Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Supermarketurile din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Acei 625 de euro sunt salariul brut, sau cheltuielile totale pe care angajatorul le are cu un angajat? Ca nu e acelasi lucru.
Pentru un salariu net de 1599 lei (brut 2256 lei), angajatorul are costuri totale de 2768 lei, aproximativ 625 euro.

Attached File  Brut.png   429.93K   15 downloads

Edited by Venboteam, 04 September 2015 - 14:22.


#74
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Venboteam, on 04 septembrie 2015 - 14:16, said:

Acei 625 de euro sunt salariul brut, sau cheltuielile totale pe care angajatorul le are cu un angajat? Ca nu e acelasi lucru.
Pentru un salariu net de 1585 lei (brut 2237 lei), angajatorul are costuri totale de 2745 lei, aproximativ 625 euro.

Vorbeam de brut, ca BRUTUL trebuie sa-l plateasca angajatorul cu fiecare angajat.
Discutia nu are importanta, cat e exact suma, dar romanul are un hobby, sa judece fiecare virgula.
Ce am vrut sa spun este ca fiecare e interesat sa cheltuie cat mai putin si sa faca profit cat mai mare, asa ca daca merge treaba, de ce ar angaja mai multi?
Aceeasi situatie la scara mare se vede si pe litoral la hotelurile care nu sunt intretinute.
Cat lumea vine si e mai scump decat in Grecia, de ce as fi tampit sa cheltuiesc cu investitiile?

#75
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 tsunnami, on 04 septembrie 2015 - 14:23, said:

Vorbeam de brut, ca BRUTUL trebuie sa-l plateasca angajatorul cu fiecare angajat.
Pe langa brut, angajatorul mai are de platit niste taxe. :)
Vezi in poza atasata cum sta treaba.

#76
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Acum nici la discounteri nu mai e bine? Pai cum credeti ca pot obtine unele preturi mai mici? Tai din oameni, servicii etc si iese ieftin, domle. La buticul cu servire asistata e scump...

#77
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 Venboteam, on 04 septembrie 2015 - 14:31, said:

Pe langa brut, angajatorul mai are de platit niste taxe. Posted Image
Vezi in poza atasata cum sta treaba.

La Brut ma refer la tot ceea ce plateste angajatorul, netul lui + taxele pe care e obligat angajatorul sa le plateasca.
D-aia am si estimat €15,000 pentru 2 angajati. E chiar asa importanta suma exacta in discutia asta?

#78
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
A face cumparaturi la super/hypermarket tine deja de statutul social. Imaginati-va 2 imagini, un magazinas de cartier, mic, inghesuit, si un supermarket imens, impozant, unde intri ca intr-un templu, deja te simti coplesit, si unde la casa te intampina o casiera draguta, tinerica (aici ma refer la kaufland), care te intreaba dulce "a fost totul in regula in magazin?"... eeh, deja te simti si tu mai important in viata cand ii spui "da, sigur"!

Edited by draculescu, 04 September 2015 - 14:57.


#79
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 tsunnami, on 04 septembrie 2015 - 14:54, said:

La Brut ma refer la tot ceea ce plateste angajatorul, netul lui + taxele pe care e obligat angajatorul sa le plateasca.
D-aia am si estimat €15,000 pentru 2 angajati. E chiar asa importanta suma exacta in discutia asta?
Nu e atat de importanta suma. Vreau doar sa stii, pentru cultura ta generala, ca salariul brut este mai mic decat suma platita de angajator.  Posted Image

#80
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
Stiam, mersi, la "Brut" eu ma refeream la tot costul patronului cu salariatul, stiu ca nu am folosit termenul corect

In supermarketurile mici din Romania nu cred sa fi intrat, dar in Carrefour, Metro, si astea mai mari Romania sta infinit mai bine decat vestul Europei cand vine vorba de case deschise si aglomeratie.

#81
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,136
  • Înscris: 10.07.2013

 draculescu, on 04 septembrie 2015 - 14:56, said:

A face cumparaturi la super/hypermarket tine deja de statutul social. Imaginati-va 2 imagini, un magazinas de cartier, mic, inghesuit, si un supermarket imens, impozant, unde intri ca intr-un templu, deja te simti coplesit, si unde la casa te intampina o casiera draguta, tinerica (aici ma refer la kaufland), care te intreaba dulce "a fost totul in regula in magazin?"... eeh, deja te simti si tu mai important in viata cand ii spui "da, sigur"!
Acest feedback la casa ar trebui sa existe in fiecare super / hipermarket din Romania.....Posted Image

#82
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,711
  • Înscris: 15.06.2007

 Chifteluta, on 03 septembrie 2015 - 14:53, said:

E Lidl. Nu?
Sau profi?

 Digix, on 03 septembrie 2015 - 14:55, said:

Du-te la Mega!
Mega nu este in afara bucurestiului. Cel putin in tm nu e. Au pret mic la cola. Asta mi-a placut la ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate