Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Intepaturi de arici negri de mare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
alextorres

alextorres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.03.2008
Salut
Daca mai exista un topic imi pare rau. Dar vreau sa ajut , pt. ca m-am "ars" si am calcat pe un inculpat.
Panaceul este prisnita cu ulei de masline cateva ore bune si de cateva ori. Am inteles de la un grec ca acele care-ti raman in piele au contrasageata si sunt vii , abia dupa tratamentul cu ulei poti sa le scoti s-au le lasi sa le elimine organismul.
ATENTIE mai bine pe unde mergeti doare si ustura al naibi de rau.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- prisnita cu ulei de masline (sau alte chestii gasibile pe linga casa omului precum "gaz" (adica petrol lampant), motorina, etc) nu cred ca e neaparat cea mai buna solutie pentru mileniul asta
- unele creaturi marine pot sa fie extraordinar de veninoase, chiar si fara sa ai alergii speciale la ele. Pina si meduzele duc la multe cazuri care au nevoie de ingrijiri medicale.

#3
naghis

naghis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.03.2009
Salut, imi pare rau de experienta ta, mai rau pentru noi turistii este ca in goana lor dementa dupa bani grecoteii, de cele mai multe ori nu sunt dispusi sa dea si informatii despre apa marii efectiv acolo unde urmeaza sa faci baie.
In calatoriile mele in frumoasa Elada am gasit doar cateva plaje "normale" pentru turisti, in rest, si aici vorbesc de apa, de locul de imbaiere, multe ca sa nu zic majoritatea sunt cu pietre daca nu mai bine zis pietroaie in apa, pe langa mai cresc si alte vietati gen arici de mare si altele.
Intr-o discutie cu proprietarul vilei, dealfel foarte frumoasa, in care ma cazasem cu familia, l-am intrebat de ce nu curata de pietre macar partea de intrare in apa ca sa putem intre omeneste in apa nu sa topaim din piatra-n piatra, mi-a raspuns pe un ton laconic ca asta nu este treba lui si ca cine nu vrea poate sa nu intre in apa sau poate sa plece in alta parte sa se cazeze ca pentru el nu este problema mereu vor veni altii.
La un alt loc de cazare, unde ne-am bucurat ca vila era efectiv pe plaja, aveam vreo 15 metri pana-n apa, am descoperit o plaja cu nisip fin, nu pietre, si apa de o culoare turcoaz foarte frumoasa iar pealocuri se vedeau pe fundul apei mari suprafete mai intunecate la culoare care eu mi-am zis ca sunt alge sau ceva de genul.
Cand, ce sa vezi, acele suprafete mari intunecate erau colonii de arici de mare, toata marea era infestata de arici de mare.
Nu am realizat pericolul pana cand cineva din familie, coborand de pe saltea,era sa calce in acea pata negra de pe fundul marii.
L-am intrebat pe detinatorul pensiunii de ce nu ne-a avertizat de pericolul ce-l reprezinta aricii dar a replicat ca nu trebuie sa sperie turistii cu asemenea prostii si ca chiar el s-a intepat si n-a patit nimic si ca nu sunt probleme. In ideea in care noi am mers in Grecia cu masina ma gandeam ca daca as fi calcat in mizeriile alea de arici de mare cum as mai fi condus pana la Bucuresti ???

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
Acuma, pt. romani, arici de mare, rechini si alte lighioane acvatice si subacvatice nu reprezinta o problema imediata. Pt. celelalte exista dispensar medical. Acolo in general stiu aia ce sa faca, nu te stropesc cu apa sfintita, ulei de masline extravirgin sau te scuipa sa-ti treaca deochiu'.

#5
naghis

naghis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.03.2009
Uite, apropo de meduze, in ce m-am intepat asta vara, si ustura ca draqu, ca si cum ar fi arsura de tigara dar am patit-o pe tot bicepsul drept, nici nu vreu sa ma gandesc cum ar fi fost sa fi luat un arici in talpa.

Attached Files



#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
peste tot unde ma duc, beau si fu.... mez ca beau si fu-mez...
asa-i romanul... unde merge, distruge fauna!... o calca in picioare la propriu...

Edited by Nero-d, 20 September 2015 - 10:27.


#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
De-asta "nici nu-s pline" toate tarabele si toate magazinele de incaltaminte speciala de plaja...

#8
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postnaghis, on 20 septembrie 2015 - 10:10, said:

Salut, imi pare rau de experienta ta, mai rau pentru noi turistii este ca in goana lor dementa dupa bani grecoteii, de cele mai multe ori nu sunt dispusi sa dea si informatii despre apa marii efectiv acolo unde urmeaza sa faci baie.
In calatoriile mele in frumoasa Elada am gasit doar cateva plaje "normale" pentru turisti, in rest, si aici vorbesc de apa, de locul de imbaiere, multe ca sa nu zic majoritatea sunt cu pietre daca nu mai bine zis pietroaie in apa, pe langa mai cresc si alte vietati gen arici de mare si altele.
Intr-o discutie cu proprietarul vilei, dealfel foarte frumoasa, in care ma cazasem cu familia, l-am intrebat de ce nu curata de pietre macar partea de intrare in apa ca sa putem intre omeneste in apa nu sa topaim din piatra-n piatra, mi-a raspuns pe un ton laconic ca asta nu este treba lui si ca cine nu vrea poate sa nu intre in apa sau poate sa plece in alta parte sa se cazeze ca pentru el nu este problema mereu vor veni altii.
La un alt loc de cazare, unde ne-am bucurat ca vila era efectiv pe plaja, aveam vreo 15 metri pana-n apa, am descoperit o plaja cu nisip fin, nu pietre, si apa de o culoare turcoaz foarte frumoasa iar pealocuri se vedeau pe fundul apei mari suprafete mai intunecate la culoare care eu mi-am zis ca sunt alge sau ceva de genul.
Cand, ce sa vezi, acele suprafete mari intunecate erau colonii de arici de mare, toata marea era infestata de arici de mare.
Nu am realizat pericolul pana cand cineva din familie, coborand de pe saltea,era sa calce in acea pata negra de pe fundul marii.
L-am intrebat pe detinatorul pensiunii de ce nu ne-a avertizat de pericolul ce-l reprezinta aricii dar a replicat ca nu trebuie sa sperie turistii cu asemenea prostii si ca chiar el s-a intepat si n-a patit nimic si ca nu sunt probleme. In ideea in care noi am mers in Grecia cu masina ma gandeam ca daca as fi calcat in mizeriile alea de arici de mare cum as mai fi condus pana la Bucuresti ???

sper ca nu glumesti
farmecul experientelor de viata este sa te bucuri, in mod inteligent de tot ce a lasa Dumnezeu. daca esti chior si vezi pe unde calci..no comment

ca sa raman on topic, aricii de mare sunt niste " pietre" , nu te alearga sa te intepe.ci stau, nemiscati ! este ca si cum ai da in gropi ca te uiti dupa avioane apoi te plangi . de peste 10 ani ma balacesc in cam tot ce e "salbatic" in Gr, Tr si aruound..niciodata nu m am "lovit " de arici. desi am innotat in locuri pline. in plus., aricii nu prea "stau " pe fund ci oarecum "agatati" pe lateralele pietrelor.

e bine de stiut asta cu uleiul de masline si apa sarata, cam panacee universale pe acolo. eu de ex m-am "hasit" pe asfalt un pic ca am ratat o curba si dupa 3 zile de ulei.soare/mare sarata nici cicatricea nu se mai vedea. paagerul, fitzos, dupa 100 de vizite la farmacie , unguente, bandaje , avea bubitele cu coaja, neagra, dureri alea alea. deci..concluzia e clara. pe unde intra Soarele nu intra doctorul. bafta

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,044
  • Înscris: 26.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f-rRnABBMB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un video pe care l-am facut acum cativa ani buni in Thassos
Sunt de parere ca nu se pot scoate prea usor acele ace odata ce au intrat in piele.

In orice caz trebuia sa iti cumperi papuci de apa cu care intrii in apa.

Edited by Mihai_3, 20 September 2015 - 10:56.


#10
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

View Postnaghis, on 20 septembrie 2015 - 10:10, said:

calcat in mizeriile alea de arici de mare cum as mai fi condus pana la Bucuresti ???

pe natura o doare fix in cur de drumul tau pana la Bucuresti,trebuie sa fii tare deplasat sa ai gandirea asta de barbie girl!Bucura-te de natura cat timp mai este inca in picioare si nu este distrusa de criminali ca tine..

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Incaltaminte de plaja este utila pentru cand... mergi la plaja. La orice plaja.
Daca nu ai arici de mare este posibil ca vreun dement (mai ales pe la noi) sa fi spart sticla ceva si sa fi aruncat / ajuns cioburi si in apa marii. Sau sa dai peste alte chestii ajunse accidental sau nu in mare.

#12
alextorres

alextorres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.03.2008

View Postf300, on 20 septembrie 2015 - 10:05, said:

- prisnita cu ulei de masline (sau alte chestii gasibile pe linga casa omului precum "gaz" (adica petrol lampant), motorina, etc) nu cred ca e neaparat cea mai buna solutie pentru mileniul asta
- unele creaturi marine pot sa fie extraordinar de veninoase, chiar si fara sa ai alergii speciale la ele. Pina si meduzele duc la multe cazuri care au nevoie de ingrijiri medicale.

Solutia este verificata personal , altfel nu o postam si nu stiu de ce trebuie sa faci misto. Am fost la farmacie si mi-a vandut cu 3,8 euro apa oxigenata si sol. iodata si a mormait ca dupa ce scot tepii cu ulei sa le folosec(rezultate zero, durei si usturimi).In rest trage tu concluzia . Eu nu mai am ce sa zic.

#13
ovybd

ovybd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 11.06.2010

View Postalextorres, on 20 septembrie 2015 - 07:51, said:

Salut
Daca mai exista un topic imi pare rau. Dar vreau sa ajut , pt. ca m-am "ars" si am calcat pe un inculpat.
Panaceul este prisnita cu ulei de masline cateva ore bune si de cateva ori. Am inteles de la un grec ca acele care-ti raman in piele au contrasageata si sunt vii , abia dupa tratamentul cu ulei poti sa le scoti s-au le lasi sa le elimine organismul.
ATENTIE mai bine pe unde mergeti doare si ustura al naibi de rau.
Foarte utile informatiile.
Iar legat de cei ce cred ca ar trebui curat de pietre, arici de mare si ce o mai fi prin mare mi se pare o prostie, ce naiba sa mai bati drumul pana in Grecia, mai bine mergi in Mamaia, nu sunt pietre, numai bolovani ... de cocalari, nu sunt arici de mare, dar sunt alge "frumos" mirositoare.
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar pentru mine farmecul principal in Grecia e snorkeling-ul. Si fica mea il practica de la 7 ani si logic ca mergem in locuri cat mai salbatice unde e plin de arici si alte vietati marine, dar preferam sa le admiram, filmam si cam atat. Logic ca ne ferim de arici pentru ca nu vreau sa imi stric concediul, dar de aici pana a spune cuiva sa ma anunte ca sunt arici de mare in apa sau sa indeparteze pietrele de pe plaja mi se pare cam aiurea. Cred cca locatia nu se potriveste cu aceste cereri, asa cred ca mai bine mergi in Turcia la all inclusive.

#14
alextorres

alextorres

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 03.03.2008

View PostMihai_3, on 20 septembrie 2015 - 10:55, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f-rRnABBMB4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un video pe care l-am facut acum cativa ani buni in Thassos
Sunt de parere ca nu se pot scoate prea usor acele ace odata ce au intrat in piele.

In orice caz trebuia sa iti cumperi papuci de apa cu care intrii in apa.

Aveam niste gumari luati de la trident dar la un picior l-am dat jos sa-l scutur de pietricele.

#15
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Stiti ca se mananca icrele acestor arici, nu ?

#16
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Unii au facut o adevarata industrie din acesti arici de mare, crescatorii, chestii, trestii, etc.

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View Postd-ardeleanu, on 22 septembrie 2015 - 09:05, said:

Stiti ca se mananca icrele acestor arici, nu ?

Dap, uite aici.
Bine, treci şi tu peste prostia pe care-am scris-o acolo. Evident, doar femelele au icre.
Asta e, mai greşeşte omu' ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 22 September 2015 - 14:37.


#18
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View PostOvidiuNS, on 22 septembrie 2015 - 14:34, said:

Dap, uite aici.
Bine, treci şi tu peste prostia pe care-am scris-o acolo. Evident, doar femelele au icre.
Asta e, mai greşeşte omu' ...


Sănătate şi toate cele bune !

Dacă scriai "icre de mascul", da, era o greşeală, dar n-ai scris aşa, am citit postul cu atenţie. La peşti, masculii au lapţi şi dacă îţi plac, îi mănânci. Se pare că la arici chestiile alea nu sunt comestibile.
Oricum, în Grecia la taverne n-am găsit, însă ne-a învăţat cineva cum să-i deosebim pe cei comestibili de ceilalţi: sunt cafenii şi au un "buton" alb pe spate. L-am crezut pe cuvânt, n-am încercat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate