Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Facultate a meritat pentru voi?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

Poll: Facultatea (58 member(s) have cast votes)

Cat de utila a fost facultatea raportat la domeniul in care lucrati acum?

  1. 0% (10 votes [17.24%] - View)

    Percentage of vote: 17.24%

  2. 10% (3 votes [5.17%] - View)

    Percentage of vote: 5.17%

  3. 20% (4 votes [6.90%] - View)

    Percentage of vote: 6.90%

  4. 30% (3 votes [5.17%] - View)

    Percentage of vote: 5.17%

  5. 40% (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. 50% (6 votes [10.34%] - View)

    Percentage of vote: 10.34%

  7. 60% (3 votes [5.17%] - View)

    Percentage of vote: 5.17%

  8. 70% (4 votes [6.90%] - View)

    Percentage of vote: 6.90%

  9. 80% (4 votes [6.90%] - View)

    Percentage of vote: 6.90%

  10. 90% (5 votes [8.62%] - View)

    Percentage of vote: 8.62%

  11. 100% (16 votes [27.59%] - View)

    Percentage of vote: 27.59%

Ce conteaza mai mult pentru succesul intr-un domeniu?

  1. teoria si practica din facultate (5 votes [8.62%] - View)

    Percentage of vote: 8.62%

  2. teoria si practica facuta individual (53 votes [91.38%] - View)

    Percentage of vote: 91.38%

Se invata multe lucruri inutile/de umplutura in facultatile romanesti?

  1. Da (50 votes [86.21%] - View)

    Percentage of vote: 86.21%

  2. Nu (8 votes [13.79%] - View)

    Percentage of vote: 13.79%

Vote Guests cannot vote

#19
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Scoala vietii ii importanta.

Facultatile is pentru a sti ce si unde sa cauti.

#20
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Cat de utila a fost facultatea raportat la domeniul in care lucrati acum?

Intrebarea este incorecta.

#21
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostSuper Chief, on 28 august 2015 - 11:58, said:

Scoala vietii ii importanta.

Facultatile is pentru a sti ce si unde sa cauti.
Ce e cu ironiile astea?
Si de unde mentalitatea asta ca cine nu face ca mine, gata - merita batut cu pietre?

View Postwattu, on 28 august 2015 - 11:59, said:

Intrebarea este incorecta.
dezvolta

Edited by DraculescuDraculescu, 28 August 2015 - 12:04.


#22
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View PostDraculescuDraculescu, on 28 august 2015 - 12:03, said:

Ce e cu ironiile astea?
Adica?


Si de unde mentalitatea asta ca cine nu face ca mine, gata - merita batut cu pietre?
Mine, care? Eu sau tu?
Ce sa faca?




#23
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Pentru mine a meritat: m-am distrat, m-a facut mai destept, am profitat mult de pe urma diplomei.

Nu mai e vremea cand succesul era determinat de ce facultate faceai.
Facultatea e un instrument. Succesul depinde de cum folosesti instrumentele si de cat de mult te implici.

Edited by Quantum, 28 August 2015 - 13:26.


#24
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
@SuperChief
In primul si in primul rand apreciez ca mi-ai raspuns in formatul de citat; stiu ca te-ai gandit la usurinta cu care iti voi raspunde.

In fine, lasand asta la o parte, o persoana care scrie asa ceva in semnatura

Quote

România, o tara plină de dăștepți si intelijenți. Tu din ce categorie faci parte, bă?
se presupune ca nu ar trebui sa puna astfel de intrebari de logica elementara pentru ca ea nu face parte din categoria ,,de dăștepți si intelijenți".

View PostSuper Chief, on 28 august 2015 - 12:54, said:

Mine, care? Eu sau tu?
Ce sa faca?

Stiu ca ai inteles foarte bine sensul cuvintelor insa cauti motiv de harta; probabil din niste frustrari de 2 lei ca si restul de pe aici care cauta imi cauta nod in papura. De asemenea stiu ca o s-o intorci ca la Braila in privinta frustrarilor si nu o sa recunosti, dar asta oricum nu conteaza; se vede de la o posta(sau ma rog, pentru cine vrea sa vada).

Oricum, discutia e offtopic iar asta se pedepseste de regulament(f. postarea de discutii care nu au legatura cu subiectul in cauza ("offtopic"). Moderatorii isi rezerva dreptul de a sterge aceste comentarii si de a da un avertisment userilor in cauza.).
In caz ca mai continui o sa imi rezerv  amabilitatea de a le aduce si moderatorilor la cunostinta.

A si inca ceva, o dovada de civilizatie si educatie este sa discuti o idee, nu sa jignesti persoanele cu care nu esti de acord.
Era sa uit, daca postezi ceva legat de ,,scoala vietii care o face toti baietii" pe un forum nu inseamna ca tu esti destept sau ca te diferentiezi in vreun fel de cocalari.

Edited by DraculescuDraculescu, 28 August 2015 - 13:39.


#25
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

View PostDraculescuDraculescu, on 28 august 2015 - 12:03, said:

dezvolta
Pentru cineva care lucreaza in domeniu este 100%, pentru cineva care nu lucreaza este 0%

#26
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Recent am văzut o statistică ce zicea că 80% din absolvenții de la noi activează în alt domeniu decât ce au studiat. Acuma cât e minciună și cât e adevăr nu știu.
Pe mine unul m-a ajutat, deși aș fi preferat să fac mai multe proiecte. Nu mi-a dat un loc de muncă, a trebuit să mă străduiesc să-l obțin, dar mi-a oferit posibilități și portițe.

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postwattu, on 28 august 2015 - 14:08, said:

Pentru cineva care lucreaza in domeniu este 100%, pentru cineva care nu lucreaza este 0%
Nu e zero, ca iti organizeaza mintea, te invata sa cauti si sa gasesti solutii.
(asta daca in facultatea aia mai si inveti... ca daca treci ca gasca prin apa...)

Edited by Quantum, 28 August 2015 - 17:45.


#28
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu am facut Electronica pt ca asta mi-am dorit. Si muncesc in bransa asta din 1982. Evident ca nu toate materiile mi-au trebuit, pt  ca te specializezi intr-un anumit domeniu. Dar intr-o zi cu soare, m-am trezit intrebat despe ce am uitat din ce nu am invatat dintr-o materie in care mi-am bagat....picioarele, recte Telefonia.
M-am intalnit oe culoare cu viitorul fost sef al Centralei telefonice, mi-a zis ca pleaca si m-a inttebat daca stiu pe cineva. Si eu vroiam sa plec de unde eram, asa ca in 10 minute am ajuns in fata viitorului meu sef. Care a a inceput sa ma intrebe...Si mi-am spart capul sa imi castig locul..care 4 1/2 mi-a asigurat painea..
Asa ca intrebare nu e cat folosesti. Ci daca ai inteles ceva care iti poate folosi..
Dupa alti ani m-am trezit intr-o comisie unde un director cu spume m-a luat cu Fiabilitatea. Jur ca ma plictisesem groaznic.la cursurile alea...
Dar in fata mistoului la rupere, pt ca clar m-ar fi facut zdrente, mi-am reamintit de MTBF, formula explicatie + adaugarea  inocenta "si eu si dvoastra, dnule director, am facut aceiaisi facultate, deci lanturile Markov trebuiesc stiute" s-a facut  brusc liniste..
Si de la tonul de superior a trecut la unul mai cu grija, pt ca sa nu il intreb ceva "inocent".. Nu ca ii pasa de mine, dar a simtit ca "inocentul" il poate face rapid de kakat in fata celorlalti directori, intreband nevinovat baza teoriei..Asa ca nu m-a mai stresat...
Dar asta e cand intelegi ca faci o fac din pasiune si ca e bine sa te uzi cu de toate..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate