Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Intepaturi de arici negri de mare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

Nero-d

Nero-d

je m'en fiche/pohui

• Grup: Senior Members
deci un nou target pentru capşunari!!!
in grecia la muls arici

livsnakeeyes

livsnakeeyes

New Member

• Grup: Members
In 2015, in Thassos, am vizitat Giola. Toata lumea sarea in apa de la diverse inaltimi, in picioare, cu capul inainte, cum se pricepea fiecare.
Eu unul am sarit in picioare, nu ma pricep altfel, insa greseala mea a fost ca am sarit aproape de margine. Acolo adancimea apei era mai mica si la greutatea mea m-am dus bolovan la fund.
Am simtit ca am atins ceva, dar am crezit ca erau roci, nu ma gandeam ca in Giola erau si arici de mare (motiv pentru care nu am luat papuci cu noi - proasta miscare).
Dupa ce am iesit, am vazut ca pe laba piciorului era o pata neagra (mai mult de 30 de puncte si linii) in partea superioara - am tras picioarele sub fund ca simteam ca nu ma mai opresc din scufundare si speram sa nu ating rocile.
Unghiile sotiei nu au reusit decat sa rupa cateva ace care ieseau din piele. La hotel am incercat cu ac de cusut si alcool medicinal sa le scot, dar mai mult de jumatate au ramas.
Pe drum spre hotel m-a durut putin, dar nu exagerat. Gazda mi-a spus ca ar fi bine sa merg la spital, unii mi-au spus ca dupa ce se infecteaza putin, organismul le respinge si ies singure (acele).
Asa ca m-am bazat pe a 2-a varianta (mai acceptabila pentru lenea mea) si dupa cateva zile de baie in mare au mai ramas decat puncte albe in locurile unde erau acele negre, nici nu stiu cand si unde au iesit.
Am facut snorkeling si ma cam deranja cand ma "incaltam", in primele 2 zile, dar apoi uitam.
Nu recomand prin tot ce am spus aici sa reactionati ca mine, insa este doar experienta mea si am simtit nevoia sa o impartasesc.
Scuze pentru romanul de mai sus, mai scurt nu ma pricep sa povestesc.
Vacante placute si fara evenimente nedorite va urez!

foxbat

foxbat

Guru Member

una peste alta..
radeam eu de asta dar mi-am furat-o un pic. chiar un pic,serios
dintr- o joaca cu javra in apa am ajuns in zona  unui arici si i-am "tras" una . evindent fara sa l vad. era zona de nisip si singurul bolovan avea un singur arici.cred ca pe 1 km era sefu'

5 ace. unul mare mare. scos rapid insa a ramas inauntru cam 3 mm. n-am stiu.
la fel, circ, cica venin, cica medic.naspa cand ai net ,nu ?
in final dupa 1 saptama de ulei de masilins si crema de galbenele tot..acolo erau. si cam incurcau la mers . serios.
baut nistre Verghina, luat brisca si alcool si " Rambo" scria pe mine. in 30 de min am scos tot ce era inside. cred ca a ajutat mult uleiul si restul pentru ca desi erau ditamai bucatile odata ajuns la ele au iesit.

nu prea ii de joaca..daca nu aveti prea mult noroc..doctorul scrie pe treba asta.
Sa speram ca nu e nevoie si vacante faine !

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

Nu stiu daca am mai povestit cu mult timp in urma,in fine...
In 2009 merg cu niste amici in Limenaria,Thassos.In prima zi ,hop,toti in apa,unul din amici se inteapa intr-un arici de mare din primele minute de balaceala.Nu pietre,nu nimic,era plantat in nisip.Frumos,nu?
Am vazut si eu cativa care tot asa erau,in apa pe nisip,nu pe pietre.
Seara am incercat sa il ajut dar nu am reusit sa scot decat vreo 1-2 ace din 4-5 cate vedeam.A fost a doua zi la un medic in Limenaria unde i-a facut o injectie(nu mai retin daca anestezic local sau antibiotic(asta mai degraba)) si i-a scos restul de tepi.Vreo 3 zile a stat bandajat si de-abia apoi a putut sa mai intre iar in apa.
Cost: 32 euro la vremea aia.Asigurare medicala ioc!
Aviz amatorilor!

Edited by AdrianHH, 04 August 2016 - 10:10.

mischaela

mischaela

Member

• Grup: Members

livsnakeeyes, on 09 iunie 2016 - 11:07, said:

In 2015, in Thassos, am vizitat Giola. Toata lumea sarea in apa de la diverse inaltimi, in picioare, cu capul inainte, cum se pricepea fiecare.
Eu unul am sarit in picioare, nu ma pricep altfel, insa greseala mea a fost ca am sarit aproape de margine. Acolo adancimea apei era mai mica si la greutatea mea m-am dus bolovan la fund.
Am simtit ca am atins ceva, dar am crezit ca erau roci, nu ma gandeam ca in Giola erau si arici de mare (motiv pentru care nu am luat papuci cu noi - proasta miscare).
Dupa ce am iesit, am vazut ca pe laba piciorului era o pata neagra (mai mult de 30 de puncte si linii) in partea superioara - am tras picioarele sub fund ca simteam ca nu ma mai opresc din scufundare si speram sa nu ating rocile.
Unghiile sotiei nu au reusit decat sa rupa cateva ace care ieseau din piele. La hotel am incercat cu ac de cusut si alcool medicinal sa le scot, dar mai mult de jumatate au ramas.
Pe drum spre hotel m-a durut putin, dar nu exagerat. Gazda mi-a spus ca ar fi bine sa merg la spital, unii mi-au spus ca dupa ce se infecteaza putin, organismul le respinge si ies singure (acele).
Asa ca m-am bazat pe a 2-a varianta (mai acceptabila pentru lenea mea) si dupa cateva zile de baie in mare au mai ramas decat puncte albe in locurile unde erau acele negre, nici nu stiu cand si unde au iesit.
Am facut snorkeling si ma cam deranja cand ma "incaltam", in primele 2 zile, dar apoi uitam.
Nu recomand prin tot ce am spus aici sa reactionati ca mine, insa este doar experienta mea si am simtit nevoia sa o impartasesc.
Scuze pentru romanul de mai sus, mai scurt nu ma pricep sa povestesc.
Vacante placute si fara evenimente nedorite va urez!

tot la giola am facut si noi prezentarea mai brutala cu un arici. Un singur bolovan era in apa pe care stand puteam tine capul afara ... si pe ala se odihnea ariciul. Tot varianta a doua am ales-o si noi, la sfatul gazdei.
Dar, aviz amatorilor de sarituri. Bolovanul ala era cam la 1.60 sub apa ... iar plonjarea peste el de la 4-5 metri poate si periculoasa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate