti dea ceva bani ca mama lui avea dreptul la 3/32 din casa si a primit un teren care face mai mult Posted Image
Ce acte sa imi pregatesc? Eu am titlul de proprietate, succesiunea dupa bunica, actul de donatie a celor 3 copii, si extrasul de carte funciara, care e pe numele meu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate