Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 

Colectarea datelor personale de catre Microsoft

- - - - -
  • Please log in to reply
407 replies to this topic

#55
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Se pare ca mai nou, si windows 7 si 8 au inceput sa colecteze mult mai multe date: http://playtech.ro/2...onaj-la-pachet/, microsoft o ia rau pe aratura.

Edited by Zinus, 01 September 2015 - 23:34.


#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
S-a discutat deja.

#57
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ce ziceam?

View Postf300, on 28 august 2015 - 10:57, said:

Cum decurge conversatia cind spune cineva ca si-a/s-a pierdut/formatat/furat/stricat/etc telefonul si vrea sa recupereze ceva, de obicei contacte sau poze? Prima intrebare e sa vada daca nu cumva sint sincronizate in cloud!

De azi: http://forum.softped...lview-q2-cloud/

Nu ca e singurul exemplu. Userul normal VREA chestiile astea. Chiar si daca nu stie ca vrea si ca exista si se intimpla tot le-ar vrea peste juma de an cind afla ca si-a pierdut nu stiu ce.

#58
mar3

mar3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.09.2013

View Postandreic, on 28 august 2015 - 11:09, said:

Fac de mult aia timp doar ca Microsoft este folosit de cea mai mare cota de piata pe desktop si laptop si face asa calumea de curand, e normal sa se isterizeze lumea Posted Image Orice tentativa de telemetrie trebuie sistata pentru a mentine anonimitatea. Admin shares trebuie scos prin comenzi speciale din 7, 8 samd... update-urile cu probleme nu se instaleaza, li se da interdictie si gata. Se va monitoriza comunicatia poe 443 daca mai apar chestii suspecte Posted Image Din protocoalele de net se scot tot ce tine de MS network, se lasa doar tcp.
Exista software de securitate (gresit numite de hacking de catre unii) cu ele se verifica integritatea sistemului, sa nu existe backdoor-uri.

Salut,

Spui ca exista softuri de securitate pentru verificarea integritatii sistemului, e o treaba de profesionisti sau un user normal o poate face? Poti recomanda anume soft sau modalitati pentru asta?

Multumesc,

Edited by mar3, 19 September 2015 - 22:57.


#59
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View PostPetrecristi, on 28 august 2015 - 09:09, said:

E sistemul lor de operare, nu conteaza ca tu il ai cumparat. Tot intra in el si se servesc cu ce vor...

Ar fi frumos ca si producatorii de masini sa faca acelas lucru. Dupa ce ti-ai cumparat masina sa vina aia de la dacia, mercedes, volvo, sa verifice ce suc bei in ea sa nu fie dintr-ala contrafacut, cu ce pantaloni si tricou umblii in ea si daca te prind cu ele cu eticheta falsa sa te dezbrace.

Cu alte cuvinte mi se pare abuz ceea ce fac. Dar nu numai ei fac asta...

Cu siguranta ca producatorii sistemului de operare W10 au creat acest sistem tinand cont si de nevoile, respectiv solicitarile agentiilor de informatii americane, in special NSA.Cine foloseste acest sistem de operare sau Windows Phone poate fi usor monitorizat de aceste agentii de informatii, in special infractorii si teroristii.Fiind o simpla persoana care duce o viata pasnica si legala nu imi fac probleme din aceasta cauza.

#60
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
E posibil. Pe de alta parte, dacă așa stă treaba, nu văd de ce producătorii Android, Mac și felurite variante de Linux n-ar fi la fel de "săritori" cu introducerea de portițe pentru culegerea neautorizata de informații. Toți sînt la fel de susceptibili de colaborare, patriotică sau contra cost...

#61
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La linux macar ai o sansa sa vezi ce se intimpla. La celelalte mult mai putin.

#62
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Cu condiția să știi unde, cînd și cum să te uiți. Un utilizator ca mine n-are nici timp, nici cunoștințele necesare să facă investigații de genul ăsta.

#63
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
usor off topic, dar nu chiar:

Porsche chooses Apple CarPlay because Google reportedly asks for too much data

Both Apple's CarPlay and Google's Android Auto can turn regular vehicles into connected cars, but according to Porsche, one has a distinct advantage over the other. Motor Trend reports that the German car manufacturer went with Apple's infotainment system over Google's in its new 911 Carrera and 911 Carrera S because the Android Auto agreement demanded too much data be sent to the search giant.
CarPlay only checks if the vehicle is moving
The publication says that Android Auto tracks variables including vehicle speed, throttle position, fluid temperatures, and engine revs, information that is collated and then sent back to Google. Apple's CarPlay, on the other hand, only checks with the car's powertrain control module to ensure that the vehicle is moving. Porsche was apparently unwilling to enter a deal that would send reams of information back to Google — partly, Motor Trend says, because the manufacturer thinks those details make its high-end autos special, and partly because Google itself is in the midst of building its own car.
It's not clear whether the agreement Motor Trend cites is standard for all carmakers or was offered specifically to Porsche, but it will raise questions about the amount of information sent back by vehicles that do use Android Auto, and what exactly Google is doing with that data. Porsche's decision is certainly restrictive for Android owners, but let's be honest — if you're planning to buy a brand new Porsche 911 Carrera S, you're probably in a position to be able to afford an iPhone in addition to your existing handset.

#64
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu numai ca e off-topic, aici fiind "Windows" dar pare sa fie si fabulatie 100%: http://www.theverge....lay-motor-trend

http://techcrunch.co...-ford-vehicles/

#65
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
aham:  Google did not rebut that claim directly, but notably, Porsche parent company Volkswagen does install Android Auto in some of its vehicles. Google says it collects data only when it enhances driver safety or enables an important user experience, such as using GPS for mapping. It's also the case that Android Auto uses the same opt-in model for data sharing as Android phones — users grant the permissions they are comfortable with when they first set up their new vehicle.

#66
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postiladi, on 07 octombrie 2015 - 08:46, said:

opt-in model

Da, adica e default off si trebuie sa te duci tu sa activezi ca vrei sa trimiti datele. Ceea ce nu mi se pare o problema.

Ca o paranteza despre paranoia ca iti ia onedrive fisierele am un W8.1 updatat la 10 unde aveam pe 8.1 onedrive-ul (sau cum s-o chema acolo, chestia care vine cu OS-ul) activat, sincronizat, totul cu cont "live" etc.

Desi am dat ca yes/ok/luati ce vreti voi tot ma bintuie acum sa ii spun ca sint de acord sa se sincronizeze si sa aleg ce foldere si bla bla. La fiecare boot pentru ca momentan nu i-am dat ok - din motive practice nu ca mi-e frica de ce iau ei, in sensul ca vreau sa fac un backup intii, e o scula pe care o folosesc mai rar si nu vreau sa greseasca pe acolo sa suprascrie ceva ce nu trebuie.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiladi, on 14 octombrie 2015 - 11:06, said:

Desigur: Windows App Store, Office 365, Xbox ONE, astea numai de la Microsoft. As putea continua cu Adobe, Digiprint Supplies, si alte cateva magazine online din Romania si nu numai. Necesar, in secolul 21 cand faci cumparaturi online, sau ai abonamente software; nu orice se poate plati ramburs sau cash Posted Image

Uite care e treaba, ca nu puteam sa scriu in topicul celalalt. Eu nu pot sa fiu de acord ca Microsoft sau alta firma sa imi stocheze datele cu cardurile mele bancare. Mai ales daca nu am facut o tranzactie cu respectiva firma.  Daca nu stii, cunoscand numarul cardului si codul de securitate de pe spate pot sa fac ce cumparaturi vreau fara sa te mai intreb si pe tine. Daca tu esti de acord cu asta e treaba ta. Si asa sunt o gramada de probleme cu cardurile. Semneaza un contract MIcrosftu ca in cazul in care cineva ii sparge serverul cu date care contin cardurile te despagubeste cu ceva ? NU. Deci e pe barba ta. Cand dai datele de pe card trebue sa fii constient ca se poate intampla oricand sa faci plati de care nu stii...
Eu fac multe plati online dar  prin mecanisme bine puse la punct....
Chestia asta seamana cu un keyloger care al accepti in deplina cunostinta de cauza...unu care falfaie vizibil pe ecran...

Edited by bumpocbum, 14 October 2015 - 11:30.


#68
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Si la magazinele online - de-afara in special, dar se poate si la noi, si la Apple iTunes Store, sau Google Play Store trebuie sa dai datele ptr a cumpara ceva.

Ce e free - poti descarca fara niciun card

Din pacate la noi inca nu se gasesc - dar in afara e plin - carduri cadou ptr achiztii de pe iTunes, Google Play sau Windows Store ( ba gasesti si ptr altele gan Netflix... ) - cu valori de 10,20, 50 euro. Astea te-ar scuti de asa ceva. Iar la noi au disparut si cardurile bancare dedicate platilor online - care puneai pe ele cat aveai nevoie ptr plata.

#69
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Nu stiu ce avere ai tu, dar nu prea cred ca se compara cu activele Microsoft. Si sa ajungi sa crezi ca o companie multimiliardara s-ar deda la mizilicuri cu cardurile clientilor este cel putin pueril.  Printre altele se pare ca stiu mult mai bine decat tine cum sta treaba cu cardurile: orice tranzactie iti va aparea in extrase. Ajunge 1 (una) facuta de MS in numele tau si pot da comanda sa le prepare coliva, asa ca nimeni nu se joaca cu asa ceva.

Ca fapt divers: acum vreo 2 sau trei ani, cam pe vremea asta, au fost sparte bazele de date cu clientii Adobe, printre care ma numar si eu. Imediat au fost anuntati clientii si bancile lor, iar cardurile aferente conturilor compromise au fost blocate de la anumite operatii. Deci e cam greu sa mai faca cineva smecherii cu cardul tau dat la firma X sau Y (si aici, retine, vorbesc de firme mari, cunoscute) decat sa iei teapa cu un ATM "lucrat"

EDIT:  la banca la care sunt momentan am cont dedicat pentru card (afaceri) si, ca metoda de siguranta, nu tin decat sumele necesare  in acel cont.

Edited by iladi, 14 October 2015 - 11:32.


#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am un prapadit de salariu care nu vreau sa ajunga cine stie pe unde. Dupa ce e vai de mama lui mai raman si fara el.... Daca aduni toate cardurile celor care or sa aiba win 10 in viitor s-ar putea sa nu mai fie mizilic...Nu mai zic de alte minuni care se pot face cu cardurile... care ajung unde nu trebuie...
PS: nu vreau sa fiu rautacios dar in ce sistem de operare tine adobe bazele de date ?

Sa nu mai zic de problemele care pot sa survina in cazul in care datele din buletin devin prea cunoscute...

Edited by bumpocbum, 14 October 2015 - 11:43.


#71
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Sa nu mai zic ca poate sa te trazneasca, Doamne fereste, in momentul cand iesi din casa. Sau: iti dai seama ca esti inconjurat de miliarde de virusi si bacterii mortale in fiecare clipa?

Apropos: tu ce faci cu cardul, plati sau liniute de cocaina? :D

#72
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostPapillon_, on 28 august 2015 - 08:53, said:

Dar si daca nu ai ceva de ascuns, nu trebuie sa ai dreptul la intimitate? WTF, W10 zici ca e creat in colaborare cu NSA.Posted Image
da ce voi aveati impresia ca "pomana" microsoft e chiar asa de moca? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate