Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Intrare separata la apartament din bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
k_biboo

k_biboo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2015
Din 2014 functionez ca Intreprindere Individuala si am o mica scoala de limba germana in fostul apartament al parintilor la paterul unui bloc. Inainte de infiintare vecinii de pe horizontala si verticala au semnat ca sunt de acord cu functionare. In prima saptamana dupa deschidere unul dintre vecini deja facea scandal ca copii rad prea tare. Iar acum, dupa un an, a aparut si seful scarii ca se distruge usa de la intratea in bloc si ca cursantii mei sunt de vina. Mentionez aici ca saptamanal vin aprox. 10 adulti si cam 10 copii la noi, si nu deodata. Iar orarul este intre 8 dimineata si 8 seara, deci nici in orele de liniste nu suntem acolo. Vor sa ma oblige sa fac intrare separata. Exista vreo lege cu care ma pot obliga? Ca sincer momentan nu dispun de suma necesara pentru a face acest lucru. Din 19 apartamente de pe scara, pe locatarii din 9 apartamente nu deranjeaza functionarea. Mi-au dat in scris. Restul nu a raspuns la sondaj. De 2 apartamente stiu exact ca au probleme. Ce sa fac? Se tine sedinta da scara pe tema asta si nu vreau sa apar nepregatita in fata unui grup de pensionari care vor face tot posibilul sa ma "distruga".

#2
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
oamenii sunt rai si trebuie sa le dai ceva ca sa te accepte. de exemplu, la noi in bloc, cabinetul stomatologic de la parter a vorbit cu adminstratoarea si au schimbat pe banii lor toate cutiile postale. nu stiu cat costa asta, poate gasesti ceva mai ieftin, ideea generala e sa le dai ceva, util pentru bloc

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Deocamdata pina mai aduni bani le spui ca esti deacord sa cumperi amortizor nou la usa de intrare - este vorba de pistonul amortizor care tine usa sa nu se trinteasca , deobicei acela se defecteaza la o usa intens folosita .
In timp te gindesti la o usa de intrare separata , dupa parerea mea mai mult vor costa scarile pina la nivelul usii decit usa in sine si spartul peretelui de sub geam , atentie , doar acel perete se poate sparge nu sa faci gaura in zid , obligatoriu cu autorizatie de la Primarie ca te maninca de viu pensionarii .

#4
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,114
  • Înscris: 02.12.2007

 k_biboo, on 19 septembrie 2015 - 22:35, said:

Vor sa ma oblige sa fac intrare separata. Exista vreo lege cu care ma pot obliga?
Nu.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,216
  • Înscris: 22.05.2003
E incredibil cata invidie poate sa existe!

La bloc, daca iti deschizi sediu social, ai envoie de acordul vecinilor, chiar daca nu iti desfasori acolo activitatea!

Desigur, vecinii abia asteapta sa te jupoaie nitel, ca esti capitalist imputit, deci are balta peste!

Nu te pot obliga la nimic, dar te vor sicana cu orice mijloc.

Mesajul e clar: repara usa de la intrare!

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru modificare destinatiei unui perete trebuie aprobare, care in acest sens de fapt se numeste autorizatie de constructie.
De asemenea, banuiesc ca nu exista alee de acces spre o zona in care sa fie amplasata usa exterioara, astfel incat si pentru acea alee trebuie alte aprobari, daca cumva trebuie sa betonezi o zona "verde" o sa trebuiasca aviz si de la mediu, de fapt, cred ca de la mediu trebuie oricum aviz, eu a trebuit sa fac rost de unul pentru inchiderea unui balcon la un etaj superior.
Din cate am cautat eu nu am gasit o lege prin care sa fii constrasa sa faci modificari structurii blocului din cauza vecinilor.

Edited by Ciubex, 20 September 2015 - 00:43.


#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
si pentru modificarea destinatiei unui spatiu de locuit trebuie autorizatie!!!
una e sa iei aprobare de la vecini pentru sediul social si alta pentru punct de lucru!!!
plus ca trebuie trecut la intretinere un numar substantial de persoane!
programul legal de liniste este de la ora 13 la 14... asa ca intre orele de liniste mi se pare ca sunteti acolo
dar asta n-are nici o relevanta... puteti deveni insuportabili pentru ca faceti galagie in afara programului legal de liniste...
asociatia de proprietari e suverana!


Quote

"tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;"


dar asociatia de proprietari poate stabili extinderea programului

Edited by Nero-d, 20 September 2015 - 07:42.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014
nero, asociatia nu este mai presus de lege ca sa mareasca timpul. pai la mine 75% din locatarii blocului sunt pensionari, asta ce inseamna? ca daca asociatia dispune ca intre 12 si 17 sa fie program de liniste, eu nu mai am voie nici sa intru in casa pt ca imi scartaie usa si deranjez vreo baba sau mos dintr-un vis eroic din tinerete?

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu e mai presus de lege dar este mai presus... prin alte parti se numeste regulament de ordine interioara... legea nu prevede ca "programul de liniste" nu poate fi extins... ala prevazut de lege e doar "programul minim garantat de lege"
deci nu e ilegal sa fie extins... proprietarii pot decide (si decid) in acest sens... si pot afisa un alt program de liniste "obligatoriu"

cam asta e democratia!... dictatura majoritatii!!!

Edited by Nero-d, 20 September 2015 - 09:14.


#10
k_biboo

k_biboo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.09.2015
Va multumesc. De programul legal de linsite stiam. Intre orele 13-14 de obicei sunem la masa, sau nu avem ore. Iar daca avem, este cu un singur adult, care doamne iarta-ma cata galagie poate sa faca? Copii vin oricum numai dupa masa, ca ei mai poate sa faca eventual galagie mai mare.
Dar oricum va multumesc. Deci nu exista lege. Restul rezolv cumva. :)

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intradevar, nu exista lege care sa-i oblige sa va suporte!

sunt sigur ca nu ati transformat spatiul cu destinatia de locuinta intr-un spatiu comercial (costurile fiind destul de mari) deci functionati ilegal!!!

iar acordul vecinilor, cum a fost dat, poate fi si retras!!!

#12
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014

 Dany_Darke, on 20 septembrie 2015 - 09:01, said:

nero, asociatia nu este mai presus de lege ca sa mareasca timpul. pai la mine 75% din locatarii blocului sunt pensionari, asta ce inseamna? ca daca asociatia dispune ca intre 12 si 17 sa fie program de liniste, eu nu mai am voie nici sa intru in casa pt ca imi scartaie usa si deranjez vreo baba sau mos dintr-un vis EROTIC din tinerete?

On topic:
1. Problema zgomotului se poate rezolva prin izolare fonica, de preferat apelati la o firma specializata. Un profesionist poate face minuni, cu podea flotanta si tavan/pereti bine insonorizati;
2. Cuvantul de ordine in Romanistan e SPAGA. Deci, trebuie sa-i ungeti cu ceva pe babalaci. Cum spuneau si colegii, oferiti ceva imbatabil: schimbat/reparat usa de la intrare, un zugravit de scara anual, un interfon, un curs gratuit pentru nepotii fosilelor, niste cutii postale, un sistem de iluminat scara cu senzori (cu reclama de vigoare ca veti face economie la curentul de pe scara, etc.), o femeie de servici pe scara mai ieftina, un bec la intrarea in bloc.
In general, ceva care sa le faca viata mai usoara si sa le aminteasca de voi.
Daca ii castigati de partea voastra, o sa va apere cu ghiarele si cu protezele...

 Nero-d, on 20 septembrie 2015 - 09:34, said:

intradevar, nu exista lege care sa-i oblige sa va suporte!

sunt sigur ca nu ati transformat spatiul cu destinatia de locuinta intr-un spatiu comercial (costurile fiind destul de mari) deci functionati ilegal!!!

iar acordul vecinilor, cum a fost dat, poate fi si retras!!!

Hai sa nu exageram. Aici e vorba de o firma care tine cursuri de limbi straine. Nu e vorba de carciuma, shaormerie, bordel sau magazin de etnobotanice. Cand te duci la cursul de germana, nu asculti manele la maxim, nu ragai violent din minut in minut si nici motive sa razi bolovanos nu prea ai, germana e un motiv de plans, nu de ras.Posted Image

Si cred ca majoritatea am avut experiente triste cu babalacii de la bloc, asa ca....
Cauta pe net "vis urat la bloc", sa vezi un exemplu din Mangalia.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,870
  • Înscris: 10.12.2006
Da, din pacate solutia e sa cotizezi cu ceva la casa scarii si te vor lasa in pace. Dupa garantia ca vei intretine usa de la intrare, eu m-as oferi sa platesc femeia de serviciu in fiecare luna.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,843
  • Înscris: 07.06.2014

 crouchot, on 20 septembrie 2015 - 11:11, said:


On topic:
1. Problema zgomotului se poate rezolva prin izolare fonica, de preferat apelati la o firma specializata. Un profesionist poate face minuni, cu podea flotanta si tavan/pereti bine insonorizati;

---> este o solutie decenta si chiar buna, unii poate nu realizeaza, dar camerele nu cred ca au atata eficienta in a retine sunetele, iar mobila din dotare cred ca mai mult agraveaza problema

2. Cuvantul de ordine in Romanistan e SPAGA. Deci, trebuie sa-i ungeti cu ceva pe babalaci. Cum spuneau si colegii, oferiti ceva imbatabil: schimbat/reparat usa de la intrare,

---> este ca o obligatie la un moment dat, nu spaga. traficul este marit exponential din cauza lui, la fel si uzura acelei usi.

un zugravit de scara anual,

---> oamenii aia intra la parter, nu cred si acei copchii se joaca in toata scara ca sa murdareasca peretii, hai sa fim seriosi

un interfon,

---> tu stii cat costa sa pui un interfon? ce obligatie are el ca sa le plateasca celorlalti asemenea beneficii si carca de bani. aici deja il ia de fraierul cartierului daca ajunge sa faca si asta. o sa ajunga sa plateasca si acoperisul blocului pt ca are la parter un sediu.

un curs gratuit pentru nepotii fosilelor,

---> aici chiar ca ajunge gusterul cu oua de aur, un gen de fraier 2 in 1. cursuri gratuite pt x, altul pt y, mai vine z ca este var cu x si vrea si el, iar daca vrea ca sa mai activeze in acel bloc trebuie sa accepte, ca doar este o tara libera si poate face ce vrea, nu?

niste cutii postale, un sistem de iluminat scara cu senzori (cu reclama de vigoare ca veti face economie la curentul de pe scara, etc.), o femeie de servici pe scara mai ieftina, un bec la intrarea in bloc.

---> dar el ce trebuie sa fie acolo? asociatia de proprietari 2? care sa le puna la dispozitie tot ce vor?



Hai sa nu exageram. Aici e vorba de o firma care tine cursuri de limbi straine. Nu e vorba de carciuma, shaormerie, bordel sau magazin de etnobotanice. Cand te duci la cursul de germana, nu asculti manele la maxim, nu ragai violent din minut in minut si nici motive sa razi bolovanos nu prea ai

---> aici sunt de acord, daca nu se fac petreceri acolo, chiar nu vad care este de fapt problema vecinilor. in afara celei in care vor sa mai jumuleasca un fraier si sa dicteze ei, asa ca in tinerete cand erau pe la partid.



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate