Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic
 ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!
 La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica
 Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...
 

De ce toată lumea se plânge de Windows?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Folosesc windows de la 98 în sus. Întradevăr, până la Windows 7, windows-urile aveau bug-uri ciudate, crash-uri, erori inexplicabile, probleme care mai de care mai sinistre.
Poate am fost eu mai norocos, ce să zic, singurele probleme adevărate pe care le-am avut  au fost din cauza componentelor/incompetenței și nepriceperii mele. Virușii i-am luat de pe torrente și piraterii. Și pot să zic că, mai de mult chiar îmi băgam nasul peste tot, tweak-uri, modificări regiștrii, programe care mai de care mai ciudate etc. și dacă am fost atent nu am avut nici o problemă. Nu îi înțeleg pe care zic că trebuie să restarteze sistemul foarte des, că au numai crash-uri și asta din cauza sistemului de operare. Cum nu îi ințeleg nici pe cei care zic că Linux e foarte stabil, am încercat de multe ori Linux, și mergea cu un lag imens, plus că erau foarte multe erori la descărcarea aplicaților. Mac OS nu am încercat, deci nu pot avea o părere despre el.
Nu sunt fan Windows, pe mine mă interesează ca sistemul să mearga fără probleme, să fie stabil și să-mi îndeplinească cerințele. Acum rulez Windows 8.1.
Voi cum explicați aceste instabilități ale windows-ului?

#2
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Este la moda.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,553
  • Înscris: 10.08.2005

View PostCaptainMe, on 15 septembrie 2015 - 08:49, said:

Voi cum explicați aceste instabilități ale windows-ului?
sinusoidal -- unul sus unul jos

#4
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-pt ca multi folosesc windows piratat + alte softuri fara licenta, fac updateturi....si se mai deregleaza cate ceva + virusi ,troieni

#5
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 25.01.2002
personal, consider ca cea mai mare problema a unui pc cu windows (insa nu numai a windowsului) este persoana care sta in fata monitorului...

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Pentru ca Windows trebuie sa impace jdemii de configuratii (placi de baza, procesoare, RAM, HDD, placi sunet, wifi, video, etc.), in timp ce Mac OS X de exemplu are in general trei configuratii pe fiecare produs, cu componente produse de aceeasi firma (procesoare Intel), astfel ca SO este optimizat la maxim pentru acest număr mic de configuratii.

#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Solutia la problema cu Linuxul ai descris-o foarte bine chiar tu. Nu te pricepi.

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai nu se plange toata lumea cu adevarat de de Windows, deoarece pentru unii este singurul OS pe care il cunosc, iar pentru altii este singurul pe care il prefera.
Nu exista sistemul de operare perfect, deci este imposibil sa nu exista si "plangeri". Fiecare OS are plusuri si minusuri ori este mai adecvat in anumite situatii si inadecvat in altele.
Eu vad mai curand sistemele de operare principale in complementaritate, desi exista numeroase suprapuneri.
Chiar si diversele versiuni de Windows au avut propriile avantaje si dezavantaje. Fiecare versiune noua de Windows a adus ceva in plus in timp ce a pierdut altceva. Ideal este sa fie utilizat OS-ul/ versiunea de Windows cea mai adecvata masinii pe care il/ o instalezi si scopurilor pe care le ai. In general cel mai bine este sa alegi versiunea cea mai recenta a OS-ului in masura in care este compatibila cu hardware-ul pe care il detii si functioneaza in mod corespunzator, fiind constient atat de avantaje cat si de dezavantaje, aprofundandu-l cat mai mult.
Multi dintre cei care se plang nu stiu sa il utilizeze sau nu sunt constienti de avantajele pe care le au la indemana.

Edited by _-_, 15 September 2015 - 09:13.


#9
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

Quote

De ce toată lumea se plânge de Windows?
Pentru ca vor sa plateasca 1000 RON, dar sa se miste ca 3000 pentru partea de hardware.

#10
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
In general, Windows vrea mai mult decat poate. In particular, isi propune sa ascunda utilizatorului bucataria interna, ca si cand ar oferi servicii de administrare automata. Dar sistemul nu poate fi mai bun decat cel mai bun administrator, iar acesta e om, supus greselii, adica are performante limitate, deci si performantele de administrator ale sistemului sunt limitate, ceea ce se vede mai ales cand utilizatorii se straduie sa-l puna in dificultate. Pe scurt, e o masina care pretinde ca are calificarea unui om.
Pentru cei care umblau in registri, intrebarea nu se mai refera la Windows. Sau se reformuleaza, pentru a se referi la complexitatea sistemului, care ajunsese sa puna in dificultate chiar producatorul.
In alegerea versiunii de Windows, primul criteriu ar trebui sa fie stabilitatea.

#11
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Eu nu am avut probleme majore cu Windows-ul, doar cu 8.1 la disk usage dar s-a remediat probabil dupa ceva update-uri. Cu licenta am avut doar 95-ul, iar program cu licenta nu cred ca am detinut vreodata. W10 il folosesc in dual-boot cu Ubuntu (multumesc inca odata _-_ pentru ajutor), nu inteleg de ce unii au impresia ca cele doua SO-uri se exclud.

#12
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu nu ma plang, sunt chiar multumit.

#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 19.12.2012
Sunt unii profesionisti care nu reusesc sa faca ceea ce vor cu un sistem windows si atunci folosesc Linux (astia sunt cei putini) mai exista altii care nu stiu sa foloseasca un windows si dupa ce si-l fac praf ca pe o jucarie, incep sa se planga si mai sunt altii care pur si simplu o fac pt ca e la moda (cum spune cineva mai sus) dar n-au nici cea mai mica idee despre ce e vorba

[ https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/v/t1.0-9/1962625_677007065676067_183557955_n.jpg?oh=bf0c191e2a78d6c35be820039dc11b4d&oe=56710952 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Incearca sa lasi un copil in fata calculatotului cu winwdos sau un Mac. Sa vada un film pe youtube sau ceva.
Daca e mac merge o ora sau doua si gata, si-a vazut filmul.
Daca e windows dupa o vreme are un popup un rahat care vrea sa se updateze, vrea sa se restarteze, poate in 10 minute poate in 4 ore? ceva.
Am niste calculatoare Lenovo pe care windowsul se plinge ca e piratat.
Tot timpul te tresti ca schimba setari cind face update.
E cam naspa W.Sintem noi obisnuiti cu el de ani si ani dar in realitate e cam de rahat.

#15
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postcristirg, on 15 septembrie 2015 - 08:58, said:

-pt ca multi folosesc windows piratat + alte softuri fara licenta, fac updateturi....si se mai deregleaza cate ceva + virusi ,troieni

Plus blesteme și afurisenii ale sectanților Linuxari. Crezi că nu se prinde?
Dar lasă că rezolvă Bill și cu Melinda. Dau și ei pomană pe la biserici și poate îi scoate D-zeu din impas.

Serios acum, problema cu Windows nu sunt bug-urile, problema e că devine din ce în ce mai obscur și nu spre binele și interesul utilizatorului.
Efectiv plătim din banii noștri un gardian personal, deși nu ne dorim.
Valabil și pentru celelalte ecosisteme corporatiste.

Edited by spider_zero_sapte, 15 September 2015 - 09:42.


#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,802
  • Înscris: 06.09.2004
pt ca e scump. sau cel putin era si lumea s-a invatat sa-l pirateze, sa-l crackuiasca, sa-i faca orice numai sa nu-l plateasca.

#17
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 07.04.2010
Mai sa fie, aseara m-am uitat la un film si nu a aparut nici un popup, update nimic pt. aproape 2 ore. Ciudat Windows-ul asta.
De fapt popupuri apar numai de la unele siteuri dar o fi tot Windows responsabil si pt. astea.

Edited by OriOn20, 15 September 2015 - 09:43.


#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postborn2lose, on 15 septembrie 2015 - 09:40, said:

pt ca e scump. sau cel putin era si lumea s-a invatat sa-l pirateze, sa-l crackuiasca, sa-i faca orice numai sa nu-l plateasca.

Scump?
Ultima oara cand am verificat, o licenta Retail de Windows 8.1 costa 443 RON si poate fi upgradat gratuit la Windows 10.
Windows 8 beneficiaza de suport pana in 2023, iar Windows 10 pana in 2025, adica 10 ani = 120 luni.
Deci pretul platit ar fi de 3.70 RON/ luna, adica pretul a 4 tigari pe luna.
Acum chiar a mai scazut un pic: http://www.price.ro/...id=882304&asc=1

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate